مخبر - 1397/01/19 - توطئه آمریکا برای حمله به دمشق خنثی شد

توطئه آمریکا برای حمله به دمشق خنثی شد
به گزارش جهان نيوز، «هيثم حسون» کارشناس نظامي بازنشسته در ارتش سوريه در گفت وگو با خبرنگار تسنيم در دمشق، گفت: «پيروزي ارتش سوريه در غوطه شرقي شکستي براي آمريکا محسوب مي شود که نتوانست تهديد تجاوز به دمشق را اجرا کند و يا به وعده هايش به گروه هاي تروريستي در تأمين حمايت مادي و معنوي از آنها تحقق ...
توطئه آمریکا برای حمله به دمشق خنثی شد

به گزارش جهان نيوز، «هیثم حسون» کارشناس نظامی بازنشسته در ارتش سوریه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در دمشق، گفت: «پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی شکستی برای آمریکا محسوب می شود که نتوانست تهدید تجاوز به دمشق را اجرا کند و یا به وعده هایش به گروه های تروریستی در تأمین حمایت مادی و معنوی از آنها تحقق بخشد».

این کارشناس نظامی درباره پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی و بازتاب آن بر روند حل وفصل سیاسی بحران این کشور، گفت: «پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی تأثیر بیشتری از لحاظ نظامی و سیاسی دارد، از این حیث که این منطقه طی سال های گذشته نقطه فشار اساسی به دمشق، پایتخت را تشکیل می داد ولی اکنون بعد از آزادسازی این منطقه، مجموعه ای از امور به وجود آمده است که مهم ترین آن، از بین رفتن تهدید تروریستی از شهر دمشق به صورت تقریباً کامل؛ هرچند مجموعه های کوچکی از تروریست ها مانده است که با آنها طی روزهای اخیر تعامل خواهد شد».

حسون افزود: «دومین بُعد پیروزی نیروهای ارتش سوریه در غوطه، سیطره این نیروها به مقادیر زیادی از جنگ افزارها، از تسلیحات سبک گرفته تا سنگین، بوده که گروه های تروریستی طی سال های گذشته از آنها استفاده می کردند».

وی خاطرنشان کرد: «شکست نظامی این گروه های تروریستی همچنین ضربه ای به کشورهای حامی شان به ویژه عربستان سعودی و قطر محسوب می شود که به گروه های تروریستی برای حمله به پایتخت و هدف قرار دادن غیرنظامیان، تکیه کرده بودند».

این سرتیپ بازنشسته ارتش سوریه افزود: «این پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی شکستی برای ایالات متحده نیز محسوب می شود که به گروه های تروریستی وعده هایی داده بود که تسلیم (ارتش) نشوند. متعاقب آن، ایالات متحده آمریکا نتوانست به دمشق تجاوز کند و گروه های تروریستی نیز اعتمادشان به ایالات متحده و دیگر کشورهای حامی را از دست داده اند. چه بسا این شکست یکی از دلایلی باشد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را مجاب کرد که بگوید خواهان خارج کردن نیروهای این کشور از سوریه در مرحله بعدی است».

وی درباره عواملِ منجر به فروپاشی سریع گروه های تروریستی در غوطه بعد از 7 سال، تصریح کرد: «مجموعه ای از عوامل به فروپاشی تروریست ها در غوطه شرقی منجر شد که اولین عامل شیوه اجرای عملیات نظامی ارتش سوریه بوده است که به صورت گسترده از آتش باری ها علیه گروه های تروریستی استفاده می کند و همچنان که تجربه بسیار ارتش سوریه طی 7 سال اخیر از نبرد علیه تروریسم، به ویژه در مناطق مسکونی پرجمعیت، از دیگر عوامل دخیل در این شکست تروریست ها بوده است».

هیثم حسون در ادامه گفت: «مورد دیگر، تفاوت روحیه معنوی طرفین بوده است؛ ارتش سوریه بعد از دستاوردهای نظامی بزرگی که پیشتر به دست آورده، وارد غوطه شد و همین امر روحیه معنوی ارتش را تا حدود زیادی بالا برد و در مقابل، روحیه گروه های تروریستی به شدت ضعیف شد که عدم پایبندی کشورهای غربی به وعده های خود مبنی بر تجهیز تسلیحاتی تروریست ها، از عوامل پایین آمدن روحیه آنها بود».

این کارشناس نظامی گفت: «مورد دیگر این است که منطقه غوطه از نظر جغرافیایی امکان تماس با طرف خارجی را ندارد، از این رو، قدرت عناصر مسلح برای مقاومت محدود است و در حالی که خطوط دفاعی عناصر مسلح فرو پاشید شکست های بیشتری در انتظار تروریست ها خواهد بود. فشارهای مردمی در داخل غوطه نیز تأثیر بیشتری به ورود ارتش سوریه به این منطقه داشت و همزمان در پایین آمدن روحیه معنوی عناصر مسلح و ایجاد درگیری میان آنها نقش داشت. عدم محبوبیت عناصر مسلح میان غیرنظامیان طی دوران اخیر از دیگر عوامل مؤثر در این امر بوده است».

منبع: تسنیم
منبع خبر : جهان نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.