مخبر - 1398/02/21 - چرا استرالیا باید دست به کشتار گربه ها بزند؟

چرا استرالیا باید دست به کشتار گربه ها بزند؟
گربه های استرالیایی تهدیدی جدی برای 123 گونه ی درمعرض خطر این کشور به شمار می روند. از این رو، دولت قصد دارد تعداد چشمگیری از این حیوانات را از بین ببرد.
چرا استرالیا باید دست به کشتار گربه ها بزند؟

مدیریت جمعیت گربه ها، امر چالش برانگیزی محسوب می شود که موافقان و مخالفان خود را دارد. تاکنون بسیاری از گزینه ها همچون یافتن خانه ی جدید، عقیم سازی و معدوم سازی با درجات مختلف موفقیت درسرتاسر جهان به اجرا گذاشته شده است.تعهد اخیر استرالیا به کشتن 2 میلیون گربه ی رمیده به منظور حفاظت از حیات وحش بومی اش، توجه بین المللی را به خود جلب کرده است. گربه ی رمیده به نوعی گربه ی اهلی گفته می شود که به طبیعت و حیات وحش بازگشته است و با شکار گونه های بومی، بقای آن ها را به خطر می اندازد. برخی گروه ها، برنامه ی استرالیا برای معدوم سازی گربه ها را اقدامی خصمانه تلقی کرده اند.ورود گربه ی اهلی به طبیعت استرالیا زمانی اتفاق افتاد که اروپایی ها با مهاجرت در قرن 17، آن ها را با خود به این قاره آوردند. این حیوان از آن زمان تاکنون در سرتاسر استرالیا پراکنده شده و تاثیر فراوانی بر حیات وحش این کشور گذاشته است. گربه ها درواقع تا به امروز موجب انقراض برخی زیرگونه های بومی استرالیا شده و بقای بسیاری از گونه های دیگر را نیز در معرض خطر قرار داده اند.بااین حال، هدف فعلی 2 میلیون، غیرعقلانی و غیرعلمی است و به همین دلیل، به درستی انتقادات مختلفی به آن وارد شده است؛ اما روش های غیرکشنده برای توقف ویرانی حاصل از وجود گربه ها کافی نیست. به خصوص آنکه، در پرتو گزارش سازمان ملل که بر بحران انقراض جهانی حیات وحش تاکید می کند، استرالیا فورا به کاهش هدفمند جمعیت گربه ها نیاز دارد.روش های غیرکشندههم اکنون، طیفی از روش های مؤثر غیرکشنده از حیات وحش دربرابر گربه ها حفاظت می کنند. درمجموع، حصارهای مانع گربه ها وضعیت حفاظت بسیاری از گونه های درمعرض تهدید را بهبود داده است. علاوه بر این، تعداد فزاینده ای از شوراهای استرالیایی، مقررات مدیریتی پیش رونده ای را به منظور حفاظت از گربه های خانگی، حیات وحش و انسان ها از تاثیرهای گربه های آزاد طراحی کرده اند.هسته ی اصلی اغلب مقررات یادشده که شامل حفظ و نگه داری گربه های خانگی در منزل صاحبشان است، از سوی اکثر قریب به اتفاق گروه های سلامت حیوانات پشتیبانی شده است. گربه هایی که داخل خانه ها به سر می برند، عمر طولانی تر و زندگی ایمن تری از گربه های ولگرد دارند.مدیریت گربه های ولگرد دشوارتر است. این نوع گربه ها خانه ای ندارند؛ اما ممکن است به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی مردم تغذیه شوند. ازآنجاکه این گربه ها صاحبی ندارند، هیچ کس به طور رسمی مسئولیت سلامت یا رفاه آن ها را برعهده ندارد. گروه هایی از افراد حامی حیوانات، برای برخی از گربه های ولگرد تغذیه یا حتی کمک های دامپزشکی فراهم می کنند و فراتر از آن، تمایز بین گربه های خانگی و رمیده را به تدریج ازمیان برمی دارند.

