مخبر - 1398/02/21 - تقاضای یکی از بنیان گذاران فیسبوک برای لغو مالکیت این شرکت بر اینستاگرام و واتساپ

تقاضای یکی از بنیان گذاران فیسبوک برای لغو مالکیت این شرکت بر اینستاگرام و واتساپ
کریس هیوز و جمعی از سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه آمریکا با تمسک به قوانین ضدانحصاری، خواهان تقسیم فیسبوک به سه شرکت جداگانه هستند.
تقاضای یکی از بنیان گذاران فیسبوک برای لغو مالکیت این شرکت بر اینستاگرام و واتساپ

به گزارش رویترز، فیسبوک روز پنج شنبه تقاضای کریس هیوز (Chris Hughes)، یکی از بنیان گذاران آن، برای تقسیم بزرگ ترین شرکت شبکه های اجتماعی جهان به سه قسمت را رد کرد. این در حالی است که قانون گذاران از وزارت دادگستری آمریکا می خواهند هرچه سریع تر تحقیقات ضدانحصاری را شروع کند. قانون گذاران در سراسر جهان درباره ی فیسبوک به دلیل نحوه ی به اشتراک گذاری اطلاعات و نفرت پراکنی و انتشار اطلاعات نادرست تحقیق و بررسی می کنند. برخی از نمایندگان ایالات متحده در راستای مقررات حفظ حریم خصوصی فدرال، برای شکستن انحصار شرکت های بزرگ فناوری تلاش می کنند.هیوز، هم اتاقی دوران دانشگاه مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، مدیرعامل فیسبوک، در یادداشتی طولانی در بخش نظرات روزنامه ی نیویورک تایمز می نویسد:ما ملتی هستیم که سنت ضدانحصارطلبی را به نام خود زده ایم. مهم نیست چقدر نیت های رهبران این شرکت ها خوب باشد؛ بااین حال، قدرت مارک بی سابقه و ضدآمریکایی است.شبکه ی اجتماعی فیسبوک بیش از دومیلیارد کاربر دارد. همچنین، این شرکت مالک واتساپ (WhatsApp) و مسنجر (Messenger) و اینستاگرام است که هرکدام از این شبکه ها، بیش از یک میلیارد کاربر دارند. این غول شبکه های اجتماعی، اینستاگرام و واتساپ را به ترتیب در سال های 2012 و 2014 خریده است. فیسبوک تقاضای هیوز برای تبدیل واتساپ و اینستاگرام به شرکت های جداگانه را رد کرده و گفته است به جای این کار باید روی مقررات اینترنتی تمرکز شود. زاکربرگ روز جمعه در پاریس با امانوئل ماکرون (Emmanuel Macron)، رئیس جمهور فرانسه، درباره قوانین اینترنت، دیدار و گفت وگو کرد.نیک کلگ (Nick Clegg)، سخن گوی فیسبوک، در بیانیه ای اعلام کرد:فیسبوک می پذیرد موفقیت با مسئولیت پذیری میسر می شود؛ اما با تقاضای چندتکه شدن این شرکت موفق آمریکایی، بر مسئولیت پذیری تأکید نمی کنید.او در ادامه ی بیانیه می افزاید:مسئولیت پذیری شرکتی در حوزه ی فناوری، تنها با قبول زحمت معرفی قوانین جدید اینترنتی ممکن می شود. این دقیقا چیزی است که مارک زاکربرگ بر آن تأکید می کند.روز پنج شنبه، مایک کریپو (Mike Crapo)، سناتور جمهوری خواه رئیس کمیته ی بانکی سنا و شرود براون (Sherrod Brown)، سناتور ارشد دموکرات، از فیسبوک خواستند به پرسش هایی درباره ی استفاده ی احتمالی یک سیستم پرداخت مبتنی بر ارز دیجیتال از این شبکه ی اجتماعی و مجموعه ی داده های آن پاسخ دهد. این نامه همچنین پرسش هایی درباره ی حفاظت از حریم خصوصی مشتری و اطلاعات احتمالی از میزان اعتبار کاربران را شامل می شد.ریچارد بلومنتال (Richard Blumenthal)، سناتور دموکرات، در مصاحبه ای با CNBC گفت فکر می کند فیسبوک باید تفکیک شود و بخش ضدانحصار وزارت دادگستری باید تحقیقاتش را در این زمینه آغاز کند.مطرح کردن چنین پیشنهادی در چهارچوب قانون ضدانحصار دشوار است؛ چراکه دولت باید شرکت را به دادگاه بکشاند و آنجا پیروز شود. این اتفاق اگرچه بسیار نادر است، ناممکن نیست و شرکت های استاندارد اویل (Standard Oil) و ای تی اند تی (AT&T) دو نمونه ی بزرگ از این اتفاق هستند.

