مخبر - 1398/02/21 - آیا گوگل به سمت سقوط می رود؟

آیا گوگل به سمت سقوط می رود؟
گوگل، امپراطوری خود را روی پایه های تبلیغات استوار کرده است و شاید با ازبین رفتن صنعت تبلیغات دیجیتال شاهد سقوط آن باشیم.
آیا گوگل به سمت سقوط می رود؟

گوگل از زمان تأسیس در سال 1998، یکی از نیروهای محرکه ی مهم در دنیای فناوری بوده است. غول موتور جست و جو، سهم اصلی درآمد خود را در وضعیتی از تبلیغات به دست آورد که مصرف کننده ها از تبلیغات متنفر هستند. این مدل درآمدی یعنی گوگل در مسیری به سمت نوآوری قرار نداشته و شاید فرصت های زیاده هم از دست داده است. البته آن ها تا زمان مشخصی، یک کسب وکار پر از نوآوری محسوب می شدند؛ اما از جایی، ادامه ی مسیر متوقف شد.مقاله های مرتبط:
 • گوگل و مسیری که به سمت سقوط می رود
 • گوگل و حاکمیت مطلق بر دنیای فناوری؛ بخش اول: تبلیغاتنوآوری، فرایند ارزانی در کسب وکارها نیست و شاید گوگل ادامه دادن در همین مسیر را بپسندند. البته اگر روزی همین منبع درآمد اصلی یعنی تبلیغات از بین برود، شاید با سقوطی شدید روبه رو باشیم. به هرحال، پیش از آنکه به روند سقوط احتمالی غول موتور جست وجو بپردازیم، باید نحوه ی کسب درآمد و رسیدن به وضعیت کنونی آن ها را بررسی کنیم.جست وجو: برگ برنده ی گوگلگوگل به عنوان موتور جست وجو، همیشه برترین گزینه بود و درآمد اصلی آن ها نیز از همین ابزار به دست آمد. مشکل اصلی زمانی ظهور کرد که در سال 2010، تبلیغات آنلاین چهره ای جدید به خود گرفتند. جست وجو تا آن زمان هم محبوب بود، اما مفهومی به عنوان کشف خود را بیشتر نشان داد. آمازون به منبعی برای جست وجوی محصولات تبدیل شد و گوگل به آهستگی روند سقوط را حس کرد.پس از سلطه ی عجیب آمازون بر بازار جست وجوی محصولات، گوگل همه ی تلاش خود را به کار گرفت تا بازار جست وجو را برای خود حفظ کند؛ بازاری که مرگ تدریجی را تجربه می کرد و از طرفی فیسبوک نیز در صنعت تبلیغات آنلاین تبدیل به فرمانروایی جدید شده بود. فیسبوک همیشه در تبلیغات آنلاین رقیب گوگل بود و با ارائه ی ابزارهای جدید همچون نمایش تبلیغات در وسط فید کاربران، نیرویی قوی تر از موتور جست وجوی محبوب در بازار تبلیغات شد.

  Search Engine Startup Helps You Find What Google Is Missingظهور مسدودکننده های تبلیغاتاپل در گذشته ای نزدیک، قابلیت مسدودسازی تبلیغات را در گوشی های هوشمند و تبلت ها به کاربران عرضه کرده بود. هدف آن ها، جذب هرچه بیشتر نظر کاربران به پلتفرم اختصاصی خود بود. کاربران که از تبلیغات پاپ آپ در مرور وب سایت ها و موتورهای جست وجو خسته شده بودند، به محصولات اپل روی آوردند. این مسیر باعث شد تا آینده ی درآمدی گوگل دچار خطر شود. آینده ای که اهالی گوگل برای موفقیت روی آن سرمایه گذاری کرده بودند.اپل با مسدودکردن تبلیغات، زنگ خطر را برای گوگل به صدا درآوردشایان ذکر است دستگاه های مجهزبه iOS، سه چهارم درآمد سالیانه ی گوگل از تبلیغات موبایلی را تأمین می کنند. به هرحال اپل با تغییر سیاست های نمایش تبلیغات خود، قدم محکمی درمقابل گوگل برداشت. زمان بندی تغییر حرکت اپل هم حساس بود؛ چراکه در اوج تغییر مسیر کاربران اینترنت به سمت موبایل انجام شد.اهمیت نسل هزارهنسل هزاره یا Millenials، افرادی هستند که در دهه های منتهی به سال 2000 متولد شدند و به نوعی انقلاب های متعدد فناوری و خصوصا اینترنت را درطول زندگی خود تجربه کردند. آن ها اهمیت زیادی برای کسب وکارهای دیجیتال امروزی دارند و اکثرا به عنوان مهم ترین دسته بندی سنی برای درآمدزایی شرکت ها شناخته می شوند.تا پایان سال 2016، تعداد افرادی که تبلیغات آنلاین را مسدود می کردند، تنها در آمریکا رشدی بیش از 100 درصد داشت. 47 درصد از درآمد گوگل به همین افراد وابسته بود. طبق آمار، 25 درصد از افراد اکنون در زمان مرور وب، تبلیغات را مسدود می کنند. حال این سؤال پیش می آید که چرا نسل هزاره به عنوان مقصران اصلی کاهش درآمد گوگل شناخته می شوند؟