Feral cat / گربه رمیدهپناهگاه ها و گروه های حامی که با معدوم سازی حیوانات مخالف هستند، در برخی از ایالت های آمریکا و اروپا جریانی را ترویج می کنند که طرفدار عقیم سازی، واکسیناسیون و رهاسازی مجدد گربه های ولگرد در خیابان ها است. این شیوه، تله اندازی، عقیم سازی و رهاسازی (TNR) نامیده می شود.انجمن سلطنتی جلوگیری از خشونت علیه حیوانات که نهادی خیریه مستقر در انگلیس است، به تازگی روش آزمایشی TNR را برای استرالیا نیز پیشنهاد داده است؛ اما این روش به دلایلی کاملا منطقی، نتایجی خلاف انتظار برای گربه ها به همراه خواهد داشت.خطرات رهاسازی گربه های بی صاحبگروه های مطلع و حامی سلامت حیوانات، ازجمله بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی دربرابر جانوران (PETA)، رهاسازی گربه های عقیم شده ی بی صاحب را به طور جدی محکوم می کند؛ زیرا روش TNR سلامت این نوع گربه ها را درمعرض خطر قرار می دهد. در طرف مقابل، متخصصان سلامت انسانی و حامیان حیات وحش نیز مخالف نگه داری دسته های گربه ی ولگرد هستند.جمعیت متراکم گربه های ولگرد، سرچشمه ی عفونت های انگلی توکسوپلاسموز محسوب می شوند. این بیماری که گربه ها ناقل آن هستند، به طرز فزاینده ای با طیفی از حالات مزمن روانی نظیر اسکیزوفرنی و بیماری آلزایمر مرتبط دانسته می شود. پس با این گربه های بی پناه چه باید کرد؟گروه ه های مخالف معدوم سازی که روش TNR را ترویج می دهند، به اشتباه مدعی هستند گربه های عقیم شده به نحو چشمگیری احتمال تولیدمثل به اصطلاح «کلنی» های گربه ها را به همان نحوی کاهش می دهد که با رهاسازی پشه های عقیم شده به عنوان تکنیکی اثبات شده، جمعیت پشه های ناقل بیماری تحت کنترل قرار می گیرد.جان رید، یکی از نویسندگان وب سایت کانورزیشن در کتابی که به تازگی در مورد حفاظت حیات وحش و گربه ها به نگارش درآورده است، از 5 نقص زیستی مرگبار در منطق یادشده نام می برد که به شرح زیر هستند:

  • عقیم سازی پشه ها جواب می دهد؛ زیرا پشه های ناتوان از نظر جنسی عمر بسیار کوتاهی دارند و در این مدت تنها یک بار جفت گیری می کنند؛ درحالی که گربه های ماده به طور معمول در دوره ی پذیرش بارها جفت گیری می کنند؛ درنتیجه رویارویی آن ها با یک گربه ی نر عقیم شده چندان اهمیتی ندارد.
  • برخلاف شیرها، گربه های اهلی به عنوان شکارچیانی انفرادی تکامل یافته اند. هرچند گربه های اهلی می توانند زندگی در دسته های پرجمعیت از هم نوعانشان را تحمل کنند؛ اما آن ها کلنی های سلسله مراتبی تشکیل نمی دهند و دنباله رو هیچ بالادست آلفایی نیستند که تغذیه، تولیدمثل یا بقای حیوانات زیردست را محدود کند.
  • هرچند نزاع پرسروصدای گربه ها ممکن است شما را به این فکر بیاندازد که آن ها مشغول جنگیدن بر سر حق انحصاری جفت گیری با ماده ی به خصوصی هستند؛ اما اغلب بچه گربه های خیابانی توسط نرهای متعدد به دنیا آمده اند. حتی گربه های نر به ظاهر «سلطه گر» نیز به ندرت مانع از نزدیکی نری دیگر به یک ماده می شوند. گربه های نر عقیم شده از ماده های موجود در دسته هایشان در مقابل گربه های مزاحم عقیم نشده محافظت نخواهند کرد. این بدین معنی است که برای محدودسازی افزایش جمعیت گربه ها، باید در اقدامی فوق العاده چالش برانگیز، بیش از 90 درصد از آن ها را عقیم کرد.
