مخبر - 1398/02/22 - سپر دفاعی طبیعی موجودات اعماق اقیانوس دربرابر فشار زیاد آب

سپر دفاعی طبیعی موجودات اعماق اقیانوس دربرابر فشار زیاد آب
بدن موجودات اعماق اقیانوس به سپر دفاعی طبیعی و منحصر به فردی مجهز است که از آن ها دربرابر فشار آب بسیار زیاد اعماق اقیانوس و دمای منجمد کننده و شکارچیان بستر اقیانوس محافظت می کند.
سپر دفاعی طبیعی موجودات اعماق اقیانوس دربرابر فشار زیاد آب

زندگی در عمق 11 هزار متری اقیانوس کار ساده ای نیست. به تازگی دانشمندان اطلاعاتی منتشر کرده اند که نحوه ی مقاومت موجودات ساکن در فشار آب شدید در اعماق این چنینی و تلاش آن ها برای حفظ بقای خود را بیان می کند. براساس این اطلاعات، دوجورپایان هیروندلا گیگاس، موجودات سخت پوست میکروسکوپی شبه میگو که راسته ای از پلانگتون ها هستند، برای تحمل فشار بسیار زیاد آب و دمای منجمد کننده ی بستر دریاها و اقیانوس ها، نوعی زره ی آلومینیومی کوچک از خود تولید می کنند که بدن آن ها را می پوشاند.مقاله های مرتبط:
 • مروری بر عجیب ترین یافته ها در اعماق دریاها
 • 10 مخلوق وحشت آفرین اعماق دریاهااین سخت پوستان میکروسکوپی شگرد هوشمندانه ای برای تقویت این سلاح دفاعی شگفت انگیز دارند. آن ها رسوبات بستر دریا را که سرشار از موادمعدنی هستند، ازطریق مکیدن جذب می کنند و سپس، با ترکیب آن ها با موادشیمیایی روده ی خود، سلاح محافظت کننده ی ژله ای خود متشکل از آلومینیوم هیدروکسید را ایجاد می کنند.واکنش بین گیاهان پلانگونتون ها و دیگر دوجورپایان در بستر دریا با آلومینیوم موجود در موادمعدنی اقیانوس، باعث آزادسازی یون های آلومینیوم می شود. پس از ایجاد این واکنش، واکنش شیمیایی دیگری رخ می دهد که باعث آزادسازی یون ها در آب و بازگشت آن ها به محیط اقیانوس می شود.پژوهشگران آژانس علوم و فناوری های دریایی و زمینی ژاپن و مرکز پژوهشی بیونانو الکترونیک دانشگاه تویو، این فرایند را این چنین شرح داده اند:یون های آلومینیوم رهاشده در محیط اقیانوس، در آب قلیایی آن به ماده ی ژله ای متشکل از آلومینیوم هیدروکسید تبدیل می شود و به عنوان پوشش محافظ، بدن پلانگتون ها را می پوشاند. این ژله ی آلومینیومی ماده ی مناسبی برای تحمل چنین فشار زیاد و سازگاری با آن است.

  دوجورپایانمعمولا دوجورپایان نمی توانند بیشتر از عمق 4,500 متری پایین تر بروند و پیش روی بیشتر از این عمق به ازهم پاشیدگی و مرگ آن ها منجر می شود. بااین حال، عمق درازگودال ماریانا در اقیانوس آرام، عمیق ترین نقطه ی موجود در اقیانوس ها و عمیق ترین نقطه ی پوسته ی زمین، دوبرابر این میزان است.شدت فشار آب اعماق اقیانوس مانند زمانی است که نوک برج ایفل به صورت وارونه روی شست پا قرار گیردفشار آب در چنین عمقی، هزاران بار بیشتر از فشار هوا در خشکی است. چنین فشاری مانند زمانی است که نوک برج ایفل به صورت وارونه روی شست پا قرار گیرد.پژوهشگران برای کشف راز چگونگی حفظ بقای میگوهای سخت پوست هیروندلا گیگاس، پس از جمع آوری تعدادی از دوجورپایان در درازگودال های ماریانا و ایزواوگاساوارا، مقداری از رسوبات درازگودال مارایانا را نیز جمع آوری و با افزودن آن به بدن موجودات میکروسکوپی، واکنش آن ها را بررسی کردند.طبق نتایج اعضای تیم پژوهشی، سپر دفاعی ژله ای آلومینیومی که دراثر واکنش های شیمیایی بدن دوجورپایان ایجاد می شود، می تواند از آن ها دربرابر شکارچیان محافظت و آن ها را برای تحمل فشار زیاد آب نیز مقاوم کند. همچنین به نظر می رسد قرارگرفتن اسکلت خارجی بدن این موجودات در میان لایه ای از کلسیم کربنات، مانع ازهم پاشیدگی آن می شود.احتمالا بهره گیری از این تکنیک در آینده، می تواند باعث پیشرفت زیردریایی ها شود. تاکنون، تنها سه انسان موفق شده اند از اعماق دارازگودال ماریانا بازدید کنند که یکی از آن ها جیمز کامرون، کارگردان معروف است.

  اعماق اقیانوسدرضمن این پژوهش درزمینه ی نحوه ی ادامه ی حیات موجودات اعماق اقیانوس در فشار نابودکننده ی آب و دمای بسیار پایین، نگرش جزئی تری ارائه داده است.مقاله های مرتبط:

 • اسراری از اعماق اقیانوس
 • تماشا کنید: مخلوقات عجیب و ترسناک اعماق دریااعماق اقیانوس سکونتگاه موجودات شگفت انگیز و عجیب وغریب زیادی است. به تازگی پژوهشگران مشغول دستیابی به روش ها و تکنیک هایی هستند که به این موجودات برای ادامه ی رشد و حیات در خشن ترین محیط سیاره ی زمین کمک می کند. البته، شاید چنین ادعایی در حال حاضر کمی اغراق آمیز باشد؛ اما حداقل پژوهشگران اکنون درباره ی تکنیک هوشمندانه ای دوجورپایان هیروندلا گیگاس برای حفظ بقای خود در اعماق اقیانوس اطلاعات بیشتری می دانند.نتیجه گیری نهایی پژوهشگران از این پژوهش بدین شرح است:ماده ی ژله ای آلومینیومی و ترکیبات طبیعی به عنوان سپردفاعی دربرابر فشار زیاد آب عمل می کنند و کلسیت موجود در اسکلت خارجی، دوجورپایان را برای ادامه ی بقا در اعماق اقیانوس حفظ می کند.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.