مخبر - 1398/02/22 - نفوذ کربن رادیواکتیو حاصل از آزمایش بمب هسته ای در اعماق اقیانوس ها

نفوذ کربن رادیواکتیو حاصل از آزمایش بمب هسته ای در اعماق اقیانوس ها
پژوهشگران در بافت های بدن سخت پوستانی که در عمیق ترین قسمت های اقیانوس به سر می برند، تجمعی از کربن رادیواکتیو پیدا کردند.
نفوذ کربن رادیواکتیو حاصل از آزمایش بمب هسته ای در اعماق اقیانوس ها

نتایج پژوهش جدیدی نشان می دهد که کربن رادیواکتیو آزادشده در اتمسفر درنتیجه ی آزمایش بمب های هسته ای قرن بیستم به عمیق ترین قسمت های اقیانوس ها نفوذ کرده است. مطالعه ی جدید که در مجله ی Geophysical Research Letters منتشر شده، نخستین شاهد وجود کربن رادیواکتیو حاصل از آزمایش بمب های هسته ای در بافت های ماهیچه ای سخت پوستانی است که در گودال های عمیق کف اقیانوس ها مانند گودال ماریانا زندگی می کنند.این کربن از اواخر دهه ی 1950، به تدریج وارد مولکول های تشکیل دهنده ی بدن موجودات زنده ای شد که در سطح دریا به سر می بردند. پژوهش جدید نشان می دهد وقتی بقایای این موجودات به کف اقیانوس می رسد، سخت پوستان ساکن در اعماق اقیانوس از آن ها تغذیه می کنند. به گفته ی پژوهشگران، آلودگی های انسانی می تواند سریعا وارد زنجیره ی غذایی شوند و راه خود را به اعماق اقیانوس ها باز کنند. نینگ وانگ، نویسنده ی مقاله می گوید:اگرچه صدها سال طول می کشد تا جریان های اقیانوسی، آب حاوی کربن رادیواکتیو را به گودال های موجود در عمق اقیانوس ها برسانند، زنجیره ی غذایی این کار را بسیار سریع تر انجام می دهد.گودال ماریاناویدونگ سان، نویسنده ی همکار مقاله می گوید:ازلحاظ سیستم های بیولوژیکی، تعامل بسیار قدرتمندی بین سطح و عمق وجود دارد. فعالیت های انسانی می تواند حتی روی سیستم های زیستی که در عمق 11هزار متری آب قرار دارند، تاثیر بگذارد؛ بنابراین ما باید مراقب رفتارهای آینده ی خود باشیم. این مسئله، مورد انتظار نبود ولی قابل درک است؛ زیرا به وسیله ی زنجیره ی غذایی کنترل می شود.به گفته ی نویسندگان، این نتایج به دانشمندان کمک می کند تا درک بهتری درزمینه ی نحوه ی سازگاری موجودات زنده به زندگی در محیط های دشوار به دست آورند. سخت پوستانی که آن ها مورد مطالعه قرار دادند، به مدت طولانی و دور از انتظاری با داشتن متابولیسم بی نهایت کندی زندگی می کنند. نویسندگان گمان می کنند این وضعیت، نوعی سازگاری به زندگی در این محیط دشوار و فقیر است.بمب هسته ای

انفجار هسته ای در اقیانوسکربن 14، یک کربن رادیواکتیو است که به صورت طبیعی هنگام برخورد اشعه های کیهانی با نیتروژن موجود در اتسمفر تولید می شود. کربن 14، نسبت به کربن غیر رادیواکتیو، فراوانی بسیار کمتری دارد؛ ولی دانشمندان می توانند آن را تقریبا در تمام موجودات زنده شناسایی کرده و برای تعیین قدمت نمونه های باستان شناسی و زمین شناسی استفاده کنند. آزمایش های سلاح های گرما هسته ای که درطول دهه های 1950 و 1960 انجام می شد، موجب افزایش دوبرابری کربن 14 در اتمسفر شد. وقتی نوترون های آزادشده از بمب ها با نیتروژن موجود در اتمسفر برخورد می کند، کربن رادیواکتیو تولید می شود. سطوح این کربن در اواسط دهه ی 1960 به اوج خود رسید و سپس با توقف آزمایش بمب های هسته ای کاهش پیدا کرد. در دهه ی 1990، سطح کربن 14 موجود در اتمسفر به حدود 20 درصد بالاتر از سطح پیش از آزمایش ها کاهش پیدا کرد. این کربن بمب به سرعت از جو خارج شده و با آب سطح اقیانوس مخلوط شد. موجودات دریایی که در این زمان در سطح آب زندگی می کردند، از این کربن برای ساخت مولکول های موجود در سلول های خود استفاده کردند و مدت کوتاهی پس از آغاز آزمایش این بمب ها، افزایش سطح کربن 14 در بدن موجودات دریایی قابل تشخیص بود.عمق اقیانوسعمیق ترین قسمت اقیانوس ها، گودال های فراژرف هستند؛ مناطقی که در آن ها کف اقیانوس بیش از 6 کیلومتر با سطح فاصله دارد. این مناطق در اثر فرورانش صفحات تکتونیکی ایجاد می شود. موجوداتی که در این گودال ها زندگی می کنند، مجبورند با فشار شدید، سرمای زیاد و فقدان نور و مواد غذایی سازش پیدا کنند.