مخبر - 1398/02/22 - باکتری های مصرف کننده متان می توانند سوخت آینده را تامین کنند

باکتری های مصرف کننده متان می توانند سوخت آینده را تامین کنند
پژوهشگران سرانجام نشان دادند چگونه باکتری های مصرف کننده ی متان، این گاز را به متانول تبدیل می کنند.
باکتری های مصرف کننده متان می توانند سوخت آینده را تامین کنند

توانایی باکتری های مصرف کننده ی متان در حذف متان از محیط و تبدیل آن به سوخت مصرفی، پژوهشگران را شگفت زده کرده است. بااین حال، اینکه دقیقا چگونه این باکتری ها به طورطبیعی چنین واکنش پیچیده ای انجام می دهند، سال ها معما بوده است.گروهی از پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن در آمریکا دریافتند آنزیم مسئول تبدیل متان به متانول این واکنش را در مکان فعال آنزیم کاتالیز می کند که تنها حاوی یک یون مس است. این یافته ها می توانند به توسعه ی کاتالیزورهای جدید ساخت بشر منجر شوند تا بتواند طبق همان مکانیسم و بدون زحمت، متان (گاز گلخانه ای قوی) را به متانول تبدیل کنند. ایمی روزنوایگ نویسنده ی مطالعه می گوید:هویت و ساختار یون های فلزی مسئول کاتالیز این واکنش چند دهه ناشناخته مانده بود. مطالعه ی ما جهش بزرگی درجهت درک چگونگی تبدیل باکتریایی متان به متانول است.

تبدیل متان به متانولبریان هافمن نویسنده ی دیگر مقاله می گوید:با شناسایی نوع جایگاه مس درگیر در این واکنش، پایه ای برای تعیین چگونگی انجام این واکنش ایجاد کردیم که یکی از مشکل ترین واکنش های طبیعت است.باکتری های مصرف کننده ی متان با اکسیدکردن متان و تبدیل آن به متانول، می توانند دو هدف مهم را برآورده کنند. آن ها نه تنها گازهای گلخانه ای مضر را از محیط حذف می کنند؛ بلکه سوختی پایدار و آسان برای خودروها و تولید برق و دیگر مصارف مهیا می کنند. فرایندهای صنعتی فعلی کاتالیز واکنش متان به متانول نیازمند فشار و دمای بسیار زیادی (بیش از 1300 درجه ی سانتی گراد) است. باوجوداین، باکتری های مصرف کننده ی متان این کار را در دمای اتاق و رایگان انجام می دهند. متیو روس، یکی از نویسندگان دیگر مقاله می گوید:درحالی که از قبل می دانستیم در مواد دست ساز بشر، جایگاه های مس (روی آنزیم) تبدیل متان به متانول را کاتالیز می کنند، کاتالیز متان به متانول در جایگاه تک مسی آنزیم در شرایط معمول بی سابقه است. اگر بتوانیم درک کاملی از چگونگی انجام این فرایند در چنین شرایط ملایمی به دست آوریم، می توانیم کاتالیزورهای خود را بهینه کنیم.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.