مخبر - 1398/01/27 - وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است

وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است
گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- اعظم ذوالفقاری منظری؛ سیل در نقاط مختلف گلستان فروکش کرده و در دو شهر آق قلا و گمیشان که بیشترین درگیری را با سیل داشتند آب تنها 4 درصد گمیشان و 12 درصد آق قلا را پوشانده است. از همان ابتدای وقوع سیل در گلستان، گروه های جهادی در سه حوزه فعالیت خود را آغاز کردند؛ ...
وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است

وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- اعظم ذوالفقاری منظری؛ سیل در نقاط مختلف گلستان فروکش کرده و در دو شهر آق قلا و گمیشان که بیشترین درگیری را با سیل داشتند آب تنها 4 درصد گمیشان و 12 درصد آق قلا را پوشانده است.
از همان ابتدای وقوع سیل در گلستان، گروه های جهادی در سه حوزه فعالیت خود را آغاز کردند؛ عمرانی، فرهنگی و بهداشتی. هرچند از ابتدای کار تاکنون که آب فروکش کرده، فعالیت جهادگران عمرانی بیشتر بوده و حضور مؤثرتری در صحنه داشتند؛ اما در کنار آنان جهادگران درمانی و فرهنگی نیز فعالیت می کردند.
با فراخوان رهبری مبنی بر حضور جهادگران در همه عرصه ها در مناطق سیل زده، دانشجویان بسیجی از سراسر کشور آمادگی خود را برای حضور در این مناطق، به ویژه در استان گلستان اعلام کردند و در این میان گروه های جهادی پزشکی نیز حضوری چشمگیر داشتند. نیاز های پزشکی و بهداشتی در مناطق سیل زده، بیشتر حول پیشگیری از بروز بیماری ها و همچنین جلوگیری از بروز بیماری های موجود می چرخد. به همین دلیل کارشناسان معتقدند بیش از آنکه پس از فروکش کردن سیل به تجهیزات پزشکی نیاز باشد، به افرادی دلسوز نیاز است که خطرات پزشکی را به مردم گوشزد کنند و راهنمایی های لازم را به آنان بگویند. وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است بیماری خاصی که پس از وقوع سیل ممکن است سلامت مردم سیل زده را تهدید کند، وبا یا التور است که به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان، مواردی مشکوک به این بیماری بوده که پس از انجام آزمایش های لازم، مشخص شده وبا نبوده است.
سیدمهدی حسینی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در این خصوص می گوید: بیش از هزار و 200 مورد نمونه مشکوک به وبا یا التور گزارش شد که همه این نمونه ها منفی بود.
حسینی ادامه می دهد: با توجه به گزارش هایی درخصوص حمله سگ به انسان و در مواردی گازگرفتگی سگ در مناطق سیل زده، هزار و 358 نفر را با واکسن این بیماری، محافظت کردیم.
وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است کنترل سلامت آب شرب نیز یکی از وظایف دانشگاه علوم پزشکی در زمان وقوع سیل است که باید میزان کلر آزاد باقی مانده در سیستم شبکه در مناطق سیل زده مورد سنجش قرار گیرد. دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه ورود کرده و از وزارت نیرو خواسته است کلر آب آشامیدنی در این مناطق را به میزان یک میلیگرم در لیتر افزایش دهد.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان می گوید: دو هزار و 700 مورد کلرسنجی از دوم تا 22 فروردین صورت گرفته است. ایجاد کمپ در مناطق سیل زده و استقرار گروه های پزشکی و درمانگاه های سیار یا 24 ساعته در این مناطق از دیگر الزاماتی است که در رسیدگی به وضعیت مردم درگیر سیل ضرورت دارد.
دانشگاه علوم پزشکی گرگان از ابتدای وقوع سیل 48 کمپ ایجاد کرده که با توجه به جمعیت ساکن در این کمپ ها، درمانگاه و پزشک مستقر شده اند؛ به گفته حسینی طی 22 روز گذشته 17 تیم پزشکی به همراه 43 داروساز در این مناطق حضور داشته اند که تا پایان اسکان مردم در کمپ ها ادامه خواهد یافت.
