مخبر - 1397/01/07 - غوطه شرقی در آستانه پاکسازی کامل؛ «دوما» جای پای عربستان، آخرین ایستگاه

غوطه شرقی در آستانه پاکسازی کامل؛ «دوما» جای پای عربستان، آخرین ایستگاه
به گزارش گروه بين الملل خبرگزاري فارس، منابع ميداني در غوطه شرقي دمشق مي گويند که ارتش سوريه بعد از يکسره کردن کار تروريست ها در بخش جنوبي غوطه، نيروهاي خود را به سوي «دوما» گسيل کرده است.
غوطه شرقی در آستانه پاکسازی کامل؛ «دوما» جای پای عربستان، آخرین ایستگاه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، منابع میدانی در غوطه شرقی دمشق می گویند که ارتش سوریه بعد از یکسره کردن کار تروریست ها در بخش جنوبی غوطه، نیروهای خود را به سوی «دوما» گسیل کرده است.

گفته می شود نیروهای ارتش سوریه حلقه محاصره دوما را تحکیم کرده و -در صورتی که تروریست های جیش الاسلام تسلیم نشوند- خود را برای عملیاتی نظامی که به حضور تروریست ها در شرق دمشق پایان دهد، آماده کرده است.

طبق خبرهای رسیده از میدان نبرد، تا این لحظه -شامگاه سه شنبه- مذاکره با جیش الاسلام برای تخلیه دوما به نتیجه نرسیده و تلاش می کند شروطی غیرقابل پذیرش مطرح کند.

«جیش الاسلام»، گروهکی مسلح با رویکرد سلفی است که محل فعالیت اصلی آن دمشق و ریف دمشق بود. این گروهک در کنار احرار الشام، از گروه های تحت الحمایه عربستان سعودی در سوریه هستند. مؤسس جیش الاسلام «زهران علوش» فرزند روحانی سلفی «عبد الله محمد علوش» بود که در عربستان مقیم بود.

جیش الاسلام مهم ترین و بهترین نیروهای خود را بعد از آغاز عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی غوطه شرقی در نبردهای «حوش الظواهره»، «عب دوما»، «الشفونیه»، «مسرابا» و «ادارة المرکبات» از دست داده است و اکنون راهی جز تسلیم و تخلیه دوما ندارد.

بخش جنوبی غوطه، بعد از آزادسازی چندین منطقه اصلی، شاهد توافق ارتش سوریه و گروه های مسلح در آن برای انتقال به استان ادلب است.

مثل هزاران فرد مسلح دیگر که در دیگر نقاط چند استان سوریه، به ادلب منتقل شدند، شامگاه سه شنبه 1778 فرد که 426 نفرشان از افراد مسلح هستند، از زملکا و عربین و عین ترما و جوبر در بخش جنوبی غوطه با 30 اتوبوس دولتی، به استان ادلب منتقل می شوند.


اندازه بزرگتر اینجا

با انتقال این افراد و تخلیه بخش جنوبی، «دوما» تنها شهری خواهد بود که در شرق دمشق همچنان آلوده به تروریست هاست. آزادسازی شهرک «حوش الظواهر» که جیش الاسلام روی آن حساب کرده بود، کلید پیشروی و ورود ارتش سوریه به عمق غوطه بود؛ جایی که ارتش سوریه نیروی ویژه جیش الاسلام موسوم به «خط مرگ» را در هم کوبید و به سوی منطقه مشرف بر دوما یعنی الشیفونیه پیشروی کرد.

درصورت آغاز عملیات نظامی به سوی دوما، این گروه هیچ فرصتی برای نجات نخواهد داشت و نمی تواند در مقابل نیروهای ارتش سوریه که دوما را از همه محورها محاصره کرده اند، مقاومت کند.

همزمان با این خبرها، گفته می شود طرف روسی به جیش الاسلام دو روز مهلت داده تا تصمیم خود را بگیرد. این همان سناریویی است که برای بخش مرکزی و جنوبی غوطه نیز اجرا شد و جیش الاسلام باید قبول کند که منطقه را تخلیه کند.

روز دوشنبه نیز روس ها اعلام کردند که جیش الاسلام، گزینه خروج از دوما را پذیرفته است و ارتش سوریه می تواند تسلط خود بر غوطه شرقی دمشق را کامل کند اما ساعاتی بعد جیش الاسلام این شایعه را تکذیب کرد. حمزه بیرقدار سخنگوی این گروه اعلام کرد که مذاکرات هنوز در جریان است و توافق نهایی حاصل نشده است.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارسمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.