مخبر - 1398/02/03 - تاب آوری ایران دربرابر فشارهای فزاینده آمریکا

تاب آوری ایران دربرابر فشارهای فزاینده آمریکا
ساعت24 -یورو نیوز از انگشت شماررسانه های نامدار غربی است که درایران دفتر دارد و سایت ان نیز به فارسی و بدون فیلتر شکن دردسترس است. کارشناسان یورونیوز که مسوولیت انتشار اخبار به زبان فارسی را دارند همه نیروی کارشناسی و مهارت های خود را به کار می گیرند تا تحلیل ها و خبرهایی نه چندان تند را منتشر ...
تاب آوری ایران دربرابر فشارهای فزاینده آمریکا


اعلام عدم تمدید معافیت خریداران نفت از تحریم های ایالات متحده علیه ایران، کمتر از دو هفته پس از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی آمریکا، طبیعتا این پرسش را به ذهن متبادر می کند که جمهوری اسلامی تا چه زمانی و چگونه می تواند علیه فشارهای دولت دونالد ترامپ مقاومت کند؟جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در ماه نوامبر سال 2018 (حدود پنج ماه پیش) گفته بود کشورش قصد دارد تا جایی به ایران فشار بیاورد که «صدای فریادشان بلند شود.» ایالات متحده بارها اعلام کرده است هدف از فشار حداکثری به ایران، تغییر رفتار رژیم حاکم بر ایران است و نه تغییر رژیم.جمهوری اسلامی ایران در مقابل، دست کم تاکنون نشان داده است در برابر افزایش فشارهای آمریکا نه تنها رویکردهای خود در خاورمیانه را تغییر نداده است، بلکه تلاش می کند تا با اتکا به شکلی از دیپلماسی فعال با اروپا و شماری از همسایگان (ترکیه، قطر، عراق) و تقویت نفوذ در یمن و سوریه از طریق حمایت از شورشیان و دولت، سیاست های واشنگتن را به چالش بکشد. با این حال این پرسش مطرح می شود که با افزایش فشارها و کاسته شدن از منابع درآمد دولت، آیا حکومت ایران، پای میز مذاکره با آمریکای تحت حاکمیت ترامپ خواهد نشست یا نه؟
مذاکره با آمریکا
جمهوری اسلامی خاطره خوشی از مذاکرات پیدا و پنهان با ایالات متحده ندارد. از ماجرای رسوایی مک فارلین گرفته تا معامله بر سر آزادی گروگان های آمریکایی در لبنان در دوره ریاست جمهوری جورج بوش پدر تا آخرین مورد، یعنی برجام، ایران در چهل سال گذشته بازنده عملی گفت وگو با آمریکا بوده است. پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای و در حالی که دست جمهوری اسلامی از برگ های برنده برای چانه زنی خالی به نظر می رسد، بعید است که این کشور، دست کم در کوتاه مدت و در موضع ضعف حاضر به مذاکره با ایالات متحده باشد. نگاهی به چهار دهه دیپلماسی ایران نشان می دهد جمهوری اسلامی، همواره سعی کرده با دست پر یا دست کم با داشتن یک اهرم فشار حاضر به مذاکره با قدرت های بزرگ شوند. به نظر می رسد دولت روحانی، با پذیرش تحت نظارت رفتن کامل فعالیت های هسته ای ایران در برجام، بزرگ ترین اهرم فشار خود را از دست داده است. آنچه در اختیار این کشور می ماند، حضور نظامی مستقیم یا نیابتی در منطقه و تهدید متحدان سنتی آمریکا است.
تشدید بحران های نظامی
آنچه عربستان سعودی و متحدانش را بیش از پیش علیه تهران بسیج کرده، افزایش حضور نظامی سیاسی جمهوری اسلامی در سطح منطقه است. ایران از سال 2011 با حمایت از بشار اسد، مانع تحقق شرط بندی دولت های عربی و اروپایی برای «سقوط قریب الوقوع» حکومت این کشور شد. در یمن، همسایه جنوبی عربستان سعودی، ایران با حمایت از شورشیان حوثی و متحدانشان در ارتش این کشور، مانع از به ثمر رسیدن عملیات «طوفان قاطع» ریاض و ابوظبی و متحدانشان و «بازگشت قریب الوقوع عبد ربه منصور هادی» شده است. از سوی دیگر، حمایت های تهران از گروه های اسلام گرا و غیراسلام گرای فلسطینی مخالف با به رسمیت شناخته شدن موجودیت اسرائیل، مخالفان سازمان فتح در سرزمین های اشغالی نوار غزه و حتی کرانه باختری را در موضع قدرت قرار داده است. به این وضعیت طبیعتا باید تقویت حزب الله لبنان در مرزهای شمالی اسرائیل و شبه نظامیان شیعه عراقی را هم اضافه کرد. از سوی دیگر افزایش روابط تهران و طالبان در سال های اخیر، این دشمن دیرینه جمهوری اسلامی در أفغانستان را هم به یکی از «متحدان» ایران بدل کرده است.


