مخبر - 1398/01/24 - عمر البشیر در سودان محاکمه می شود

عمر البشیر در سودان محاکمه می شود
ارتش سودان اعلام کرد که عمر البشیر را تحویل دادگاه لاهه نمی دهد بلکه او را در سودان محاکمه می کند. ارتش اقدام خود در به دست گرفتن قدرت را کودتا ندانست.
عمر البشیر در سودان محاکمه می شود

سرهنگ عمر زین العابدین از فرماندهان ارتش و از مقامات بلندپایه شورای نظامی انتقالی سودان که از سوی ارتش موظف شده با گروه های سیاسی وارد گفت وگو شود در مورد تحویل عمر البشیر به دادگاه کیفری لاهه گفت: «این اقدام عمل زشتی برای سودان خواهد بود، حتی برای شورشیانی که سلاح در دست دارند، ما او را تحویل نمی دهیم. (…) البشیر در سودان در برابر دادگاه قرار خواهد گرفت.»

عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان که اکنون رئیس شورای نظامی انتقالی است، پنج شنبه 22 فروردین / 11 آوریل بیانیه ارتش مبنی بر آغاز انتقال قدرت در این کشور را خواند. او در این بیانیه «سرنگونی رژیم»، دستگیری عمرالبشیر و انتقال او به یک «مکان امن» و تشکیل دولتی متشکل از نظامیان را اعلام کرد.

فادی العبدالله، سخنگوی دادگاه کیفری بین المللی لاهه در باره وضعیت البشیر گفت که اگر یکی از کشورهای عضو دادگاه لاهه او را بپذیرد، این دادگاه ناگزیر است نام این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کند.

سودان بر اساس قطعنامه 1593 ملزم به همکاری با دادگاه شورای امنیت است. بر اساس قطعنامه 1593 متهمان به جنایات جنگی در دارفور سودان باید در دادگاه کیفری بین المللی در لاهه محاکمه شوند. دادگاه بین المللی لاهه 4 فوریه 2009 حکم بازداشت عمر البشیر را به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در جنگ دارفور صادر کرد. در جنگ دارفور نزدیک به 300 هزار نفر کشته و 2،7 میلیون نفر آواره شدند.

سازمان عفو بین الملل نیز خواستار تحویل عمر البشیر به دادگاه لاهه شده است. کومی نایدو، دبیرکل عفو بین الملل گفته است که البشیر باید به دلیل «برخی از زشت ترین تخطی ها از حقوق بشر در عصر ما»، محاکمه شود.

عمر زین العابدین در ادامه سخنان خود به قدرت گیری نظامیان و آینده سودان پرداخت و گفت: «ما کودتا نکرده ایم بلکه به خواسته تظاهرکنندگان عمل کرده ایم.»


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.