مخبر - 1398/01/26 - پایان نشست حل مناقشه قره باغ در مسکو

پایان نشست حل مناقشه قره باغ در مسکو
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا وسيما از باکو؛ نشست مشترک «المار ممد يار اف» وزير امور خارجه جمهوري آذربايجان و «ظهراب مناتساکيان » وزير امورخارجه ارمنستان با حضور «سرگئي لاوروف» وزيرامورخارجه روسيه، و روساي گروه مينسگ درباره حل مناقشه قره باغ عصر امروز با توافقات دو طرف درباره برخي مسائل از ...
پایان نشست حل مناقشه قره باغ در مسکو

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاری صدا وسیما از باکو؛ نشست مشترک «المار ممد یار اف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و «ظهراب مناتساکیان » وزیر امورخارجه ارمنستان با حضور «سرگئی لاوروف» وزیرامورخارجه روسیه، و روسای گروه مینسگ درباره حل مناقشه قره باغ عصر امروز با توافقات دو طرف درباره برخی مسائل از جمله برداشتن گام های عملی برای برقراری ارتباط مردمی میان دو کشور در مسکو پایان یافت. براساس اعلام وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان در این نشست حاظران درباره عمده مسائل مرتبط با حل مناقشه قره باغ بطور گسترده تبادل نظر کردند و با توجه به نتایج نشست «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان و «نیکول پاشینیان » نخست وزیر ارمنستان در 29 مارس در وین برتداوم روند مذاکرات و بررسی راه حل های مناقشه قره باغ تاکید شد
براساس این گزارش در این نشست همچنین طرفین درباره کاهش درگیری ها و تنش ها در منطقه قره باغ وفعالیت های مشترک بشر دوستانه تبادل نظر کردند و وزیران امورخارجه دو طرف در زمینه سفرهای متقابل نمایندگان رسانه ای و برداشتن گام هایی در زمینه برقراری ارتباط مردمی میان دو طرف توافق خود را بیان کردند.
در این نشست همچنین بر برگزاري نشست های این چنینی در آینده نزدیک تاکید شده است.
مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 میلادی به درگیری های نظامی میان دو طرف انجامید.
بر اثر این درگیری های نظامی، منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت کنترل نیروهای ارمنستان درآمد.
در سال 1994 میلادی با تلاش های گروه میانجی مینسک آتش بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان برقرار شد. گروه میانجیگر مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از سال 1992 میلادی حل مناقشه قره باغ را برعهده گرفته است که تلاش چندین ساله این گروه برای حل این مناقشه تاکنون نتیجه و پیشرفتی نداشته است .

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.