پژوهشگران قصد داشتند از کربن بمب به عنوان یک ردیاب برای مواد آلی موجود در گودال های فراژرف استفاده کنند تا موجوداتی را که در آنجا زندگی می کنند، بهتر درک کنند. آن ها آمفی پودهایی (دوجورپایان) را که در سال 2017 از گودال های ماریانا، موسائو و بریتانیای نو در مناطق گرمسیری غرب اقیانوس آرام تا عمق 11 کیلومتری زیر سطح، جمع آوری شده بود، تجزیه و تحلیل کردند.آمفی پودها نوعی از سخت پوستان کوچک هستند که در اقیانوس ها به سر می برند و از بقایای موجودات مرده ی دریایی تغذیه می کنند. به طور شگفت انگیزی، سطح کربن 14 در بافت های ماهیچه ای آمفی پودها بسیار بیشتر از سطوح کربن 14 موجود در ماده ی آلی یافت شده در آب های عمق اقیانوس بود. پژوهشگران محتویات روده ی آمفی پودها را بررسی کردند و دریافتند که این سطوح با سطوح کربن 14 موجود در مواد آلی سطح اقیانوس آرام مطابقت دارد. این موضوع نشان می دهد که آمفی پودها به صورت انتخابی از بقایایی که از سطح اقیانوس به اعماق می ریزد، تغذیه می کنند.آمفی پودبا استفاده از یافته های جدید، پژوهشگران بهتر می توانند ماندگاری موجوداتی را که در گودال های فراژرف اقیانوس به سر می برند، درک کنند و از چگونگی انطباق آن ها با این محیط منحصر به فرد آگاه شوند. آمفی پودهایی که در این گودال ها زندگی می کنند، بیشتر رشد می کنند و نسبت به همتایانشان در آب های کم عمق، طول عمر بیشتری دارند. آمفی پودهایی که در آب های کم عمق زندگی می کنند، به طور معمول کمتر از سه سال زندگی کرده و طولشان به حدود 20 میلی متر می رسد اما آمفی پودهای ساکن در گودال های عمیق، بیش از 10 سال عمر کرده و طولشان به 91 میلی متر هم می رسد. پژوهشگران گمان می کنند اندازه ی بزرگ و طول عمر بیشتر این آمفی پودها، محصول فرعی تکامل درجهت زندگی در محیط دارای دمای کم، فشار بالا و محدودیت منابع غذایی باشد.مقاله های مرتبط:

 • صدای انفجار یک بمب هسته ای چگونه است؟
 • آزمایش بمب هسته ای کره شمالی باعث جابه جایی یک کوه شده است
 • انرژی بحث برانگیز هسته ای چیست و چگونه کار می کند؟بنابر حدس آن ها، این حیوانات دارای متابولیسم کند و سوخت وساز سلولی پایینی هستند که به آن ها این امکان را می دهد که بتوانند انرژی را برای مدت زمان طولانی ذخیره کنند. طول عمر بیشتر، همچنین نشان دهنده ی این موضوع است که آلاینده ها می توانند در بدن این موجودات غیرعادی تجمع یابند. وانگ گفت: علاوه بر این واقعیت که این مواد عمدتا از سطح می آیند، تجمع زیستی مرتبط با سن نیز موجب افزایش غلظت این آلاینده ها می شود و تهدید بیشتری برای این اکوسیتسم های دورافتاده ایجاد می کند.رُز کوری، استاد دانشگاه میشیگان که در این پژوهش مشارکتی نداشته است، می گوید:پژوهش جدید نشان می دهد که گودال های عمیق اقیانوس ها از فعالیت های انسانی جدا نیستند. به وسیله ی کربن بمب می توان ردپای فعالیت های انسانی را در دورترین و عمیق ترین مناطق اقیانوس پیدا کرد. این پژوهشگران با استفاده از کربن بمب نشان دادند منبع اصلی غذای این ارگانیسم ها، کربن تولیدشده در سطح اقیانوس و نه صرفا منابع کربن محلی حاصل از رسوبات کف اقیانوس است. این مطالعه نشان می دهد که آمفی پودها در گودال های عمیق با شرایط سخت محیط اطرف سازگار شده اند. موضوع جدید فقط این نیست که کربن موجود در سطح اقیانوس می تواند طی دوره ی زمانی نسبتا کوتاهی به عمق اقیانوس برسد، بلکه این است که کربن جوان تولیدشده در سطح اقیانوس، حیات موجود در عمیق ترین مناطق اقیانوس را تغذیه و حمایت می کند.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  کلیدواژه های این خبر
  اقیانوس   تغذیه   متابولیسم   پژوهشگران   کربن   گودال   کیهانی   دریا   مولکول   اتمسفر   مقاله   کندی   باستان شناختی   پژوهش   دانشمندان   زمین شناسی  
  اخبار مرتبط
  شرق چین، منبع افزایش انتشار گازهای تخریبگر ازن است
  زومیت
  راز اقیانوس مدفون پلوتو چیست؟
  زومیت
  میکروب هایی که آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها را پاک می کنند
  زومیت
  تبدیل متان به دی اکسید کربن، راهکاری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی
  زومیت
  وجود اقیانوس زیر زمینی در سیاره کوتوله پلوتو!
