مخبر - 1396/12/25 - مرحله جدید بحران سوریه

مرحله جدید بحران سوریه
سست کردن مثلث روسيه، ايران و ترکيه و کسب همکاري ترکيه براي ماندن در شرق فرات، ايده جديد مذاکراتي با ترکيه است.
مرحله جدید بحران سوریه

به گزارش مشرق، هادی محمدی تحلیلگر مسایل بین الملل در یادداشت روزنامه جوان نوشت:

از نگاه وزرای سه کشور ضامن آتش بس در سوریه که در آستانه به بررسی و ارزیابی اوضاع سوریه پرداختند، کاهش تنش در مناطق، مقدمه ورود به پروسه سیاسی سوریه است که بدون هرگونه مداخله خارجی باید به سرانجام برسد.

این راهبرد از نگاه امریکا، غرب، رژیم صهیونیستی و شرکای عرب آنها متفاوت است ولی آنچه همگی را در یک فصل مشترک قرار می دهد، مرحله جدید از بحران تروریستی در سوریه است. امریکا و لیست شرکای آنان که قرار بود با تکیه بر تروریسم تکفیری، اهدافی را در سوریه و عراق محقق کنند، اکنون نقش مستقیم و علنی تر از گذشته را ایفا می کنند و برای توقف یا کند کردن روند نابودی تروریست ها، دست به هر تلاشی می زنند.

جنگ رسانه ای، اتهامات نخ نمای حقوق بشری تا مرز حمله نظامی را از خود نشان می دهند ولی در عرصه میدانی، در کنار تلاش مأیوسانه برای حفظ تروریست ها و حفظ جغرافیای اشغالی در شرق فرات، با چراغ سبز به ترکیه در عفرین و منبج و احتمالاً شرق فرات، به پیچیده تر کردن اوضاع با اشغال مناطق توسط ترکیه هم دل بسته اند. ترک ها که مطامع تاریخی برای اشغال شمال عراق و سوریه را با تهدید موهوم کردی و پ ک ک گره زده اند، امتیازخواهی در سوریه را از طریق اشغال مناطق شمال سوریه امکانپذیر می دانند.

بیشتر بخوانید پیشنهاد اردوغان به آمریکا درباره شرق فرات

اردوغان که در رؤیای اشغال دمشق و حکومت اخوانی بود، اکنون به موازات همکاری در آستانه، به امریکا و ناتو هم پالس تشویق آمیز می دهد تا ناتو و امریکا و غرب برای جلوگیری از نابودی تروریست ها، وارد درگیری مستقیم شوند و یا با امریکایی ها برای جایگزین شدن به جای کردهای پراکنده در شمال سوریه وارد مذاکره شده است، چراکه امریکا هم، شراکت با کردها را ناپایدار می داند و پایگاه های نظامی خود در شرق فرات را آسیب پذیر و در نتیجه، ورود به درگیری را بسیار پرهزینه ارزیابی می کند، لذا همکاری با ترکیه را سودمند می داند.

سست کردن مثلث روسیه، ایران و ترکیه و کسب همکاری ترکیه برای ماندن در شرق فرات، ایده جدید مذاکراتی با ترکیه است. به هر حال مرحله جدید بحران تروریستی آغاز شده و پاکسازی تروریست های جبهه النصره و فیلق الرحمن در غوطه شرقی امری قطعی است و ترکیه تلاش دارد جیش الاسلام و احرارالشام را در این منطقه با عنوان گروه های معتدل حفظ نماید.

اسرائیلی ها هنوز در شوک سقوط F16 به سر می برند و آنچه برای نهایی شدن اوضاع میدانی در سوریه باید به اولویت های عملیاتی و اقدامات نظامی منتهی شود، در فضای جدید، با نوعی ابهام روبه رو است، چراکه صحنه جدید نیاز به آرایش متناسب با رخدادهای راهبردی تر دارد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.