مخبر - 1398/01/26 - ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگلهای مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگلهای مازندران
خبرگزاری آریا - ساری-ایرنا- ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران در روزهای اخیر باعث نگرانی کارگران این شرکت ها شده است.های مازندران
ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگلهای مازندران

ابهام در تمديد قرارداد کارگران شرکت هاي بهره بردار جنگلهاي مازندران خبرگزاري آريا - ساري-ايرنا- ابهام در تمديد قرارداد کارگران شرکت هاي بهره بردار جنگل هاي مازندران در روزهاي اخير باعث نگراني کارگران اين شرکت ها شده است.هاي مازندران

اين مساله باعث شده تا تعدادي از کارگران شرکت بهره برداري از جنگل در اعتراض به آنچه که زمزمه عدم تمديد قراردادشان از سوي سازمان جنگل ها اعلام شد، صبح امروز دوشنبه در برابر کارخانه نکاء چوب يکي از شرکت هاي بهره برداري جنگل در ساري تجمع کنند.
به گزارش خبرنگار ايرنا، طبق قانون تنفس در جنگل هاي شمال مصوب مجلس شوراي اسلامي، سازمان جنگل ها و ادارات کل تابعه در استان ها موظف شدند تا به قرارداد با شرکت هاي بهره بردار در جنگل هاي شمال خاتمه دهند و در قانون پيش بيني شد تا کارگران اين واحدها در قالب طرح حفاظت و احياء جنگل ها به کار گرفته شوند.
با اجراي اين قانون از سال 96 منابع طبيعي مازندران قرارد با 21 شرکت بهره دار را خاتمه داد و دراين مدت يک هزار و 729 کارگر اين شرکت ها در قالب طرح حفاظت و احياء از جنگل ها با سازمان جنگل ها و مراتع قرارداد داشتند.
مسوولان سازمان جنگل ها و مراتع پيش از سال 98 به دليل خاتمه يافتن کتابچه طرح جنگلداري که مدت زمان آن دهساله بود ، اعلام کردند که به دليل نداشتن اعتبار براي پرداخت حقوق تمايلي به تمديد قرارداد با کارگران سابق شرکت هاي بهره برداري جنگل هاي شمال ندارند.
اين اظهارنظر مسوولان سازمان جنگل ها اعتراض کارگران شرکت هاي بهره برداري را در مازندران به دنبال داشت که با ورود به موقع نيروي انتظامي، امنيتي و وعده مسوولان منابع طبيعي مبني بر تمديد قرارداد به طور موقت خاتمه يافت.
در استان مازندران حدود يک هزارو 729کارگري که پيش از قانون تنفس جنگل ها با 21شرکت بهره بردار جنگل ها قرارداد داشتند در 2 سال گذشته با تغيير قراردادشان تحت پوشش سازمان جنگل ها ادامه فعاليت دادند.
*** تاييد تجمع کارگران به دليل زمزمه عدم تمديد قرارداد
رئيس روابط عمومي نکاء چوب يکي از شرکت هاي بهره برداري جنگل در مازندران که اعتراض کارگران در مقابل اين واحد صنعتي انجام شد، ضمن تاييد اين تجمع اعتراضي دليل آن را زمزمه عدم انعقاد قرارداد با اين کارگران از سوي سازمان جنگل ها اعلام کرد.
وليپور در گفت وگو با خبرنگار ايرنا تعداد کارگران معترض را حدود 600 نفر بيان کرد و سوابق کاري اين کارگران را بين يک تا 27 سال دانست.
وي افزود: اعتراض کارگران با دخالت نيروهاي انتظامي و امنيتي و وعده مسوولان منابع طبيعي مازندران ( منطقه ساري) مبني بر تمديد قراردادشان به طور موقت خاتمه يافت.
*** تمديد قرارداد با کارگران در قالب طرح حفاظت از جنگل
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري مازندران گفت: با اجراي قانون تنفس در جنگل هاي شمال، قرارداد با 21 شرکت بهره بردارجنگل در حوزه منابع طبيعي مازندران ( منطقه ساري) و غرب استان ( منطقه نوشهر) که يک هزار و 729 کارگر داشتند، در سال 96 خاتمه داده شد.
سيد محسن موسوي تاکامي روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: براساس قانون تنفس بايد سازمان مرتع و جنگل ها با کارگران اين شرکت ها در قالب حفاظت و احياء جنگل ها قرارداد منعقد کند و مجلس نيز بودجه لازم را مصوب خواهد کرد.
وي اضافه کرد: در سال جاري اگرچه مجلس شوراي اسلامي 800 ميليارد ريال براي طرح تنفس از جنگل ها مصوب کرد، ولي هيچ بودجه اي براي پرداخت حقوق اين کارگران در سال جاري پيش بيني نشد و سازمان مراتع نيز با اين روند نمي تواند حقوق کارگران را تامين کند.
موسوي تاکامي اظهارداشت: در 2 سال گذشته حقوق اين کارگران در قالب کتابچه طرح جنگلداري که مدت زمان طرح دهساله بود، پرداخت مي شد که درسال جاري اين طرح خاتمه يافت.
وي اضافه کرد: سازمان مراتع به دليل نداشتن رديف اعتباري و خاتمه کتابچه طرح جنگلداري طبق قانون خاتمه قرارداد با اين کارگران را پيش کشيد که با اعتراض اين کارگران فعلا تصميم به انعقاد قرارداد گرفته شد.
مديرکل منابع طبيعي مازندران افزود : به نظر مي رسد با انعقاد قرارداد با اين کارگران، سازمان جنگل ها براي پرداخت حقوقشان در آينده با مشکل مواجه مي شود که اميدواريم با کمک مجلس شوراي اسلامي و دولت رديف اعتباري براي اين کار مصوب شود.
قانون تنفس در سال 96 در مجلس شوراي اسلامي مصوب و از مهرماه ان سال با تصميم وزير جهاد کشاورزي به قرارداد شرکت هاي بهره بردار در شمال کشور خاتمه داده شد.
از مساحت 2 ميليون و 300 هزار هکتاري مازندران حدود يک ميليون و 700 هزار هکتار آن را جنگل و مرتع تشکيل مي دهد که در دو مديريت اداره کل منابع طبيعي مازندران منطقه ساري و غرب مازندران منطقه نوشهر اداره مي شود.
در اين دو حوزه مديريتي منابع طبيعي 21 شرکت بهره بردار با يک هزار و 729 کارگر بهره برداري از 403 هزار هکتار از جنگل هاي مازندران را بر عهده داشتند.
6982/1899
انتهاي پيام /*
لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.