توزیع دارو و شیرخشک، ویزیت مادران باردار و کنترل وضعیت مادر و جنین و همچنین در موارد لزوم فراهم کردن شرایط برای زایمان از دیگر مواردی است که در زمان وقوع سیل از سوی نهاد های درمانی و بهداشتی مستقر در منطقه باید مورد پایش قرار گیرد. از طرفی حضور اثرگذار اورژانس هوایی نیز در این شرایط ضروری است که در سیل گلستان، اورژانس هوایی این استان بیش از 32 پرواز داشته و آسیب دیدگان محاصره شده در سیل را به منطقه امن منتقل کرده است.
اما شاید آنچه اهمیت زیادی در ارائه این خدمات به مردم دارد، پرداخت هزینه های درمان و خدمات بهداشتی است. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گرگان می گوید: با هماهنگی وزارت علوم، برای ارائه کلیه خدمات به سیل زدگان، هزینه ای دریافت نکردیم و همه خدمات به صورت رایگان صورت گرفت. نیازی به حضور جهادگران پزشکی در گلستان نیست! در واقع کمک های بهداشتی از ابتدای وقوع سیل در گلستان از سوی چند نهاد و ارگان دولتی و غیردولتی رفع و رجوع می شد؛ در این میان نقش ارتش و سپاه در احداث بیمارستان های صحرایی پررنگ بود. مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز کنار مردم بودند و اقدامات لازم را انجام می دادند.
وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است به همین دلیل علی بردبار، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان معتقد است بیش از آنچه مورد نیاز مردم سیل زده گلستان بوده، امکانات و تجهیزات پزشکی به این استان ارسال شده است.
بردبار عملکرد دانشگاه علوم پزشکی گلستان را در حوزه خدمت رسانی به مردم سیل زده، مثبت ارزیابی می کند و می گوید: به دلیل حضور گسترده های گروه های امدادگر پزشکی و درمانی در مناطق سیل زده، از طرف بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گرگان، اعزام گروه جهادگر به صورت منسجم نداشتیم و دانشجویان با گروه های غیردانشجویی همکاری می کردند یا در محل استقرار پایگاه های هلال احمر حضور داشتند.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه تاکنون چند دوره شناسایی آسیب در مناطق سیل زده داشته ایم، ادامه می دهد: البته با توجه به بارش های جدید، نیاز به برگزاری اردو های شناسایی بیشتر هستیم.
به گفته وی حضور گروه های بسیجی دانشجویی در حوزه علوم پزشکی از دانشگاه های سراسر کشور همزمان با وقوع سیل و پس از آن، با توجه به حجم گسترده خدمات پزشکی ضرورتی نداشت و تنها یک گروه با از طرف مرکز هماهنگ کننده دانشگاه های علوم پزشکی کشور در این منطقه فعالیت می کرد.
رضا پیوندی، مسئول روابط عمومی گروه های جهادی این مرکز است و از ادامه فعالیت این گروه ها در خوزستان خبر می دهد و می گوید: باتوجه به رصدی که از شرایط گلستان داشتیم، اعزام ها را به گنبدکاووس برنامه ریزی کردیم و اقدامات اولیه را انجام دادیم.
پیوندی ادامه می دهد: پس از آن از پنج گروه مستقر در گنبدکاووس، چهار گروه را با توجه به شرایط پایدارتر گمیشان، به این شهرستان اعزام کردیم. بخشی از اعضای این گروه ها در درمانگاه ثابت که در یک سالن ورزشی ایجاد کرده بودیم، خدمات را ارائه می دادند و بخشی دیگر از گروه ها کوچه به کوچه به منازل مردم سرکشی کرده و موارد درمانی و بهداشتی را بررسی می کردند.
