مخبر - 1397/01/23 - ارتش سوریه دوما را کاملا آزاد کرد

ارتش سوریه دوما را کاملا آزاد کرد
وزارت دفاع روسیه از آزاد سازی کامل دوما توسط ارتش سوریه خبر داده است.
ارتش سوریه دوما را کاملا آزاد کرد

به گزارش«شیعه نیوز»، ارتش سوریه پرچم این کشور را به نشانه آزادسازی کامل دوما بر فراز ساختمان های آن به اهتزاز درآورده است.
یوری یفتوشینکو، رئیس مرکز روسی آشتی در سوریه اعلام کرده که ارتش سوریه کاملا شهر دوما، آخرین مقر افراد مسلح جیش الاسلام در غوطه شرقی را تحت کنترل خود درآورده است.
وی خاطرنشان کرده که ما امروز شاهد رخداد مهمی در تاریخ سوریه هستیم که این رخداد بر افراشتن پرچم سوریه بر فراز دوما است و بدین نحو بازپسگیری کامل دوما از افراد مسلح و پاکسازی تمامی غوطه شرقی از این افراد مسلح اعلام می شود.
وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه (21 فروردین ماه 1397) اعلام کرده بود که 2 هزار نفر از افراد مسلح و تروریستی به همراه خانواده هایشان شهر دوما را ترک کرده و 4 هزار نفر دیگر به زودی این شهر را تخلیه خواهند کرد.
عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی دوما واقع در غوطه شرقی از گروه های تروریستی که منبع ناامنی در پایتخت هستند، از ششم اسفندماه آغاز شده و مراحل نهایی خود را طی می کرد که سناریوی حمله شیمیایی از سوی حامیان این گروه ها برای جلوگیری از شکست آنان کلید خورد.
حامیان عناصر تروریستی برای نجات آنان از دوما شنبه شب (18 فروردین ماه/ 7 آوریل) بار دیگر دسیسه کشتار غیرنظامیان سوری و حملات شیمیایی را اجرا و دولت سوریه را به انجام آن متهم کردند.
در حالی گفته شده که در این حمله ادعایی، دست کم 150 غیرنظامی کشته و صدها غیرنظامی دیگر مجروح شده اند که وزارت دفاع روسیه استفاده دمشق از تسلیحات شیمیایی در دومای غوطه شرقی را رد کرده است.
همچنین ولادیمیر چیزوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا، با اشاره به بازدید کارشناسان نظامی روسیه از منطقه، حمله شیمیایی به دوما را کذب اعلام و خاطرنشان کرده، ادعا می شد که اجساد در زیرزمین آنجا بر روی هم تلنبار شده، اما حتی یک جسد هم در آنجا وجود نداشت. حتی یک نفر هم برای درمان به تنها بیمارستان آنجا مراجعه نکرده بود.
دولت سوریه نیز بارها منکر هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان خود شده و درعین حال با سفر بازرسان سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی به سوریه برای تحقیق درباره این ادعا موافقت کرده است.
اما آمریکا و متحدان غربی آن دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی در دوما متهم و از احتمال پاسخ نظامی مشترک به حمله شیمیایی منتسب به دولت سوریه سخن می گویند.
دوما در شرق دمشق، تنها شهری بود که هنوز از حضور تروریست ها پاکسازی نشده و روند اخراج عناصر گروه جیش الاسلام که تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارد، به دلیل اختلافات داخلی این گروهک به تعویق افتاده بود.
در نتیجه عملیات نظامی که ارتش سوریه از اوایل اسفند 1396 آغاز کرده است، مناطق غوطه شرقی دمشق جز شهر دوما به طور کامل از حضور افراد مسلح و گروههای تروریستی پاکسازی شده و دمشق برای ممانعت از خمپاره پراکنی تروریست ها، منتظر پاکسازی کامل دوما بوده است.
گروهک جیش الاسلام که مورد حمایت مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی بوده و سرکرده های آن در ریاض مستقر هستند، از ابتدای عملیات ارتش سوریه در منطقه غوطه شرقی اعلام کرده بود که «هرگز» این منطقه را ترک نخواهد کرد.
منبع خبر : شیعه نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.