مخبر - 1398/02/21 - ناکامی اسپیس ایکس در آزمایش چتر نجات کپسول کرو دراگون

ناکامی اسپیس ایکس در آزمایش چتر نجات کپسول کرو دراگون
اسپیس ایکس در مسیر چالش برانگیز آماده کردن کپسول کرو دراگون برای انجام نخستین پرواز سرنشین دار، با بدبیاری دیگری مواجه شده است.
ناکامی اسپیس ایکس در آزمایش چتر نجات کپسول کرو دراگون

یک مقام ناسا درخلال جلسه ی استماع در مجلس نمایندگان آمریکا در روز چهارشنبه اعلام کرد که آزمایش اخیر چتر نجات کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس «رضایت بخش نبوده است». درباره ی این آزمایش جزئیات اندکی فاش شده است؛ اما درهرصورت با این بدشانسی اخیر، قطعا وقفه ای دیگر در نخستین پرواز فضایی انسانی فضاپیمای اسپیس ایکس به وجود خواهد آمد؛ درنتیجه بسیار بعید است که ناسا به این زودی ها بتواند فضانوردان را از خاک آمریکا به پرواز درآورد.کمیته ی علوم، فضا و فناوری مجلس نمایندگان ایالات متحده چهارشنبه ی هفته ی گذشته جلسه ی استماعی را در واشنگتن دی سی برگزار کرد تا درباره ی برنامه های ناسا برای رفتن به ماه و چگونگی تاثیر احتمالی جدول زمانی تسریع شده ی فعلی بر هدف بزرگ تر ارسال انسان به مریخ بحث و گفت وگو شود. بااین حال، درجریان نشست، گفت وگو به سمت حادثه ی پیش تر افشانشده ای رفت که ماه گذشته در جریان آزمایش سامانه ی چترنجات فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس در باند فرود دلامار درای لیک نوادا به وقوع پیوست.بیل گرسن مایر، سرپرست معاونت واحد عملیات و اکتشافات انسانی ناسا در پاسخ به سوالی مطرح شده از سوی موریس بروکس، نماینده ی آلاباما گفت:آزمایش رضایت بخش نبود و ما آن نتایجی را که می خواستیم، به دست نیاوردیم؛ اما به برخی اطلاعاتی پی بردیم که طراحی های آتی چترنجات را به طور بالقوه تحت تاثیر قرار خواهد داد.هنگامی که از گرسن مایر پرسیده شد، منظورش از نتایج نامطلوب چیست، گفت: «وسیله ی درحال فرود با برخورد به زمین آسیب دید».مقاله های مرتبط:
 • اسپیس ایکس انفجار کپسول دراگون را تأیید کرد؛ علت حادثه همچنان نامعلوم
 • سکوت ناخوشایند اسپیس ایکس نسبت به حادثه انفجار کپسول دراگون
 • چه بلایی بر سر کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس آمده است؟یک سخنگوی اسپیس ایکس در ایمیلی به خبرگزاری گیزمودو، حادثه ی مورد بحث را تأیید کرد و گفت این تست، «آزمایش توسعه ی پیشرفته ای» بود که به منظور اندازه گیری تنش های واردشده از جانب چترهای نجات طراحی شد. بااین حال، اسپیس ایکس به جای کارگیری کپسول کرو دراگون واقعی، از دستگاهی آزمایشی استفاده کرد. به نقل از سخنگوی اسپیس ایکس، درجریان آزمایش، چترهای نجات به طور کامل باز نشدند و دستگاه «با سرعتی بالاتر از حد انتظار به زمین برخورد کرد». بااین حال، حادثه ی پیش آمده در محل آزمایش، خسارت جانی یا مالی به دنبال نداشت.تمرین به خصوص اخیر آزمایشی برای شبیه سازی شرایط پیش بینی نشده بود که در آن، یکی از چهار چترنجات به صورت عمدی درحین نزول غیرفعال شد. این آزمایش قصد داشت وضعیتی کمتر از حد ایده آل را با وجود ازکارافتادن یک چترنجات شبیه سازی کند. به نقل از سخنگوی اسپیس ایکس، این شرکت درگذشته پنج آزمایش چترنجات مشابه را با موفقیت انجام داده بود. بااین حال، در مورد اخیر، همان طور که گرسن مایر درخلال جلسه ی استماع توضیح داد، سه چترنجات باقی مانده در حد انتظار عمل نکردند.گرسن مایر نتوانست در مورد علت حادثه پاسخی ارائه دهد. او به کمیته ی مجلس گفت:ما همچنان باید دریابیم که آیا پیکربندی ساختار آزمایشی درحال خروج از هواگرد مشکل داشت یا اشکال به بسته بندی چترنجات و سیستم طناب کشی مربوط بود.به گفته ی مقام ناسا، در جریان آزمایش ناموفق، فشار درون هر واحد پارچه ای چترنجات ثبت شد و این داده ها درحین تحقیقات مورد استفاده قرار خواهد گرفت. گرسن مایر گفت اطمینان دارد که مشکل برطرف خواهد شد و ناسا در تلاش هایش «به طور کامل متعهد» به حل مشکل است. او همچنین تلاش کرد نیمه ی پر لیون حادثه را نشان دهد. وی دراین باره به کمیته ی مجلس گفت:من این حادثه را به عنوان رویدادی منفی نگاه نمی کنم. علت انجام آزمایش ها همین است. ما به همین خاطر می خواهیم ابزارهایمان را تحت فشار بیش از حد قرار دهیم. این یک هدیه برای ما است. ما داده هایی به دست آورده ایم که منحصربه فرد است و به ما کمک می کند تا اگر ایراد یا مشکلی وجود دارد، آن را پیدا و رفع کنیم.

