مخبر - 1397/01/15 - سودان «عمر البشیر» دوست همه و مصلحت گرا

سودان «عمر البشیر» دوست همه و مصلحت گرا
يک رسانه قطري، مصلحت گرايي رئيس جمهور سودان براي ماندن در قدرت را سرمنشأ موضع گيري هاي جديد اين کشور در تقويت روابط خود با کشورهاي رقيب يکديگر در سطح منطقه و جهان ارزيابي کرد.
سودان «عمر البشیر» دوست همه و مصلحت گرا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وبگاه «الخلیج الجدید» قطر در یادداشتی با عنوان « دوست همه دشمنان... مصلحت گرایی البشیر موجب از سرگیری روابط منطقه ای سودان شد» به تحلیل روابط سودان با رقبای بزرگ منطقه ای و جهانی پرداخت.

به نظر می رسد که سودان در برهه اخیر عرصه رقابت بین رقبای منطقه ای محسوب می شود، گاهی اوقات پروژه هایی با ترکیه منعقد کرده و گاهی دیگر روابط خود را با مصر تجدید می کند یا همزمان توافقنامه های اقتصادی با قطر و کشورهای محاصره کننده آن امضا می کند.

موضع سیاسی جدید سودان در اتخاذ نقش بی طرفی و نداشتن دیدگاهی مشخص آن را به یک بازیکن مهم منطقه ای مبدل کرده که همه طرف ها را برای همکاری با آن ترغیب کرده است.

قطر و تحریم کنندگان آن

سودان در پی بحران در روابط قطر با دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس  موضع بی طرفی اتخاذ کرد، به گونه ای که قطع روابط ریاض، منامه و ابوظبی در پنجم ژوئن 2017 با دوحه را اتفاقی غم انگیز بین کشورهای عربی برادر و دوست داشتنی برای سودانی ها و امت عربی دانست.

خارطوم همچنین آمادگی خود را برای «اعمال همه تلاش ها در ایجاد آرامش و جلوگیری از تشدید تنش و بهبود روابط بین کشورهای عربی به منظور بازگرداندن اوضاع به وضعیت عادی به گونه ای که منافع عالی مردم منطقه تامین شود»، ابراز کرد.

در حوزه اقتصاد، روابط سودان با قطر به طور قابل ملاحظه ای در حال توسعه است. سرمایه گذاری های اخیر قطر در سودان به میلیاردها دلار رسیده است و این رقم همچنان در حال افزایش است.

به گقته شبکه بی.بی.سی عربی، قطر و سودان قرارداد چهار میلیارد دلاری را برای توسعه بندر «سواکن» در شمال شرق سودان امضا کردند.

قطر این پروژه را دروازه سرمایه گذاری خود در آفریقا برمی شمرد، سرمایه گذاری های قطر در سودان همچنین شامل بازسازی ویرانه های نوبا در ایالت های نهر النیل و شمال نیل، احداث پنج مجتمع خدمات رسانی در دارفور، تأمین برق در مناطق مسکونی، صنعتی، کشاورزی و معدنی و افزایش پروژه های زیربنایی خواهد بود.

از سوی دیگر، عربستان سعودی، بزرگ ترین سرمایه گذار عرب در سودان در سال 2016 بود که سرمایه گذاری های آن به 15 میلیارد دلار تخمین زده شده است، این سرمایه گذاری ها روی علوفه، گندم و ذرت متمرکز شده است؛ یعنی محصولاتی که برای امنیت غذایی انسان و حیوان مورد توجه قرار می گیرد و در عین حال از اقتصاد شکننده خارطوم هم حمایت می کند.

ائتلاف عربستان و سودان هم از لحاظ نظامی توسعه یافته است که نشانه آن اعلام مشارکت زمینی و هوایی سودان در ائتلاف عربی از مارس 2015 توسط رئیس جمهور این کشور است به گونه ای که قریب به یک هزار نیرو در یمن حضور یافتند سودان همچنین متعهد شد تا در صورت نیاز یک گردان متشکل از 6000 سرباز را به یمن اعزام کند و به دنبال آن از همبستگی خود با عربستان و قطع روابط با ایران به دنبال بحران سفارت عربستان در تهران در تاریخ 4 ژانویه 2016 خبر داد.

این اقدامات سودان با شادمانی عربستان سعودی روبه رو شد و شاه سعودی به دولت خود، منابع مالی و سرمایه گذاران عربستان دستور حمایت کامل از سودان در مرحله آتی را صادر کرد. رسانه های عربستان سعودی اغلب از آنچه نقش موثر کشورشان در تصمیم ایالات متحده برای تحریم های دیرینه اعمال شده علیه سودان می خوانند، حمایت می کنند.

