مخبر - 1397/02/26 - آمریکا رقیب سرسخت صادرات پسته به کشور چین

آمریکا رقیب سرسخت صادرات پسته به کشور چین
صادقی تصریح کرد: آمریکا در بحث صادرات پسته با ایران رقابت های بسیاری دارد و با سخت گیری هایی که دارد به زودی بازار پسته ایران را از کشور چین خواهد گرفت، بنابراین امیدواریم وزارت امور خارجه در این زمینه حمایت های لازم را انجام دهد.
آمریکا رقیب سرسخت صادرات پسته به کشور چین

باشگاه خبرنگاران: امروز اعضای اتحادیه های مختلف تعاونی ها دیداری با معاون اقتصادی وزارت امور خارجه داشتند و مشکلات و مسائل مربوط به حوزه خود را با این معاونت اقتصادی در میان گذاشتند.
در این مراسم احمد هاشمی مدیرعامل اتحادیه های حمل ونقل دریایی با بیان اینکه در حوزه فعالیت حمل ونقل دریایی حدود 70 درصد اشتغال ایجاد کرده ایم، گفت: بخش دریایی در حوزه تعاون بسیار با اهمیت است و ما توانستیم موفقیت های بسیاری در این بخش به دست آوریم.
وی افزود: بیش از 90 درصد از جابه جایی مسافران دریایی از طریق اتحادیه های حمل ونقل دریایی و بخش عمده ای از جابه جایی های بار نیز از طریق شناور های این بخش صورت می گیرد.
هاشمی در ادامه افزود: از معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه درخواست داریم در بخش حمل ونقل دریایی فرصتی را برای حضور تعاونی ها فراهم کند و تسهیلاتی را در اختیار این بخش برای نوسازی شناور های خود قرار دهد.
مدیرعامل اتحادیه های حمل ونقل دریایی یادآور شد: متأسفانه علی رغم سهم بزرگ تعاونی ها در جابه جایی های دریایی تسهیلات چندانی به این بخش اختصاص داده نمی شود و این مورد بعد از تحریم ها نیز بیشتر به چشم می خورد.
وی در ادامه به بحث گردشگری دریایی اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین مزیت های ما بعد از صادرات ایجاد خدمات گردشگری دریایی است که از طریق این بخش می توانیم درآمد های ارزی کشور را دهیم.
هاشمی با بیان اینکه 5 هزار و 800 کیلومتر ساحل در کشور داریم، گفت: متأسفانه با این میزان ساحل در کشور بخش عمده ای از این اراضی بلا استفاده مانده است، در حالی که می توان از این موقعیت در تجارت بین المللی استفاده کرد.
مدیرعامل اتحادیه های حمل ونقل دریایی افزود: با سرمایه گذاری در بخش دریایی کشور توجه بیشتر مردم به این بخش افزایش می یابد و با حضور گردشگران دریایی می توانیم ساحل های جنوب کشور را بیش از گذشته فعال کنیم.
وی در ادامه تأکید کرد: امیدوارم در هیئت های تجاری که از طریق وزارت امور خارجه انجام می شود، حضور تعاونی ها به عنوان یک بخش مهم پررنگ تر شود.
در ادامه مرتضی رخیصی رئیس اتاق تعاون خوزستان با بیان اینکه علی رغم حمایت های نظامی و دفاعی که از کشور عراق انجام می شود، ولی هنوز نتوانسته ایم در بحث اقتصادی و افزایش صادرات به این کشور موفق باشیم، گفت: ایران بعد از گذشت سال های طولانی هنوز نتوانسته است امتیازات لازم را از بازار کشور عراق کسب کند.
وی در ادامه افزود: کشور عراق توانسته با سایر کشور های دیگر ارتباطات اقتصادی لازم را داشته باشد، ولی با کشور ایران به دلیل درخواست ضمانت ارتباط اقتصادی حضور خود را بسیار کمرنگ کرده است.
رخیصی افزود: دولت عراق نظام بانکی درستی ندارد و بسیاری از کالا ها بدون گرفتن پول صادر شده است.
رئیس اتاق تعاون خوزستان تصریح کرد: متأسفانه ایران کمترین بهره وری را از دولت عراق داشته است.
وی اظهار کرد: دو میلیارد یورو خط اعتباری بین ایران و کشور عراق است که هنوز نهایی نشده است.
آمریکا رقیب سرسخت صادرات پسته به کشور چین
در ادامه صادقی مدیرعامل اتحادیه سراسری پسته گفت: میزان صادرات ما به کشور های مختلف در سال 61، 4 هزار تُن بود که در سال 82 میزان صادرات به 182 هزار تُن رسید که امروزه به دلیل ایجاد مشکلات مختلف صادراتی این میزان کاهش یافته است.
وی در ادامه افزود: متأسفانه با ورود کشور آمریکا به بازار های جهانی، صادرات ایران با مشکلات مختلفی روبه رو شده و اکثر بازار های جهانی خود را از دست داده است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری پسته اظهار کرد: اتحادیه صادرکنندگان پسته بعد از آنکه از بازار های کشور های اروپایی خارج شد در کشور چین سرمایه گذاری کرد، اما متأسفانه کشور چین در بحث صادرات سختگیری های بسیاری دارد.
وی افزود: هم اکنون 120 هزار تُن پسته به کشور چین صادر می شود و ایران به سختی توانسته به این کشور صادرات داشته باشد امیدواریم وزارت امور خارجه در این بخش حمایت های لازم را انجام دهد.
صادقی تصریح کرد: آمریکا در بحث صادرات پسته با ایران رقابت های بسیاری دارد و با سخت گیری هایی که دارد به زودی بازار پسته ایران را از کشور چین خواهد گرفت، بنابراین امیدواریم وزارت امور خارجه در این زمینه حمایت های لازم را انجام دهد.
واردات 43 هزار تن ماهی تیلاپیا از چین به ایران
در ادامه آقایی عضو هیئت مدیره ماهیان گرمابی کشور با بیان اینکه 18 هزار تن صادرات ماهیان گرمابی به کشور عراق داشته ایم، گفت: با نفوذ کشور عربستان برای صادرات ماهی میزان صادرات ایران به این کشور به 10 هزار تن کاهش یافته است.
وی افزود: در بخش آبزیان متأسفانه کشور چین با صادرات ماهی تیلاپیا ضربه بزرگ اقتصادی به کشور زد و به طور کامل اقتصاد آبزیان ایران را از بین برد.
آقایی تأکید کرد: هم اکنون 43 هزار تن ماهی تیلاپیا از چین به ایران وارد شده است و ایران تا به امروز نتوانسته یک کیلو ماهی پرورشی کپور به این کشور صادر کند.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.