مخبر - 1396/12/28 - عناصر ناتو، اردن و اسرائیل در غوطه؛ عملیات آمریکایی اسرائیلی قبل از آغاز شکست خورد

عناصر ناتو، اردن و اسرائیل در غوطه؛ عملیات آمریکایی اسرائیلی قبل از آغاز شکست خورد
موفقيت زودهنگام عمليات ارتش سوريه در غوطه شرقي دمشق، طرحي آمريکايي اسرائيل را خنثي کرد که طبق آن عناصري از ناتو، اسرائيل و اردن در غوطه حضور يافته بودند و قرار بود، عملياتي در چند جبهه سوريه عليه دمشق آغاز شود.
عناصر ناتو، اردن و اسرائیل در غوطه؛ عملیات آمریکایی اسرائیلی قبل از آغاز شکست خورد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، طبق داده هایی که طرف های اطلاعاتی اروپایی و پیگیر روند عملیات نظامی در غوطه شرقی درز داده اند، قرار بوده عملیاتی در چند جبهه از جمله در غوطه انجام شود که هسته آن نیز «تیپ»ی از عناصر اسرائیلی، اردنی و سازمان ناتو بوده اما طرح قبل از شروع، پس از عملیات موفق ارتش سوریه در غوطه، کاملا شکست خورده است.

به گزارش  شبکه خبری «عیون الراصد» مساله نخست این است که طرح آمریکا و اسرائیل با مشارکت ناتو برای آغاز عملیاتی چندجانبه در چندین جبهه در سوریه که به منظور در دست گرفتن مجدد ابتکار عمل راهبردی در میدان نبرد طراحی شده بود، خنثی شد.

بخشی از این نقشه و طرح مربوط به حمایت نظامی از تروریست های غوطه شرقی تحت پشتیبانی هوایی آمریکا و اسرائیل بود تا بخش های گسترده ای از دمشق را تحت تسلط خود گرفته و زمینه سرنگونی دولت سوریه فراهم شود.

اما این نقشه دشمنان سوریه افشا شد و فرماندهی نظامی سوریه و روسیه و همچنین اتاق عملیات مشترک نیروهای مقاومت عملیات آزادسازی غوطه را آغاز کردند تا به خطرهایی که پایتخت را تهدید می کند، پایان دهند.

پس از اینکه معلوم شد گروه های تروریستی قادر به مقاومت در برابر حجم بزرگ حمله ارتش سوریه نیستند و همچنین به دنبال سقوط شهرک های النشابیه و المحمدیه در آغازین روزهای حمله ارتش سوریه در غوطه شرقی دمشق، اتاق عملیات [آمریکا در] پایگاه التنف (مثلث مرزی سوریه، عراق و اردن) که عملیات یک تیپ مزدور را مدیریت می کند، تیپی که شامل یک هزار و پانصد افسر عملیات و عناصری از نیروهای ویژه آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی، اردنی و اسرائیلی در در غوطه است، فرماندهی مرکزی آمریکا که مقر آن در دوحه است ، دستور مستقیم توقف همه عملیاتی که به این تیپ واگذار شده بود، صادر کرد.
نکته دوم این است که فرماندهی مرکزی آمریکا (USCENTCOM) بعد از شروع موفق عملیات ارتش در غوطه، طی دستوری خواستار عقب کشیدن این نیروها در غوطه به نقاط عربین، زملکا و دوما شد تا مقدمه خروج آنها از منطقه غوطه را فراهم کند. این کار قبل از موفقیت ارتش سوریه و نیروهای همپیمان آن در تقسیم غوطه به سه منطقه جدا از یکدیگر انجام شد.

مساله سوم این است که فرماندهی نظامی آمریکا با هدف تخلیه یگان های تیپ فوق الذکر که نقشه آنها قبل از شروع ناکام ماند، شروع به مذاکرات محرمانه با طرف های ذیربط در میدان نبرد سوریه گرفت. اطلاعات مذکور نشان می دهد که بین طرف های ذیربط درباره تخلیه و کمک به دولت ترکیه و سرویس های اطلاعات نظامی این کشور توافقی صورت گرفته است.

در این گزارش آمده است که «شاید مفید باشد یاد آوری کنیم که مقامات ترکیه هم از آمادگی کشورشان برای کمک به تخلیه تروریست های جبهه النصره به إدلب سخن گفتند اما واقعیت غیر از این است، چون در واقع منظور مقامات ترکیه از این تروریست ها، عناصر تیپ نیروهای ویژه خارجی بود».

مساله چهارم این است که در پی فروپاشی سریع جبهه تروریست های غوطه و پیشروی سریع نیروهای ارتش سوریه و ترس شدید فرماندهی مرکزی آمریکا در دوحه از اسیر شدن این عناصر، توسط ارتش سوریه و متحدانش و پیچیده شدن بزرگ این ماجرای بی فایده، طرف های آمریکایی طی فرمانی مستقیم از گروه های جیش الاسلام، فیلق الرحمن و دیگر گروه های تروریستی خواستند به غیرنظامیان اهل غوطه اجازه داده شود به سمت مواضع ارتش سوریه خارج شوند تا لابلای آنها، عناصر تیپ مزدوران خارجی به بیرون غوطه منتقل شوند و سرویس اطلاعات ترکیه بتواند آنها را به مناطقی ویژه در التنف و شمال سوریه که تحت کنترل آمریکاست بفرستد.

مساله پنجم این است که گروه های تروریستی شروع به اجرای این دستور کردند یعنی در روز پانزدهم مارس به غیرنظامیان اجازه خروج دادند آن هم پس از اینکه بین طرف های ذیربط درباره همه جزئیات مربوط به عملیات تخلیه عناصر مزدور خارجی توافق حاصل شد به گونه ای که بر اساس توافقات ایجاد شده تاکنون یک گروه نهصد و شصت نفره از آنها به مناطقی معین منتقل شدند.

مساله ششم این است که طرف های پیگیر این موضوع تاکید کردند که روند تخلیه غوطه ظرف 72 ساعت به پایان می رسد بخصوص که شمار زیادی از این عناصر در اطراف شهرک دوما جمع و آماده شده بودند تا به بیرون این منطقه منتقل شوند.

مساله هفتم این است که طرف های ذیربط تاکید کردند که ارتش سوریه و نیروهای همپیمان آن به عملیات نظامی خود در ناحیه جنوبی غوطه و همچنین در جبهه حرستا ادامه می دهند و اداره عملیات در محورهای دوما به گونه ای خواهد بود که به روند خروج غیرنظامیان و سپس تخلیه عناصر تیپ مزدور از طریق گذرگاه الوافدین ضربه ای نمی زند.

مساله هشتم این است که ارتش سوریه پس از موفقیت تخلیه این عناصر مزدور تا پاکسازی آخرین وجب از خاک غوطه که تا قبل از پایان ماه مارس جاری خواهد بود به عملیات نظامی خود ادامه خواهد داد.
انتهای پیام/ص

عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس

 

منبع خبر : فارس

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.