مخبر - 1398/02/22 - ثبت تصاویر واضح تر از سیاه چاله به کمک تلسکوپ های فضایی

ثبت تصاویر واضح تر از سیاه چاله به کمک تلسکوپ های فضایی
در آینده ای نه چندان دور، تلسکوپ های مستقر در مدار زمین تصاویر واضح تری از سیاه چاله ها را ارسال خواهند کرد.
ثبت تصاویر واضح تر از سیاه چاله به کمک تلسکوپ های فضایی

دقیقا یک ماه از ثبت اولین عکس سیاه چاله می گذرد. این عکس نسبتا مات را مجموعه ای شامل هشت تلسکوپ ثبت کرده است. این مجموعه ی تلسکوپی، تلسکوپ عظیم ایونت هورایزن (EHT) را تشکیل می دهند. این تصویر تاریخ ساز که 10آوریل منتشر شد، سیاه چاله ای در مرکز کهکشان غول آسای M87 را نشان می دهد.حالا دانشمندان دانشگاه رادبود هلند طرح پیشنهادی خود برای عکاسی با وضوح بیشتر را با سازمان فضایی اروپا (ESA) و دانشمندان دیگر به اشتراک گذاشته اند. هدف آن ها ارسال دو یا سه ماهواره مجهز به فناوری تصویربرداری رادیویی به مدار زمین است. درصورت انجام این پروژه، تصاویر دریافتی از ماهواره های مستقر در مدار زمین پنج برابر شفاف تر از تصویر قبلی سیاه چاله خواهند بود.

وضوح تصاویر

تلسکوپ مستقر در مدار ایونت هورایزن یا EHI که فعلا در مرحله ی طراحی است، می تواند با وضوح پنج برابر تلسکوپ ایونت هورایزن مستقر در زمین (EHT) عکاسی کند. تلسکوپ مستقر در زمین ایونت هورایزن چندی پیش موفق شد اولین تصویر از یک سیاه چاله را ثبت کند. چپ: مدل سیاه چاله ی ساگیتاریوس A* با فرکانس رصد 230 گیگاهرتز. راست: شبیه سازی نوع تصویر قابل تولید EHT از ساگیتاریوس A*.فریک روئلف، استاد دانشگاه رادبود و نویسنده اصلی مقاله، دراین باره می گوید: این تلسکوپ مزایای زیادی درمقایسه با تلسکوپ های مستقر در زمین مانند EHT (ایونت هورایزن) دارد. در فضا، می توانید در فرکانس های رادیویی بالاتر عکاسی کنید؛ اما در زمین، فرکانس های دریافتی را جوّ زمین فیلتر می کند.وضوح تصویر رادیویی به اندازه ی تلسکوپ گیرنده ی سیگنال وابسته است؛ به همین دلیل، EHT از مجموعه تلسکوپ های بشقابی در سراسر جهان تشکیل و در جریان آن، زمین به تلسکوپ عظیمی تبدیل شد. ستاره شناسان با افزایش مسافت بین رصدهای رادیویی می توانند به تصاویر شفاف تر و دقیق تری از سیاه چاله ها برسند.مقاله های مرتبط:

 • چگونه نخستین تصویر تاریخ از سیاه چاله ، نبوغ اینشتین را باردیگر به رخ جهانیان کشید
 • هر آنچه لازم است درباره اولین تصویر از سیاه چاله بدانیدگفتنی است دریافت اطلاعات در زمین کار چندان ساده ای نیست؛ ازاین رو، تیم بررسی مبادله ی داده ازطریق اتصال لیزری را پیشنهاد داده است. فایده ی تصویر واضح تر فراتر از اهداف زیباشناسی است. با EHI می توان نظریه ی نسبیت عام اینشتین را دقیق تر آزمود و با دقت جزئیات سیاه چاله را بررسی کرد و اگر انحراف کوچکی از نظریه ی اینشتین رخ دهد، به راحتی رصدکردنی خواهد بود.EHI به صورت مجزا از EHT عمل خواهد کرد؛ اما احتمالا از سیستم هیبریدی (پیوندی) برای ترکیب رصدهای فضایی با رصدهای زمینی استفاده خواهد شد.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.