مخبر - 1397/01/15 - پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه

پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه
تهران- ايرنا- سفر رئيس جمهوري به ترکيه براي جلسه مشترک سران سه کشور مؤثر در جنگ داخلي و سرنوشت سوريه، ظاهرا به دنبال توافقات آستانه انجام مي شود. هم زماني اين ديدار با اقدامات نظامي در گوشه و کنار سوريه که با مقابله جدي طرف هاي ديگر مواجه نشده، بر پيچيدگي هاي آن افزوده است.
پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه

روزنامه شرق در سرمقاله ای به قلم فریدون مجلسی تحلیلگر روابط بین الملل، نوشته است: پیشروی ترکیه در بخش های کردنشین شمالی با عنوان یا به بهانه ایجاد فاصله و سپری حفاظتی برای جلوگیری از پناه گرفتن شورشیان کُرد پ ک ک، پیشروی ارتش سوریه در مناطق نزدیک به دمشق که مدت ها در اشغال نیروهای مختلف شبه نظامی و ارتش موسوم به آزاد بوده اند، بدون مقاومت جدی به گشودن مفر و راه خروج امن با دخالت روسیه و صلیب سرخ بین المللی، نشان از تفاهم های پشت پرده ای دارد که لابد در آن رضایت طرف های مختلف با توجه به دستاوردهایشان مطرح بوده است. همچنین این دیدار هم زمان است با واکنش خشن اسرائیل به پیاده روی «روز زمین» از سوی فلسطینی های معترضی که خانه ها و املاکشان از سوی اسرائیل غصب شده و منجر به کشته و زخمی شدن چندین فلسطینی شده است.
اردوغان به عنوان رئیس جمهور نخستین کشور اسلامی که از سال ها پیش با اسرائیل روابط سیاسی برقرار کرده، در قبال خشونت اسرائیل، حمله شدید اللحنی به آن کرده است. این واکنش او یادآور اعتراض مشابهی است که چند سال پیش در اجلاس داووس در مقابل شیمون پرِز از خود نشان داد و اجلاس را ترک کرد و این کار با وجود روابط سیاسی و اقتصادی گسترده ترکیه و اسرائیل، باعث کسب اعتبار و محبوبیت او در میان جریانات عرب شد. این بار نیز اردوغان قبل از دیدار سران سه کشور، برای خود جو و موقعیتی ایجاد کرده که با وجود پیشروی های نظامی بحث انگیزش در مناطق کردنشین سوریه، به عنوان کشور اسلامی مقتدر منطقه مطرح است که با دور نگه داشتن خود از کشمکش های شیعه و سنی، توانسته دیدار با رئیس جمهوری ایران را در این اجلاس تسهیل کند. دولت آک پارتی خواهان آن است که در خطوط لوله انتقال نفت و گاز ایران، عراق و سوریه به مدیترانه، سهم و مشارکت داشته باشد.
پایانه نفتی جیحان ترکیه که از سواحل سوریه چندان دور نیست، هم اکنون نیز ترمینال معتبر خطوط لوله انتقال نفت از جمهوری آذربایجان است. مضافا اینکه ترکیه می خواهد سیاست ناسیونالیستی سنتی خود را بدون دادن امتیازات خاصی به کُردها که تهدیدی برای تمرکز دولت باشد، ادامه دهد و از اقتدار بیشتر کردها در سوریه و ایجاد پناهگاه برای جنگجویان پ ک ک جلوگیری کند. در عین حال ترکیه مشتاق است صلح و آرامش به سوریه بازگردد و بازار آن کشور که حیاط خلوت اختصاصی بازرگانی خارجی ترکیه محسوب می شد، بار دیگر به وضع سنتی خود بازگردد.