  • باوجود برچسب گمراه کننده ی «کلنی»، دسته های گربه، جمعیت های نزدیکی به هم دیگر محسوب نمی شوند؛ درعوض گربه ها به طور معمول با حرکت به مکان های مختلف تلاش می کنند از مزایای منابع غذایی فراوان بهره مند شوند و حیوانات خانگی طردشده نیز اغلب در مکان های زندگی دسته ها رها می شوند. ناکامی چندین برنامه ی به خوبی مطالعه شده ی TNR، ناشی از مهاجرت گربه ها یا رهاشدن انواع عقیم نشده ی آن ها در محل های یادشده است.
  • باوجود نیاز به واکسیناسیون منظم برای حفاظت از گربه ها دربرابر بیماری های تضعیف کننده، معدود گربه های ولگرد را می توان برای دومین بار به دام انداخت و اصلا بسیاری از آن ها نیز هرگز به دام نمی افتند. این مسئله، گربه ها و دسته هایشان را به طرز موثری کنترل ناپذیر می کند.
برنامه ی تله اندازی، عقیم سازی و رهاسازی، ازنظر زیستی امری اشتباه و خشونت علیه گربه ها است؛ زیرا انجام این کار اگر با سطوح بالای پذیرش توسط صاحبان حیوانات خانگی همراه نباشد، بی اثر خواهد بود و باعث می شود آن ها به محیطی خطرناک بازگردانده شوند.آسیب به اکوسیستم های دریایی

Feral cat / گربه رمیدهگربه های شکارچی نه تنها به حیات وحش بومی آسیب می رسانند، بلکه دسته های گربه ی ولگرد یا رمیده می توانند به صورت مستقیم بر اکوسیستم های دریایی و ماهیگیری تاثیر بگذارند.اغلب غذاهای تجاری گربه به طور فزاینده حاوی ماهی شکارچی درمعرض خطری هستند که جایگاه بالایی در زنجیره ی غذایی دارد و از این رو در مقایسه با گیاهان یا گیاهخواران، مواد مغذی و انرژی زیستی بیشتری استفاده می کنند. سگ ها و گربه های آمریکایی، یک سوم از پروتئین حیوانی خورده شده توسط انسان را مصرف می کنند که با انتشار گازهای گلخانه ای همراه است.این نوع غذای گربه که دراختیار دسته های گربه ی ولگرد قرار می گیرد، هزینه ی زیستی یادشده را افزایش می دهد. در سال 2009 به تنهایی، انجمن آمریکایی بهترین دوستداران حیوانات که یکی از ترویج دهندگان اصلی TNR محسوب می شود، بیش از 80هزار تن غذای گربه را بین گربه های بی صاحب توزیع کرد. هیچ مطالعه ی مشابهی از این دست در استرالیا انجام نشده است و به نظر نمی رسد که نرخ گربه های ولگرد تغذیه شده در این کشور به اندازه ی آمریکا باشد؛ اما غذا دادن به این نوع گربه ها همچنان بخشی از تاثیر زیستی آن ها محسوب می شود.فراتر از این، فک ها، سمورهای آبی و دلفین های موجود در اقیانوس های سرتاسر دنیا نیز براثر بیماری هایی تلف می شوند که عموما ازطریق دسته های گربه منتقل می شوند.معدوم سازی انسانیخوشبختانه، هم علم و هم استاندارهای سلامت حیوانات بر سر مدیریت گربه ها اتفاق نظر دارند. تمام گربه های خانگی سالم که امکان یافتن خانه های ایمن برایشان وجود دارد، باید پذیرش شوند یا خانه ی جدیدی پیدا کنند و سپس به دنبال آن، تحت عقیم سازی و واکسیناسیون قرار گیرند. تمام دیگر گربه ها، ازجمله انواع رمیده و ولگرد نیز که امکان یافتن سریع خانه ی جدید برایشان میسر نیست، باید معدوم شوند.تغذیه یا رهاسازی گربه ها (عقیم شده یا نشده) حیات وحش بومی را درمعرض خطر قرار می دهد و چرخه ی رنج، بیماری، شکار و آزردگی اجتماعی را تداوم می بخشد. روش های غیرکشنده نظیر حصارکشی برای گربه های رمیده نیز می توانند همچنان بخشی از راه حل باشند؛ اما به منظور حفظ حیات وحش بومی، معدوم سازی کماکان بخشی مهم از فرایند کنترل گربه های رمیده و ولگرد باقی می ماند.