مخبر - 1398/02/22 - ابداع روشی متفاوت برای نمک زدایی آب

ابداع روشی متفاوت برای نمک زدایی آب
پژوهشگران دانشگاه کلمبیا رویکرد کاملا متفاوتی برای نمک زدایی از آب توسعه داده اند که می تواند صنعت آب را دگرگون کند.
ابداع روشی متفاوت برای نمک زدایی آب

شورابه های سرشار از نمک (آب هایی که حاوی غلظت بالایی از نمک محلول هستند و نیز آب هایی که سطح نمک آن ها بالاتر از سطح نمک موجود در آب اقیانوس است)، یکی از نگرانی های مهم زیست محیطی به شمار می روند. این آب های شور که تیمار آن ها بسیار دشوار و هزینه بر است، حاصل آبی هستند که در جریان تولید نفت و گاز تولید می شوند یا عصاره ی حاصل از نمک زدایی در خشکی، شیرابه ی حاصل از دفن زباله های جامد، فاضلاب حاصل از گوگرد زدایی در نیروگاه های سوخت فسیلی و پساب حاصل از فرایندهای صنعتی هستند.اگر این آب های شور به طور نامناسبی مدیریت شوkد، می تواkند منابع آب سطحی و زیرزمینی را آلوده کنkد اما اگر روش ساده و ارزانی برای نمک زدایی از این نوع آب توسعه پیدا کند، حجم عظیمی آب برای استفاده های مختلفی از کشاورزی گرفته تا کاربردهای صنعتی و شاید حتی برای مصرف انسان در دسترس قرار بگیرد.مقاله های مرتبط:
 • ساخت فیلتر جدید نمک زدایی آب با الهام از مقاله آلن تورینگ
 • گنجینه ای به نام آب شیرین: بحران آب در جهان و ایران
 • دانه ای گیاهی و ارزان که می تواند برای تصفیه آب در سطح گسترده استفاده شودگروهی از پژوهشگران دانشگاه کمبیا، تحت هدایت نای یین ییپ، استاد مهندسی زمین و محیط زیست گزارش کرده اند که رویکرد کاملا متفاوتی برای نمک زدایی از آب توسعه داده اند. رویکرد آن ها، TSSE نام دارد و اشاره به استفاده از حلال و نوسان دمایی برای نمک زدایی از آب های شور دارد. این مطالعه که به تازگی در مجله ی Environmental Science & Technology Letters منتشر شد، نشان می دهد TSSE می تواند شورآبه های سرشار از نمک را نمک زدایی کند و غلظت نمک آن ها را تا حد 7 برابر غلظت نمک موجود در آب دریا کاهش دهد. این رویکرد نسبت به روش اسمز معکوس یعنی استاندارد طلایی نمک زدایی از آب دریا، بهتر است.درحال حاضر، شورابه های سرشار از نمک یا به وسیله ی فشار (اسمز معکوس) یا تبخیر آب (تقطیر)، نمک زدایی می شوند. هر رویکرد، محدودیت های خاص خود را دارد. روش های اسمز معکوس برای شورابه های بسیار غلیظ مناسب نیستند؛ زیرا فشار اعمال شده در اسمز معکوس باید با مقدار نمک متناسب باشد. شورابه های سرشار از نمک نیاز به فشار فوق العاده بالایی دارند. تکنیک های تقطیری که در آن ها شورآبه ها تبخیر می شوند نیز بسیار انرژی بر هستند.ییپ، روی روش استخراج با حلال، یک روش جداسازی که به طور گسترده در فرایندهای مهندسی شیمی استفاده می شود، کار کرده است. این تکنیک جداسازیِ نسبتا ارزان، ساده و مؤثر در صنایع مختلفی نظیر تولید ترکیبات آلی ریز، خالص سازی محصولات طبیعی و استخراج کمپلکس های فلزی باارزش استفاده می شود. او می گوید:من تصور می کردم استخراج با حلال می تواند رویکرد نمک زدایی جایگزینی باشد که اساسا با روش های معمول متفاوت است زیرا در آن، از غشا استفاده نمی شود و مبتنی بر تغییر فاز نیز نیست. نتایج ما نشان می دهد که TSSE می تواند یک تکنولوژی تحول آفرین باشد. این روش کارآمد، پربازده و مقیاس پذیر است و انرژی آن نیز می تواند به طور پایداری تأمین شود.در روش TSSE برای استخراج انتخابی آب از نمک، از حلالی با قطبیت کم و نوسان دما استفاده می شود. از آنجایی که این روش بدون فشار است و مبتنی بر تبخیر آب نیز نیست، می تواند محدودیت های فنی روش های سنتی را کنار بزند. مهم تر اینکه، TSSE نیاز به حرارت کمتر از 70 درجه سانتی گراد دارد که ارزان است و گاهی حتی هزینه ای ندارد. در این مطالعه، TSSE توانست تا 98/4 درصد از نمک را حذف کند که قابل مقایسه با روش اسمز معکوس است. موفقیت این روش در بازیافت آب از شورابه های بسیار غلیظ نیز تأیید شد؛ کاری که اسمز معکوس قادر به انجام آن نیست. او می افزاید:ما فکر می کنیم TSSE، صنعت آب را دگرگون کند. این روش می تواند جایگزین روش های پرهزینه ی نمک زدایی از شورابه های غلیظ شود و نسبت به روش اسمز معکوس نمک بیشتری را تحمل کند. این اساسا موجب بهبود پایداری در تیمار آب تولیدشده، عصاره های نمک زدایی شده ی داخل خشکی، شیرابه های حاصل از زباله های دفن شده و دیگر جریان های شور مهم خواهد شد. ما می توانیم آلودگی حاصل از این شورآبه ها را برطرف کنیم و آب پاک تر و قابل استفاده تری برای سیاره ی خود فراهم کنیم.رویکرد TSSE دارای مسیر روشنی به سوی تجاری سازی است. انرژی گرمایی می تواند به طور پایدار به وسیله ی منابع متوسطی مانند حرارت زائد حاصل از فعالیت های صنعتی، انرژی زمین گرمایی کم عمق و جمع کننده های خورشیدی فراهم شود. ییپ این روش را پالایش بیشتری خواهد کرد و آن را روی نمونه هایی در جهان واقعی مورد آزمایش قرار خواهد داد.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.