مخبر - 1398/01/26 - چین امریکا را پشت سر می گذارد

چین امریکا را پشت سر می گذارد
نگرانی از قدرت روزافزون چین دونالد ترامپ را واداشته با جیمی کارتر، مسن ترین رئیس جمهور زنده امریکا تلفنی تماس بگیرد. ترامپ به کارتر گفته که چین دارد از امریکا جلو می افتد و کارتر هم ضمن تأیید این نگرانی، گفته که دلیلش این است که امریکا از کل 242 سال موجودیت خود، 226 سال را در جنگ سپری کرده است.
چین امریکا را پشت سر می گذارد

سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش «جوان» جیمی کارتر سی و نهمین رئیس جمهور امریکا که حالا نود و چهارمین سال عمر خود را سپری می کند، در سخنانی در کلیسای شهر پلینس ایالت جورجیا که «اما هرت» خبرنگار WABE وابسته به NPR هم در آن حضور داشته، گفته که دونالد ترامپ یک شنبه شب با او تلفنی تماس گرفته است. ظاهراً این نخستین تماس تلفنی ترامپ با یک رئیس جمهور سابق امریکا است؛ تماسی که رئیس جمهور امریکا در آن از مهم ترین دغدغه اش یعنی چین با جیمی کارتر صحبت کرده است: «چین دارد از ما جلو می زند.» کارتر که مدتی قبل به ترامپ درباره نحوه مدیریت مناسبات با چین نامه نوشته بود، این دغدغه ترامپ را بجا دانسته و گفته که دلیل جلو افتادن چین این است که چین هیچ گاه مانند امریکا در جنگ ها پول خرج نکرده است. کارتر می گوید: «آن ها (چینی ها) از زمانی که ما مناسبت مان را (با آنها) عادی کرده ایم، هیچ گاه درگیر جنگ نبوده اند» در حالی که به گفته کارتر «امریکا از 242 سال موجودیت خود، فقط 16 سال در صلح بوده است.» کارتر گفته است: «آیا می دانید چین از سال 1979 چند بار درگیر جنگ شده است؟ هیچ، در حالی ما در جنگ بوده ایم.» به گفته کارتر، «اینکه امریکا از 242 سال موجودیت خود فقط 16 سال را در صلح سپری کرده، آن را به جنگ دوست ترین ملت دنیا مبدل کرده است.» کارتر می گوید که منافع اقتصادی صلح آشکار است: «ما چند مایل خط قطار پرسرعت داریم؟» به گفته کارتر، در حالی که چین 18 هزار مایل خط قطار پر سرعت دارد، امریکا 3 تریلیون دلار صرف امو رنظامی کرده است: «این بیش از حد تصور شماست. در حالی که چین حتی یک پنی هم صرف جنگ نکرده است و دلیل اینکه آن ها در خیلی چیزها، از ما جلو زده اند، همین است.» کارتر همچنین گفته که اگر صرف هزینه های بسیار برای جنگ و مخارج نظامی نبود، می شد حداقل 2 تریلیون دلار برای هزینه در زیرساخت ها شامل تعمیر پل های فرسوده، راه ها و تقویت نظام آموزشی این کشور هزینه کرد. وی افزود: «قصد من از قیاس کشورم با چین این نیست که بگویم آن ها دشمن هستند. من فقط دارم این موضوع را که شب گذشته تماسی (از سوی ترامپ) دریافت کردم، توضیح می دهم». کارتر درباره نگرانی ترامپ در خصوص اینکه چین به ابرقدرت اقتصادی جهان تبدل شود، گفت: «من واقعاً نگران چنین موضوعی نیستم، اما این موضوع رئیس جمهور ترامپ را می رنجاند و من دلیل رنجش او را نمی دانم. البته من امروز نمی خواهم از رئیس جمهور انتقاد کنم.»

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.