مخبر - 1396/12/15 - واکاوی تحولات اخیر «غوطه شرقی» دمشق/ غیرنظامیان همچنان سپر انسانی تروریست ها

واکاوی تحولات اخیر «غوطه شرقی» دمشق/ غیرنظامیان همچنان سپر انسانی تروریست ها
گروه بين الملل - شواهد حاکي از آن است که گروه هاي تروريستي در «غوطه شرقي» واقع در حومه دمشق کشور سوريه از غيرنظاميان به عنوان سپر انساني استفاده مي کنند و آمريکا خواستار تداوم اين روند است.
واکاوی تحولات اخیر «غوطه شرقی» دمشق/ غیرنظامیان همچنان سپر انسانی تروریست ها


غیرنظامیان سپر انسانی تروریست ها در غوطه شرقی / در حال تکمیل به گزارش خبرگزاری ایکنا؛ غوطه شرقی که در شرق دمشق قرار دارد، از سال 2012 میلادی تاکنون به تصرف گرو ه های مسلح معارض و تروریستی در آمده است. بر اساس آمار های غیر رسمی، در این منطقه که مساحت آن 100 کیلومتر مربع برآورد می شود، 350 هزار نفر زندگی می کند.
غوطه و شهر «دوما» مرکز اصلی تجمع و آغاز جنگی تمام عیار علیه دولت دمشق است. همان منطقه ای که از آن یگان های تروریستی متعدد و مختلفی به مناطق گوناگون در داخل سوریه و سایر کشورهای جهان با هدف اجرای عملیات های مخرب و تروریستی اعزام شدند؛ در این منطقه عمدتا 4 گروه مسلح افراطی فعالیت دارند که به شرح ذیل است:
جیش الاسلام
این گروه در سال 2011 میلادی به سرکردگی «زهران علوش» ایجاد شد. وی در سال 2015 طی یک حمله هوایی کشته شده است. گروهک مذکور که در ابتدا لواء الاسلام نام داشت، در سال 2013 با چند گروهک دیگر متحد شده و نام جیش الاسلام را انتخاب کرد. گفته می شود این گروهک با حمایت عربستان سعودی بنا نهاده شده است. غیرنظامیان سپر انسانی تروریست ها در غوطه شرقی / در حال تکمیل عناصر جیش الاسلام در جنگ از کودکان استفاده می کنند
فیلق الرحمن
دومین گروهک فعال در غوطه شرقی فیلق الرحمن نام دارد. این گروهک در سال 2013 میلادی ایجاد شده و ناحیه غرب غوطه شرقی را تصرف کرده است. فیلق الرحمن در سال 2016 نزاع هایی را با گروهک جیش السلام داشت که در 18 آگوست 2018 با امضای صلح نامه ای پایان یافت. این گروهک هم اکنون بخش های مهمی از منطقه استراتژیک غوطه شرقی را در اختیار دارد.
هیئت تحریر الشام
هیئت تحریر الشام از گروه های شبه نظامی درگیر در جنگ داخلی سوریه تشکیل شده است. این گروه در سال 2017 از ادغام چند گروهک سلفی و از جمله جبهه النصره به وجود آمد. گروه تحریر الشام شاخه القاعده در سوریه به شمار می آید؛ هر چند که این گروهک مدعی است هیچ ارتباطی با القاعده ندارد. هیئت تحریر الشام با جیش السلام در نزاع است.
احرار الشام
این کروهگ که با دولت مرکزی سوریه در حال مبارزه است. علاوه بر مناطقی در شمال سوریه در غوطه شرقی نیز فعالیت دارد. احرار الشام رابطه تنگاتنگی با سازمان تروریستی القاعده دارد. این گروه در سال 2013 حدود 83 یگان در نقاط مختلف سوریه داشته است.
مسئله غیرنظامیان
در این میان، سوریه و روسیه معتقد هستند که گروهک های تروریستی و افراطی مذکور از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند و با ممانعت از رسیدن کمک های بشردوستانه به غیر نظامیان نیروهای نظامی خود را تقویت می کنند. تروریست ها از این منطقه دمشق را تحت حملات خمپاره ای قرار می دهند و موجب کشتار غیر نظامیان می شوند. غیرنظامیان سپر انسانی تروریست ها در غوطه شرقی / در حال تکمیل غیرنظامیان سپر انسانی گروه های تروریستی
بنا بر گزارش اسپوتنیک، مرکز روسی نظارت بر آتش بس سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه در 4 اسفند سال جاری با انتشار بیانیه ای تأکید کرده است که اوضاع در غوطه شرقی روز به روز وخیم تر می شود. تشکیلات مسلح غیرقانونی در این منطقه حق خروج آزادانه از این مناطق را از غیرنظامیان سلب کرده اند. اکثر غیرنظامیان شدیدا به کمک های پزشکی فوری نیازمندند.