  میزان
  "خدای زیرزمینی" اقیانوس زیرزمینی دارد!
  پارسینه
  "خدای زیرزمینی" اقیانوس زیرزمینی دارد!
  ایسنا
  آینده از آن ملتی است که گذشته ی خود را می شناسد/لزوم تلاش برای ماندگاری سنت ها و ارزش های فرهنگی
  برنا نیوز
  آلودگی پلاستیکی؛ عامل مرگ باکتری های تولیدکننده اکسیژن
  زومیت
  انسان گونه غالب؛ تکامل شیمیایی و گسترش حیات در خشکی (بخش دوم)
  زومیت
  یک رویداد دریایی نگران کننده در اعماق آب
  افکار نیوز
  استفاده از ریزجلبک ها برای ساخت نسل جدید پنل های خورشیدی
  زومیت
  دانشمندان دلیل انفجار کامبرین را کشف کرده اند
  زومیت
  ردپای رادیوکربن آزمایشات هسته ای اواسط قرن 20 در بستر اقیانوس آرام
  آی تابناک
  نگاهی به وجود رادیو کربن در اعماق اقیانوس
  انتخاب
  سپر دفاعی طبیعی موجودات اعماق اقیانوس دربرابر فشار زیاد آب
  زومیت
  نابینایی انبوه موجودات بستر دریا به خاطر گرمایش زمین
  آی تابناک
  کاهش جنگل زدایی و فقر، با مدیریت محلی جنگل ها امکان پذیر می شود
  زومیت
  مرکز تحقیقاتی ویژه حل مشکلات تغییر اقلیم راه اندازی می شود
  ایرنا
  دستیابی به پیشرفتی خیره کننده در تولید پلاستیک های بازیافت پذیر
  زومیت
  دلیل فوران شعله های ابدی آتش درسرتاسر جهان چیست؟
  زومیت
  نقش درخورتوجه علف دریایی در جلوگیری از فرسایش
  زومیت
  پلاستیک های زیست تجزیه پذیری که تجزیه نمی شوند
  زومیت
  شواهدی از ردپای انسان در خشکسالی های اوایل قرن بیستم
  زومیت
  افزایش سرعت ذوب بزرگ ترین سکوی یخی دنیا
  زومیت
  اصلاح سیستم تهویه مطبوع راه حل مشکل تغییرات اقلیمی است؟
  زومیت
  نگرانی درباره حضور گونه هایی سمی از قارچ در فضا
  زومیت
  ذوب بی سابقه یخ های آلاسکا در میانه بهار و گرفتن جان مردم
  زومیت
  اگر تمام یخ های جهان آب شود، سرانجام زمین چه خواهد شد؟
  زومیت
  اثر متقابل بین بیماری های محصولات کشاورزی و تغییرات اقلیمی
  زومیت
  کشف باکتری های نفتخوار در عمق اقیانوس آرام
  پایداری ملی
  هشدار دانشمندان درباره ی احتمال بازگشت به شرایط اقلیمی دوران پلیوسن
  زومیت
  کشف گونه ای ناشناخته از نهنگ چهار پا در پرو
  زومیت
  ساخت فیلتر جدید نمک زدایی آب با الهام از مقاله آلن تورینگ
  زومیت
  اولین سیاره فراخورشیدی بدون ابر رصد شد
  پارس نیوز
  مصرف زياد لبو در دوران بارداري ممنوع
  عصر ایران
  آيا اين برگ 55?500?000 ساله مي تواند آينده زمين را پيش بيني کند؟ / عکس
  خبرآنلاین
  آيا اين برگ 55?500?000 ساله مي تواند آينده زمين را پيش بيني کند؟
  نامه نیوز
  اسيدي شدن آب اقيانوس ها موجب برهم خوردن مکانيسم هاي زيستي مي شود
  زومیت
  اخبار مرتبط
  bltزومیت : شرق چین، منبع افزایش انتشار گازهای تخریبگر ازن است
  bltزومیت : راز اقیانوس مدفون پلوتو چیست؟
  bltزومیت : میکروب هایی که آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها را پاک می کنند
  bltزومیت : تبدیل متان به دی اکسید کربن، راهکاری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی
  bltمیزان : وجود اقیانوس زیر زمینی در سیاره کوتوله پلوتو!
