مخبر - 1398/01/26 - آخرین اخبار از سیلاب/کشف 5 جسد از رود کارون پس از سیل

آخرین اخبار از سیلاب/کشف 5 جسد از رود کارون پس از سیل
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از کشف پنج جسد در رودخانه کارون در پی سیلاب و بالا آمدن آب سد خبر داد.
آخرین اخبار از سیلاب/کشف 5 جسد از رود کارون پس از سیل

خبرگزاری ایسنا: علی تراب پور درباره وضعیت شهر اهواز که در پی بالا آمدن سطح آب کارون نقاط مختلفی از آن دچار آبگرفتگی و اضطراب ناشی از سیل شده است گفت: از همان ابتدای شروع بحران در استان خوزستان و پیش از آنکه سیل به اهواز برسد آتش نشانی اهواز به حالت آماده باش در آمد و حتی از نیروهای امدادی در دیگر شهرهای استان خوزستان نیز پشتیبانی کردیم.

وی با بیان اینکه به دنبال پیش بینی هواشناسی بیش از 400 آتش نشان در شهر اهواز به حالت آماده باش در آمده و سه ایستگاه نجات غریق آتش نشانی در حاشیه رود کارون نیز فعال شد خاطرنشان کرد: اهواز بیش از 60 کیلومتر خیابان ساحلی دارد که در تمام این خیابان ها اقدام به نصب بنرهای هشدار در خصوص سیل صورت گرفت که در حال حاضر بخشی از این بنرها به زیر آب رفته است.

تراب پور با بیان اینکه با بالا آمدن سطح آب، آتش نشانی اقدام به ایمن سازی بسیاری از فضاهای شهری کرد، گفت: خوشبختانه اقدام به ساخت سیل بند شده و در همین راستا نیز بسیاری از محلات و مناطق شهر اهواز از سیل در امان ماندند این در حالیست که طبق پیش بینی ها اگر این سیل بندها احداث نمی شدند امکان داشت که بالغ بر 15 درصد شهر اهواز دچار سیل شود.

وی با بیان اینکه سه پایگاه غواصین در مجاورت رود کارون به حالت آماده باش در آمد افزود: دو پایگاه ما پس از بالا آمدن رود کارون به زیر آب رفت اما تمامی غواصان ما در حالت آماده باش بودند به طوریکه طی همین مدت هفت نفر که در حاشیه کارون دچار غرق شدگی شده بودند را از مرگ حتمی نجات دادیم و متأسفانه تیم های غواصی ما پنج جسد را نیز در رود کارون کشف کردند که این اجساد برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شدند.

وی درباره مناطقی که دچار آبگرفتگی شده بود اظهار کرد: محلات عین 2، سلیم آباد، سیاهی، شهرک پیام، گل دشت، گلبهار و … دچار آبگرفتگی شدند.

وی با بیان اینکه طبق گزارش های ما طی دو روز گذشته تغییری در سطح آب کارون ایجاد نشده است اظهار کرد: خوشبختانه تیم های کمکی از شهرداری تهران نیز به یاری آتش نشانان اهوازی آمده و با حضور در شهرک پیام اقدام به تخلیه آب و لجن از سطح معابر و خانه ها کردند، در این میان موتورپمپ های آتش نشانی تهران بسیار به درد آتش نشانی اهواز خورد و من امیدوارم که چنین امکاناتی در اختیار شهرداری اهواز نیز قرار بگیرد.

تراب پور درباره بالا آمدن سطح فاضلاب در برخی از نقاط اهواز نیز اظهار کرد: حدود 50 نقطه در شهر اهواز وجود دارد که آب فاضلاب در آنها بالا آمده، سیستم فاضلاب در شهر اهواز طوری است که با بالا آمدن آب رودخانه فاضلاب نیز دچار مشکل می شود اما با اقدامات انجام شده بسیاری از این نقاط مشکل شان حل شد که البته همچنان در چند نقطه مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم آب زودتر فروکش کند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز با بیان اینکه با توجه به حجم آب پشت سدها به نظر می رسد که وضعیت سطح آب کارون تا اواخر اردیبهشت ماه به همین شکل باشد گفت: اما این احتمال که آب کارون افزایش یابد بسیار کم است و ما امیدواریم که با سیل بندهایی که احداث شده بسیاری از مشکلات ما حل شود. با این وجود بیش از 400 آتش نشان در شهر اهواز در آماده باش کامل هستند.

وی اضافه کرد: اگر وضعیت به همین ثبات برسد و بارش های اخیر را نیز که هواشناسی پیش بینی کرده پشت سر بگذاریم، احتمالاً از هفته آینده مدارس و دانشگاه ها در اهواز دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند.

وی همچنین از بازدید ایمنی آتش نشانان اهوازی از کمپ های اسکان اضطراری سیل زدگان در سراسر استان خوزستان خبر داد و گفت: تیم های کارشناسی آتش نشانان با حضور در کمپ های اسکان سیل زدگان موارد ایمنی محل های حضور آنها را بررسی کرد.

تراب پور درباره دریافت کمک های خارجی به آتش نشانی خوزستان نیز خاطرنشان کرد: هیچ کمکی از کشورهای خارجی در اختیار آتش نشانی اهواز قرار نگرفته است و تنها کمک داخلی نیز از سوی آتش نشانی تهران و اصفهان انجام شده است.

