مخبر - 1398/01/27 - فواید شگفت انگیز پاکسازی بهاری

فواید شگفت انگیز پاکسازی بهاری
اگر مستعد آلرژی هستید یا آسم دارید، با رسیدن فصل بهار، تصور نکنید گرده های گیاهان تنها عامل حساسیت هستن
فواید شگفت انگیز پاکسازی بهاری

را کم می کند و تاثیر مثبت بر دیگران نیز می گذارد.
کمک تان می کند بهتر نفس بکشید

اگر مستعد آلرژی هستید یا آسم دارید، با رسیدن فصل بهار، تصور نکنید گرده های گیاهان تنها عامل حساسیت هستند. بلکه گرد و خاک و موی حیوانات نیز می توانند علائم آسم و آلرژی را برانگیخته کنند، مخصوصا در کودکان.

حس و حال تان را بهتر می کند
پاک و تمیز کردن خانه و البته همینطور پاک و تمیز نگه داشتن آن، قطعا یکی از حال خوب کُن هایی است که باید آن را تبدیل به یک عادت کنید. در مطالعه ای معلوم شد زنانی که خانه ی خود را استرس برانگیز می دانستند، بیشتر از کار های ناتمام خانه و بهم ریختگی آن حرف می زدند و بیشتر در معرض افسردگی و احساس بد در طول روز بودند. در نتیجه بعد از کار، خسته تر بودند. از آن سو، زنانی که خانه ی خود را آرامشبخش و مرتب می دانستند، طی روز حال بهتری داشتند.
بدون آنکه بدانید بدن تان را فعال می کنید
محققان هندی در مورد ارتباط میان فعالیت بدنی و تمیزی به کشف جالبی دست پیدا کردند: خانه ی افراد هر چه تمیزتر و مرتب تر بود، بدن شان تحرک بیشتری داشت. خیلی ساده است: حین انجام کار های خانه، کالری می سوزانید. ضمنا این مطالعه نشان داد وقتی افراد انگیزه پیدا می کردند که چگونه کار های خانه را سر و سامان دهند، این توانایی را داشتند که در سایر جنبه های زندگی خود، مثلا سلامت و فیتنس جسمی، از همان انگیزه و قابلیت استفاده کنند.
در کارتان خلاق تر می شوید
تمیز و مرتب کردن اتاق کارتان نیز درست به اندازه ی تمیز و مرتب کردن محل زندگی تان مهم است، مخصوصا اگر کارتان جوری است که خرت و پرت های زیادی روی آن می گذارید و این حالت می تواند کیفیت کار کردن تان را تحت تاثیر قرار دهد. در یک بررسی، 77 درصد از کارمندان موافق بودند که بهم ریختگی و شلوغی، به کارآیی و خلاقیت شان در کار لطمه وارد می کند. پس از همین امروز شروع کنید!
بهتر می توانید به خواب بروید
نمی توانید بخوابید؟ سراغ قرص خواب نروید و در عوض اتاق خواب تان را تمیز و مرتب کنید. افرادی که هر روز تختخواب خود را مرتب می کنند، 19 درصد بیشتر احتمال دارد که خوب بخوابند. در یک بررسی، 75 درصد از افراد اعلام کرده بودند که در رختخواب تمیز بهتر می توانند به خواب بروند، زیرا راحت ترند.
تغذیه تان سالم تر می شودهمانطور که توصیه می کنیم در فصل بهتر محیط زندگی خود را تمیز و مرتب کنید، پیشنهاد می کنیم تغذیه ی خود را نیز سر و سامان بدهید. ایده ی «تغذیه ی تمیز و سالم» مدتهاست که مطرح شده است، اما آیا می دانستید که خانه ی تمیز کمک تان می کند تغذیه ی تمیزی نیز داشته باشید؟ محققان دریافته اند افرادی که در اتاقی تمیز و مرتب قرار گرفته بودند، نسبت به آن هایی که در اتاق بهم ریخته و کثیف بودند، اسنک های سالم تری انتخاب کرده بودند.
کمتر ممکن است آسیب ببینید
تشویق بچه ها به هر روز مرتب و جمع و جور کردن اتاق و اسباب بازی های شان، جلوی اتفاقاتی مانند روی لگو پا گذاشتن را می گیرد، اما قضیه فقط به خانواده هایی که بچه هایی دارند محدود نمی شود. جالب است بدانید هر ساله، حدود یک چهارم افراد بزرگسال 65 سال و بالاتر، به دلیل بهم ریختگی محیط خانه بر زمین می افتند!
از بیماری تان پیشگیری می کند
وقتی همه جای خانه را تمیز می کنید، کپک ها و باکتری ها و آلودگی ها را برطرف می کنید و طبیعتا احتمال بیمار شدن خود و اعضای خانواده را پایین می آورید.
به سلامت قلب تان کمک می کنید
مطالعه ای 15 ساله که روی 851 فرد بزرگسال انجام شد نشان می دهد تنها نیم ساعت در روز «کمتر نشستن»، ریسک بیماری های مرگبار قلبی و عروقی را 24 درصد کاهش می دهد. حتی فعالیت کم شدتی مانند انجام کار های خانه نیز برای قلب مفید است. rd

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.