مخبر - 1398/02/02 - خیمه توازن وحشت بر منطقه؛ تحلیل روزنامه لبنانی

خیمه توازن وحشت بر منطقه؛ تحلیل روزنامه لبنانی
به گزارش گروه بين الملل خبرگزاري فارس، «ناصر قنديل» سردبير روزنامه لبناني «البناء» در يادداشتي با عنوان «موازنه وحشت بر منطقه مستولي است»، نوشت: منطقه با خلأ سياسي روبه روست که اميدي براي رفع آن در آينده نزديک نيست.
خیمه توازن وحشت بر منطقه؛ تحلیل روزنامه لبنانی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «ناصر قندیل» سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی با عنوان «موازنه وحشت بر منطقه مستولی است»، نوشت: منطقه با خلأ سیاسی روبه روست که امیدی برای رفع آن در آینده نزدیک نیست.

قندیل نوشت: اصرار آمریکا بر اولویت هایی که خواسته های بی قیدوشرط اسرائیل را پاسخ می دهد موجب شده است که آتش بس جای خود را به تنش و زبان گفت وگو جای خود را به زبان تقابل بدهد.

این روزنامه لبنانی افزود: از سوی دیگر همه پرونده های باز در منطقه از یمن تا سوریه، لبنان و عراق با رابطه آمریکا و اسرائیل مرتبط شده است، رابطه ای که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا آن را به شروط اسرائیل گره زده است؛ رژیمی که ایجاد راه حل سیاسی مشترک برای هر کدام از مسائل منطقه را غیرممکن کرده است.

به عقیده نویسنده، وقتی افق حل وفصل سیاسی بحران ها تیره وتاره است و تنش ها رو به افزایش است. منطقه محکوم به تحولاتی ناگهانی است و هیچ کسی نمی داند قدرت های متخاصم تا چه اندازه این تنش ها را پیش می برند و چه بسا به رویارویی منجر شود که هر تقابل ادامه داری احتمال هایی بدتر را رقم می زند یعنی وقوع جنگی که همه از آن اجتناب می کنند؛ چون برای هیچ جنگی هزینه ای معقول یا پیروزی قطعی را پیش بینی نمی کنند.

قندیل تصریح کرد: بنابراین در حال حاضر موازنه وحشت بر منطقه مستولی است به جای موازنه بازدارندگی که ضامن کشیده شدن منطقه به سمت جنگ بوده است؛ موازنه ای که طی سال های گذشته به رغم شدت رویارویی های منطقه بر آن حاکم بود.

البناء نوشت: در دو طرف رویارویی های کنونی در منطقه، واشنگتن و مسکو ایستاده اند و بر خلاف همه مراحل گذشته به نظر نمی رسد فرصتی برای حل وفصل مسائل سیاسی وجود داشته باشد، از ونزوئلا تا سوریه و اوکراین تا سودان، الجزائر و لیبی، واشنگتن در یک سمت و مسکو در سمت مقابل آن است و وقتی یکی پیش روی می کند دیگری عقب می کشد، مثل وقتی که واشنگتن به سوریه آمد و مسکو به ونزوئلا رفت؛ اما تنش های رو به افزایش هرگز به معنای وقوع جنگ بین این دو کشور بزرگ نیست، بلکه موازنه وحشت حاکم بر منطقه افزایش یافته است.

به عقیده قندیل، آمریکا و اسرائیل نمی توانند در زمینه نظامی پیشرفتی حاصل کنند از همین رو واشنگتن به جنگ اقتصادی روی آورد و تل آویو هم جنگی رسانه ای و روانی به راه انداخته است و در حالی که به نظر می رسد جبهه مقاومت در سطح نظامی توانمند است، اما برای کشیده شدن به سمت هر رویارویی بزرگ احتیاط می کند.

البناء ادامه داد: از همین رو باید گفت مانورهای نظامی اسرائیل هم در راستای تبلیغات رسانه ای و روانی نظامی این رژیم است و می تواند در وقت اضافه برای اسرائیل نقش آفرینی کند؛ اما این رژیم در واقع امر از هر گونه رویارویی بزرگ اجتناب می کند.

این روزنامه نوشت: بنابراین تمرکز جبهه مقاومت بر بهبود کامل جراحت سوریه و آزادسازی مناطق ادلب تا منطقه شرق فرات به منظور ترسیم قواعدی از درگیری است که با جنگ مالی و روانی دشمن متناسب باشد و از موازنه وحشت کنونی خارج شود.

به گفته البناء، شاید در واشنگتن و تل آویو کسانی خیال کنند که جنگ مالی، منابع قدرت جبهه مقاومت را دچار تغییرهای اساسی کرده است، اما مطمئنا دیری نمی پاید که از این خیال خام بیرون می آیند؛ یعنی صبر جبهه مقاومت در برابر مانورهای نظامی اسرائیل و جنگ مالی اقتصادی آمریکا طولانی نخواهد بود و با آزادسازی کامل جغرافیای سوریه قدرت جبهه مقاومت به نمایش گذاشته می شود و منطقه وارد وضعیت جدیدی می شود که شاید جنگ یکی از عناصر آن باشد آن هم اگر اتفاق غیرمنتظره ای به بزرگی تفاهم روسیه و آمریکا بر سر حل و فصل بحران ها و فروکش کردن تنش ها روی ندهد  وگرنه موازنه وحشت در سال آتی حرارت بیشتری می گیرد و چه بسا به جایی خطرناک کشیده شود که احتمال آن هم زیاد است.

انتهای پیام/صمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.