طبق تأیید وزارت دفاع روسیه، دمشق پایتخت سوریه و مناطق حومه این شهر مدام مورد حملات خمپاره ای تروریست ها و گروه های مسلح قرار می گیرد.
دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نیز 7 اسفند ماه اعلام کرد که اوضاع در غوطه شرقی دمشق بسیار هشداردهنده است و تروریست ها از غیرنظامیان در این منطقه به عنوان گروگان استفاده می کنند.
اهمیت راهبردی
آمریکا و اسرائیل که از عاملان بحران سوریه به شمار می روند، همواره از برخی گروه ها و عناصر تروریستی به طور رسمی حمایت کرده اند. البته برخی از کشورهای همسایه سوریه نیز این قائده مستثنی نبوده و دنباله رو این رونده بوده و هستند.
برخی از این گروه های تروریستی تا حدی برای تداوم این روند در غوطه شرقی تلاش می کنند که ترجیح می دهند کشورهای غربی به سوریه حمله نظامی داشته باشد و یا اینکه دمشق را بمباران کند. غیرنظامیان سپر انسانی تروریست ها در غوطه شرقی / در حال تکمیل غوطه شرقی بر روی نقشه
نگرانی آمریکا و اسرائیل در غوطه شرقی برای غیر نظامیان نبوده و نخواهد بود. آنان اهدافی دارند که در ادامه به بررسی آن پرداخته می شود: نجات تروریست ها
این منطقه که در مجاورت دمشق قرار دارد، از لحاظ استراتژیکی منطقه بسیار حساسی است که به تروریست ها و حامیان آنان امکان وارد کردن خساراتی به دمشق را می دهد. پاکسازی عناصر تروریستی از این منطقه شکست بسیاری بزرگی برای این گروهک ها و حامیان بین المللی و منطقه ای آن ها محسوب می شود؛در این صورت، با شدت گرفتن درگیری های در این منطقه نیروهای سوریه از عفرین، ادلب و شرق فرات دور خواهند ماند.
ممانعت از پیشروی
ادعاهایی نظیر استفاده از سلاح های شیمیایی توسط ارتش سوریه طبیعتا توجه جامعه جهانی را به خود معطوف خواهد کرد و در این صورت تروریست ها با استفاده از فضای مجازی و تبلیغات رسانه ای این فرصت را می یابند که کم و بیش مانع عملیات های نظامی ارتش سوریه شوند و یا حداقل روند آن را کندتر کنند. غیرنظامیان سپر انسانی تروریست ها در غوطه شرقی / در حال تکمیل ارسال کمک های ارتش سوریه به غوطه شرقی ایجاد منطقه امن
تلاویو می خواهد با دارا بودن امکان استفاده از یک منطقه امن به عنوان پایگاهی برای حملات نظامی به سوریه و نقض حاکمیت این کشور استفاده کند. به ویژه در روزهای گذشته یک جنگنده اسرائیل توسط ارتش سوریه منهدم شده است. مورد هدف قرار گرفتن جنگده اف-16 اسرائیل پیامی آشکار به تلاویو بود که دیگر سوریه این اقدامات را تحمل نخواهد کرد. از این رو پاکسازی غوطه شرقی از عناصر تروریستی در واقع به منزله شکست اسرائیل در بحران سوریه خواهد بود.
ابعاد شکست
شکست گروه های افراطی در این منطقه تأثیر بسیار زیادی در پاکسازی دیگر مناطق سوریه خواهد داشت. با پاکسازی غوطه شرقی امکان استفاده از راه های مواصلاتی زمینی و هوایی در این منطقه حاصل خواهد شد و این برای تأمین امنیت سوریه اهمیت بسزایی دارد. غیرنظامیان سپر انسانی تروریست ها در غوطه شرقی / در حال تکمیل تصویری از ویرانی های غوطه شرقی
تروریست های خارجی
شاید یکی از علل اصلی حساسیت برخی کشورهای غربی و منطقه ای روی غوطه شرقی مسئله افشای هویت عناصر تروریستی است که از دیگر کشورها وارد این منطقه شده اند. عملیات غوطه مدارکی را افشا خواهد کرد که از عمق دخالت برخی کشورها در بحران سوریه و دست های خارجی پشت پرده حکایت دارد. گزارش از مرتضی کریمی انتهای پیام

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.