در سوی مقابل، ایران خواهان آن است که اولا با اصلاحی که در وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی نظامی اکثریت شیعه لبنان پدید آمده است، بتواند در شرایط بازگشت آرامش به سوریه سهمی در بازار منطقه و دستیابی به دریای مدیترانه داشته باشد و بتواند از پل ارتباطی ترکیه، عراق، سوریه و لبنان بهره مند شود. به هرحال بازار ثروتمندی که می تواند با دستیابی نزدیک زمینی برای همکاری های اقتصادی آینده ایران نویدبخش باشد، در غرب ایران و در مسیر همین پل ارتباطی با مدیترانه قرار دارد.
برای ایران مهم است که در سوریه و عراق، نظامی مانند رژیم صدام تحت نفوذ مخرب عربستان ایجاد نشود تا به جای تبادل و بهره مندی دوجانبه و چندجانبه با ایران، ایجاد تنش، تهدید و تبلیغات زیان بخش و منزوی سازی ایران در منطقه نکند؛ ضمن آنکه به نفوذ فرهنگی، اقتصادی و قومی عربستان احترام بگذارد. اما آنچه برای روسیه مهم است، حفظ تنها پایگاه باقی مانده از میراث شوروی در مدیترانه در منطقه لاذقیه است.
اکنون که خرس خفته و ثروتمند روسیه با منابع انسانی، علمی، صنعتی و نظامی بسیار از خواب زمستانی طولانی برمی خیزد، می کوشد نشان دهد که بار دیگر در میان همسایگان و طرف های بازرگانی مهم خود در جنوب شامل سوریه، ترکیه، ایران، عراق و لبنان جایگاه درخور اعتنایی دارد. اما نیروهای ذی نفع منحصر به این کشورهای سه گانه نیستند. آمریکا که هم اکنون حضور نظامی و کشتی هواپیمابر در منطقه دارد و در مواردی با حمله هوایی جنگنده ها و پهپادهایش خودی نشان داده است نیز نسبت به این منطقه و ظاهرا هیچ منطقه ای بی نظر نیست. به ویژه دونالد ترامپ که مانند دیدارش با شاهزاده محمد بن سلمان چرتکه خود را نیز همراه دارد تا ببیند از این بازار بالقوه چه چیزی نصیبش می شود؟ اما آمریکا نفع استراتژیک مهم تری در منطقه دارد و آن حمایت از امنیت اسرائیل است. اتفاقا همین نکته، گره و مشکل کار است.
ایران با وجود تأکیدهای دیپلماتیک که در حمله به هیچ کشوری پیش قدم نخواهد شد، بر سر موضوع موشکی با غرب و اعراب، اختلاف دارد. غرب تنها سلاح مهم تدافعی ایران را که از انواع هواپیماهای پیشرفته آمریکایی که در اختیار مشتریان عرب قرار دارد نیز محروم است، تهاجمی می نامد و حتی دم از جنگ می زند. تصور می رود اسرائیل از برخی تهدیدهای منطقه ای نیز ناراضی نباشد؛ زیرا از آن به عنوان بهانه ای برای تداوم برنامه های خود و نپذیرفتن قطع نامه های شورای امنیت سود می برد. اما چنین سیاستی می تواند برای او خطرآفرین نیز باشد.
اکنون که ولیعهد عربستان مانند مصر، اردن، امارات، قطر و البته ترکیه بر سیاست دوکشوری در فلسطین و اسرائیل تأکید کرده و ایران نیز از طرفی در امضای اعلامیه کنفرانس سران کشورهای اسلامی در استانبول حضور داشته است، هدف انتقادهای بازیگران منطقه قرار دارد و روسیه نیز درباره تهدید ایران هشدار داده است. اروپا نیز مانند آمریکا با وجود نرمش بیشتر درباره اجرای مفاد برجام، در انتظار مشارکت ایران در اقدامی جمعی برای پایان دادن به ناامنی منطقه و به ویژه کشتار و آوارگی مردم بی پناه سوریه است و البته روی عضویت ترکیه در ناتو نیز حساب می کند. نقش ایران هنگامی می توانست بارزتر و مؤثرتر باشد که موانع مذاکره، تبادل نظر و کاستن از مخاطرات ناخواسته را با طرف قوی مسائل منطقه یعنی آمریکا برطرف کند و حضور فعال تری در عرصه بین المللی و منطقه ای برای خود ایجاد کند. اکنون زمان آن است که ایران مزایای نسبی خود را در منطقه تثبیت کند.