 Chris Hughes/ کریس هیوز

کریس هیوز، یکی از بنیان گذاران فیسبوکاحساس مسئولیتهیوز در سال 2004 به همراه زاکربرگ و داستین موسکوویتز (Dustin Moskovitz) در هاروارد فیسبوک را بنیان نهاد. او در سال 2007 هنگام خروج از فیسبوک، در حساب لینکدینش گفت در مدت سه سال کاری، نیم میلیارد دلار به دست آورده است. وی می گوید:پانزده سال از زمانی می گذرد که در هاروارد به تأسیس فیسبوک کمک کردم و یک دهه است که در این شرکت کار نمی کنم؛ اما احساس عصبانیت و مسئولیت می کنم.فیسبوک پس از چند رسوایی اطلاعاتی و افشای حریم خصوصی افراد از سال 2016 تاکنون، چند مدیر اجرایی را از دست داده است. بنیان گذاران اینستاگرام و واتساپ نیز مانند مدیر اجرایی سال گذشته ی فیسبوک، شرکت را ترک کرده اند.کریس کاکس (Chris Cox)، مدیر ارشد تولید که 13 سال در شرکت فعالیت می کرد و یکی از نزدیک ترین یاران زاکربرگ به شمار می رفت، در مارس و تقریبا همان زمان که فیسبوک از چرخش به سوی پیام های خصوصی تر خبر داد، از شرکت کناره گرفت. بعدها او بدون توضیح بیشتر، «تفاوت های هنری» با زاکربرگ را دلیل جدایی اش از شرکت اعلام کرد.منتقدان می گویند چرخش فیسبوک به سمت خصوصی ترشدن که به ارتباطات رمزگذاری شده ی بیشتری منجر می شود، توانایی این شبکه ی اجتماعی برای کنترل تبلیغات (Propaganda) و نفرت پراکنی و رفتارهای آزاردهنده را محدود می کند. کاکس در سال های اخیر، روی توسعه ی ابزارهایی برای کنترل محتواهای ممنوعه تمرکز کرده بود.با وجود رسوایی های اخیر، هسته ی مرکزی کسب وکار شرکت انعطاف پذیر بوده است. فیسبوک در دو فصل اخیر، به میزان درآمدهای پیش بینی شده دست یافته و قیمت سهام آن نیز در واکنش به دیدگاه های هیوز، تغییر چندانی نکرده است. هیوز اعلام کرده زاکربرگ باید مسئولیت نقض حریم خصوصی و دیگر خطاهای شرکت را برعهده بگیرد؛ امری که یادآور تقاضای رون وایدن (Ron Wyden)، سناتور دموکرات، در ماه پیش است که می خواست مدیرعامل فیسبوک شخصا مسئولیت «نقض مکرر» حریم خصوصی را عهده دار شود. هیوز می گوید:دولت باید مارک را بازخواست کند. قانون گذاران برای طولانی مدت به دلیل رشد انفجاری فیسبوک مسحور شده و بر مسئولیت خود درزمینه ی حفاظت از آمریکایی ها و بازار رقابتی چشم بسته اند.فشار قانون گذارسناتور الیزابت وارن (Elizabeth Warren) به دنبال نامزدی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 است. وی اعلام کرده درصورت پیروزی فیسبوک و آمازون و هولدینگ آلفابت (Alphabet) گوگل را تجزیه خواهد کرد. وارن روز پنج شنبه در هشتگی با عنوان BreakUpBigTech# در توییتر اعلام کرد:امروزه شرکت های بزرگ فناوری قدرت تأثیرگذاری بسیار زیادی در اقتصاد و جامعه و دموکراسی ما دارند. آن ها رقابت را نابود و از اطلاعات شخصی ما برای کسب سود استفاده کرده اند و کسب وکارهای کوچک را از بین برده و خلاقیت را خفه کرده اند.