مخبر - 1398/01/26 - نامه سران سابق اروپا برای رد طرح «معامله قرن»

نامه سران سابق اروپا برای رد طرح «معامله قرن»
در آستانه رونمایی از طرح دونالد ترامپ، درباره مناقشه فلسطین موسوم به «معامله قرن»، تعدادی از مقامات و سران برجسته سابق اروپا در نامه ای سرگشاده، خواستار رد طرح صلح امریکا در صورت شامل نشدن راهکار دو دولتی شدند.
نامه سران سابق اروپا برای رد طرح «معامله قرن»

سرویس بین الملل جوان آنلاین: در شرایطی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا تلاش می کند با ارائه طرح جنجالی خود به مناقشه فلسطین و اسرائیل پایان دهد، مفاد این طرح یکجانبه که تنها منافع صهیونیست ها را تأمین می کند از سوی کشور های غربی هم مورد استقبال قرار نگرفته است و مقامات اروپایی مخالف چنین طرحی هستند. 25 وزیر خارجه سابق، شش نخست وزیر پیشین و دو دبیرکل سابق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نامه ای که برای روزنامه انگلیسی «گاردین» ارسال کردند، نوشتند: «زمان آن رسیده که اروپا به اصول بنیادین خود برای صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها پایبند باشد». به نوشته گاردین، این مقامات و سران سابق اروپایی ضمن محکوم کردن اقدام یکجانبه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا در تدوین و تحمیل معامله قرن به فلسطینی ها، گفتند که راهکار دودولتی باید اجرا شود تا هر دو طرف بتوانند همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند. در این نامه با اشاره به اینکه دولت کنونی امریکا از سیاست دیرین خود در قبال قدس و فلسطین فاصله گرفته است، تأکید شده که اروپا باید هر طرحی را که شامل ایجاد دولت فلسطینی مستقل، در کنار اسرائیل، به پایتختی مشترک قدس اشغالی نباشد، رد کند. در بخش دیگری از این نامه آمده است: «واشنگتن در قبال گسترش شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری بی تفاوتی آزاردهنده ای از خود نشان داده و با قمار کردن روی امنیت و ثبات کشور های واقع در دروازه اروپا، صد ها میلیون دلار از کمک های مالی به فلسطینی ها را قطع کرد». سران سابق اروپایی با درخواست از اتحادیه این قاره برای «هوشیاری و عمل استراتژیک» در زمان رونمایی ترامپ از طرح معامله قرن، نوشتند: «باور داریم طرحی که دولت فلسطین را به نهادی فاقد استقلال، پیوستگی ارضی و کارایی اقتصادی تقلیل می دهد، شدیداً موجب شکست اقدامات پیشین برای برقراری صلح، نابودی راهکار دو دولتی و آسیب جدی به آرمان صلح پایدار بین فلسطین و اسرائیل می شود». این نامه روز یک شنبه به «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تعدادی از وزرای خارجه کشور های عضو ارسال شد. نخست وزیران پیشین فرانسه، سوئد، ایتالیا، بلژیک و رومانی و همچنین «خاویر سولانا» و «ویلی کلاس» دبیران کل پیشین ناتو و «جک استراو» وزیر خارجه پیشین بریتانیا از جمله امضاکنندگان این نامه بودند.
این نامه درحالی نوشته شده است که برخی رسانه ها اعلام کرده اند که جزئیات معامله قرن اواخر بهار یا اوایل تابستان ارائه خواهد شد. این طرح که از سال گذشته در دستور کار مقامات واشنگتن قرار گرفته است، با مخالفت بسیاری از کشور ها و حتی اروپایی ها روبه رو شده است. کشور های اروپایی به دنبال راهکار دو دولتی برای پایان دادن به مناقشه فلسطین هستند، اما طرح امریکا تنها به نفع رژیم صهیونیستی است و تشکیل دولت فلسطینی را نادیده گرفته است. این مسئله نه تنها درگیری در سرزمین های اشغالی را پایان نمی دهد بلکه می تواند به تشدید تنش در منطقه منجر شود، چرا که فلسطینی ها و جهان اسلام حاضر به تن دادن به این طرح شوم امریکا نیستند.
دونالد ترامپ حامی رژیم صهیونیستی است و در دو سال گذشته خدمات زیادی برای خوش خدمتی به رژیم صهیونیستی به ویژه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم انجام داده است. ترامپ سال گذشته به رغم مخالفت های جهانی، سفارت امریکا را از تل آویو به قدس اشغالی انتقال داد و ماه گذشته میلادی در اقدامی جنجالی حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی در خاک سوریه را به رسمیت شناخت؛ اقدامی که موجی از مخالفت ها را در جهان به راه انداخت. بر اساس گزارش برخی رسانه های عربی، ترامپ برای اینکه کشور های عربی منطقه را با معامله قرن همراه کند، حاضر شده است میلیارد ها دلار به برخی رژیم های عربی رشوه پرداخت کند. این طرح امریکا تاکنون از سوی هیچ کشوری حمایت نشده است و حتی کشور های غربی مخالف چنین طرحی هستند. ترامپ سعی دارد با معامله قرن امنیت اسرائیل را بیش از پیش تضمین کند، اما با توجه به مخالفت شدید فلسطینی ها، رونمایی از این طرح، می تواند منطقه را وارد بحران های جدیدی کند.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.