*منبع:روزنامه شرق،1396،1،15
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ثروتمند   نظامی   لبنان   ترمینال   وضعیت اقتصادی   ترکیه   سوریه   روسیه   پارتی   دمشق   جنگجویان   منابع انسانی   جنگ داخلی   شبه نظامی   جمهوری آذربایجان   دریای مدیترانه   اردغان   نفوذ فرهنگی   صلیب سرخ   رئیس جمهور   تفاهم   کشته و زخمی شدن   کردها   شوروی   داووس   فریدون مجلسی   مدیترانه   لاذقیه   سرمقاله   پایانه   کشمکش   همکاری های اقتصادی   نفت و گاز ایران   خواب زمستانی   گشودن   امتیازات   گوشه   روزنامه   عربستان سعودی   فرهنگی   بازار   بین الملل  
اخبار مرتبط
بی بی سی: حمله آمریکا تغییری در سوریه ایجاد نمی کند/ هشدار دولتی درباره خرید کامیون های چینی
شیرازه
تهاجم دیروز، هزینه زیاد، نتیجه اندک
باشگاه خبرنگاران
بی بی سی: حمله آمریکا تغییری در سوریه ایجاد نمی کند/هشدار دولتی درباره خرید کامیون های چینی/ ادعای رژیم صهیونیستی درباره پهپاد ایرانی
مشرق نیوز
تهاجم دیروز، هزینه زیاد، نتیجه اندک
فارس
تحلیل کیهان ازحمله موشکی به سوریه؛ هدف ایران بود
اقتصاد نیوز
تفاهم غیرمستقیم اردوغان با دمشق/ پوتین از کدام خط قرمز به صهیونیست ها گفت؟
باشگاه خبرنگاران
تفاهم غیرمستقیم اردوغان با دمشق/ پوتین از کدام خط قرمز به صهیونیست ها گفت؟
مشرق نیوز
اگر جنگ شود بعید ندانید که ایران وارد عربستان شود
خرداد نیوز
نقشه عملیاتی روسیه علیه آمریکا؛ از حمله اتمی تا زدن کاخ بن سلمان
جام نیوز
«الدیار»: پوتین از جنگ استقبال می کند
برترین ها
پوتین از جنگ استقبال می کند
اعتدال
پوتین از جنگ استقبال می کند / موشک های اتمی آمریکا در 48 دقیقه به روسیه می رسد؛ اما پاسخ اتمی روسیه فقط 16 دقیقه طول می کشد / روسیه اجازه شلیک موشک های آمریکایی به ایران را نمی دهد / احتمال درگیری مستقیم روسیه و اسرائیل / کاخ بن سلمان از اهداف جنگنده های روسی خواهد بود / بعید ندانید که ایران وارد قط
انتخاب
ناقوس جنگ بزرگ جهانی در خلیج فارس یا بزنگاه تغییرات وسیع سیاسی در خاورمیانه/ آیا حملات سایبری چند روز گذشته به ایران نوعی تست زنی قبل از حمله بود؟
598
رمزگشایی از دلیل استقبال پوتین از جنگ/موشک های اتمی آمریکا در 48 دقیقه به روسیه می رسد؛ اما پاسخ اتمی روسیه فقط 16 دقیقه طول می کشد /کاخ بن سلمان از اهداف جنگنده های روسی خواهد بود
اقتصاد نیوز
اتحاد آمريکا، عربستان و فرانسه براي حمله به سوريه/ هشدار به بريتانيا/جنگ جهاني سوم در راه است؟
آفتاب
رويداد
روزنامه شرق
فريدون مجلسي . تحليلگر روابط بين الملل
شعار سال
ايران در رسانه هاي جهان؛ دعوت بن سلمان به برخورد با ايران/ برجام در ديدار مرکل و مقامات آمريکايي
فارس
دعوت بن سلمان به برخورد با ايران/ برجام در ديدار مرکل و مقامات آمريکايي
قدس آنلاین
گام هاي حساب شده اردوغان و بده بستان مسکو با آنکارا/ آيا ترکيه از غرب به شرق مي رود؟!