رو خانا (Ro Khanna)، نماینده ی دموکرات کالیفرنیا در کنگره، در بیانیه ای اعلام کرد مسئولان ایالات متحده در گذشته نباید مالکیت فیسبوک بر اینستاگرام و واتساپ را تأیید می کردند. او در ادامه افزود:راه پیش روی ما این است که ادغام های آینده را به دقت موشکافی کنیم و مطمئن شویم هیچ شرکتی مزایای ساختار ضدرقابتی ندارد.شایان ذکر است در یکی از رسوایی ها، فیسبوک به اشتراک گذاری نامناسب اطلاعات 87 میلیون کاربر با شرکت مشاوره ی سیاسی سابق بریتانیایی، کمبریج آنالیتیکا (Cambridge Analytica)، متهم شد.مقاله های مرتبط:

 • اشتباهات امنیتی جدید فیسبوک، گریبان گیر میلیون ها کاربر دیگر شد
 • فیسبوک چه برنامه ای برای آینده دارد؟فیسبوک مشغول مذاکرات پیشرفته با کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (Federal Trade Commission) یا به اختصار FTC برای حل وفصل تحقیقات یک ساله این کمیسیون است. در ماه گذشته ی میلادی، این شبکه ی اجتماعی اعلام کرد انتظار دارد هزینه ی این سازش برای شرکت سه تا پنج میلیارد دلار باشد.روز دوشنبه، سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه آمریکا از برنامه های سازش گزارش شده انتقاد کردند و از FTC خواستند مجازات های سخت تر و محدودیت های بیشتری درباره ی روش های کسب وکار فیسبوک به کار گیرد.هیوز اعلام کرده آخرین دیدار او با مارک زاکربرگ در تابستان 2017، درست چند ماه قبل از رسوایی کمبریج آنالیتیکا بوده است. او می گوید:مارک آدم خوبی است؛ اما من به این دلیل عصبانی ام که تمرکز مارک بر رشد، او را به سمت قربانی کردن امنیت و اخلاق برای کلیک بیشتر کشانده است.آدام موسری (Adam Mosseri)، رئیس پیشین News Feed فیسبوک و رئیس جدید اینستاگرام، در واکنش به هیوز در توییتر گفته است:مقررات مهم و ضروری است؛ اما من قانع نشده ام تجزیه ی ما بهترین راه است. اگر مایلی دوست دارم در این باره حرف بزنیم.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  کلیدواژه های این خبر
  زاکربرگ   فناوری   اینترنت   آمریکا   امانوئل ماکرون   سناتور   جمهوری خواه   حزب دموکرات   پاریس   فدرال   هاروارد   اینستاگرام   رئیس جمهور   مارک زاکربرگ   قوانین جدید   نیویورک تایمز   هم اتاقی   فیسبوک   وزارت دادگستری آمریکا   مطرح کردن   تمسک   مسنجر   ریچارد بلومنتال   نفرت پراکنی   انتشار اطلاعات   واتساپ   روزنامه   شبکه های اجتماعی   ارز دیجیتالی  
  اخبار مرتبط
  نظارت 20 ساله بر سیاستهای حریم شخصی فیس بوک
  پایداری ملی
  تلاش برای کاهش قدرت فیس بوک/ آیا فیس بوک تجزیه می شود
  پایداری ملی
  آیا فیس بوک تجزیه می شود
  ملیت
  آیا فیس بوک تجزیه می شود
  الف
  نظارت 20 ساله بر سیاستهای حریم شخصی فیسبوک
  تیک نیوز
  تلاش برای کاهش قدرت فیس بوک/ آیا فیس بوک تجزیه می شود
  اتاق خبر
  آیا فیس بوک تجزیه می شود؟
  سایت جماران
