مخبر - 1398/01/27 - توجه به سیل زدگان و ارتباطات بین منطقه ای در جشنواره فیلم "وارش"

توجه به سیل زدگان و ارتباطات بین منطقه ای در جشنواره فیلم "وارش"
دبير نهمين جشنواره بين المللي وارش بيان کرد: براي اين که برگزاري اين جشنواره با ديگر رويدادهاي مشابه در کشور تفاوت داشته باشد به بحث ارتباطات بين منطقه اي توجه کرديم و به نمايش آثاري از هنرمنداني که در حوزه درياي کاسپين ساخته شده خواهيم پرداخت.
توجه به سیل زدگان و ارتباطات بین منطقه ای در جشنواره فیلم "وارش"

دبیر نهمین جشنواره بین المللی وارش بیان کرد: برای این که برگزاری این جشنواره با دیگر رویدادهای مشابه در کشور تفاوت داشته باشد به بحث ارتباطات بین منطقه ای توجه کردیم و به نمایش آثاری از هنرمندانی که در حوزه دریای کاسپین ساخته شده خواهیم پرداخت.

به گزارش ایسنا، مهدی قربان پور دبیر نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش که از 9 الی 13 اردیبهشت ماه با محوریت سنت های رفتاری، گفتاری و زیستی در شهر بابل برگزار می شود، 26 فروردین ماه در نشست خبری این رویداد که در خانه هنرمندان برگزار شد، با اشاره به وقفه 4 ساله ای که در برگزاری این جشنواره وجود داشت بیان کرد: با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته قرار است امسال نهمین دوره این جشنواره را در استان مازندران برگزار شود.

او ادامه داد: از دیرباز برگزار کننده اصلی این جشنواره اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بود و در ادوار مختلف سازمان های متعددی برای برگزاری این جشنواره حضور داشتند. ما امسال سازمان های مختلفی را دعوت کردیم تا در کنار ما باشند و در حوزه مشارکت خدماتی حضور داشته باشند.

او با اشاره به وقوع سیل در استان های ایران اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در ایران رخ داده و روزهای بدی که در ایام نوروز پشت سر گذاشتیم از ابتدا سعی کردیم با یک کمپین رسانه ای به اتفاقاتی که در ایران رخ داد، کمک کنیم. در واقع ذات برگزاری هر حرکت فرهنگی توجه به اتفاقات پیرامونش است. وارش هم سعی کرده است این نگاه را با خود به همراه داشته باشد. براین اساس برنامه ریزی هایی انجام شد که توانستیم هزینه های برگزاری را از محل مشارکت های خدماتی و فرهنگی تامین کنیم و از این راه هزینه ها را کاهش دهیم که البته کار بسیار سختی بود و روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم تا بتوانیم این جشنواره را احیا کنیم زیرا وقتی یک جشنواره به طور کامل از بین می رود احیا کردن آن کار بسیار دشواری است.

دبیر این دوره جشنواره افزود: اولین کاری که برای این جشنواره انجام دادیم توجه به زیرساخت ها بود. در عین حال باید پورتال جشنواره را آماده می کردیم، اطلاع رسانی انجام می دادیم و فراخوان منتشر می کردیم. همچنین مکان برگزاری جشنواره را مشخص می کردیم و به نظر می رسد تنها جشنواره ای که کاخ و محل مشخصی برای برگزاری دارد جشنواره وارش است، زیرا در سال 83 ما یک مجتمع سینمایی در مازندران احداث کردیم که متاسفانه دستخوش آسیب هایی قرار گرفت و امسال عملیات عمرانی ویژه ای برای آن انجام شد تا بتوانیم دوباره آن را مورد بهره برداری قرار دهیم.

او در ادامه صحبت های خود به اهداف این جشنواره اشاره کرد و گفت: توجه به نگاه های مستقل از اهداف اصلی ما بود. با وجود آنکه این جشنواره به صورت دولتی برگزار می شود اما ما توجه خاصی به نگاه های مستقل و جوانان داشتیم. بر این اساس 3341 اثر به دبیرخانه رسید و از این بین 1672 اثر در بخش داخلی و هزار و 669 نفر از هنرمندان و فیلمسازان حوزه دریای کاسپین به دبیرخانه ارسال شد. کار دیگری که با همکاری یونسکو انجام شد توجه به جنگل های هیرکانی و آسیب هایی که به آن وارد شده است، بود. به همین دلیل در بخش رسانه ای به این موضوع پرداختیم و مورد توجه هنرمندان قرار گرفت. همچنین کشف استعدادهای جدید از دیگر اهداف این جشنواره قرار گرفت و 116 فیلمساز متولد دهه 70 آثارشان را به جشنواره فرستادند.

قربانپور افزود: در بخش موضوعی نیز به موضوعات بومی و آداب و رسوم پرداختیم. همچنین در بخش فیلم های مردم شناسی آذربایجان ده فیلم را نمایش خواهیم داد و رئیس فستیوال فیلم باکو در این دوره همراه ما خواهند بود. بر اساس برنامه ای که داریم در هر دوره آثار یک استان را به عنوان میهمان مورد توجه قرار می دهیم، در این دوره نیز به آثار هنرمندان استان گیلان که در جوار استان مازندران قرار دارد پرداخته خواهد شد.

او در توضیح بخش بین الملل جشنواره هم گفت: در بخش بین الملل آثاری که از سال 2019 به بعد تولید شده است را در بخش میراث مشترک به نمایش خواهیم گذاشت. میراث مشترک هم اشتراکات زبانی و کشورهای همسایه و همچنین پنج کشور حوزه دریای کاسپین را شامل می شود.

دبیر جشنواره وارش درباره دیگر بخش های این رویداد اظهار کرد: برای اینکه برگزاری این جشنواره با دیگر رویدادهای مشابه در کشور تفاوت داشته باشد در این جشنواره به بحث ارتباطات بین منطقه ای توجه کردیم و امسال به نمایش آثاری از هنرمندانی که در حوزه دریای کاسپین ساخته شده پرداختیم. همچنین نگاه سازمانها و مراکز مختلف و صنفی به جشنواره را هم خواهیم داشت به این معنی که نشان استاد داوود رشیدی را اهدا می کنیم و یکی از سالنهای استان مازندران را به نام ایشان ثبت خواهیم کرد و نشان عالی انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، ایسفا و بهارنارنج به برگزیدگان چند بخش اهدا خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بخش آموزش و پژوهش نیز با حضور متخصصین حوزه های مختلف برگزار خواهد شد. سه کارگاه خارجی هم در کنار نمایش فیلم ها خواهیم داشت که توسط مدیر جشنواره "کازان " برگزار می شود.

قربان پور در ادامه به افزوده شدن یک سینمای مردمی اشاره کرد و گفت: خیلی از جشنواره ها به پاتوقی برای خود هنرمندان تبدیل می شود اما باید به مردم هم توجه کنیم و چنین پایگاهی را برای آنها هم داشته باشیم. به همین دلیل ما در این دوره از مخاطبین مختلف دعوت کرده و آنها نیز این جشنواره را مورد توجه خود قرار داده اند.

دبیر جشنواره وارش در پایان نشست بیان کرد: علت برگزار نشدن چندین دوره این جشنواره ناهماهنگی هایی بود که صورت گرفت. همچنین با توجه به کمک های خدماتی سازمان های مختلف، هواپیمایی وارش جابه جایی مهمانان خارجی ما را برعهده خواهد داشت و همین امر می تواند مقداری از بار هزینه های جاری این جشنواره را کاهش دهد.

در پایان مراسم هم از پوستر بخش های مختلف این جشنواره رونمایی شد.

لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.