آناج
آنچه در ترکيه بين روحاني، پوتين و اردوغان گذشت
نامه نیوز
تصميم اخير ترامپ و معادلاتي جديد در سوريه
الف
آنچه در ترکيه بين روحاني، پوتين و اردوغان گذشت
انتخاب
نشست آنکارا مهر پاياني بر روياي کُردها براي ايجاد کشور مستقل در شمال سوريه زد
نسیم
نشست آنکارا مهر پاياني بر روياي کُردها براي ايجاد کشور مستقل در شمال سوريه زد
اخبار اقتصاد ایران
نشست آنکارا مهر پاياني بر روياي کُردها براي ايجاد کشور مستقل در شمال سوريه زد
تسنیم
آمريکا مي خواست گروه هاي تروريستي، ابزارهاي آن در منطقه باشند/ ملّت سوريه و عراق به کمک کشورهاي دوست توطئه را خنثي کردند
جام نیوز
آمريکا مي خواست داعش و النصره ابزارهاي آن در منطقه باشند/ ملّت سوريه و عراق به کمک کشورهاي دوست توطئه را خنثي کردند
اخبار اقتصاد ایران
آمريکا مي خواست داعش و النصره ابزارهاي آن در منطقه باشند/ ملّت سوريه و عراق به کمک کشورهاي دوست توطئه را خنثي کردند
فارس
سرمقاله هاي روزنامه هاي 15 فروردين
همشهری آنلاین
پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه
اقتصاد نیوز
پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه
روزنامه شرق
پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه
روزنامه شرق
از ادعای انگلیس تا فروپاشی عربستان
بصیرت نیوز
آنکارا و استمرار چالش کُردي - آمريکايي/ نزديکي به قطر، دوري از رياض/ انتخابات 2019 و موانع اردوغان
خبرگزاری ایلنا
رقابت ترکيه و عربستان براي آشتي با سوريه
نسیم
رقابت ترکيه و عربستان براي آشتي با سوريه
رسانیوز
جبهه النصره تنها اميد اردوغان براي نجات از باتلاق اشتباهات
مشرق نیوز
فريد زکريا: داشتن متحدان قوي ايران را قدرتمند کرده است
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltشیرازه : بی بی سی: حمله آمریکا تغییری در سوریه ایجاد نمی کند/ هشدار دولتی درباره خرید کامیون های چینی
bltباشگاه خبرنگاران : تهاجم دیروز، هزینه زیاد، نتیجه اندک
bltمشرق نیوز : بی بی سی: حمله آمریکا تغییری در سوریه ایجاد نمی کند/هشدار دولتی درباره خرید کامیون های چینی/ ادعای رژیم صهیونیستی درباره پهپاد ایرانی
bltفارس : تهاجم دیروز، هزینه زیاد، نتیجه اندک
bltاقتصاد نیوز : تحلیل کیهان ازحمله موشکی به سوریه؛ هدف ایران بود
bltباشگاه خبرنگاران : تفاهم غیرمستقیم اردوغان با دمشق/ پوتین از کدام خط قرمز به صهیونیست ها گفت؟
bltمشرق نیوز : تفاهم غیرمستقیم اردوغان با دمشق/ پوتین از کدام خط قرمز به صهیونیست ها گفت؟
bltخرداد نیوز : اگر جنگ شود بعید ندانید که ایران وارد عربستان شود
bltجام نیوز : نقشه عملیاتی روسیه علیه آمریکا؛ از حمله اتمی تا زدن کاخ بن سلمان
bltبرترین ها : «الدیار»: پوتین از جنگ استقبال می کند
bltاعتدال : پوتین از جنگ استقبال می کند
bltانتخاب : پوتین از جنگ استقبال می کند / موشک های اتمی آمریکا در 48 دقیقه به روسیه می رسد؛ اما پاسخ اتمی روسیه فقط 16 دقیقه طول می کشد / روسیه اجازه شلیک موشک های آمریکایی به ایران را نمی دهد / احتمال درگیری مستقیم روسیه و اسرائیل / کاخ بن سلمان از اهداف جنگنده های روسی خواهد بود / بعید ندانید که ایران وارد قط