  تلاش برای کاهش قدرت فیس بوک/ آیا فیس بوک تجزیه می شود
  مهر نیوز
  نظارت 20 ساله بر سیاستهای حریم شخصی فیس بوک
  مهر نیوز
  چگونه می توان جلوی تکرار کشتار کرایست چرچ را گرفت؟
  آفتاب
  شکایت فیس بوک از یک شرکت کره ای به اتهام سوء استفاده ی تجاری
  سیتنا
  چگونه می توان جلوی تکرار کشتار کرایست چرچ را گرفت؟
  ایسنا
  استقبال فرانسه از زاکربرگ با تهدیدهای جدید
  تیک نیوز
  استقبال فرانسه از زاکربرگ با تهدیدهای جدید
  مهر نیوز
  شورش داخلی در فیس بوک
  تیک نیوز
  شورش یکی از مؤسسین فیسبوک علیه زاکربرگ
  ساعت 24
  درخواست 2 سناتور آمریکایی از FTC برای افزایش جریمه فیسبوک
  باشگاه خبرنگاران
  500 دادستان سابق آمریکا: ترامپ باید محاکمه شود
  ایرنا
  آمریکا را با افشاگری های سندرز بیشتر بشناسیم
  ایرنا
  «سیاست خارجی»؛ محور رقابت دموکرات ها و جمهوریخواهان در آمریکا
  ایرنا
  جریمه سنگینی در انتظار فیسبوک است
  باشگاه خبرنگاران
  ترامپ خواستار اخراج رسانه های مخالف از شبکه های اجتماعی شد
  ایران آنلاین
  کلینتون: دموکرات ها برای استیضاح ترامپ عجله نکنند
  برنا نیوز
  سهم جمهوریخواهان« 2 نفر» در برابر «18 نفر»!
  خبرآنلاین
  درخواست رسمی آغاز فرآیند استیضاح ترامپ توسط یک سناتور
  برنا نیوز
  جزئیات جدید گزارش مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا
  خبرآنلاین
  اگر دولت بعدی آمریکا دموکرات هم باشد، امتیاز موشکی می خواهد/ اقدام مجلس در دفاع از سپاه، حساب شده نبود
  مشرق نیوز
  همه رقبای انتخاباتی ترامپ/ از لشکر زنان تا همجنس گرای سیاستمدار!
  خبرگزاری دانشجو
  کلیپ تقطیع شده سخنان نماینده مسلمان کنگره توسط ترامپ
  خبرگزاری دانشجو
  کلیپ تقطیع شده ترامپ علیه نماینده مسلمان کنگره جنجالی شد
  همشهری آنلاین
  کلیپ تقطیع شده ترامپ علیه نماینده مسلمان کنگره جنجالی شد
  فارس
  ترامپ: اف.بی.آی در کمپین انتخاباتی 2016 نفوذ کرده بود
  ایران آنلاین
  اف.بی.آی در کمپین انتخاباتی 2016 نفوذ کرده بود
  رکنا نیوز
  فیسبوک مارکت پلیس 800 میلیون کاربر در 70 کشور دنیا دارد
  تیک نیوز
  فیسبوک مارکت پلیس 800 میلیون کاربر در 70 کشور دنیا دارد
  زومیت
  فیسبوک، وب سایتی که تعریف اینترنت را تغییر داد
  اقتصاد نیوز
  حاشیه جلسه زاکربرگ با سیاستمداران بی اطلاع از دنیای فناوری
  نامه نیوز
  سناتور هاي آمريکايي براي دفاع از مولر در مقابل ترامپ دست به کار شدند
  باشگاه خبرنگاران
  وکيل ترامپ: زمان بستن پرونده تحقيقات مولر فرارسيده است
  نسیم
  اخبار مرتبط
  bltپایداری ملی : نظارت 20 ساله بر سیاستهای حریم شخصی فیس بوک
  bltپایداری ملی : تلاش برای کاهش قدرت فیس بوک/ آیا فیس بوک تجزیه می شود
  bltملیت : آیا فیس بوک تجزیه می شود
  bltالف : آیا فیس بوک تجزیه می شود
  bltتیک نیوز : نظارت 20 ساله بر سیاستهای حریم شخصی فیسبوک
