مخبر - 1398/01/24 - ترامپ تشنه جنگ با ایران است

ترامپ تشنه جنگ با ایران است
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی بی سابقه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک گروه تروریستی خوانده است؛ اقدامی که اگرچه هدف از آن اعمال فشار بیشتر علیه ایران اعلام شده، اما به نظر می رسد به منظور تحریک به یک مواجهه نظامی صورت گرفته است. ترامپ تشنه جنگ با ایران است
ترامپ تشنه جنگ با ایران است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی بی سابقه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک گروه تروریستی خوانده است؛ اقدامی که اگرچه هدف از آن اعمال فشار بیشتر علیه ایران اعلام شده، اما به نظر می رسد به منظور تحریک به یک مواجهه نظامی صورت گرفته است.
به گزارش روز نو : تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به زدن برچسب «سازمان تروریستی خارجی» بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی احتمالا به جرقه ای برای خشونت های بیشتر در منطقه تبدیل خواهد شد و این احتمال وجود دارد که هدف از آن دقیقا همین باشد.
از جهتی، این اقدام که جدیدترین تشدید تنش در کمپین «اعمال فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی به شمار می رود، تاثیر قابل توجهی نخواهد داشت. سپاه پاسداران پیشتر و از سال 2017 در پی حمایت از گروه های حماس و حزب الله، هدف تحریم های وزارت خزانه داری قرار گرفته است. ایالات متحده این گروه ها را تروریستی می داند و دولت ایران را به دلیل حمایت از آنها «کشور حامی تروریسم» خوانده؛ اقدامی که از سال 1984 تاکنون برای ایران با عواقب اقتصادی همراه بوده است. (امروز غیر از ایران تنها 3 کشور دیگر- سودان، سوریه و کره شمالی- در این فهرست هستند.)
تصمیم جدید دولت ترامپ که روز دوشنبه اعلام شد از روز 15 آوریل اجرایی می شود و فشارها را در دو جهت افزایش می دهد: هر کسی که دانسته با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجارت کند، مورد مجازات قرار می گیرد و این در حالی است که سپاه کنترل حدود 20 درصد از اقتصاد ایران را در دست دارد؛ اعضای سپاه پاسداران و همه گروه ها و سازمان های وابسته به آن (حدود 11 میلیون نفر) اجازه سفر به ایالات متحده آمریکا را نخواهند داشت.
اما این اقدام از جهتی هم متهورانه و بی سابقه محسوب می شود. این اولین مرتبه است که ایالات متحده شاخه ای از نیروهای نظامی یک کشور خارجی را سازمان تروریستی می خواند. سپاه پاسداران قطب قدرتمند اقتصادی محلی، عامل کمک رسانی و آموزش متحدان ایران و شبه نظامیان در منطقه و همچنین یگان محافظت کننده از انقلاب اسلامی و نیروهای ویژه ارتش ایران به شمار می رود.
ظاهرا ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش و مقامات ارشد غیرنظامی در پنتاگون ظاهرا در جریان بحث های اداری پیش از اعلام تصمیم علیه سپاه، مخالفت خود را به دو دلیل با چنین اقدامی اعلام کرده بودند: اول اینکه چنین تصمیمی می تواند به متحدان آمریکا آسیب برساند و دوم اینکه می تواند نیروهای آمریکایی را به خطر اندازد.
برخی از متحدان آمریکا عواقب این تصمیم را بلافاصله احساس خواهند کرد. اگرچه سپاه پاسداران از گروه های شبه نظامی همچون حماس و حزب الله حمایت می کند، اما در عین حال به دولت عراق در جنگ در برابر جنگجویان سنی افراطی همچون داعش و القاعده کمک کرده است و اکنون، زدن برچسب گروه تروریستی به سپاه بدین معناست که عراق که متحد ایالات متحده است باید کشور حامی تروریسم خوانده شود.
اما برای ایالات متحده و بسیاری از دیگر کشورها عواقب بلند مدت این اقدام قابل توجه است. در بسیاری از موارد نیروهای ویژه، نیروی هوایی و نیروهای اطلاعاتی از جمله نیروهای آمریکایی و متحدانش اقداماتی انجام داده اند که به کشته شدن غیرنظامی ها انجامیده است. اقدام ترامپ شرایطی را فراهم آورده که قربانی های همه عملیات اینچنینی می توانند حمله کنندگان از جمله نیروهای آمریکایی را سازمان های تروریستی بخوانند.
