مخبر - 1398/02/23 - تولید اکسیژن و غذا در ایستگاه فضایی به کمک جلبک

تولید اکسیژن و غذا در ایستگاه فضایی به کمک جلبک
بیورآکتوری با استفاده از نوعی جلبک سبز میکروسکوپی طراحی شده است که می تواند به کمک فتوسنتز، غذایی سرشار از پروتئین برای فضانوردان تولید کند.
تولید اکسیژن و غذا در ایستگاه فضایی به کمک جلبک

فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) آزمایش بیورآکتوری (رآکتور زیستی) را آغاز کرده اند که انرژی آن را نوعی جلبک تأمین می کند. آن ها قصد دارند امکان استفاده از این بیورآکتور را در مأموریت های فضایی بلندمدت آینده ارزیابی کنند. ساخت این بیورآکتور که فوتوبیورآکتور نامیده می شود، گام مهمی درجهت ایجاد یک سیستم غذایی بسته است که امید می رود روزی بتواند نیاز فضانوردان به مأموریت های رساندن محموله های غذایی از زمین را مرتفع کند.طبق بیانیه ی مرکز فضایی آلمان (DLR)، چنین سیستمی برای مأموریت های طولانی مدت آینده به ماه یا مریخ بسیار مهم خواهد بود که نسبت به آنچه یک فضاپیما می تواند با خود حمل کند، نیاز به مایحتاج بیشتری دارند. این فتوبیورآکتور در ششم مه به ایستگاه فضایی رسیده است. آزمایش یادشده با هدف ارزیابی قابلیت استفاده از جلبک برای تبدیل کربن دی اکسید حاصل از بازدم فضانوردان ایستگاه فضایی و تولید زیست توده ی خوراکی ازطریق فتوسنتز، طراحی شده است.

رآکتور زیستی نوری

در فتوبیورآکتور جلبک سبز میکروسکوپی کلرلا ولگاريس طی فتوسنتز کربن دی اکسید را به اکسیژن و زیست توده ی خوراکی تبدیل می کندانتظار می رود این فتوبیورآکتور درکنار سیستم فیزیکوشیمیایی بازیافت هوا یا سیستم پیشرفته ی حلقه بسته ACLS که در سال 2018 به ایستگاه فضایی برده شد، کار کند. در کابین ایستگاه فضایی، سیستم ACLS، متان و آب را از کربن دی اکسید استخراج می کند. به همین ترتیب، جبلک موجود در فتوبیورآکتور از کربن دی اکسید باقی مانده برای تولید اکسیژن استفاده می کند و محلول هیبریدی را که PBR@ACLS نام گرفته است، تولید می کند. اولیور انگرر، رهبر این پروژه می گوید:با ارائه ی نخستین نمایش از این رویکرد ترکیبی، ما پیش گام سیستم های آینده پشتیبان زندگی هستیم. البته استفاده از این سیستم ها عمدتا برای ایستگاه های مبتنی بر سیاره یا مأموریت های بسیار طولانی موردنظر است. اما اگر پایه ی این تکنولوژی ها امروز نهاده نشود، در آینده در دسترس نخواهند بود.در این آزمایش، جلبک سبز میکروسکوپی که کلرلا ولگاريس (Chlorella vulgaris) نامیده می شود، در ایستگاه فضایی کشت خواهد شد. این جلبک علاوه بر تولید اکسیژن، یک زیست توده ی غذایی تولید می کند که فضانوردان می توانند آن را مصرف کنند. ایجاد یک زیست توده ی خوراکی از کربن دی اکسید درون فضاپیما به معنای این است که لازم است در مأموریت های فضایی، غذایی کمتری برده یا تحویل داده شود. براساس این بیانیه، به علت محتوای پروتئینی بالای این جلبک، می توان حدود 30 درصد از غذای فضانوردان را با این جلبک جایگزین کرد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.