  bltاتاق خبر : تلاش برای کاهش قدرت فیس بوک/ آیا فیس بوک تجزیه می شود
  bltسایت جماران : آیا فیس بوک تجزیه می شود؟
  bltمهر نیوز : تلاش برای کاهش قدرت فیس بوک/ آیا فیس بوک تجزیه می شود
  bltمهر نیوز : نظارت 20 ساله بر سیاستهای حریم شخصی فیس بوک
  bltآفتاب : چگونه می توان جلوی تکرار کشتار کرایست چرچ را گرفت؟
  bltسیتنا : شکایت فیس بوک از یک شرکت کره ای به اتهام سوء استفاده ی تجاری
  bltایسنا : چگونه می توان جلوی تکرار کشتار کرایست چرچ را گرفت؟
  bltتیک نیوز : استقبال فرانسه از زاکربرگ با تهدیدهای جدید
  bltمهر نیوز : استقبال فرانسه از زاکربرگ با تهدیدهای جدید
  bltتیک نیوز : شورش داخلی در فیس بوک
  bltساعت 24 : شورش یکی از مؤسسین فیسبوک علیه زاکربرگ
  bltباشگاه خبرنگاران : درخواست 2 سناتور آمریکایی از FTC برای افزایش جریمه فیسبوک
  bltایرنا : 500 دادستان سابق آمریکا: ترامپ باید محاکمه شود
  bltایرنا : آمریکا را با افشاگری های سندرز بیشتر بشناسیم
  bltایرنا : «سیاست خارجی»؛ محور رقابت دموکرات ها و جمهوریخواهان در آمریکا
  bltباشگاه خبرنگاران : جریمه سنگینی در انتظار فیسبوک است
  bltایران آنلاین : ترامپ خواستار اخراج رسانه های مخالف از شبکه های اجتماعی شد
  bltبرنا نیوز : کلینتون: دموکرات ها برای استیضاح ترامپ عجله نکنند
  bltخبرآنلاین : سهم جمهوریخواهان« 2 نفر» در برابر «18 نفر»!
  bltبرنا نیوز : درخواست رسمی آغاز فرآیند استیضاح ترامپ توسط یک سناتور
  bltخبرآنلاین : جزئیات جدید گزارش مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا
  bltمشرق نیوز : اگر دولت بعدی آمریکا دموکرات هم باشد، امتیاز موشکی می خواهد/ اقدام مجلس در دفاع از سپاه، حساب شده نبود
  bltخبرگزاری دانشجو : همه رقبای انتخاباتی ترامپ/ از لشکر زنان تا همجنس گرای سیاستمدار!
  bltخبرگزاری دانشجو : کلیپ تقطیع شده سخنان نماینده مسلمان کنگره توسط ترامپ
  bltهمشهری آنلاین : کلیپ تقطیع شده ترامپ علیه نماینده مسلمان کنگره جنجالی شد
  bltفارس : کلیپ تقطیع شده ترامپ علیه نماینده مسلمان کنگره جنجالی شد
  bltایران آنلاین : ترامپ: اف.بی.آی در کمپین انتخاباتی 2016 نفوذ کرده بود
  bltرکنا نیوز : اف.بی.آی در کمپین انتخاباتی 2016 نفوذ کرده بود
  bltتیک نیوز : فیسبوک مارکت پلیس 800 میلیون کاربر در 70 کشور دنیا دارد
  bltزومیت : فیسبوک مارکت پلیس 800 میلیون کاربر در 70 کشور دنیا دارد
  bltاقتصاد نیوز : فیسبوک، وب سایتی که تعریف اینترنت را تغییر داد
  bltنامه نیوز : حاشیه جلسه زاکربرگ با سیاستمداران بی اطلاع از دنیای فناوری
  bltباشگاه خبرنگاران : سناتور هاي آمريکايي براي دفاع از مولر در مقابل ترامپ دست به کار شدند
  bltنسیم : وکيل ترامپ: زمان بستن پرونده تحقيقات مولر فرارسيده است
  پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.