مخبر - 1398/01/26 - تهران اولویت دارترین نقطه کشور برای آبخیزداری است

تهران اولویت دارترین نقطه کشور برای آبخیزداری است
اکنون که سیل خانه و کاشانه ده ها هزار ایرانی را در گلستان، خوزستان و اهواز و... از بین برده است، زمان آن رسیده که مسئولان سازمان جنگل ها از نبود اعتبار، دوگانگی تصمیم گیری دستگاه ها و هزاران مشکل در یک دهه اخیر در حوزه آبخیزداری سخن بگویند. به طوری که اخیراً مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان ...
تهران اولویت دارترین نقطه کشور برای آبخیزداری است

سرویس اقتصاد جوان آنلاین: سال هاست که اعتبارات آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی کاهش یافته، درختان جنگل ها در سایه نبود مدیریت و وجود روابط خاص در سازمان جنگل ها نابود می شود و لایروبی سد ها نادیده گرفته می شود، اما هیچ اعتراض جدی به این مشکلات در یک دهه اخیر نه از سوی وزرای جهاد کشاورزی و نه مسئولان مربوطه صورت نگرفته است. حال که سیل اخیر خسارات بسیاری به بار آورده، آقایان از مشکلات سخن می گویند و معتقدند که ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها در نشستی که در خبرگزاری مهر برگزار شد، از عدم تحقق پروژه های آبخیزداری در برنامه پنجم و ششم خبر داد و گفت: طرح آبخیزداری در برنامه پنجم توسعه که قرار بود در سطح 8 میلیون هکتار انجام شود، تن ها یک سوم آن اجرایی شد. حتی در برنامه ششم هم که قرار است 10 میلیون هکتار طرح آبخیزداری انجام شود، اعتبار کافی در اختیار نیست و تنها یک سوم آن تخصیص یافته است.
هوشنگ جزی افزود: سال گذشته به دستور مقام معظم رهبری 200 میلیون دلار معادل 700 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به اجرای عملیات آبخیزداری تخصیص یافت که از محل این اعتبار توانستیم 850 هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام دهیم و همچنین اجرای طرح کاداستر در سطح 3 میلیون هکتار از زمین های جنگلی انجام شد. جزی همچنین افزود: برای امسال نیز از محل صندوق توسعه ملی 1500 میلیارد تومان تخصیص یافته است، اما هنوز ابلاغ نشده است.
وی اظهار کرد: 7/ 16 تن در هکتار در کشور فرسایش خاک داریم و بر اساس آماری که وزارت نیرو اعلام کرده است، سالانه 250 میلیون مترمکعب خاک وارد مخازن سد های کشور می شود. وی افزود: وزارت نیرو می گوید که آبخیزداری در بالادست سد ها باعث می شود که آب به درستی وارد سد ها نشود و از طرفی اعلام می کند، چون آبخیزداری در بالادست سد ها انجام نشده، باعث ورود خاک به سد های کشور شده است که این امر خود یک تعارض تفکری است و در یک دستگاه تضاد رویه برنامه ریزی برای سد های کشور وجود دارد.
جزی افزود: با توجه به اینکه سالانه 250 میلیون مترمکعب خاک وارد سد های کشور می شود در واقع حجم نگهداری آب در سد ها کاسته می شود که این رقم بیشتر از مخزن 206 میلیون مترمکعبی سد کرج است و در واقع هرساله معادل یک سد را از دست می دهیم، بنابراین باید بالادست سد ها آبخیزداری انجام دهیم.
وی با بیان اینکه «کارگروه مشترکی با وزارت نیرو برای مدیریت حوزه های بالادست کشور داریم»، گفت: 42 میلیون هکتار حوزه بالادست سد های کشور است و بخشی از اعتباری را که به ما می دهند، صرف آبخیزداری برای کنترل فرسایش خاک در بالادست سد های کشور می کنیم. وی اظهارداشت: تصور نادرست هدایت شده ای که به طور معمول در رسانه ها مطرح می شود، آن است که خاکی که سیل با خود به شهر آورده از مناطق شیبدار و جنگل ها آمده است، زیرا درختان جنگل های ما قطع شده است.