  bltپارسینه : "خدای زیرزمینی" اقیانوس زیرزمینی دارد!
  bltایسنا : "خدای زیرزمینی" اقیانوس زیرزمینی دارد!
  bltبرنا نیوز : آینده از آن ملتی است که گذشته ی خود را می شناسد/لزوم تلاش برای ماندگاری سنت ها و ارزش های فرهنگی
  bltزومیت : آلودگی پلاستیکی؛ عامل مرگ باکتری های تولیدکننده اکسیژن
  bltزومیت : انسان گونه غالب؛ تکامل شیمیایی و گسترش حیات در خشکی (بخش دوم)
  bltافکار نیوز : یک رویداد دریایی نگران کننده در اعماق آب
  bltزومیت : استفاده از ریزجلبک ها برای ساخت نسل جدید پنل های خورشیدی
  bltزومیت : دانشمندان دلیل انفجار کامبرین را کشف کرده اند
  bltآی تابناک : ردپای رادیوکربن آزمایشات هسته ای اواسط قرن 20 در بستر اقیانوس آرام
  bltانتخاب : نگاهی به وجود رادیو کربن در اعماق اقیانوس
  bltزومیت : سپر دفاعی طبیعی موجودات اعماق اقیانوس دربرابر فشار زیاد آب
  bltآی تابناک : نابینایی انبوه موجودات بستر دریا به خاطر گرمایش زمین
  bltزومیت : کاهش جنگل زدایی و فقر، با مدیریت محلی جنگل ها امکان پذیر می شود
  bltایرنا : مرکز تحقیقاتی ویژه حل مشکلات تغییر اقلیم راه اندازی می شود
  bltزومیت : دستیابی به پیشرفتی خیره کننده در تولید پلاستیک های بازیافت پذیر
  bltزومیت : دلیل فوران شعله های ابدی آتش درسرتاسر جهان چیست؟
  bltزومیت : نقش درخورتوجه علف دریایی در جلوگیری از فرسایش
  bltزومیت : پلاستیک های زیست تجزیه پذیری که تجزیه نمی شوند
  bltزومیت : شواهدی از ردپای انسان در خشکسالی های اوایل قرن بیستم
  bltزومیت : افزایش سرعت ذوب بزرگ ترین سکوی یخی دنیا
  bltزومیت : اصلاح سیستم تهویه مطبوع راه حل مشکل تغییرات اقلیمی است؟
  bltزومیت : نگرانی درباره حضور گونه هایی سمی از قارچ در فضا
  bltزومیت : ذوب بی سابقه یخ های آلاسکا در میانه بهار و گرفتن جان مردم
  bltزومیت : اگر تمام یخ های جهان آب شود، سرانجام زمین چه خواهد شد؟
  bltزومیت : اثر متقابل بین بیماری های محصولات کشاورزی و تغییرات اقلیمی
  bltپایداری ملی : کشف باکتری های نفتخوار در عمق اقیانوس آرام
  bltزومیت : هشدار دانشمندان درباره ی احتمال بازگشت به شرایط اقلیمی دوران پلیوسن
  bltزومیت : کشف گونه ای ناشناخته از نهنگ چهار پا در پرو
  bltزومیت : ساخت فیلتر جدید نمک زدایی آب با الهام از مقاله آلن تورینگ
  bltپارس نیوز : اولین سیاره فراخورشیدی بدون ابر رصد شد
  bltعصر ایران : مصرف زياد لبو در دوران بارداري ممنوع
  bltخبرآنلاین : آيا اين برگ 55?500?000 ساله مي تواند آينده زمين را پيش بيني کند؟ / عکس
  bltنامه نیوز : آيا اين برگ 55?500?000 ساله مي تواند آينده زمين را پيش بيني کند؟
  bltزومیت : اسيدي شدن آب اقيانوس ها موجب برهم خوردن مکانيسم هاي زيستي مي شود
  پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.