به گفته پیوندی پس از انجام مأموریت اولین دوره اعزام جهادگران دانشگاه علوم پزشکی به منطقه گمیشان، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تیم های پزشکی را مستقر کرد و پس از آن با توجه به وقوع سیل در لرستان و خوزستان، فعالیت های این دو گروه را در این دو استان متمرکز کردیم. تلف شدن 2200 رأس دام سبک در سیل گلستان در کنار رسیدگی به وضعیت بهداشتی مردم، حفظ سلامت در مناطق سیل زده به فعالیت گروه های دامپزشکی هم وابسته است. آمار دام تلف شده در سیل گلستان بسیار زیاد است و جمع آوری این دام ها، در حالیکه به سلامت مردم آسیبی وارد نکند، کار سختی است.
وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است براساس آمار ارائه شده از سوی اداره کل دامپزشکی گلستان 700 هزار قطعه مرغ گوشتی و 2 هزار و 200 رأس دام سبک در سیل این استان از بین رفته است. 17 رأس دام سنگین و سه رأس اسب نیز گرفتار سیل شده و تلف شده اند.
آنچه در این شرایط اهمیتی زیادی پیدا می کند، معدوم سازی مناسب و بهداشتی دام ها و طیور تلف شده است. انجام این امر پس از فروکش کردن آب در مناطق سیل زده امکان پذیر است و به گفته معاون سلامت اداره کل دامپزشکی گلستان، از هفته گذشته روند پاکسازی تلفات و طیور از سطح آق قلا آغاز شده است. همزمان در گمیشان و دیگر مناطق درگیر سیل در این استان گروه های دامپزشکی مشغول معدوم سازی این حیوانات تلف شده هستند و کار همچنان ادامه دارد. وضعیت سفید گلستان در حوزه سلامت/ شیوع بیماری خاص پس از سیل گزارش نشده است در این میان، افرادی در فضای مجازی به دنبال القای ناامیدی و نگرانی درباره سیل و اثرات پس از آن هستند. همزمان با فعالیت گروه های دامپزشکی در گلستان، ویدئویی ساختگی در فضای مجازی دست به دست می شد که در آن یک به اصطلاح کارشناس درباره خطرات ناشی از برزمین ماندن لاشه دام ها، هشدار می داد و از رسیدگی نکردن نهادهای دولتی و امدادرسان در این زمینه خبر می داد. با این حال محمد مسلمی، معاون سلامت دامپزشکی گلستان درخصوص شیوع بیماری های مربوط به دام در مناطق سیل زده به خبرنگار ما می گوید: خوشبختانه هیچ گزارشی از این موضوع به دست ما نرسیده است.
وی به مردم توصیه می کند: مردم بدون استفاده از وسیال محافظ شخصی مانند دستکش و لباس مناسب به این دام های تلف شده دست نزنند و دقت داشته باشند که برای جلوگیری از شیوع بیماری ها، لاشه حیوانات باید آهک پاشی و مدفون شوند.