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حیوان   آمریکا   کشتن   آزمایشی   تغذیه   استرالیا   معدوم سازی   دامپزشکان   استرالیایی   گونه های بومی   واکسیناسیون   عقیم   معرض خطر   موافقان   جانور   عمر طولانی   خشونت   سازمان ملل متحد   انگلیس   اروپا   وبا  
اخبار مرتبط
واکسیناسیون 1487 قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی دو ماه گذشته
تندرست نیوز
واکسیناسیون 1487 قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی دو ماه گذشته
ایسنا
چرا گیاهخواری برای بدن مفید است؟
سلامت نیوز
واکسیناسیون 1487 قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی دو ماه گذشته
آریا
واکسیناسیون 1487 قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی دو ماه گذشته
سایت جماران
اعتراض چین به عبور دو ناو آمریکایی از تنگه تایوان
صدا و سیما
رایزنی جرمی هانت با ترامپ درباره پیامد های منفی تنش آمریکا با ایران
رویداد 24
رایزنی هانت باترامپ بر سر تنش با ایران
دنیای اقتصاد
ساماندهی سگ های ولگرد همدان؛ شاید سال دیگر/شهروندان معترض هستند
مهر نیوز
عامل حمله به سفارت آمریکا در بغداد مشخص شد
شیعه نیوز
قرار نداشتن ایران در میان 20 کشور اول مهاجر فرست دنیا
شعار سال
قرار نداشتن ایران در میان 20 کشور اول مهاجر فرست دنیا/تحصیل 1.3 از کل دانشجویان در خارج
ایسنا
مسئول طرح جمع آوری سگ ها: سگ ها را نمی کشیم
فرارو
سگ ها را نمی کشیم خودتان بیایید و ببینید
سلامت نیوز
3 خبرنگار فرانسوی افشاگر اطلاعات محرمانه جنگ یمن به زندان محکوم شدند
ایرنا
سگ ها را نمی کشیم، خودتان بیایید و ببینید!
ایسنا
اشتباهات اروپا آینده برجام را تیره و تار کرد
مشرق نیوز
ابوالفتح: جواب اتحادیه اروپا گام بعدی ایران در «شطرنج برجام» را تعیین خواهد کرد/ آمریکایی ها به شدت نگرانند که اروپا تحت فشار ایران قرار گرفته و باج دهد
خبرگزاری دانشجو
دانستنی هایی درباره گیاه خواری
انتخاب
کوآلاها درمعرض جدی خطر انقراض کارکردی قرار دارند
زومیت
دلار در بازارهای جهانی صعود کرد
پول نیوز
صعود دلار در بازارهای جهانی
سرمد نیوز
چهارشنبه 25 اردیبهشت | صعود دلار در بازارهای جهانی
همشهری آنلاین
باغ وحش ؛ بهشت یا جهنم حیوانات؟
ایسنا
چرا استرالیا باید دست به کشتار گربه ها بزند؟
رویداد 24
ممنوعیت سگ گردانی چه شد؟
الف
برخورد اروپایی با حیوانات خانگی
افکار نیوز
عربستان ناقض صریح حقوق بشر است
صبا ایران
آمریکا درصدد قراردادن زرافه ها در فهرست گونه های درمعرض خطر
زومیت
نقش استعمار اروپایی بر فجایع زیست محیطی/ داگومار دگروت
فارس
موی گربه و ناباروری، واقعا حقیقت دارد؟
نی نی بان
آشنایی با 5 حیوان دو رگه عجیب و غریب +تصاویر
جنوب نیوز
سگ کشی در جاده شهرصدرا / خطر در کمین سلامت مردم
برنا نیوز
زنده گیری و كنترل حیوانات ناقل بیماری در دستور كار قرار گیرد
شعار سال
(ویدئو) تلاش خرس قطبی برای شکار شیر دریایی
فرارو
آلودگی هوا سه منبع اصلی دارد
سلامت نیوز
آلودگی هوا سه منبع اصلی دارد
ایران خبر