جز ی افزود: معادنی که در کشور برداشت از آن ها صورت می گیرد، خاک به جا مانده آن ها را در آبراهه ها، دره ها و مسیل های سیل می ریزند، نخاله های ساختمانی نیز چنین سرنوشتی دارند و وقتی یک سیل می آید، تمام آن ها به پایین دست می آید. مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها گفت: رودخانه نیز به تناسب شدت بارش رسوب گذاری می کند و گل و لای دارد و به محض اینکه یک باران شدید می آید آن را پایین آورده و وارد شهر ها می کند که مسئولیت لایروبی آن ها به عهده وزارت نیرو است.
وزارت نیرو منابع مالی آبخیزداری را به سازمان جنگل ها نمی دهد
وی در پاسخ به این سؤال ی مبنی بر اینکه از 42 میلیون حوزه بالادست رودخانه ها که نیاز به آبخیزداری دارند، در چه سطحی این عملیات انجام شده است، گفت: در مجموع تنها در 5 میلیون هکتار از بالادست رودخانه های کشور آبخیزداری انجام شده و در سطوح مابقی برنامه ریزی شده و بخش هایی نیز دست نخورده است که دلیل آن مشکلات بودجه ای است.
جزی گفت: از وزارت نیرو باید این سؤال را پرسید که طبق قانون باید بخشی از منابع مالی خود را برای آبخیزداری در بالادست سد ها می گذاشت، چرا از این منابع به سازمان جنگل ها نمی دهد تا عملیات آبخیزداری انجام شود؟
تهران در اولویت آبخیزداری است
این مقام مسئول در پاسخ به سؤال دیگر ی مبنی بر اینکه چه سطوحی برای آبخیزداری در اولویت قرار دارد و اینکه آیا بالادست سد ها در اولویت بیشتری قرار دارند یا در نزدیکی شهر ها و روستا ها در اولویتند، گفت: از لحاظ منطقه ای تهران در اولویت قرار دارد و به لحاظ سیل بسیار حساس است. در مناطقی از تهران مانند امامزاده داود، وردیج، گلاب دره و دربند فعالیت هایی در این ارتباط انجام شده است، اما نیازمند تکمیل است و نیاز دارد که سازه ها تکمیل و کار های جدیدتری انجام شود تا حادثه سیل شیراز در کن، بزرگراه های امام علی (ع) و شهید صیاد شیرازی نیز روی ندهد، زیرا آن ها روددره های تهران هستند که بسته شده اند. وی گفت: رقم آبخیزداری در تهران پیش بینی و به وزارت کشور، استانداری و سازمان مدیریت ارائه شده است. این ارقام مورد نیاز آبخیزداری در مقایسه با بودجه ای که به برخی از دستگاه ها اختصاص داده می شود، رقم زیادی به حساب نمی آید.
جز ی اضافه کرد: از نظر ما 1500 میلیارد تومانی که دولت به آبخیزداری امسال اختصاص داده است هیچ است، زیرا بودجه مورد نیاز برای این بخش در مقایسه با فعالیتی که می توانیم انجام دهیم کوچک است و از عدد برنامه ششم که سالانه باید برای آبخیزداری 2 هزار میلیارد تومان اختصاص یابد، کمتر است؛ در سال جاری با وجود افزایش چشمگیر بودجه آبخیزداری، اما هنوز 500 میلیارد تومان کمتر از برنامه است.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها گفت: طرح هایی را شامل اینکه روددره های تهران چقدر احتمال سیل دارند و تعیین دوره برگشت سیل و اینکه چه سازه ها و چه کار هایی باید در این روددره ها انجام شود، ارائه داده ایم و بخش دیگر هشدار به شهرداری تهران است.
خط یک تهران به زهکش ها آسیب زده است
جزی گفت: در بخشی از فعالیت های عمرانی شهرداری تهران مانند خط جدید متروی تهران (که هنوز نیز افتتاح نشده) مانند یک خط عمودی تهران را بریده و تمام زهکش ها قطع شده است، حال باید ببینیم که شهرداری در این ارتباط چه کاری می خواهد انجام دهد.
