مخبر - 1398/02/22 - تماشا کنید: رویای ثروتمندترین مرد جهان برای تسخیر فضا

تماشا کنید: رویای ثروتمندترین مرد جهان برای تسخیر فضا
بلو اوریجین، شرکت هوافضای بنیان گذاری شده به دست جف بزوس با جدیت هرچه تمام درحال آمادگی برای تضمین حضور پایدار انسان در فضا است.
تماشا کنید: رویای ثروتمندترین مرد جهان برای تسخیر فضا

جف بزوس، بنیان گذار آمازون به تازگی چشم اندازش برای حضور بشریت در فضا را در کنفرانسی ویژه به نمایش گذاشت. ثروتمندترین مرد جهان (دست کم روی کاغذ) نزدیک به یک ساعت زمان صرف کرد تا درباره ی این صحبت کند که چگونه و چرا معتقد است انسان باید یک روز سازه های فضایی غول پیکر شناوری را بسازد که بتوانند خارج از زمین میزبان میلیون ها نفر باشند. او سپس شروع به صحبت درباره ی این کرد که چگونه بلو ارجین، شرکت فضایی اش، زیرساخت های موردنیاز را برای کمک به تحقق آن رویاها خواهد ساخت.سرآغاز مسیری که به تسخیر فضا ختم خواهد شد، پرتاب راکت هایی است که بلو ارجین آن ها را می سازد؛ اما اکنون بلو مون (Blue Moon)، سطح نشینی که روز جمعه به دست بزوس رونمایی شد نیز نقشی مهم در تحقق چشم انداز مورد بحث ایفا خواهد کرد. بلو مون، وسیله ی نقلیه ای است که بلو ارجین یک روز برای ارسال تجهیزات علمی و انسان ها به سطح ماه، آن را به کار خواهد گرفت. این سطح نشین می تواند بین 3/6 تا 6/5 تن محموله را به آرامی روی سطح قمری فرود بیاورد و احتمالا در دستیابی بلو ارجین به آرزوی اش مبنی بر استخراج یخ آب از قطب های ماه، نقشی کلیدی برعهده خواهد داشت.بزوس پیش تر و به خصوص در کد کنفرانس 2016، به طور علنی درباره ی چشم انداز بزرگش برای مسکونی سازی فضا (و تفاوت آن با رویای ایلان ماسک) صحبت کرده بود. اما در این رویداد اخیر، توضیحات دقیق تری درباره ی دلایل باورش به لزوم استقرار انسان در فضا ارائه داد. یک دلیل عمده به باور بزوس این است که منابع زمین، به خصوص انرژی، محدود است؛ درحالی که فضا وعده ی منابع نامحدود را می دهد. به نقل از بزوس، تمام آنچه نیاز داریم، دسترسی ارزان تر و مطمئن تر است.مقاله های مرتبط:
 • ایلان ماسک تا سال 2024 انسان را به مریخ می فرستد
 • ایلان ماسک در رویای احداث پایگاه دائمی در ماه با کمک ناسابااین حال، اتفاق نظر بر سر استدلال های بزوس وجود ندارد. برخی بر این باور هستند که درست همان طور که ما در مسیر تهی ساختن زمین از منابعش قرار داریم، درنهایت یک روز منابع منظومه ی شمسی را نیز به پایان خواهیم رساند. همچنین یک استدلال بسیار خوب دیگر این است که ما هنوز نحوه ی زندگی پایدار روی این سیاره را یاد نگرفته ایم و پیش از آنکه مشکلات جدیدی برای گونه های خودمان ایجاد کنیم، باید دست به یافتن راه حلی برای حل مشکل یادشده بزنیم. علاوه بر این، چشم انداز بزوس برپایه ی ایده آل های به شدت سرمایه دارانه (نظیر رشد بی حدوحصر) شکل گرفته است؛ درحالی که هم اکنون برخی از این ایده آل ها به طور مرتب توسط اعضای رده بالای دولت آمریکا زیر سؤال می روند؛ چه رسد به برخی شهروندان معمولی این کشور.این نخستین بار نیست که ما دیدگاه بزوس نسبت به آینده ی بلندمدت را می شنویم؛ اما وی در کنفرانس اخیر برای نخستین بار شرایط خودش را بدین شکل مطرح ساخت. این آخرین بار نیز نخواهد بود. احتمالا هرچه به زمان وقوع برخی از بزرگ ترین دستاوردهای بلو ارجین نظیر نخستین پرتاب راکت عظیم نیو گلن در سال 2021 یا هر تلاشی برای ارسال بلو مون به سطح قمری نزدیک تر شویم، بزوس بخشی از صحبت هایش را تکرار خواهد کرد. درهرصورت، باید دید آیا بلو ارجین می تواند در برنامه ی بازگشت به ماه تا سال 2024، نظر ناسا را برای استفاده از سطح نشین جدیدش جلب کند یا خیر. آن طور که به نظر می رسد، با ورود هرچه بیشتر بازیگران جدید، رقابت برای تسخیر فضا دیدنی تر می شود.برای تماشای نسخه ی کامل کنفرانس روز جمعه ی بلو ارجین می توانید به این نشانی مراجعه کنید.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.