واردات مواد غذایی زیر ذره بین
روزنامه آرمان
لاشه یک قلاده پلنگ در شیروان پیدا شد
برترین ها
اخبار مرتبط
bltتندرست نیوز : واکسیناسیون 1487 قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی دو ماه گذشته
bltایسنا : واکسیناسیون 1487 قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی دو ماه گذشته
bltسلامت نیوز : چرا گیاهخواری برای بدن مفید است؟
bltآریا : واکسیناسیون 1487 قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی دو ماه گذشته
bltسایت جماران : واکسیناسیون 1487 قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی دو ماه گذشته
bltصدا و سیما : اعتراض چین به عبور دو ناو آمریکایی از تنگه تایوان
bltرویداد 24 : رایزنی جرمی هانت با ترامپ درباره پیامد های منفی تنش آمریکا با ایران
bltدنیای اقتصاد : رایزنی هانت باترامپ بر سر تنش با ایران
bltمهر نیوز : ساماندهی سگ های ولگرد همدان؛ شاید سال دیگر/شهروندان معترض هستند
bltشیعه نیوز : عامل حمله به سفارت آمریکا در بغداد مشخص شد
bltشعار سال : قرار نداشتن ایران در میان 20 کشور اول مهاجر فرست دنیا
bltایسنا : قرار نداشتن ایران در میان 20 کشور اول مهاجر فرست دنیا/تحصیل 1.3 از کل دانشجویان در خارج
bltفرارو : مسئول طرح جمع آوری سگ ها: سگ ها را نمی کشیم
bltسلامت نیوز : سگ ها را نمی کشیم خودتان بیایید و ببینید
bltایرنا : 3 خبرنگار فرانسوی افشاگر اطلاعات محرمانه جنگ یمن به زندان محکوم شدند
bltایسنا : سگ ها را نمی کشیم، خودتان بیایید و ببینید!
bltمشرق نیوز : اشتباهات اروپا آینده برجام را تیره و تار کرد
bltخبرگزاری دانشجو : ابوالفتح: جواب اتحادیه اروپا گام بعدی ایران در «شطرنج برجام» را تعیین خواهد کرد/ آمریکایی ها به شدت نگرانند که اروپا تحت فشار ایران قرار گرفته و باج دهد
bltانتخاب : دانستنی هایی درباره گیاه خواری
bltزومیت : کوآلاها درمعرض جدی خطر انقراض کارکردی قرار دارند
bltپول نیوز : دلار در بازارهای جهانی صعود کرد
bltسرمد نیوز : صعود دلار در بازارهای جهانی
bltهمشهری آنلاین : چهارشنبه 25 اردیبهشت | صعود دلار در بازارهای جهانی
bltایسنا : باغ وحش ؛ بهشت یا جهنم حیوانات؟
bltرویداد 24 : چرا استرالیا باید دست به کشتار گربه ها بزند؟
bltالف : ممنوعیت سگ گردانی چه شد؟
bltافکار نیوز : برخورد اروپایی با حیوانات خانگی
bltصبا ایران : عربستان ناقض صریح حقوق بشر است
bltزومیت : آمریکا درصدد قراردادن زرافه ها در فهرست گونه های درمعرض خطر
bltفارس : نقش استعمار اروپایی بر فجایع زیست محیطی/ داگومار دگروت
bltنی نی بان : موی گربه و ناباروری، واقعا حقیقت دارد؟
bltجنوب نیوز : آشنایی با 5 حیوان دو رگه عجیب و غریب +تصاویر
bltبرنا نیوز : سگ کشی در جاده شهرصدرا / خطر در کمین سلامت مردم
bltشعار سال : زنده گیری و كنترل حیوانات ناقل بیماری در دستور كار قرار گیرد
bltفرارو : (ویدئو) تلاش خرس قطبی برای شکار شیر دریایی
bltسلامت نیوز : آلودگی هوا سه منبع اصلی دارد
bltایران خبر : آلودگی هوا سه منبع اصلی دارد
bltروزنامه آرمان : واردات مواد غذایی زیر ذره بین
bltبرترین ها : لاشه یک قلاده پلنگ در شیروان پیدا شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.