وی اظهار داشت: در برنامه ریزی های شهری به موضوع آبخیزداری شهری توجه نمی شود، اما این نگاهی است که در بحث برنامه ریزی شهری باید به آن توجه شود. آبخیزداری شهری، شهر را از تهدید نجات می دهد.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   درخت   جنگل   رودخانه   خسارات   خوزستان   نگهداری   کاداستر   اهواز   وزارت نیرو   سیلاب   باران شدید   وزارت جهاد کشاورزی   مخازن   مخزن   فرسایش خاک   لایروبی   آبراهه   جهاد سازندگی   کنترل فرسایش   آماری   هوشنگ   رسوب گذاری   اقتصاد   آبخیزنشینان   آنلاین  
اخبار مرتبط
لایروبی سدها نیاز امروز، پشتوانه فردا
بانکداری ایرانی
لایروبی سدها نیاز امروز، پشتوانه فردا
ایران اکونومیست
دولت در پرداخت غرامت به سیل زدگان تعجیل کند
آریا
تشکیل «کمیته ویژه برای نظارت بر احیای جنگل ها و مراتع» در مجلس
فارس
فردوسی درباره سیل چه گفته؟
خط نیوز
خسارات بی توجهی به آبخیزداری/سالانه معادل یک سد کرج به خاطر ورود خاک به سدها از دست می رود
خبرگزاری بسیج
آبخیزداری در گلستان 750 میلیون مترمکعب سیل را مدیریت کرد
آریا
خسارات بی توجهی به آبخیزداری سالانه چقدر است؟
رجانیوز
سالانه معادل یک سد کرج به خاطر ورود خاک به سدها از دست می رود
پایداری ملی
سالانه معادل یک سد کرج به خاطر ورود خاک به سدها از دست می رود
قدس آنلاین
خسارات بی توجهی به آبخیزداری
افکار نیوز
اظهار عقیده غلوآمیز درباره سیل گیری"سد بختیاری" غیرعلمی است
اسکان نیوز
سالانه معادل یک سد کرج به خاطر ورود خاک به سدها از دست می رود
سازه نیوز
آبخیزداری؛حلقه مفقوده سیل های اخیر/تعارض منافع وطرح های نافرجام
ایران خبر
اگر سد کرخه نبود، تلفات سیل بیشتر میشد
مردم سالاری
استاد دانشگاه خواجه نصیر: کشور سیستم هشدار دهنده سیل نیاز دارد
ایرنا
آبخیزداری در گلستان 750 میلیون مترمکعب سیل را مدیریت کرد
ایرنا
آب شرب 98 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است
ایرنا
مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل
اتاق خبر
بررسی سیل لرستان و عوامل وقوع آن
فارس
عوامل تشدیدکننده صدمات سیلاب در کشور/اگر سد کرخه نبود، تلفات سیل خوزستان بیشتر می شد
ایسنا
آبخیزداری؛حلقه مفقوده سیل های اخیر/تعارض منافع وطرح های نافرجام
مهر نیوز
ساعدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس: نبود آمار صحیح و یکپارچه یکی از مشکلات مهم برای برنامه ریزی مدیریتی کشوردر موضوع آب است
پانا
مشکلات با بسیج مردمی حل می شود
ایرنا
پاسخ به سوالی که ذهن مردم را درگیر کرده است/ چرا سد کرخه از قبل رها سازی نشد؟
سایت جماران
مشکلات با بسیج مردمی حل می شود
آریا
استاندار خوزستان:رها سازی آب سدها در زمستان 97 منطقی نبود
ایرنا
نفت در آبگیری تالاب هورالعظیم ممانعت نمی کند
ایرنا
مهار موقت توسن سرکش سیلاب
جوان آنلاین
عواملی که سیلاب را تشدید کرد/ نگاه مدیریتی به آب می توانست جلوی سیلاب را بگیرد/ مردم تاوان تعارض منافع سازمانی را می دهند/ ناکارآمدی سدها در مقابله با سیلاب
راه دانا
فرسایش بی سابقه خاک در ایران تا سیلاب هزار ساله کرخه
صبا ایران
فرسایش بی سابقه خاک در ایران تا سیلاب هزار ساله کرخه
صبح تهران
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه
آریا
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه
آریا
گزارش خبرنگاران آرانیوز از سراسر ایران/ عزم جزم دولت برای جبران فوری خسارات آسیب دیدگان سیل/ استفاده از همه ظرفیت ها برای امدادرسانی/ همکاری همه دستگاه ها در جهت رفع مشکلات
آرا نیوز
فشار رسوبات انباشته بر سد پیر پایدار/دیواره «دز» می شکند؟
مهر نیوز
55 درصد مساحت کشور سیل خیز است