در حقیقت، همین حالا هم شورای عالی امنیت ملی ایران «فرماندهی مرکزی ایالات متحده» که همه عملیات نظامی این کشور در خاورمیانه و آسیای مرکزی را کنترل می کند، یک سازمان تروریستی نامیده است. ایران راهی برای اعمال تحریم علیه ایالات متحده ندارد، اما نیروهای نظامی این کشور و متحدان آن اکنون می توانند حدود 200 هزار نیروی فرماندهی مرکزی ایالات متحده را در حملات خود اهدافی مشروع قلمداد کنند چراکه ارتش ایالات متحده نیز اعضای سازمان هایی که رهبران این کشور تروریستی می دانند را هدف می گیرند.
احتمالا به ترامپ درباره مخاطرات شدید و مزایای اندک تصمیمی که گرفته، اطلاع رسانی شده است. از این رو، این سوال پیش می آید که چرا او چنین اقدامی کرد؟ در حقیقت، سه انگیزه احتمالی می توان برای او متصور شد.
اول و محتمل ترین انگیزه این است که ترامپ این اقدام را برای کمک به دوست خود یعنی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای پیروزی در انتخابات انجام داده باشد. زمان بندی این دو اقدام آنقدر نزدیک است که نمی توان آن را اتفاقی دانست. نتانیاهو حتی نامه تشکر هم برای ترامپ فرستاده است. به گزارش نیویورک تایمز، در نسخه عبری این نامه نوشته شده «از ترامپ به دلیل موافقت با یکی دیگر از درخواست های مهم خود، ممنونم»؛ اما در نسخه انگلیسی این بخش حذف شده است. اینکه نتانیاهو سعی داشته از این مساله برای افزایش اعتبار خود در اسرائیل در آستانه انتخابات استفاده کند یا اینکه این ایده حقیقتا متعلق به او بوده هنوز معلوم نیست!
دوم اینکه ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید به دنبال آسیب زدن به حکومت ایران بوده و این تصمیم صرفا جدیدترین اقدام ترامپ در همین سمت و سوست.
سومین مساله ای که نیاز به توجه دارد، طرفداران این تصمیم در داخل دولت ترامپ یعنی مایک پومپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی هستند. پومپئو چندین مرتبه از تشویق مردم ایران به قیام در برابر دولت سخن گفته است. بولتون هم پیش از پیوستن به کاخ سفید اغلب از سیاست تغییر نظام در ایران صحبت کرده است. بولتون احتمالا امیدوار است که این اقدام ترامپ سپاه پاسداران را به حمله به نیروهای نظامی آمریکایی در منطقه تحریک کند چراکه چنین مساله ای می تواند مسیر را به روی حمله به ایران بگشاید.

اما هر تصوری هم درباره دولت ایران یا سپاه پاسداران وجود داشته باشد، به سختی می توان پایانی خوش را برای این تصمیم دولت ترامپ متصور شد. حتی اگر در ایران تغییر نظامی هم صورت بگیرد، به ویژه اگر عامل این تغییر آمریکا باشد، نمی توان امیدوار بود که دموکرات های طرفدار غرب در این کشور روی کار بیایند. جانشینان نظام کنونی احتمالا فرماندهان سپاه پاسداران خواهند بود. اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، احتمالا هرج و مرج پیش خواهد آمد. و در کشوری با دو برابر جمعیت و سه برابر وسعت عراق که سابقه بی اعتمادی به مداخله کنندگان غربی را هم دارد، احتمال اینکه در رقابت بر سر قدرت و منابع منافع آمریکا هم مد نظر قرار گرفته بشود، تقریبا صفر است.