  Crew Dragon / دراگون سرنشین دارسخنگوی اسپیس ایکس با تکرار اظهارات گرسن مایر گفت داده های گردآوری شده از آزمایش بی مانند اخیر «بینش پیشرو صنعتی را فراهم می کند، از آزمایش های آتی خبر می دهد و به اسپیس ایکس امکان می دهد تا دست به توسعه ی سامانه ای به مراتب ایمن تر بزند.» تا به امروز، اسپیس ایکس عملکرد سامانه ی چترنجات را در 19 آزمایش کامل بررسی کرده است و قصد دارد پیش از آنکه ناسا کپسول را به همراه خدمه ی واقعی به فضا بفرستد، آزمایش های بیشتری نیز انجام دهد.در جلسه ی استعماع هفته ی گذشته، پاتریشیا سندرز، مدیر پنل مشورتی و ایمنی هوافضای ناسا به کمیته ی مجلس گفت در ماه های اخیر، «تعداد زیادی» آزمایش چترنجات برای برنامه ی خدمه ی تجاری انجام شده؛ از جمله برای فضاپیمای اوریون که هم اکنون تحت توسعه به دست ناسا و سازمان فضایی اروپا است. بااین حال، به گفته ی او تعداد نتایج رضایت بخش پایین بوده و برخی آزمایش ها نشان می دهد که احتمالا به اعمال برخی بازطراحی ها و اصلاحات در طراحی فعلی نیاز است.برنامه ی خدمه ی تجاری ناسا که در سال 2010 آغاز به کار کرد، مشارکتی بین سازمان فضایی آمریکا و شرکت های خصوصی نظیر اسپیس ایکس، بوئینگ و بلو ارجین با هدف توسعه ی وسایل حمل ونقل فضایی ارزا ن تر است. آن طور که خبرگزاری اسپیس فلایت گزارش می دهد، به نظر می رسد اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که در توسعه ی فناوری خدمه ی تجاری با چالش رو به رو است:قانون گذاران درباره ی نتایج آزمایش اخیر چترنجات بوئینگ از گرسن مایر سؤال نکردند. اما این مقام ناسا در پاسخ به سوالی از جانب اسپیس فلایت پس از جلسه ی استماع، تأیید کرد که آزمایش های چترنجات استارلاینر (فضاپیمای بوئینگ) نیز با همان مشکلاتی مواجه است که اسپیس ایکس ماه گذشته به آن ها دچار بود.سخنگوی اسپیس ایکس به این پرسش که آیا این تازه ترین بدبیاری ممکن است جدول زمانی برنامه ی خدمه ی تجاری ناسا را تحت تاثیر قرار دهد یا خیر، پاسخی نداد. بااین حال، با وجود انفجار ماه گذشته ی کپسول کرو دراگون و ناکامی اخیر این شرکت در آزمایش چترنجات، بسیار بعید است که ناسا بتواند هیچ آزمایش سرنشین داری را در سال 2019 با کپسول اسپیس ایکس انجام دهد.نخستین آزمایش سرنشین دار فضاپیمای کرو دراگون قرار بود 25 ژوئیه (5 مرداد) انجام شود؛ اما با درنظرگرفتن رویدادهای چند هفته ی اخیر، دستیابی به این تاریخ بسیار خوش بینانه است. این حوادث در مجموع نشان می دهد که ایالات متحده در ازسرگیری پرتاب های فضایی انسانی از خاک خود همچنان مسیر پرپیچ وخمی پیش رو دارد.