براساس گزارش هایی که از وضعیت بهداشتی استان گلستان پس از وقوع سیل مخابره می شود، به نظر می رسد با اقدامات به موقع نهاد های بهداشتی دولتی و جهادی، شرایط بهداشتی این استان مناسب است. هرچند مسئولان بسیج دانشجویی در استان گلستان می گویند در حال رصد شرایط هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی در حوزه بهداشت و سلامت مردم، اقدامات لازم را انجام دهند.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گرگان   زایمان   آق قلا   اورژانس   مادران باردار   وزارت نیرو   جهادگران   شیرخشک   هزینه های درمان   علوم   ونیز   سیار   وضعیت سفید   مدیر روابط عمومی   گروه های جهادی   پزشک   واکسن   درمانگاه   کلر آب   جنین   گازگرفتگی   گروه های پزشکی   دارو سازی   پزشکی   گمیشان   فرهنگی   دانشگاه   دارو  
اخبار مرتبط
ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، دندانپزشکی و روانشناسی در مناطق سیل زده/ 1200 نفر در پلدختر ویزیت شدند
ایسکانیوز
عدم رسیدگی به موقع در بیمارستان های ارومیه باعث مرگ خواهر باردارم شد
ستاره نیوز
فارس من | عدم رسیدگی به موقع در بیمارستان های ارومیه باعث مرگ خواهر باردارم شد
فارس
اعزام 400 نیرو به مناطق سیل زده آق قلا توسط آستان قدس رضوی
ثامن پرس
اعزام 400 نیرو به مناطق سیل زده آق قلا توسط آستان قدس رضوی
مهر نیوز
سنگ تمام جهادگران شهید بقایی برای مردم خوزستان/ اسهال و شپش در کمین سیل زدگان + فیلم و عکس
خبرگزاری دانشجو
هنوز 13 سوله مرغ تلف شده پیگیر در آق قلا خارج نشده / خدمات دارویی به 198 بیمار صعب العلاج
راه دانا
بیمارستان صحرایی برای کمک به سیل زدگان در بستان برپا شد
خوزنیوز
6250 ویزیت ماما در مناطق سیل زده انجام شد/ تولد 158 کودک در زمان سیل زده
شبستان
استقرار تیم های سلامت در محل های اسکان سیل زدگان خوزستان
ایسنا
تمامی جمعیت متاثر سیل تحت کنترل است
ایکنا
دانشجویان همچنان پای کارند
جوان آنلاین
وضعیت دارو در مناطق سیل زده چگونه است؟
جهان نیوز
وضعیت دارو در مناطق سیل زده چگونه است؟
جهان نیوز
50 هزار و 314 نفر در مناطق سیل زده گلستان ویزیت شدند/ ارائه رایگان همه خدمات پزشکی
خبرگزاری دانشجو
حضور 950 جهادگر استان مرکزی در مناطق سیل زده/سپاه روح الله 24 میلیارد ریال کمک های مردمی را به مناطق سیل زده ارسال کرد
راه دانا
کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
عصر ایران
کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
آفتاب
کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
پارسینه
کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
سایت جماران
کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
ایرنا
ویزیت روزانه 4000 در بیمارستان های صحرایی ارتش در مناطق سیل زده گلستان
راه دانا
تدارک گسترده نمایندگی آستان قدس رضوی در تهران برای سیل زدگان
فارس
ارائه خدمات بهداشتی و درمانی سرپایی به بیش از 37 هزار سیل زده در گلستان
ایسنا
بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
پانا
بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
اخبار اقتصاد ایران
بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
سایت جماران
ویزیت روزانه 4000 گلستانی در بیمارستان های صحرایی ارتش
اخبار اقتصاد ایران
فعالیت 168 ماشین سنگین برای کمک به مردم خوزستان/ توزیع روزانه 25 هزار پرس غذای گرم میان سیل زدگان
باشگاه خبرنگاران
علوم پزشکی شیراز:برای اعزام پزشک به مناطق سیل زده آماده ایم
سایت جماران
ویزیت روزانه 4000 گلستانی در بیمارستان های صحرایی ارتش
مهر نیوز
ویزیت روزانه 4000 گلستانی در بیمارستان های صحرایی ارتش
ایسنا
امدادرسانی آستان قدس رضوی شامل سیلزدگان در پنج استان شد
سایت جماران
امدادرسانی آستان قدس رضوی شامل سیلزدگان در پنج استان شد
ایرنا
امدادرسانی آستان قدس رضوی شامل سیلزدگان در پنج استان شد
ایرنا
بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
ایرنا
بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
ایرنا
علوم پزشکی شیراز:برای اعزام پزشک به مناطق سیل زده آماده ایم
ایرنا
2 میلیارد و 68 میلیون تومان خدمات پزشکی در منطقه گلستان ارایه شد
شبستان
اخبار مرتبط
bltایسکانیوز : ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، دندانپزشکی و روانشناسی در مناطق سیل زده/ 1200 نفر در پلدختر ویزیت شدند
bltستاره نیوز : عدم رسیدگی به موقع در بیمارستان های ارومیه باعث مرگ خواهر باردارم شد
bltفارس : فارس من | عدم رسیدگی به موقع در بیمارستان های ارومیه باعث مرگ خواهر باردارم شد
bltثامن پرس : اعزام 400 نیرو به مناطق سیل زده آق قلا توسط آستان قدس رضوی
bltمهر نیوز : اعزام 400 نیرو به مناطق سیل زده آق قلا توسط آستان قدس رضوی
bltخبرگزاری دانشجو : سنگ تمام جهادگران شهید بقایی برای مردم خوزستان/ اسهال و شپش در کمین سیل زدگان + فیلم و عکس
bltراه دانا : هنوز 13 سوله مرغ تلف شده پیگیر در آق قلا خارج نشده / خدمات دارویی به 198 بیمار صعب العلاج
bltخوزنیوز : بیمارستان صحرایی برای کمک به سیل زدگان در بستان برپا شد
bltشبستان : 6250 ویزیت ماما در مناطق سیل زده انجام شد/ تولد 158 کودک در زمان سیل زده
bltایسنا : استقرار تیم های سلامت در محل های اسکان سیل زدگان خوزستان
bltایکنا : تمامی جمعیت متاثر سیل تحت کنترل است
bltجوان آنلاین : دانشجویان همچنان پای کارند
bltجهان نیوز : وضعیت دارو در مناطق سیل زده چگونه است؟
bltجهان نیوز : وضعیت دارو در مناطق سیل زده چگونه است؟
bltخبرگزاری دانشجو : 50 هزار و 314 نفر در مناطق سیل زده گلستان ویزیت شدند/ ارائه رایگان همه خدمات پزشکی
bltراه دانا : حضور 950 جهادگر استان مرکزی در مناطق سیل زده/سپاه روح الله 24 میلیارد ریال کمک های مردمی را به مناطق سیل زده ارسال کرد
bltعصر ایران : کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
bltآفتاب : کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
bltپارسینه : کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
bltسایت جماران : کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
bltایرنا : کمک یونیسف به سیل زدگان وارد گلستان شد
bltراه دانا : ویزیت روزانه 4000 در بیمارستان های صحرایی ارتش در مناطق سیل زده گلستان
bltفارس : تدارک گسترده نمایندگی آستان قدس رضوی در تهران برای سیل زدگان
bltایسنا : ارائه خدمات بهداشتی و درمانی سرپایی به بیش از 37 هزار سیل زده در گلستان
bltپانا : بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
bltاخبار اقتصاد ایران : بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
bltسایت جماران : بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
bltاخبار اقتصاد ایران : ویزیت روزانه 4000 گلستانی در بیمارستان های صحرایی ارتش
bltباشگاه خبرنگاران : فعالیت 168 ماشین سنگین برای کمک به مردم خوزستان/ توزیع روزانه 25 هزار پرس غذای گرم میان سیل زدگان
bltسایت جماران : علوم پزشکی شیراز:برای اعزام پزشک به مناطق سیل زده آماده ایم
bltمهر نیوز : ویزیت روزانه 4000 گلستانی در بیمارستان های صحرایی ارتش
bltایسنا : ویزیت روزانه 4000 گلستانی در بیمارستان های صحرایی ارتش
bltسایت جماران : امدادرسانی آستان قدس رضوی شامل سیلزدگان در پنج استان شد
bltایرنا : امدادرسانی آستان قدس رضوی شامل سیلزدگان در پنج استان شد
bltایرنا : امدادرسانی آستان قدس رضوی شامل سیلزدگان در پنج استان شد
bltایرنا : بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
bltایرنا : بیماری وبا، سالک و واگیر در گلستان دیده نشد
bltایرنا : علوم پزشکی شیراز:برای اعزام پزشک به مناطق سیل زده آماده ایم
bltشبستان : 2 میلیارد و 68 میلیون تومان خدمات پزشکی در منطقه گلستان ارایه شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.