به نظر می رسد همزمان با تضعیف موقعیت دیپلماسی ایرانی روحانی و ظریف، ادامه حرکت بر خلاف جریان اراده ایالات متحده و اروپا در بحران های خاورمیانه (که از چند سال پیش در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی غرب آسیا نام گرفته) به تهران مانند سال های پایانی دهه شصت و دهه هفتاد شمسی، امکان برخورداری از اهرم های فشار در مذاکرات احتمالی با ایالات متحده را خواهد داد.با این حال، امکان تهدید منافع آمریکا و متحدان سنتی واشنگتن در خاورمیانه از سوی ایران، امکان رویارویی نظامی میان دو طرف را به شکل بی سابقه ای افزایش می دهد. تهدیدهای ایران به بستن تنگه هرمز در صورت عدم امکان صدور نفت این کشور، همواره با تهدید متقابل از سوی ایالات متحده پاسخ گرفته است.
یکدست شدن حکومت
در چنین شرایطی و با بالا گرفتن شدت فشارها از سوی ایالات متحده و ناتوانی عملی اروپا از تضمین تجارت با ایران، احتمال خروج جمهوری اسلامی از معاهده ای که بدون ایجاد منفعت، تنها محدودیت برایش به ارمغان آورده بیش از پیش تقویت می شود. در این وضعیت، چانه زنی اصلاح طلبان و اعتدالی ها برای پیوستن به معاهده مبارزه با پولشویی (اف ای تی اف) بیش از هر زمان معنی و موضوعیت خود را از دست می دهد. ناتوانی میانه روهای ایرانی از تحقق وعده های «امید» برای شهروندان شهرنشین ایرانی (که از دو دهه پیش به نام طبقه متوسط معرفی می شوند)، احتمال قدرت گرفتن دوباره «تندروها» از راه صندوق های رای را تقویت می کند. جمهوری اسلامی برای مقابله با شرایط ویژه و بحرانی ناشی از افزایش فشار به بخش گسترده ای از جامعه، به دولت و مجلسی یکدست و همگام با هسته سخت حاکمیت نیاز دارد. واکنش «مجلس اعتدال» به قرارگرفتن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی ایالات متحده نشان داد که جناح میانه روی جمهوری اسلامی، در برابر تهدید رقیب داخلی چگونه عمل می کند.انتشار گزارش رابرت مولر در ایالات متحده آمریکا و رضایت بخش گسترده ای از جامعه این کشور از عملکرد اقتصادی دونالد ترامپ، امیدهای اصلاح طلبان ایرانی برای به قدرت رسیدن دوباره دموکرات ها در سال 2020و بازگشت آمریکا به برجام را عملا نقش بر آب کرده است. در چنین شرایطی، حکومت ایران باید خود را برای رویارویی با ایالات متحده تحت حاکمیت ترامپ تا 6 سال دیگر آماده کند.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.