امدادرسانی به 7000 نفر در 9استان

معاون عملیات سازمان امداد و نجات از امدادرسانی به بیش از 7000نفر در 9استان از جمله ایلام، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، یزد و کرمان خبرداد.

شاهین فتحی در گفت وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: بر اساس اعلام هشدار شماره 10سازمان هواشناسی در سومین موج از بارش ها که از 24فروردین آغاز شده است، هشت استان بلافاصله در وضعیت آماده باش قرار گرفت تا در صورت بروز هر حادثه ای هموطنان در کوتاه ترین زمان امدادرسانی شوند.

وی در ادامه درباره اقدامات صورت گرفته تا 26 فروردین ماه گفت: طی این مدت 7305 نفر در 63 شهر و روستا در 9 استان از جمله ایلام، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، یزد و کرمان امدادرسانی شدند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر ادامه داد: در این مدت بیش از 20 نفر به مناطق امن منتقل شدند و تخلیه آب از 193 واحد مسکونی نیز انجام شده است.

به گفته وی اقلامی از جمله 183 دستگاه چادر، 658 بسته غذایی یکماهه و 72ساعته و... توسط سازمان امداد و نجات هلال احمر در این مناطق توزیع شده است.

بطحائی: مدارس 9 منطقه خوزستان فعلا در اختیار سیل زدگان است

وزیر آموزش وپرورش گفت: آموزش و پرورش به شدت متأثر از مسائل اقتصادی است و تا این مسائل حل نشود نمی توان به کیفیت دست پیدا کرد. باید باور کنیم که به نتایج و خروجی مطلوب دست پیدا نمی کنیم مگر اینکه رویکردها در این باره تصحیح و مشکلات اقتصادی مرتفع شود.

سید محمد بطحایی در نشست اعضای شورای معاونان وزارت آموزش وپرورش با عنوان «رونق تولید با تدبیر و امید در گام دوم انقلاب»، اظهار کرد: در سال گذشته که سال حمایت از تولید کالای ایرانی نامگذاری شده بود آموزش وپرورش ازجمله دستگاه هایی بود که توانست گام های مؤثری بردارد.

وی با اشاره به اقدامات مثبت آموزش وپرورش درباره حمایت از کالای ایرانی، افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اقدامات بسیار خوبی را در زمینه تولید اسباب بازی و تجهیزات کمک آموزشی داخلی انجام داده است ؛ همچنین معاونت پرورشی و فرهنگی نیز نمایشگاه های مستمری در سراسر کشور برای فروش لوازم التحریر تولید داخلی برگزار کرد.

بطحایی با بیان اینکه امسال در استقرار این برنامه ها و رونق تولید گام های جدیدتری برداشته خواهد شد، گفت: در تابستان با توجه به ظرفیتی که در هنرستان ها داریم تولیداتی که منجر به فروش و بازاریابی شود را پیگیری خواهیم کرد و ازاین جهت کارهای خوبی را در راستای حمایت از تولید ملی می توان انجام داد.

وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه «کمیسیون اقتصادی مجلس همواره مشوق چنین برنامه ها و اقداماتی بوده است» ؛ گفت: اگر به کمک و مساعدت هرچه بیشتر مجلس شورای اسلامی نیاز داریم تا این مسیر را هموارتر کند باید سریعاً اقدام شود و همکاری و هماهنگی های لازم با مجلس صورت بگیرد تا بستر حقوقی لازم فراهم شود.

وی با بیان اینکه این عادت ناپسند وجود دارد که اکثرا نداشته ها را بیشتر از داشته ها مطرح می کنیم، تصریح کرد: در موضوع رونق تولید ملی، داشته ها را ببینیم و از امکانات و تجهیزات موجود به خوبی استفاده کنیم و اگر نیاز به تسهیلات وجود دارد، پیگیر باشیم تا به اهداف موردنظرمان دست پیدا کنیم.

بطحایی تأکید کرد: آموزش و پرورش به شدت متأثر از مسائل اقتصادی است و تا این مسائل حل نشود نمی توان به کیفیت دست پیدا کرد. باید باور کنیم که به نتایج و خروجی مطلوب دست پیدا نمی کنیم مگر اینکه رویکردها در این باره تصحیح و مشکلات اقتصادی مرتفع شود.

وزیر آموزش وپرورشبابیان اینکه سیل اخیر بر آموزش و پرورش هم اثر گذاشته است، گفت: از هم وطنان خودم که در تسکین آلام ساکنان مناطق سیل زده بسیار تلاش کرده اند، قدردانی می کنم.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش وپرورش، وی با اشاره به تلاش های انجام شده برای رفع خسارت های سیل در آموزش و پرورش گفت: مدارس دو استان گلستان و لرستان بازگشایی شده است و دانش آموزان به مدرسه رفته اند و در استان خوزستان هنوز در 9منطقه مدارس بازگشایی نشده است که بخشی از این عدم بازگشایی به دلیل اسکان هم وطنان در مدارس است.

وزیر آموزش وپرورش تصریح کرد: در وزارت آموزش وپرورش ساختار موقتی برای بازسازی مناطق سیل زده تعریف شده است تا رفع آلام هم وطنان سیل زده سریع تر انجام شود. همچنین در این ساختار تعدادی استان معین تعیین شده است تا کمک های لازم در امور مختلف را به استان های سیل زده انجام دهند.

منبع خبر : فردا نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.