blt598 : ناقوس جنگ بزرگ جهانی در خلیج فارس یا بزنگاه تغییرات وسیع سیاسی در خاورمیانه/ آیا حملات سایبری چند روز گذشته به ایران نوعی تست زنی قبل از حمله بود؟
bltاقتصاد نیوز : رمزگشایی از دلیل استقبال پوتین از جنگ/موشک های اتمی آمریکا در 48 دقیقه به روسیه می رسد؛ اما پاسخ اتمی روسیه فقط 16 دقیقه طول می کشد /کاخ بن سلمان از اهداف جنگنده های روسی خواهد بود
bltآفتاب : اتحاد آمريکا، عربستان و فرانسه براي حمله به سوريه/ هشدار به بريتانيا/جنگ جهاني سوم در راه است؟
bltروزنامه شرق : رويداد
bltشعار سال : فريدون مجلسي . تحليلگر روابط بين الملل
bltفارس : ايران در رسانه هاي جهان؛ دعوت بن سلمان به برخورد با ايران/ برجام در ديدار مرکل و مقامات آمريکايي
bltقدس آنلاین : دعوت بن سلمان به برخورد با ايران/ برجام در ديدار مرکل و مقامات آمريکايي
bltآناج : گام هاي حساب شده اردوغان و بده بستان مسکو با آنکارا/ آيا ترکيه از غرب به شرق مي رود؟!
bltنامه نیوز : آنچه در ترکيه بين روحاني، پوتين و اردوغان گذشت
bltالف : تصميم اخير ترامپ و معادلاتي جديد در سوريه
bltانتخاب : آنچه در ترکيه بين روحاني، پوتين و اردوغان گذشت
bltنسیم : نشست آنکارا مهر پاياني بر روياي کُردها براي ايجاد کشور مستقل در شمال سوريه زد
bltاخبار اقتصاد ایران : نشست آنکارا مهر پاياني بر روياي کُردها براي ايجاد کشور مستقل در شمال سوريه زد
bltتسنیم : نشست آنکارا مهر پاياني بر روياي کُردها براي ايجاد کشور مستقل در شمال سوريه زد
bltجام نیوز : آمريکا مي خواست گروه هاي تروريستي، ابزارهاي آن در منطقه باشند/ ملّت سوريه و عراق به کمک کشورهاي دوست توطئه را خنثي کردند
bltاخبار اقتصاد ایران : آمريکا مي خواست داعش و النصره ابزارهاي آن در منطقه باشند/ ملّت سوريه و عراق به کمک کشورهاي دوست توطئه را خنثي کردند
bltفارس : آمريکا مي خواست داعش و النصره ابزارهاي آن در منطقه باشند/ ملّت سوريه و عراق به کمک کشورهاي دوست توطئه را خنثي کردند
bltهمشهری آنلاین : سرمقاله هاي روزنامه هاي 15 فروردين
bltاقتصاد نیوز : پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه
bltروزنامه شرق : پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه
bltروزنامه شرق : پيچيدگي هاي ديدار 3 همسايه
bltبصیرت نیوز : از ادعای انگلیس تا فروپاشی عربستان
bltخبرگزاری ایلنا : آنکارا و استمرار چالش کُردي - آمريکايي/ نزديکي به قطر، دوري از رياض/ انتخابات 2019 و موانع اردوغان
bltنسیم : رقابت ترکيه و عربستان براي آشتي با سوريه
bltرسانیوز : رقابت ترکيه و عربستان براي آشتي با سوريه
bltمشرق نیوز : جبهه النصره تنها اميد اردوغان براي نجات از باتلاق اشتباهات
bltمشرق نیوز : فريد زکريا: داشتن متحدان قوي ايران را قدرتمند کرده است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.