 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  کلیدواژه های این خبر
  ناسا   خسارات   آمریکا   آزمایشی   کپسول   پارچه   مجلس نمایندگان   آزمایش ناموفق   اکتشاف   آلاباما   طناب کشی   دراگون   بسته بندی   آزمایش سامانه   مقاله   اسپیس اکس   رضایت بخش   واشنگتن دی سی   بدشانسی   نزول   موریس   مجلس نمایندگان آمریکا   تمرین   حادثه   پیش بینی  
  اخبار مرتبط
  آزمایش چتر نجات کپسول دراگون شکست خورد
  بلاغ مازندران
  فرود آزمایشی موفقیت آمیز فضاپیمای «استارلاینر» بوئینگ + فیلم
  فارس
  کپسول دراگون SpaceX پس از چند روز تاخیر به ایستگاه فضایی ISS رسید
  کلیک
  اسپیس ایکس انفجار کپسول دراگون را تایید کرد؛ علت حادثه همچنان نامعلوم
  زومیت
  «اسپیس ایکس» انفجار کپسول «دراگون» را پذیرفت
  ایرنا
  بالاخره اسپیس ایکس به "نابودی" اعتراف کرد
  فرارو
  اعتراف اسپیس ایکس | کپسول دراگون منفجر شد
  همشهری آنلاین
  بالاخره اسپیس ایکس به "نابودی" اعتراف کرد
  خبرآنلاین
  بالاخره اسپیس ایکس به "نابودی" اعتراف کرد
  ایسنا
  اسپیس ایکس به انفجار کپسول دراگون اعتراف کرد
  مهر نیوز
  تایید انفجار فضاپیمای دراگون 2
  صدا و سیما
  سکوت ناخوشایند اسپیس ایکس نسبت به حادثه انفجار کپسول دراگون
  زومیت
  آیت الله علم الهدی: تحریم آمریکا اینگونه نخواهد بود که تصور کنند زندگی ما را فلج می کنند
  اخرین نیوز
  علم الهدی: تحریم آمریکا اینگونه نخواهد بود که تصور کنند زندگی ما را فلج می کنند
  ساعت 24
  خسارات سیل و طوفان آمریکا بیش از درآمد نفتی ایران است
  فرتاک نیوز
  سیل و طوفان سالانه 54 میلیارد دلار به آمریکا خسارت می زند
  ایرنا
  نقص فنی گران قیمت ترین کپسول فضایی اسپیس ایکس را از بین برد
  تیتر یک
  چه بلایی بر سر کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس آمده است؟
  زومیت
  رقیب آمریکایی سایوز در سفرهای فضایی آتش گرفت
  تین نیوز
  ناسا هیچ شانسی برای ارسال انسان به مریخ تا سال 2033 ندارد
  زومیت
  بروز خرابی حین آزمایش موتور فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس
  زومیت
  چرا اسپیس ایکس بوسترهای فالکون را بدون استفاده از چتر و در خشکی فرود می آورد
  زومیت
  ژاپن در تدارک اعزام ناوگان روباتیک ساخت و ساز به کره ماه
  زومیت
  رئیسی: بی توجهی ها از ناحیه هیچ کس پذیرفته نیست
  جوان آنلاین
  رئیس قوه قضاییه: سیلاب های اخیر به دور از فضای هیجانی آسیب شناسی شود؛ بی توجهی ها از ناحیه هیچ کس پذیرفته نیست/ هر مسئولی در هر مقطع زمانی باید پاسخگوی عملکرد خود در زمینه سیلاب های اخیر باشد
  انتخاب
  برخورد با کوتاهی مسؤولان در حادثه سیل
  شعار سال
  برخورد با کوتاهی های صورت گرفته مسئولان در حادثه سیل اخیر/ با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود
  ملیت
  آیت الله رئیسی دستور داد: برخورد با کوتاهی های صورت گرفته مسوولان در حادثه سیل اخیر/ با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود
  الف
  دستور به سازمان بازرسی برای برخورد با کوتاهی مسؤولان در حادثه سیل
  جوان آنلاین
  باید با اقدام آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود/ هر مسئولی در زمینه سیل باید پاسخگوی عملکردش باشد
  راه دانا
  لزوم مقابله با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه
  صدا و سیما
  برخورد با کوتاهی مسؤولان در حادثه سیل اخیر
  جهان نیوز
  با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود
  سایت جماران
  با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود
  ایسنا
  برخورد با کوتاهی مسؤولان در حادثه سیل/ اقدام احتمالی آمریکا درباره سپاه پاسداران محکوم به شکست است
  فارس
  قوه قضاییه حوادث اخیر را به دور از فضای هیجانی آسیب شناسی می کند
  ایرنا
  رئيس مجلس نمايندگان آمريکا کناره گيري مي کند
  برترین ها