سازه نیوز
فرسایش سالانه 2 میلیارد تن خاک در ایران
صبحانه با خبر
فرسایش سالانه دو میلیارد تن خاک در ایران
برترین ها
اخبار مرتبط
bltبانکداری ایرانی : لایروبی سدها نیاز امروز، پشتوانه فردا
bltایران اکونومیست : لایروبی سدها نیاز امروز، پشتوانه فردا
bltآریا : دولت در پرداخت غرامت به سیل زدگان تعجیل کند
bltفارس : تشکیل «کمیته ویژه برای نظارت بر احیای جنگل ها و مراتع» در مجلس
bltخط نیوز : فردوسی درباره سیل چه گفته؟
bltخبرگزاری بسیج : خسارات بی توجهی به آبخیزداری/سالانه معادل یک سد کرج به خاطر ورود خاک به سدها از دست می رود
bltآریا : آبخیزداری در گلستان 750 میلیون مترمکعب سیل را مدیریت کرد
bltرجانیوز : خسارات بی توجهی به آبخیزداری سالانه چقدر است؟
bltپایداری ملی : سالانه معادل یک سد کرج به خاطر ورود خاک به سدها از دست می رود
bltقدس آنلاین : سالانه معادل یک سد کرج به خاطر ورود خاک به سدها از دست می رود
bltافکار نیوز : خسارات بی توجهی به آبخیزداری
bltاسکان نیوز : اظهار عقیده غلوآمیز درباره سیل گیری"سد بختیاری" غیرعلمی است
bltسازه نیوز : سالانه معادل یک سد کرج به خاطر ورود خاک به سدها از دست می رود
bltایران خبر : آبخیزداری؛حلقه مفقوده سیل های اخیر/تعارض منافع وطرح های نافرجام
bltمردم سالاری : اگر سد کرخه نبود، تلفات سیل بیشتر میشد
bltایرنا : استاد دانشگاه خواجه نصیر: کشور سیستم هشدار دهنده سیل نیاز دارد
bltایرنا : آبخیزداری در گلستان 750 میلیون مترمکعب سیل را مدیریت کرد
bltایرنا : آب شرب 98 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است
bltاتاق خبر : مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل
bltفارس : بررسی سیل لرستان و عوامل وقوع آن
bltایسنا : عوامل تشدیدکننده صدمات سیلاب در کشور/اگر سد کرخه نبود، تلفات سیل خوزستان بیشتر می شد
bltمهر نیوز : آبخیزداری؛حلقه مفقوده سیل های اخیر/تعارض منافع وطرح های نافرجام
bltپانا : ساعدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس: نبود آمار صحیح و یکپارچه یکی از مشکلات مهم برای برنامه ریزی مدیریتی کشوردر موضوع آب است
bltایرنا : مشکلات با بسیج مردمی حل می شود
bltسایت جماران : پاسخ به سوالی که ذهن مردم را درگیر کرده است/ چرا سد کرخه از قبل رها سازی نشد؟
bltآریا : مشکلات با بسیج مردمی حل می شود
bltایرنا : استاندار خوزستان:رها سازی آب سدها در زمستان 97 منطقی نبود
bltایرنا : نفت در آبگیری تالاب هورالعظیم ممانعت نمی کند
bltجوان آنلاین : مهار موقت توسن سرکش سیلاب
bltراه دانا : عواملی که سیلاب را تشدید کرد/ نگاه مدیریتی به آب می توانست جلوی سیلاب را بگیرد/ مردم تاوان تعارض منافع سازمانی را می دهند/ ناکارآمدی سدها در مقابله با سیلاب
bltصبا ایران : فرسایش بی سابقه خاک در ایران تا سیلاب هزار ساله کرخه
bltصبح تهران : فرسایش بی سابقه خاک در ایران تا سیلاب هزار ساله کرخه
bltآریا : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه
bltآریا : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه
bltآرا نیوز : گزارش خبرنگاران آرانیوز از سراسر ایران/ عزم جزم دولت برای جبران فوری خسارات آسیب دیدگان سیل/ استفاده از همه ظرفیت ها برای امدادرسانی/ همکاری همه دستگاه ها در جهت رفع مشکلات
bltمهر نیوز : فشار رسوبات انباشته بر سد پیر پایدار/دیواره «دز» می شکند؟
bltسازه نیوز : 55 درصد مساحت کشور سیل خیز است
bltصبحانه با خبر : فرسایش سالانه 2 میلیارد تن خاک در ایران
bltبرترین ها : فرسایش سالانه دو میلیارد تن خاک در ایران
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.