دیپلماسی ایرانی

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   داعش   القاعده   آمریکا   کره شمالی   سوریه   پنتاگون   گروه تروریستی   حماس   آسیای مرکزی   نیروهای ویژه   جنگجویان   نیروهای نظامی   رییس جمهور آمریکا   وزارت خزانه داری   عملیات نظامی   شبه نظامی   ژنرال جوزف دانفورد   کشور خارجی   ستاد مشترک   نیروهای آمریکایی   متحدان ایران   نیروهای اطلاعاتی   مقامات ارشد   کمپین   خاور میانه   جرقه   سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   انقلاب اسلامی   حزب الله   دونالد ترامپ   اقتصاد ایران  
اخبار مرتبط
اتهامات فرمانده تروریست های سنتکام علیه ایران
جام نیوز
راهبرد دفاع ملی آمریکا بر ایران متمرکز است
موج رسا
ابزار اقتصادی جای نیروهای نظامی را گرفته اند/ واشنگتن در یک جنگ جدید بی پایان علیه تهران؟
تیک نیوز
قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی برای فشار حداکثری به جمهوری اسلامی ایران
شوشان
انتقاد منتقدان سیاسی از اقدام مذبوحانه ترامپ در تروریست خواندن سپاه
تیتر یک
نبرد بی پایان آمریکا علیه ایران
ساعت 24
تحلیل ای بی سی از اقدام ترامپ علیه سپاه
انصاف نیوز
هیل: تحریم سپاه عواقب بدی برای آمریکا خواهد داشت
مشرق نیوز
هیل: تحریم سپاه عواقب بدی برای آمریکا خواهد داشت
مشرق نیوز
احتمال رویارویی نظامی مستقیم ایران و آمریکا وجود دارد؟
روزنامه آرمان
ترامپ تشنه جنگ با ایران است
روز نو
ترامپ؛ تشنه جنگ با ایران
ساعت 24
سپاه پاسداران هدف خصومت آمریکا و دولتهای منطقه است
مهر نیوز
صدای افغان: آمریکا باید تبعات فاجعه بار تصمیم "ترامپ" را بپذیرد
میزان
اگر با آمریکا مقابله نکنیم، نهادهای دیگر هم در گروه های تروریستی قرار می گیرد/ این بار گزینه جنگ، روی میز ایران است؟
تیک نیوز
نگاه انتقادی رسانه های آلمانی به اقدام ترامپ علیه سپاه پاسداران
نسیم
نگاه انتقادی رسانه های آلمانی به اقدام ترامپ
عصر امروز
تروریستی خواندن سپاه، اوج استیصال آمریکا در برابر ایران
آریا
ملت 80میلیونی تروریست هستند؟
انصاف نیوز
سیا و پنتاگون مخالف اقدام ترامپ علیه سپاه بودند
ایران آنلاین
اروپا با تصمیم آمریکا علیه سپاه همراهی نمی کند
جهان نیوز
ترامپ: سپاه یک سازمان تروریستی است
ملیت
تصمیم ترامپ در باره سپاه پیامدهای فراوانی برای آمریکا دارد
فرتاک نیوز
ملت 80 میلیونی تروریست هستند؟
ایران آنلاین
بی بی سی: اروپا احتمالا با تصمیم واشنگتن علیه سپاه همراهی نکند
ایرنا
صدای افغان:آمریکا باید تبعات فاجعه بار تصمیم ترامپ را بپذیرد
ایرنا
تصمیم ترامپ در باره سپاه پیامدهای فراوانی برای آمریکا دارد
ایرنا
جامعه اطلاعاتی پنتاگون مخالف تصمیم ترامپ درباره سپاه است
ایرنا
ادامه اقدامات خصمانه و نابخردانه دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه های تروریستی ایالات متحده قرار گرفت
وکیل ملت
آمریکا رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک «سازمان تروریستی» معرفی کرد
598
آمریکا «سپاه پاسداران» را در لیست ترویستی خود قرار داد
شبستان
امریکا رسما سپاه پاسداران را در لیست ترویستی خود قرار داد
ایران آنلاین
سپاه پاسداران و فهرست تروریستی آمریکا
مشرق نیوز
پشت پرده قمار تروریستی خواندن سپاه پاسداران
جهان نیوز
اهداف آمریکا از احتمال تروریستی اعلام کردن سپاه/ پاسخ سپاه چه خواهد بود؟
وکیل ملت
واشنگتن روز دوشنبه، سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام می کند
مردمی ها
وال استریت ژورنال: واشنگتن روز دوشنبه، سپاه انقلاب اسلامی را در لیست گروه های تروریستی قرار می دهد!
