مخبر - 1398/01/27 - بیش از 22 میلیون مترمکعب روان آب در خراسان جنوبی مهار شد

بیش از 22 میلیون مترمکعب روان آب در خراسان جنوبی مهار شد
خبرگزاری آریا - بیرجند - ایرنا - معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: بارندگی های 72 ساعت گذشته سبب شد بیش از 22 میلیون مترمکعب روان آب در سازه های آبخیزداری استان مهار شود.
بیش از 22 میلیون مترمکعب روان آب در خراسان جنوبی مهار شد

بيش از 22 ميليون مترمکعب روان آب در خراسان جنوبي مهار شد خبرگزاري آريا - بيرجند - ايرنا - معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي گفت: بارندگي هاي 72 ساعت گذشته سبب شد بيش از 22 ميليون مترمکعب روان آب در سازه هاي آبخيزداري استان مهار شود.

محسن يوسفي دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: آب باران، روان آب و سيلاب در 2 هزار و 300 سازه آبخيزداري منابع طبيعي اعم از سنگي، سنگي ملاتي و خاکي استان جمع آوري شد.
وي بيان کرد: از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 97) تاکنون بيش از 55 ميليون مترمکعب روان آب در سازه هاي آبخيزداري استان خراسان جنوبي جمع آوري و مهار شده است.
معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي اظهار داشت: تاکنون 100 درصد سازه هاي آبخيزداري استان پر و برخي 2 يا سه مرتبه سرريز شده که نسبت به تخليه يا مهار آب ها اقدام شد.
** سازه هاي آبخيزداري خسارتي نداشته است
وي با بيان اينکه وضعيت آبگيري سدهاي استان کنترل شده است تصريح کرد: تاکنون هيچ موردي از تخريب يا خسارت سيلاب به سازه هاي آبخيزداري استان گزارش نشده است.
يوسفي گفت: سازه هايي که در وضعيت بحراني تر قرار داشتند، کنترل و خروجي آب مديريت شد تا خسارتي بوجود نيايد.
وي افزود: در برخي مناطق از جمله شهرستان خوسف سازه هاي مردمي و بدون کارشناسي ايجاد شده بود که قبل از بارندگي ها نسبت به تخريب سازه اقدام شد تا منجر به خسارت هاي احتمالي نشود.
معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي گفت: سال گذشته از محل صندوق توسعه ملي 159 ميليارد ريال اعتبار براي اجراي سازه هاي آبخيزداري به استان خراسان جنوبي اختصاص يافت.
وي افزود: بهمن سال گذشته 97 سازه آبخيزداري با حجم عمليات 452 هزار مترمکعب با استفاده از اين اعتبار در استان به بهره برداري رسيد که اکنون تمامي اين سازه ها آبگيري و پر شده است.
يوسفي با بيان اينکه 95 درصد سازه ها در بالادست قنوات و منابع آبي اجرا شده است گفت: اجراي اين سازه ها 100 درصد در آبگيري قنوات استان تاثيرگذار است.
سامانه بارشي از 2 روز گذشته در خراسان جنوبي فعال شد و فعاليت آن ديروز (يکشنبه) در سراسر استان شدت گرفت به گونه اي که برخي محورهاي اصلي، فرعي و روستايي مسدود شد و خسارات مالي نيز بر جا گذاشت.
بارندگي هاي روز گذشته استان بي سابقه بوده به طوري که در برخي شهرستان ها تا 100 ميليمتر بارندگي گزارش شده است.
با توجه به اخطاريه و هشدارهاي هواشناسي و مديريت بحران کشور و پيش بيني بارندگي هاي سنگين و شديد در منطقه، 302 تيم امدادي و عملياتي در استان خراسان جنوبي به حالت آماده باش کامل هستند.
رئيس جمهوري نيز امروز (دوشنبه) در تماس تلفني با استاندار خراسان جنوبي، آخرين وضعيت منطقه، بارش ها و خدمت رساني به مردم اين استان را جويا شد و دستور استفاده از تمام ظرفيت ها و بسيج امکانات براي رسيدگي به مشکلات ناشي از سيل در استان را صادر کرد.
استان مرزي و کويري خراسان جنوبي به مرکزيت بيرجند 11 شهرستان دارد.
7557*3028
انتهاي پيام /*
لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.