در همین حال، امارات عربی متحده در اواسط ماه جاری میلادی حمایت خود را از ذخایر ارز خارجی در بانک مرکزی سودان  و سپرده 1.4 میلیارد دلاری صندوق توسعه ابوظبی در این بانک حمایت کرد.

این صندوق 17 پروژه توسعه در زمینه حمل و نقل، ارتباطات، انرژی، آب و آبیاری را تامین مالی کرد و همچنین از ذخایر ارز خارجی در بانک مرکزی سودان با سپرده حدود 5 میلیارد درهم امارات (1.4 میلیارد دلار) حمایت کرد.

رئیس این صندوق گفت: ما در امارات و صندوق توسعه ابوظبی به سطح روابط نزدیک و شراکت واقعی با دولت سودان افتخار می کنیم؛ امروز، با توجه به توصیه های رهبرانمان به شراکت با برادرانمان در دولت سودان و حمایت از برنامه های تاثیرگذار مثبت اقتصادی ادامه می دهیم.

مصر و ترکیه

قاهره از این بیم دارد که جزیره واقع در ساحل غربی دریای سرخ تحت توافقنامه ای که در ماه دسامبر گذشته بین خارطوم و آنکارا امضا شده بود، به یک پایگاه نظامی ترکیه تبدیل شود که تهدید امنیتی برای آن است.

حجم معاملات سالیانه بین دو کشور بالغ بر 500 میلیون دلار بود، اما اردوغان قول داده بود تا سرمایه گذاری های کشور خود را به یک میلیارد دلار افزایش دهد تا مقدمه ای برای رسیدن به 10 میلیارد دلار باشد.

محافل دیپلماتیک و اطلاعاتی در مصر، خشم نهفته ای از توافق قطر و سودان برای بازسازی بندر سواکن در ساحل دریای سرخ در شرق سودان به  ارزش 4 میلیارد دلار نشان دادند. روزنامه های مصر این حرکت را تلاشی برای محاصره مصر و نفوذ در منافع آن در دریای سرخ دانستند.

«جمال الشوادفی»، معاون وزیر امور خارجه سابق مصر، این توافقنامه را «یک شوک واقعی برای مصر» توصیف کرد و خارطوم را به عدم رعایت منافع مصر و تهدید امنیت ملی مصر در دریای سرخ متهم کرد.

روابط مصر و سودان شاهد اختلافات گاه به گاه در دیدگاه ها و جدال  میان رسانه های دو کشور در زمینه مسائل بحث برانگیز مانند مناقشه بر سر مثلث مرزی حلایب، شلاتین و ابورماد و موضع گیری ها درباره سد اتیوپی است.

علی رغم این مسائل بحث برانگیز بین قاهره و خارطوم، اما طی ماه های اخیر به ویژه با بازگشت سفیر سودان به قاهره روابط دو کشور از وضعیت آرامی برخوردار بوده است.

سفیر سودان در قاهره انتظار داشت که در برهه پیش رو شاهد جنبش جدی و مداوم برای تقویت روابط بین دو کشور در همه زمینه ها و نه تنها برای حل و فصل مسائل حل نشده باشند.

آمریکا و روسیه

رقابت دیگری بین دو قدرت بزرگ منطقه ای در جهان برای ایجاد روابط با خارطوم جریان دارد و این بار بین ایالات متحده و روسیه است.

دفتر مطبوعاتی شرکت انرژی «روس اتم» خبر داد که روسیه و سودان توافقنامه ای را درباره توسعه یک پروژه ساخت یک نیروگاه برق آبی در خاک سودان امضا کردند.

این قرارداد از طرف روسیه توسط شرکت «روس اتم اورسز» وابسته به شرکت مادر روس اتم و از طرف سودان توسط وزارت منابع آب، آبیاری و برق سودان، امضا شد.

سودان با روسیه در خارطوم، پنج موافقتنامه در زمینه انرژی،تحقیقات و آموزش زمین شناسی، استفاده از فنآوری های مدرن، و در زمینه تحصیل برای ارائه فرصتی برای سودانی ها به منظور تحصیل در روسیه و در زمینه انتقال تکنولوژی به بخش خصوصی سودان، امضا کرد.

روسیه همچنین سرمایه گذاری در بخش معادن را در یک پروژه دریای سرخ، که بین سودان و عربستان سعودی مشترک است، بررسی می کند.

