مخبر - 1398/02/22 - خریدهای اینترنتی کمتر از 500 هزار تومان نیازی به رمز پویا ندارد

خریدهای اینترنتی کمتر از 500 هزار تومان نیازی به رمز پویا ندارد
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اعلام کرد رمز پویا برای خریدهای اینترنتی بیش از 500 هزار تومان است و برای خریدهای کمتر از این مبلغ می توان از رمز ایستا استفاده کرد.
خریدهای اینترنتی کمتر از 500 هزار تومان نیازی به رمز پویا ندارد

ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در گفت وگوی تلفنی با خبر شبکه ی یک سیما اعلام کرد رمز پویا یا رمز یک بارمصرف برای خریدهای اینترنتی بیش از 500 هزار تومان است و برای خرید شارژ و پرداخت قبوض و خریدهای ناچیز همچنان می توان از رمز ایستا استفاده کرد.وی همچنین اعلام کرد مهلت اول خرداد برای اجرای این طرح مربوط به بانک ها است و لازم نیست مردم کاری انجام دهند. حکیمی گفت:این کار ازطریق تماس خود بانک با مشتری انجام می شود و بانک به مشتری اطلاع می دهد و ایجاد زمینه ی رمز یک بارمصرف ازطریق مراجعه به شعبه و نصب نرم افزار امکان پذیر می شود. نحوه ی عملکرد بانک ها در این زمینه متفاوت است؛ اما هیچ هزینه ای برای مردم ندارد و بابت تغییر فاز رمز نباید هزینه ای پرداخت شود. مردم هیچ عجله ای نباید داشته باشند و این موضوع ازطریق بانک ها اطلاع رسانی خواهد شد.رمز یک بارمصرف یا پویا رمزی است که بانک با درخواست کاربر برای انجام هر تراکنش بانکی تغییر می دهد و ازطریق ابزارهای نرم افزاری یا سخت افزاری برای کاربر ارسال می کند. طبق مصوبه ی بانک مرکزی، ارائه ی رمز دوم یک بارمصرف برای تمامی بانک های کشور از ابتدای آذر1397 عملیاتی شده و تمامی بانک ها تا خرداد سال جاری مهلت دارند این سرویس را ارائه دهند.

online shoppingبراساس بخشنامه ی ارائه شده، از اول خرداد1398 رمز دوم تمام کارت های بانک حذف می شود و تمام بانک ها باید زیرساخت ارائه ی خدمات رمز یک بارمصرف در تراکنش های کارتی مبتنی بر رمز دوم را فراهم کرده باشند. همچنین، تمام مشتریان نیز باید تراکنش های مدنظر خود را با استفاده از رمزهای یک بار مصرف انجام دهند.معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به بخشنامه ی بانک مرکزی و همچنین مشکلات پیش آمده برای نصب اپلیکیشن های ایرانی روی سیستم عامل iOS گفت:براساس بخشنامه ی امروز بانک مرکزی استفاده از این طرح نباید به گوشی های هوشمند محدود باشد؛ بلکه باید راهکاری پیش بینی شود تا تمامی افراد بتوانند از این بستر بهره برند. همچنین، باید تمهیداتی اتخاذ شود تا سیستم عامل هایی که در روز های گذشته برای نصب اپلیکیشن دچار مشکل شده اند، بتوانند از آن استفاده کنند.حکیمی درنهایت درباره ی نگرانی کسب وکارهای نوپا و استارتاپ ها توضیح داد که تراکنش خرید شارژ و پرداخت قبض ازطریق تلفن بانک و اینترنت بانک مشمول رمز یک بارمصرف نمی شود. همچنین، امکانی برای کسب وکارهای نوپا اندیشیده شده که تا سقف 500 هزار تومان در روز با همان رمز ایستا قابل برداشت باشد و برای مبالغ بیشتر بانک به مشتری اعلام می کند که در مدت اعلام شده رمز یک بارمصرف بگیرد تا خطری متوجه حساب مشتری نشود.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.