نواندیش
نگاهی تحلیلی و مستند به «بیش از 10 دروغ ترامپ»
جوان آنلاین
نگاهی تحلیلی و مستند به «بیش از 10 دروغ ترامپ»
تابش کوثر
اخبار مرتبط
bltجام نیوز : اتهامات فرمانده تروریست های سنتکام علیه ایران
bltموج رسا : راهبرد دفاع ملی آمریکا بر ایران متمرکز است
bltتیک نیوز : ابزار اقتصادی جای نیروهای نظامی را گرفته اند/ واشنگتن در یک جنگ جدید بی پایان علیه تهران؟
bltشوشان : قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی برای فشار حداکثری به جمهوری اسلامی ایران
bltتیتر یک : انتقاد منتقدان سیاسی از اقدام مذبوحانه ترامپ در تروریست خواندن سپاه
bltساعت 24 : نبرد بی پایان آمریکا علیه ایران
bltانصاف نیوز : تحلیل ای بی سی از اقدام ترامپ علیه سپاه
bltمشرق نیوز : هیل: تحریم سپاه عواقب بدی برای آمریکا خواهد داشت
bltمشرق نیوز : هیل: تحریم سپاه عواقب بدی برای آمریکا خواهد داشت
bltروزنامه آرمان : احتمال رویارویی نظامی مستقیم ایران و آمریکا وجود دارد؟
bltروز نو : ترامپ تشنه جنگ با ایران است
bltساعت 24 : ترامپ؛ تشنه جنگ با ایران
bltمهر نیوز : سپاه پاسداران هدف خصومت آمریکا و دولتهای منطقه است
bltمیزان : صدای افغان: آمریکا باید تبعات فاجعه بار تصمیم "ترامپ" را بپذیرد
bltتیک نیوز : اگر با آمریکا مقابله نکنیم، نهادهای دیگر هم در گروه های تروریستی قرار می گیرد/ این بار گزینه جنگ، روی میز ایران است؟
bltنسیم : نگاه انتقادی رسانه های آلمانی به اقدام ترامپ علیه سپاه پاسداران
bltعصر امروز : نگاه انتقادی رسانه های آلمانی به اقدام ترامپ
bltآریا : تروریستی خواندن سپاه، اوج استیصال آمریکا در برابر ایران
bltانصاف نیوز : ملت 80میلیونی تروریست هستند؟
bltایران آنلاین : سیا و پنتاگون مخالف اقدام ترامپ علیه سپاه بودند
bltجهان نیوز : اروپا با تصمیم آمریکا علیه سپاه همراهی نمی کند
bltملیت : ترامپ: سپاه یک سازمان تروریستی است
bltفرتاک نیوز : تصمیم ترامپ در باره سپاه پیامدهای فراوانی برای آمریکا دارد
bltایران آنلاین : ملت 80 میلیونی تروریست هستند؟
bltایرنا : بی بی سی: اروپا احتمالا با تصمیم واشنگتن علیه سپاه همراهی نکند
bltایرنا : صدای افغان:آمریکا باید تبعات فاجعه بار تصمیم ترامپ را بپذیرد
bltایرنا : تصمیم ترامپ در باره سپاه پیامدهای فراوانی برای آمریکا دارد
bltایرنا : جامعه اطلاعاتی پنتاگون مخالف تصمیم ترامپ درباره سپاه است
bltوکیل ملت : ادامه اقدامات خصمانه و نابخردانه دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه های تروریستی ایالات متحده قرار گرفت
blt598 : آمریکا رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک «سازمان تروریستی» معرفی کرد
bltشبستان : آمریکا «سپاه پاسداران» را در لیست ترویستی خود قرار داد
bltایران آنلاین : امریکا رسما سپاه پاسداران را در لیست ترویستی خود قرار داد
bltمشرق نیوز : سپاه پاسداران و فهرست تروریستی آمریکا
bltجهان نیوز : پشت پرده قمار تروریستی خواندن سپاه پاسداران
bltوکیل ملت : اهداف آمریکا از احتمال تروریستی اعلام کردن سپاه/ پاسخ سپاه چه خواهد بود؟
bltمردمی ها : واشنگتن روز دوشنبه، سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام می کند
bltنواندیش : وال استریت ژورنال: واشنگتن روز دوشنبه، سپاه انقلاب اسلامی را در لیست گروه های تروریستی قرار می دهد!
bltجوان آنلاین : نگاهی تحلیلی و مستند به «بیش از 10 دروغ ترامپ»
bltتابش کوثر : نگاهی تحلیلی و مستند به «بیش از 10 دروغ ترامپ»
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.