از سوی دیگر، «علی احمد حمید»، فرماندار ایالت «البحر الاحمر» در  سودان، گفت که کشورش برای جذب هزاران گردشگر روسی برنامه ریزی کرده و عمر البشیر، رئیس جمهور سودان در این خصوص تصمیمات مهمی صادر کرد.

حامد گفت: برنامه ای برای جذب صدها هزار روسی در سودان وجود دارد و آن هم ورود شرکت های روسی بزرگ به منظور ساخت ویلاهای گردشگری است و انتظار می رود که یک مجتمع گردشگری بزرگ در ساحل دریای سرخ توسط یکی از شرکت های روسی احداث شود و امیدواریم که کار آن از ماه اکتبر یا نوامبر آتی آغاز شود.

از سوی دیگر خارطوم درصدد تکمیل رفع تحریم ها و عادی سازی کامل روابط خود با واشنگتن است که این امر در گرو همکاری خارطوم با آمریکا در سطوح مختلف از جمله هماهنگی اطلاعاتی در مبارزه با تروریسم است.

در اکتبر گذشته واشنگتن تحریم های 20 ساله علیه سودان را لغو کرد اما نام این کشور را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف نکرد.

«عوض محمد أحمد بن عوف»، وزیر دفاع سودان بر اهتمام دولت سودان برای عادی سازی روابط راهبردی با واشنگتن و توسعه آن در مسیر خدمت به منافع مشترک دو کشور تاکید کرد.

این سخنان را بن عوف در مراسم استقبال از آدم ماتیو کوردیش وابسته نظامی جدید آمریکا بیان داشت هنگامی که او استوار نامه خود را برای نشستن جای جورن بونق وابسته سابق سفارت آمریکا تقدیم خارطوم کرد.

دو طرف سودانی و آمریکایی در این دیدار به یادآوری سابقه روابط بین کشورهایشان و اشکال همکاری بین دو کشور که از سال 1958 آغاز شد، پرداختند.

از سوی دیگر وابسته نظامی آمریکا بر اهمیت روابط کشورش با خارطوم تاکید کرد و وعده داد که همه تلاش ممکن برای تقویت این روابط را به کار خواهد بست.

تحولات داخلی سودان

سیاست خارجی سودان با مجموعه ای از تصمیم های داخلی رئیس جمهور این کشور همزمان شده است که به موجب آن تغییرات گسترده ای را در سطوح رهبران عالی نیروهای مسلح انجام داد که مهم ترین آن انتصاب «کمال عبدالمعروف الماحی»، رئیس ستاد مشترک ارتش به عنوان جانشین «عماد الدین مصطفی عدوی» است.

یک روز پیش از این احزاب معارض سودانی بار دیگر تصمیم به برگزاری تظاهرات و تحصن در اعتراض به گرانی گرفتند که «ساره نقد  الله»، دبیر کل حزب ملی الامه سودان از آن به عنوان مقدمه سرنگونی رژیم عمر البشیر یاد کرد.

از آغازین تصمیمات داغ و هیجان انگیز ریاست جمهوری سودان این بود که در روز 11 فوریه، «صلاح قوش» را به عنوان مدیر کل سرویس ملی اطلاعات و امنیت برگزید آن هم پس از اینکه در سال 2009 او را از این منصب برکنار کرده و  بیه اتهام شرکت در کوتایی علیه البشیر دستگیر و به مدت هفت ماه زندانی کرد.

به نظر می رسد بحران اقتصادی در راس دغدغه های مقامات سودان قرار دارد و چه بسا همین موضوع البشیر را به اتخاذ تصمیم های اینچنینی و بخصوص در زمینه های امنیتی سوق داد.

البشیر تلاش می کند تا حرکت های خود را بسیار سریعتر از دشمنان خود انجام دهد  همانطور که وی در سال های حکومت خود آنها را سرکوب کرده و تلاش می کند تا مسئله را با درجه بالای حرفه ای گری تکرار کند؛ زیرا اعضای جنبش اسلامی سودان از گذشته درس گرفته و کار رویارویی با «البشیر» را آغاز کردند. از همین رو البشیر حملات خود را علیه آنها از سر گرفته است.

در هر صورت، تصمیم های داخلی و خارجی اخیر البشیر  در بوته آزمایش قرار می گیرد و منتظر روزهای آتی در سودان خواهیم بود.

انتهای پیام/ص

عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس

 

لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.