مخبر - 1397/01/15 - رقم واقعی صادرات غیرنفتی ایران

رقم واقعی صادرات غیرنفتی ایران
رئيس سازمان توسعه تجارت گفت: ارزش دلاري صادرات غيرنفتي در سال گذشته بر اساس برآورد اوليه گمرکات به حدود 47 ميليارد دلار رسيده که نسبت به دوره مشابه سال قبلش حدود 6.5 درصد رشد داشته و چنانچه فقط صادرات اقلام صنعتي و معدني (به استثناي ميعانات گازي و پتروشيمي ها) مورد بررسي قرار گيرد، رشد صادرات کالا ...
رقم واقعی صادرات غیرنفتی ایران

به گزارش ایسنا، مجتبی خسروتاج - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - حمایت از کالا و خدمات ایرانی را رکن پویای اقتصاد کشور خواند و اظهار کرد: خطاب شعار امسال به هر سه قوا در کشور است و هر یک به نحوی باید در اجرای این شعار ایفای نقش کنند.

وی افزود: حمایت از کالای ایرانی همانند این است که بخواهیم تولید ناخالص داخلی را حمایت کنیم و اینجاست که نقش قانونگذاری، سرمایه گذاری، پس انداز، میل به مصرف، مالیات بر ارزش افزوده، کیفیت و قیمت محصول دارای اهمیت خاص می شود. خطاب این شعار همگانی است و برای بعضی ها بیشتر و برای بعضی ها کمتر ایجاد مسئولیت می کند.

چالش های تحقق اهداف شعار سال

رئیس سازمان توسعه تجارت در تبیین مهمترین چالش در دستیابی به شعار امسال تاکید کرد: مهم ترین چالش در دستیابی به شعار حمایت از کالای ایرانی تفرق دیدگاه ها و تشتت آرا در نحوه اجرا است، در اینکه باید از کالای ایرانی حمایت شود شکی نیست، اما نحوه اجرا از دید صاحب نظران متفاوت و نیازمند ایجاد همگرایی است.

خسروتاج در بخش دیگری از صحبت های خود حرکت به سمت فرآوری و ایجاد ارزش افزوده بالاتر را گامی مهم در توسعه صادرات دانست و افزود: در سال گذشته اقدام جدی برای ارتباط بیشتر با نمایندگان مجلس صورت گرفت و جلسات متعددی برگزا شد که در نتیجه آن منابع خوبی، البته نه در حد انتظار، در نظر گرفته شده که امیدواریم به موقع در اختیار سازمان توسعه تجارت ایران قرار گیرد تا بتوانیم در جهت حمایت از تولید صادراتی به کار گیریم.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت توسعه ای شدن سازمان متبوع خود را از دیگر موضوعاتی دانست که در سال گذشته دنبال شده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است و امید می رود که در سه ماهه اول سالجاری در راه خدمات رسانی بهتر سازمان توسعه تجارت، این معضل نیز از میان برداشته شود.

تاکید بر حفظ قیمت و کیفیت

وی ضمن با اهمیت خواندن خدمات میز های کالایی و کشوری در سازمان توسعه تجارت گفت: نتیجه اقدامات میز های کالایی بایستی منجر به ظرفیت سازی در بخش تولید صادراتی و حل مشکلات پیش روی صادرات کالا ها شود و نتیجه اقدامات میز های کشوری باید زمینه ساز توسعه بازار، متنوع کردن بازار های صادراتی، چاره جویی و ارائه راه حل برای بازاریابی در بازار های هدف شود.

خسروتاج همچنین بر ظرفیت سازی، نام و نشان محصولات و برندینگ ملی، اهمیت و نقش آن ها را در توسعه صادرات غیرنفتی تاکید کرد و گفت: با حرکت به سمت محصولات و خدمات خوش آتیه، صنایع خلاق و رشته های متکی بر منابع انسانی می توان از ظرفیت ها و فرصت های موجود در کشور استفاده بهتری داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت راهکار های حمایت از کالای ایرانی را علاوه بر انجام اقدامات فرهنگی، اطلاع رسانی و معرفی محصولات، در رشد و ارتقای کیفی محصولات و قیمت های رقابتی دانست که انتظار هر ایرانی از محصول تولید داخل است.

خسروتاج ادامه داد: سیاست های اتخاذی و فضای کسب وکار بایستی زمینه ساز رقابت و ارتقای شاخص ها در دو بخش کیفیت و قیمت باشد و سایر حمایت ها بایستی منجر به ارتقای این دو شاخص شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت در بخش پایانی صحبت های خود با تاکید بر اصلاحات ساختاری مورد نیاز در سازمان، تولید صادراتی براساس نیاز بازار های هدف، ظرفیت سازی در بخش خدمات و صنایع خلاق، خلق فرصت ها و کسب وکار های تجاری جدید، ارتباط بیشتر با صادرکنندگان و اخذ نظرات مشورتی آنها، برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف کمی صادراتی و رصد آن ها و تاکید براجرای پروژه های صادراتی متضمن اشتغال و فراوری محصولات خام را از برنامه های اساسی سازمان توسعه تجارت ایران در سال جاری دانست.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.