  Google Ads

  • نسل هزاره به مرور درحال تبدیل شدن به گروه پردرآمد جوامع هستند. به همین دلیل، آن ها برای نشان دادن تبلیغات آنلاین بهترین دسته بندی سنی محسوب می شوند.
  • نسل هزاره از تبلیغات نفرت دارند و بزرگ ترین گروهی هستند که آن ها را مسدود می کنند.
  • نسل جوان، آینده ی دنیای فناوری هستند و تغییر مسیر آن ها، عواقب بدی برای گوگل به همراه خواهد داشت.
  تغییر مسیر مهمکاربران در سال های اخیر تغییرات متعددی در رفتارهای آنلاین خود داشته اند. نفرت از تبلیغات و تمایل برای مسدودسازی آن ها نیز یکی از تغییرات مهم محسوب می شود. به هرحال، تحقیقات درباره ی افرادی که تبلیغات را مسدود می کنند و آن هایی که تبلیغات را مشاهده می کنند، نتایج نگران کننده ای برای گوگل به همراه داشت. در بخشی از تحقیقات مشخص شد کاربران نه تنها از تبلیغات پاپ آپ، بلکه از همه ی انواع تبلیغات نفرت دارند.نسل جدید هیچ تمایلی به مشاهده ی تبلیغات در وب نداردغول موتور جست وجو تصمیم گرفت برای دورنماندن از روند جاری در دنیای فناوری، تغییراتی در سیاست های خود اعمال کند. آن ها از سال 2017، یک مسدودکننده ی پیش فرض تبلیغات در مرورگر کروم خود اضافه کردند؛ البته تنها تبلیغات مخالف با سیاست های خودشان مسدود می شود که روندی سؤال برانگیز است. به هرحال، غول موتور جست وجو هنوز می تواند تبلیغات موردنظر خود را نمایش دهد.ترکیب نامناسب گوگل و یوتیوبگوگل در سال 2006، سرویس ویدئویی یوتیوب را خریداری کرد. از آن زمان، پلتفرم ویدئویی به بهترین محل برای گوگل تبدیل شد تا تبلیغات را با روش هایی همچون ویدئو و تیزر در میان ویدئوهای اصلی نمایش دهد. یوتیوب، سرویس ثبت نامی هم برای کاربران ایجاد کرد تا با عضویت در آن، دیگر تبلیغات مشاهده نکنند؛ اما کاربران تمایل زیادی به بخش ثبت نامی جدید نشان ندادند.

  youtubeبه هرحال، تبلیغات یوتیوب در ابتدا موفقیت آن چنانی به همراه نداشت. مردم به تبلیغات موجود اعتماد نداشتند. ازطرفی، مکان نمایش تبلیغات نیز موردپسند کسب وکارها نبود و آن ها را از پلتفرم طرد می کرد. به علاوه، سهم زیادی از کاربران، تبلیغات را عاملی مزاحمی می دانستند و از پلتفرم خارج شدند.فرصت ازدست رفتهماجراهای پیش آمده برای گوگل و صنعت تبلیغات به مرور بدتر می شدند و خطرات، بیش ازپیش جدی بودند. دراین میان، فرصتی برای جبران گذشته ها و رسیدن به روند جاری در جامعه به وجود آمد که گوگل آن را از دست داد. در سال 2016، ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل ادعا کرد که ایده ی دستگاه ها به مرور از بین خواهد رفت و به زودی دستیارهای دیجیتال، همه ی کارها را برای ما انجام می دهند. طبق نظر او، زمان کلیک کردن روی نوارهای جست وجو و گشتن به دنبال نیازها به صورت دستی پایان یافته بود و فناوری کارها را برای ما انجام خواهد داد.دستیارهای صوتی می توانند قاتلان درآمد گوگل از تبلیغات باشندآمازون در سال 2014 با معرفی اکو، دستیارهای صوتی را با حالتی جذاب به کاربران ارائه کرد که بدون نیاز به هیچ گونه لمس، جست وجو و پاسخ به سؤال های کاربران را به خوبی انجام می دادند. اکو، به آمازون، یعنی رقیب مهم گوگل متصل می شود و درنتیجه هر خرید مستقیم کالا نیز ازطریق همان رقیب انجام خواهد شد.گوگل در سال 2016 دستگاهی تقریبا کپی شده از محصول آمازون به نام گوگل هوم به بازار معرفی کرد. البته دیگر زمان برای رقابت با اکو ازدست رفته بود و الکسای آمازون به عنوان دستیار هوشمند محبوب شناخته می شد. غول موتور جست وجو تلاش کرد در اندروید و سیستم هی عامل دیگر هم با ارائه ی گوگل اسیستنت فاصله ی خود را با رقبا کاهش دهد که باز هم به موفقیت آن چنانی دست پیدا نکرد.

