مخبر - 1398/01/27 - افزایش انتقادها از روابط اتمی آمریکا با عربستان

افزایش انتقادها از روابط اتمی آمریکا با عربستان
تهران (پانا) - اشپیگل آنلاین گزارش داد، در حال حاضر دو عامل مهم باعث وحدت نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات کنگره ایالات متحده شده است؛ یکی پشتیبانی واشنگتن از عربستان در جنگ یمن و دیگری، تجهیز هسته ای این کشور عربی.
افزایش انتقادها از روابط اتمی آمریکا با عربستان

به گزارش ایسنا، وبسایت هفته نامه آلمانی اشپیگل در مقاله ای به وحدت نمایندگان کنگره آمریکا در مخالفت با سیاست های دونالد ترامپ در رابطه با عربستان سعودی پرداخت.

در آغاز این مقاله به قطعنامه ای اشاره شده که کنگره هفته گذشته تصویب کرد. این قطعنامه خواستار پایان دادن به کمک های نظامی آمریکا به عربستان سعودی در جنگ یمن است و پیش تر در مجلس سنای این کشور به تصویب رسیده بود.

بر اساس این مصوبه، دولت آمریکا موظف است ظرف 30 روز به فعالیت های خود در جنگ یمن و حمایت از عملیات عربستان سعودی در این جنگ خاتمه دهد.

در مقاله اشپیگل آنلاین آمده است که مبنای تصمیم کنگره، انتقاد مدافعان حقوق بشر از عدم توجه به تلفات غیرنظامی در عملیات هوایی عربستان در جنگ یمن و همچنین نقش دولت عربستان در قتل خبرنگار منتقد، جمال خاشقچی بوده است. البته دونالد ترامپ این حق را دارد که قطعنامه کنگره را وتو کند.

اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار حزب دموکرات است و اکثریت مجلس سنا به حزب جمهوری خواه تعلق دارد.

کریستف زیدو، نویسنده مطلب اشپیگل آنلاین به تلاش تازه نمایندگان کنگره در رابطه با برنامه هسته ای عربستان سعودی اشاره کرده است. روز چهارشنبه (10 آوریل) گروهی از نمایندگان دو حزب در کنگره، به سرپرستی مارکو روبیوی جمهوری خواه و تیم کاین دموکرات طرحی را ارائه کردند که در آن از دولت آمریکا خواسته شده، همکاری های خود در زمینه انرژی هسته ای با عربستان سعودی را علنی کند.

این طرح بر پایه گزارشی از خبرگزاری بلومبرگ تهیه شده است که در آن با ارائه سند و تصویر، اعلام شده است که ساخت نخستین رآکتور هسته ای عربستان در جنوب غربی شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز در ریاض به پایان رسیده و این کشور می تواند در آینده نزدیک به غنی سازی اورانیوم یا پلوتونیوم بپردازد.

زیدو می نویسد: مشکل اصلی این است که در حال حاضر تضمینی برای کنترل این رآکتور از جانب آژانس بین المللی انرژی هسته ای وجود ندارد.

عربستان قرارداد منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را امضا کرده ولی در سال 2005 یک پروتکل تکمیلی را هم به امضا رسانده که بر اساس آن می تواند از کنترل کارشناسان آژانس جلوگیری کند.

در مقاله اشپیگل آنلاین به ادعایی از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اشاره شده که گفته است: عربستان نمی خواهد به بمب هسته ای دست یابد اما اگر ایران بمب هسته ای بسازد، بی شک ما هم در این زمینه اقدام خواهیم کرد.

نویسنده مقاله تاکید می کند: چنین اقدامی مغایر قرارداد منع گسترش جنگ افزارهای خواهد بود.

کریستف زیدو این پرسش را مطرح کرده که آیا عربستان حق دارد کاری را انجام دهد که ایران مجاز به انجام آن نیست؟

او خود در پاسخ می نویسد: دولت ایالات متحده تاکنون با نقض احتمالی قرارداد منع گسترش جنگ افزارهای اتمی توسط عربستان مخالفتی نشان نداده است؛ در حالی که ترامپ یک جانبه توافق با ایران را لغو می کند و وزارت انرژی ایالات متحده هفت بار مجوز ارائه اطلاعات حساس درباره انرژی هسته ای به عربستان سعودی را صادر کرده است.

در ادامه مقاله زیدو تاکید شده است که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و ریکی پری، وزیر انرژی این کشور از ارائه اطلاعات در باره این که کدامیک از شرکت های آمریکایی در زمینه ارائه اطلاعات به عربستان سعودی فعال هستند، خودداری می کنند.

به همین جهت سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه به فکر تصویب طرح هایی افتاده اند که دولت واشنگتن را به علنی کردن روابط هسته ای با عربستان موظف کنند.

پری پیش تر گفته بود که که دولت ترامپ شش مجوز برای همکاری شرکت های آمریکایی در پروژه های هسته ای غیرنظامی عربستان و دو مجوز مشابه برای اردن صادر کرده است.

وزیر انرژی آمریکا در یک جلسه سنا تاکید کرد که اگر آمریکا در پروژه های هسته ای عربستان دخالت نکند، آنها به روسیه، کره جنوبی یا چین رجوع خواهند کرد.

در مقاله اشپیگل آمده است، منتقدان بر این نظرند که مجوزها با دخالت دونالد ترامپ و دامادش، کوشنر صادر شده اند.

علاوه بر این دو، مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید نیز در حمایت ازعربستان برای دستیابی به فناوری هسته ای نقش داشته است.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.