مخبر - 1396/12/25 - لاوروف: تهدید دمشق قابل قبول نیست

لاوروف: تهدید دمشق قابل قبول نیست
نيروهاي دولتي سوريه با شتاب بيشتري در حال پيشروي عليه آخرين مناطق تحت کنترل گروه هاي تروريستي در حومه دمشق هستند و شمارش معکوس براي آزادسازي غوطه شرقي شروع شده است؛ تحولي که مي تواند ضربه مرگبار ديگري براي امريکا، رژيم صهيونيستي و عربستان سعودي باشد و به همين دليل نيز آنها به هر دري مي زنند تا مانع ...
لاوروف: تهدید دمشق قابل قبول نیست

نیروهای دولتی سوریه با شتاب بیشتری در حال پیشروی علیه آخرین مناطق تحت کنترل گروه های تروریستی در حومه دمشق هستند و شمارش معکوس برای آزادسازی غوطه شرقی شروع شده است؛ تحولی که می تواند ضربه مرگبار دیگری برای امریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی باشد و به همین دلیل نیز آنها به هر دری می زنند تا مانع سقوط غوطه شوند و حتی با مطرح کردن اتهامات تکراری شیمیایی از احتمال اقدام نظامی حرف می زنند یا گزارش هایی از تجمع گروه های تررویستی در جنوب برای آغاز جبهه جدیدی می دهند تا مقاومت را به شک و هراس بیندازند.
رسانه های نزدیک به مخالفان سوری روز گذشته تأیید کردند که ارتش سوریه موفق شده به عمق غوطه شرقی نفوذ کند. گروه موسوم به «دیده بان حقوق بشر سوریه » که دفتر آن در لندن قرار دارد، نوشت: نیروهای رژیم [سوریه] بعد از عقب نشینی کامل رزمندگان [عناصر تروریستی] از شهرک حموریه، به طور کامل بر شهرک مسلط شدند.
همزمان با این اتفاق، هزاران نفر از غوطه شرقی، از گذرگاه امنی که ارتش از شهرک حموریه ایجاد کرده بود، خارج شدند و خود را به نیروهای ارتش سوریه رساندند. عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی غوطه شرقی از گروه های تروریستی که منبع ناامنی در پایتخت هستند، از ششم اسفندماه آغاز شده و مراحل نهایی خود را طی می کند. تاکنون بیش از 65 درصد غوطه شرقی که آلوده به حداقل سه گروهک تروریستی بود، پاکسازی شده و شهر مهم دوما در شمال غوطه شرقی نیز در محاصره کامل ارتش قرار گرفته و از طرفی دیگر اکنون ارتش با آزادسازی حموریه خود را در قلب بخش جنوبی غوطه شرقی می بیند.
ناظران آزادسازی غوطه شرقی را قطعی می دانند که عواقب مهمی را در پی خواهد داشت. روزنامه اسرائیلی هاآرتص طی یادداشتی نوشت غوطه شرقی ضربه سنگینی برای امریکا و اسرائیل خواهد بود. این منطقه که در همان اوایل بحران به دست گروه های تروریستی درآمد اهمیت مهمی در تأمین امنیت پایتخت دارد. از زمان شروع عملیات نیروهای دولتی برای آزادسازی این منطقه غرب فشارهای رسانه ای و دیپلماتیکی زیادی وارد کرده تا مانع از تسلط دولت مرکزی بر غوطه شوند. طی چند روز گذشته مقامات امریکایی با مطرح کردن اتهامات تکراری شیمیایی تلاش کرده اند زمینه اقدام نظامی را فراهم آورند. این تلاش های امریکا با واکنش جدی روسیه مواجه شده است. روز گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور در آنکارا نسبت به ماجراجویی امریکا هشدار داد. وی در جریان نشست سه جانبه با همتایان خود از ترکیه و ایران در آستانه گفت: تهدید واشنگتن درباره حمله به دمشق قابل قبول نیست. لاوروف افزود: غرب از تروریست ها در غوطه دمشق حمایت می کند. بیش از 12هزار تن پنج شنبه از غوطه شرقی فرار کردند.

جبهه جدید برای نجات تروریست ها در غوطه

علاوه بر اتهامات شیمیایی برای مهیا کردن زمینه دخالت خارجی گزارش ها حاکی از صف آرایی گروه هایی تروریستی برای باز کردن جبهه جدید علیه نیروهای مقاومت در جنوب سوریه است تا بدین طریق از شدت عملیات نیروهای دولتی در غوطه شرقی بکاهند.
تروریست ها با حمایت امریکا، اسرائیل و عربستان این بار در جنوب سوریه مستقر شده اند و قصد دارند با آغاز عملیات گسترده به زعم خود موازنه قوا را در سوریه تغییر دهند. اطلاعات و گزارش های دریافتی نشان می دهد که هزاران تروریست تا بن دندان مسلح در جنوب سوریه تجهیز شده و آماده آغاز عملیات نظامی علیه ارتش سوریه هستند. وبگاه خبری «رأی الیوم» گزارش داد که سرویس های جاسوسی اسرائیل، امریکا و عربستان مقدمات این عملیات را فراهم کرده اند و پر واضح است که این سرویس ها حمایت نظامی، تسلیحاتی و لجستیکی را از تروریست ها به عمل خواهند آورد تا شاید به زعم خود بتوانند ورق را در سوریه به سود خود برگردانند، معادلات نظامی را تغییر دهند و فشار را از روی تروریست های محاصره شده در غوطه بردارند. رأی الیوم اعلام کرد که بعید نیست نهایتاً اسرائیل در عملیات جنوب سوریه به صورت مستقیم وارد عمل شود تا از تروریست های حاضر در این منطقه حمایت کند. این حمایت احتمالی از سلسله جبال «حرمون» آغاز و به منطقه قلمون شرقی خواهد رسید. اسرائیل همچنین روی تروریست ها حساب باز کرده تا کمربند امنیتی برای این رژیم ایجاد و جولان اشغالی را از عمق جغرافیایی سوریه جدا کنند. این وبگاه در پایان گزارش داد، امروز یقیناً در انتظار «طوفان های جدید جنوب» هستیم؛ موجی که برخی از آن تحت عنوان موج جنون آمیز یاد می کنند، چرا که این موج عبارت است از حملات انتحاری گسترده و حملات پیاپی تروریست ها تا بتوانند در استان قنیطره دستاورد راهبردی کسب کنند.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.