  گوگل هومتبلیغات آنلاین همیشه تلاش می کنند تا کاربر را از صفحه ای به صفحه ی دیگر هدایت کنند. با ظهور دستیارهای دیجیتال، دیگر چنین مفهومی بی معنی خواهد بود. ازطرفی، کاربران تمایل زیادی به تبلیغات صوتی نشان نمی دهند. در چنین وضعیتی آمازون می تواند با الکسا و اکو، گوگل را در زمین بازی دیگرش، یعنی خرده فروشی آنلاین شکست دهد.گوگل در زمان اوج خود با کاربران وفادار و حجم بالایی از درآمد روبه رو بود. پس از مدتی، رقبا به مرور وارد بازار تبلیغات شدند و خطرات متعددی را برای منبع درآمد اصلی غول موتور جست وجو ایجاد کردند. به هرحال، روند کنونی شاید گوگل را در مسیر تسلیم و شکست نشان دهد.درنهایت، نمی توان نتیجه گیری محکمی از آینده ی گوگل داشت. همه ی احتمال ها، به تصمیم گیری های آتی مدیران شرکت و تلاش یا تلاش نکردن آن ها برای هماهنگی با نوآوری های کنونی جهان بستگی دارد.


 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  کلیدواژه های این خبر
  گوگل   گوشی های هوشمند   فناوری   موتور   آمازون   اینترنت   تبلت   آمریکا   کاربران اینترنت   جست و جو   کسب درآمد   مصرف کننده   درآمد زایی   ارزانی   کسب وکار   وب سایت   خستگی آدرنال   دیجیتال   محصولات اپل   نوآوری   فیسبوک   مقاله   هزاره   بازار   درآمد   سرمایه گذاری   اپل   تبلیغات  
  اخبار مرتبط
  ال جی با تراشه هوش مصنوعی در پی هوشمندکردن خانه ها است
  زومیت
  مزایای تجارت الکترونیک بین بنگاهی
  ساعت 24
  آیا گوگل به سمت سقوط می رود؟
  اقتصاد نیوز
  آیا گوگل به سمت سقوط می رود؟
  تیک نیوز
  داده های جمع آوری شده توسط گوگل و فیسبوک را مشاهده و دریافت کنید
  زومیت
  10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  تیک نیوز
  سود خالص 3400 میلیارد تومانی همراه اول در سال 1397
  زومیت
  10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  اخبار بانک
  10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  اقتصاد نیوز
  10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  شفاف نیوز
  مایکروسافت خدمات ابری جدیدی برای هوش مصنوعی و بلاک چین عرضه می کند
  زومیت
  10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  برترین ها
  عملکرد مالی کوالکام در فصل اول 2019 فراتر از پیش بینی ها بود
  زومیت
  فناوری خودران چگونه باعث درآمدزایی سازنده خواهد شد؟
  زومیت
  آیفون مجهز به 5Gبرای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  آی سی تی پرس
  آیفون مجهز به 5G برای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  خبر خودرو
  آیفون مجهز به 5G برای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  عصر ایران
  اینتل به دلیل توافق اپل و کوالکام، بخش تولید مودم 5G خود را غیرفعال کرد
  باشگاه خبرنگاران
  آیفون مجهز به 5جی برای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  خبرآنلاین
  آیفون مجهز به 5G برای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  ایسنا
  مایکروسافت با درآمد 30 میلیارد دلاری پیش بینی ها را پشت سر گذاشت
  زومیت
  سامسونگ برای رقابت در بازار تراشه 116 میلیارد دلار هزینه می کند
  زومیت
  100 فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته اند
  تیتر یک
  33 فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته اند
  تیک نیوز
  100 فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته اند
  برترین ها
  گوگل می خواهد مشکل آدرس های AMP را حل کند
  شفاف نیوز
  دیجیتال مارکتینگ چیست و چطور موجب رشد چشمگیر کسب و کارها می شود؟
  ایسنا
  با برنامه نویسی، کسب وکار رؤیاهای خود را بسازید
  زومیت
  چرا اندروید گوگل؛ عامل اتحاد خودروسازان است؟
  زومیت
  بلاکچین و ارزهای دیجیتال چگونه دنیای کارآفرینی را تحت تأثیر قرار می دهند؟
  تیک نیوز
  شکار نخبگان پشت پرده استارت آپ ها
  شعار سال
