مخبر - 1398/01/25 - همزمان با جبهه باز با اسرائیل، اسد برای بستن نهایی پرونده ادلب و شرق فرات آماده می شود

همزمان با جبهه باز با اسرائیل، اسد برای بستن نهایی پرونده ادلب و شرق فرات آماده می شود
گزارش ها حاکی از آن هستند که دولت سوریه همزمان با بالا گرفتن شدت درگیری ها با رژیم صهیونیستی، برای بازپس گیری نهایی ادلب و پس از آن منطقه "شرق فرات" آماده می شود.
همزمان با جبهه باز با اسرائیل، اسد برای بستن نهایی پرونده ادلب و شرق فرات آماده می شود

به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک با انتشار گزارشی به قلم احمد خضور درباره تصمیم دولت دمشق درباره آزادسازی مناطق بازمانده اعلام کرد: دمشق برای بازپس گیری و آزادسازی استان ادلب و حومه غربی حلب و پس از آنها تسلط دوباره بر منطقه شرق فرات آماده می شود. این درحالی است که مقابله نامحدود با اسرائیل در سال های اخیر تشدید شده است.

پیش از شرح تحولات باید این نکته را یادآور شد که در گذشته ده ها هزار نیروی تندرو و تروریستی تا دندان مسلح در حومه دمشق، غوطه شرقی، جنوب و مرکز سوریه مستقر بودند، طوری که به ذهن هیچ یک از فرماندهان این عناصر خطور نمی کرد که ارتش سوریه روزی این مناطق را بازخواهد گرفت اما ارتش سوریه وارد عمل شد و این مناطق را آزاد کرد و قطعا همین مسأله نیز برای استان ادلب و منطقه شرق فرات نیز رخ خواهد داد.

ارتش سوریه سال گذشته میلادی و پس از آزادسازی جنوب این کشور، حمص و حومه دمشق، تجهیزات نظامی خود را برای بازپس گیری ادلب و آزادسازی مناطق بازمانده در شمال سوریه، به محورهای مختلف در اطراف ادلب، حومه شمالی حماة و حومه غربی حلب و شمال لاذقیه ارسال کرد.

در آن زمان دمشق اعلام کرد که گام بعدی ارتش سوریه پس از آزادسازی ادلب به سمت منطقه شرق فرات خواهد بود که تحت کنترل کردها به رهبری نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) است که مورد حمایت آمریکا و ائتلاف بین المللی است.

واشنگتن که به خوبی می داند تصمیم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مبنی بر بازپس گیری ادلب و شرق فرات قطعی بوده و سپس اجرا خواهد شد، تصمیم به خروج نیروهای خود از سوریه گرفت و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور دسامبر گذشته این موضوع را اعلام کرد و به دنبال آن برخی محافل آمریکایی نیز گفتند که این کشور حدود 200 تن از نظامیان خود در سوریه را حفظ می کند.

ارتش سوریه که در مرزهای اداری استان ادلب، شمال حماة، شمال شرق لاذقیه و مناطق تحت کنترل گروه های تروریستی مستقر شده بود، در حال حاضر برای عملیات آزادسازی کامل ادلب و حومه حلب و ریشه کن کردن گروه تروریستی "جبهه النصره" آماده می شود و بر اساس شرایط و اطلاعات مناسب موعد آغاز آن را تعیین خواهد کرد.

در حال حاضر عملیات بمباران روزانه مواضع جبهه النصره و هم پیمانان آن آغاز شده است که توافق ترکیه و روسیه موسوم به "منطقه عاری از سلاح" را نقض می کنند.

با توجه به وجود برج های مراقبت ترکیه عملیات ورود به ادلب دشوار خواهد بود اما با توجه به توافقات و اظهارات رسمی مقامات روسیه، ترکیه و سوریه، بازپس گیری ادلب و غرب حلب مسأله ای قطعی است. همانطور که در عملیات آزادسازی غوطه دیدیم، ارزیابی های دمشق در برخی اوقات برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت اما این مسأله هدف آزادسازی را تغییر نمی دهد و تعداد زیاد عناصر جبهه النصره برای این گروه مثمر ثمر نخواهد بود چراکه هیچ قدرتی نمی تواند در مقابل قدرت ارتش سوریه ایستادگی کند به ویژه اینکه این ارتش صاحب حق و زمین است.

بشار اسد پس از ادلب مسأله شرق فرات را حل و فصل خواهد کرد. وی احزاب کرد را در مقابل انتخاب دو گزینه قرار داده است؛ یا از طریق مصالحه با دولت سوریه به آغوش کشور بازخواهند گشت یا اینکه با ارتش سوریه مواجه می شوند حتی اگر آمریکا از آنها حمایت نظامی کند.

زمان باقی مانده برای نیروهای قسد برهه آزادسازی ادلب است و پس از آن دیگر چیزی به نام قسد و مسد (شورای سوریه دموکراتیک) باقی نخواهد ماند و به همین دلیل بسیاری از کارشناسان نیروهای سوریه دموکراتیک را به صلح با دولت دمشق نصیحت کرده اند.

دو پرونده آزادسازی ادلب و شرق فرات با تشدید و درگیری نامحدود میان سوریه و اسرائیل همراه هستند طوری که تل آویو به حملات هوایی خود به مناطق مختلف سوریه ادامه می دهد و در مقابل پدافند هوایی سوریه نیز موشک های اسرائیلی را رهگیری می کند، همانطور که پدافند هوایی سوریه سال گذشته میلادی یک فروند جنگنده اسرائیلی را منهدم کرد.

از سوی دیگر، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه اخیرا اظهار داشت که تمامی گزینه های سوریه برای بازپس گیری بلندی های جولان از جمله گزینه نظامی روی میز است اما اولویت ارتش سوریه در حال حاضر آزادسازی ادلب از لوث تروریست هاست که با اسرائیل هم پیمان می شوند و به عبارت دیگر جنگ با این گروه ها در واقع مقابله با اسرائیل نیز به شمار می رود.

بنابراین بازپس گیری ادلب و غرب حلب و پس از آن شرق فرات و همچنین آمادگی نظامی برای هرگونه تحول و تشدیدی با اسرائیل با توجه به ائتلاف های راهبردی سوریه با روسیه، ایران و حزب الله؛ همگی پرونده هایی است که سوریه در آینده شاهد آنها خواهد بود و اسد نیز با حمایت و تأیید مردمی برای حل و فصل آنها آماده می شود.

انتهای پیام


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.