مخبر - 1396/12/25 - صدویازده سال از تولد پروین اعتصامی گذشت

صدویازده سال از تولد پروین اعتصامی گذشت
25 اسفند ماه 1396، يکصد و يازدهمين سالگشت تولد پروين اعتصامي، «ملکه النساءالشواعر» و «خنساءعصر و رابعه دهر» بنا به تعبير مرحوم علامه محمد قزويني است.
صدویازده سال از تولد پروین اعتصامی گذشت

ایران آنلاین / نصرالله حدادی پژوهشگر/ از پروین اعتصامی فراوان گفته اند و نوشته اند و متأسفانه چه بدخواهان او و چه برخی از دوستدارانش، در حق او جفا کرده و به بیراهه رفته اند و هرگز نتوانسته اند آن گونه که باید و شاید از عهده برآیند. از زندگی او تا درگذشت دردناکش و مظلومیتی که براین بانوی بزرگ شعر و ادبیات فارسی، در زمان حیات و بخصوص مماتش رفته است. مخالفانش از سیدضیاالدین طباطبایی گرفته تا فضل الله گرگانی. سید ضیا با اعتراض سیاسی علیه ملک الشعرای بهار که نخستین مقدمه را بر چاپ اول دیوان پروین نوشت، تا فردی بیمار و کینه جو، چون نویسنده «تهمت شاعری» در سال 1356، یعنی 36 سال بعد از درگذشت آن بزرگ بانو، آن هم به دلیل بی اعتنایی پروین به او، به خاطر شخصیت خاص و موقعیت خانوادگی متمایزش و بماند که جناب فضل الله گرگانی، از جمله دستگیر شدگان گروه 53 نفر بود و انگیزه های گروهی، حزبی و ایدئولوژیک علیه شعرا و شعراصیل پارسی و پدیده ای که تحت عنوان «نوگرایی» در شعر مادر همان سال ها رخ داده بود، با حمایت گِرُوَندگان به این مرام و تشویق و ترغیب این گونه افراد از سوی نام آشنایانی چون احسان الله طبری، تئوریسین حزب توده! انگار «شاعر بودن» پروین، از همان روزی که دیوان او چاپ شد، آغاز گشت و بعد از شهریور 1320، مستمسکی برای دار و دسته سیدضیا شد تا با بهار تسویه حساب نمایند و در این بین پروین قربانی شد. اما سیدضیا، فقط عرض و آبروی خود را بیشتر به حراج گذاشت و پروین ماند و سیدضیا به خاطره ها پیوست. سیدضیا در «بیانیه اتحادیه کشاورزان و ترقی خواهان» پروین را «یک محصله امریکایی» می نامد و او را «هیچ ندان» خطاب می کند.

در 18 بهمن ماه 1324، ابوالفتح اعتصامی، دومین برادر پروین، در نامه ای به قاسم خان صوراسرافیل از او خواست، به علت حشر و نشر با پدرش و پروین، طامات بافی های دارو دسته سیدضیا را پاسخ دهد. قاسم تبریزی، معروف به میرزا قاسم خان صوراسرافیل که همرزم مرحومان میرزا جهانگیر خان صوراسرافیل و میرزاعلی اکبرخان دهخدا بود و در آن وقت در بستر بیماری افتاده و سال ها از کارکردن و نوشتن به همین علت، معذور بود، ضمن اظهار تفقد به ابوالفتح اعتصامی، در بخشی از نامه اش تأسف می خورد از اینکه پروین را «دوشیزه مدرسه امریکایی» می نامند و تأکید می کند: «پروین برای آشنایی با ادبیات بیگانگان، زبان انگلیسی فرا گرفت. چرا این آقا در زمان حیات پدر و دختر زبان نگشود» و شهادت مرحومان دهخدا و سیدنصرالله تقوی را مبنی بر شاعر بودن پروین حجت می آورد.

اما نکته ناگفته درباره شعر و شاعری پروین را مرحوم دکتر ضیاءالدین سجادی، استاد برجسته ادبیات دانشسرای عالی، روایت می کند که بس خواندنی است؛ دوست عزیزم، جناب آقای اصلان شاملو که خود در سال های 1347 تا 1351 در این دانشسرا دانشجو بوده برای نگارنده، مرقوم داشته اند: «روزی در کلاس تدریس استاد، صحبت از شاعره بزرگوار زنده یاد خانم پروین اعتصامی و عظمت و نقش مشارالیها در ادب فارسی شد. استاد دکتر سجادی اهل مشهد بودند و تا جایی که به یاد دارم توفیق دانشجویی مرحوم استاد ملک الشعرای بهار را هم داشتند. استاد سجادی فرمودند زمانی که دیوان خانم پروین منتشر شد، عده ای از شعرا و اهل ادب، ایشان را متهم نمودند که این اشعار و دیوان متعلق به شما نیست و اشعار مزبور توسط پدر شما، مرحوم استاد اعتصام الملک سروده شده و چون به شدت به شما علاقه مند است، دیوان شعر را به نام شما منتشر کرده است. لذا مقرر شد برای رفع این شبهه و اتهام، توسط استاد بهار امتحانی از خانم پروین به عمل آید. خانم پروین خدمت استاد بهار رسید و استاد دو کلمه مست و هوشیار را به عنوان امتحان به خانم دادند و فرمودند: قطعه ای بسرایید به نحوی که در استدلال و ادله، مست بر هوشیار چیره شود. لذا «محتسب مستی به رده دید وگریبانش گرفت» را خلق نمودند. با گرامیداشت زاد روز بزرگ بانوی ادبیات فارسی، به نسل امروز و فردای ایران و بخصوص بانوان، یادآور شویم، پروین یگانه تاریخ ادبیات ماست.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.