  پل رايان کناره گيري مي کند
  ناطقان نیوز
  رئيس مجلس نمايندگان آمريکا کناره گيري مي کند
  ساعت 24
  اخبار مرتبط
  bltبلاغ مازندران : آزمایش چتر نجات کپسول دراگون شکست خورد
  bltفارس : فرود آزمایشی موفقیت آمیز فضاپیمای «استارلاینر» بوئینگ + فیلم
  bltکلیک : کپسول دراگون SpaceX پس از چند روز تاخیر به ایستگاه فضایی ISS رسید
  bltزومیت : اسپیس ایکس انفجار کپسول دراگون را تایید کرد؛ علت حادثه همچنان نامعلوم
  bltایرنا : «اسپیس ایکس» انفجار کپسول «دراگون» را پذیرفت
  bltفرارو : بالاخره اسپیس ایکس به "نابودی" اعتراف کرد
  bltهمشهری آنلاین : اعتراف اسپیس ایکس | کپسول دراگون منفجر شد
  bltخبرآنلاین : بالاخره اسپیس ایکس به "نابودی" اعتراف کرد
  bltایسنا : بالاخره اسپیس ایکس به "نابودی" اعتراف کرد
  bltمهر نیوز : اسپیس ایکس به انفجار کپسول دراگون اعتراف کرد
  bltصدا و سیما : تایید انفجار فضاپیمای دراگون 2
  bltزومیت : سکوت ناخوشایند اسپیس ایکس نسبت به حادثه انفجار کپسول دراگون
  bltاخرین نیوز : آیت الله علم الهدی: تحریم آمریکا اینگونه نخواهد بود که تصور کنند زندگی ما را فلج می کنند
  bltساعت 24 : علم الهدی: تحریم آمریکا اینگونه نخواهد بود که تصور کنند زندگی ما را فلج می کنند
  bltفرتاک نیوز : خسارات سیل و طوفان آمریکا بیش از درآمد نفتی ایران است
  bltایرنا : سیل و طوفان سالانه 54 میلیارد دلار به آمریکا خسارت می زند
  bltتیتر یک : نقص فنی گران قیمت ترین کپسول فضایی اسپیس ایکس را از بین برد
  bltزومیت : چه بلایی بر سر کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس آمده است؟
  bltتین نیوز : رقیب آمریکایی سایوز در سفرهای فضایی آتش گرفت
  bltزومیت : ناسا هیچ شانسی برای ارسال انسان به مریخ تا سال 2033 ندارد
  bltزومیت : بروز خرابی حین آزمایش موتور فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس
  bltزومیت : چرا اسپیس ایکس بوسترهای فالکون را بدون استفاده از چتر و در خشکی فرود می آورد
  bltزومیت : ژاپن در تدارک اعزام ناوگان روباتیک ساخت و ساز به کره ماه
  bltجوان آنلاین : رئیسی: بی توجهی ها از ناحیه هیچ کس پذیرفته نیست
  bltانتخاب : رئیس قوه قضاییه: سیلاب های اخیر به دور از فضای هیجانی آسیب شناسی شود؛ بی توجهی ها از ناحیه هیچ کس پذیرفته نیست/ هر مسئولی در هر مقطع زمانی باید پاسخگوی عملکرد خود در زمینه سیلاب های اخیر باشد
  bltشعار سال : برخورد با کوتاهی مسؤولان در حادثه سیل
  bltملیت : برخورد با کوتاهی های صورت گرفته مسئولان در حادثه سیل اخیر/ با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود
  bltالف : آیت الله رئیسی دستور داد: برخورد با کوتاهی های صورت گرفته مسوولان در حادثه سیل اخیر/ با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود
  bltجوان آنلاین : دستور به سازمان بازرسی برای برخورد با کوتاهی مسؤولان در حادثه سیل
  bltراه دانا : باید با اقدام آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود/ هر مسئولی در زمینه سیل باید پاسخگوی عملکردش باشد
  bltصدا و سیما : لزوم مقابله با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه
  bltجهان نیوز : برخورد با کوتاهی مسؤولان در حادثه سیل اخیر
  bltسایت جماران : با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود
  bltایسنا : با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود
  bltفارس : برخورد با کوتاهی مسؤولان در حادثه سیل/ اقدام احتمالی آمریکا درباره سپاه پاسداران محکوم به شکست است
  bltایرنا : قوه قضاییه حوادث اخیر را به دور از فضای هیجانی آسیب شناسی می کند
  bltبرترین ها : رئيس مجلس نمايندگان آمريکا کناره گيري مي کند
  bltناطقان نیوز : پل رايان کناره گيري مي کند
  bltساعت 24 : رئيس مجلس نمايندگان آمريکا کناره گيري مي کند
  پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.