  چگونه دو برادر ایرلندی با یک برنامه ی 7 خطی میلیاردر شدند
  موبنا
  جمع آوری اطلاعات کلیدی بیش از 48 میلیون کاربر توسط یک شرکت ناشناخته
  زومیت
  پاسخ مبهم زاکربرگ به سوال سناتورهاي کنگره
  زومیت
  رايانش ابري مي تواند مايکروسافت را به شرکتي يک تريليون دلاري تبديل کند
  زومیت
  با گوگل اکسپرس آشنا شويد
  زومیت
  47.3 ميليون نفر از بزرگسالان آمريکايي از اسپيکر هوشمند استفاده مي کنند
  زومیت
  اهميت استارتاپ ها در رونق کسب و کار نوين و شهر هوشمند
  نسیم
  کامپيوترهاي هميشه متصل مايکروسافت و کوالکام به زودي روانه بازار مي شوند
  زومیت
  اخبار مرتبط
  bltزومیت : ال جی با تراشه هوش مصنوعی در پی هوشمندکردن خانه ها است
  bltساعت 24 : مزایای تجارت الکترونیک بین بنگاهی
  bltاقتصاد نیوز : آیا گوگل به سمت سقوط می رود؟
  bltتیک نیوز : آیا گوگل به سمت سقوط می رود؟
  bltزومیت : داده های جمع آوری شده توسط گوگل و فیسبوک را مشاهده و دریافت کنید
  bltتیک نیوز : 10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  bltزومیت : سود خالص 3400 میلیارد تومانی همراه اول در سال 1397
  bltاخبار بانک : 10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  bltاقتصاد نیوز : 10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  bltشفاف نیوز : 10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  bltزومیت : مایکروسافت خدمات ابری جدیدی برای هوش مصنوعی و بلاک چین عرضه می کند
  bltبرترین ها : 10 بازنده بزرگ در تاریخ فناوری جهان
  bltزومیت : عملکرد مالی کوالکام در فصل اول 2019 فراتر از پیش بینی ها بود
  bltزومیت : فناوری خودران چگونه باعث درآمدزایی سازنده خواهد شد؟
  bltآی سی تی پرس : آیفون مجهز به 5Gبرای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  bltخبر خودرو : آیفون مجهز به 5G برای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  bltعصر ایران : آیفون مجهز به 5G برای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  bltباشگاه خبرنگاران : اینتل به دلیل توافق اپل و کوالکام، بخش تولید مودم 5G خود را غیرفعال کرد
  bltخبرآنلاین : آیفون مجهز به 5جی برای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  bltایسنا : آیفون مجهز به 5G برای چه کشورهایی عرضه می شود؟
  bltزومیت : مایکروسافت با درآمد 30 میلیارد دلاری پیش بینی ها را پشت سر گذاشت
  bltزومیت : سامسونگ برای رقابت در بازار تراشه 116 میلیارد دلار هزینه می کند
  bltتیتر یک : 100 فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته اند
  bltتیک نیوز : 33 فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته اند
  bltبرترین ها : 100 فردی که دنیای کسب و کار را دگرگون ساخته اند
  bltشفاف نیوز : گوگل می خواهد مشکل آدرس های AMP را حل کند
  bltایسنا : دیجیتال مارکتینگ چیست و چطور موجب رشد چشمگیر کسب و کارها می شود؟
  bltزومیت : با برنامه نویسی، کسب وکار رؤیاهای خود را بسازید
  bltزومیت : چرا اندروید گوگل؛ عامل اتحاد خودروسازان است؟
  bltتیک نیوز : بلاکچین و ارزهای دیجیتال چگونه دنیای کارآفرینی را تحت تأثیر قرار می دهند؟
  bltشعار سال : شکار نخبگان پشت پرده استارت آپ ها
  bltموبنا : چگونه دو برادر ایرلندی با یک برنامه ی 7 خطی میلیاردر شدند
  bltزومیت : جمع آوری اطلاعات کلیدی بیش از 48 میلیون کاربر توسط یک شرکت ناشناخته
  bltزومیت : پاسخ مبهم زاکربرگ به سوال سناتورهاي کنگره
  bltزومیت : رايانش ابري مي تواند مايکروسافت را به شرکتي يک تريليون دلاري تبديل کند
  bltزومیت : با گوگل اکسپرس آشنا شويد
  bltزومیت : 47.3 ميليون نفر از بزرگسالان آمريکايي از اسپيکر هوشمند استفاده مي کنند
  bltنسیم : اهميت استارتاپ ها در رونق کسب و کار نوين و شهر هوشمند
  bltزومیت : کامپيوترهاي هميشه متصل مايکروسافت و کوالکام به زودي روانه بازار مي شوند
  پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.