مخبر - 1396/12/24 - آموزش قرآن صدقه جاریه است

آموزش قرآن صدقه جاریه است
رئيس اداره قرآني آستان قدس رضوي با اشاره به احکام قرآن گفت: مکان برگزاري جلسات قرآن غصبي نبايد باشد و در صورت تداخل نماز جماعت با جلسه قرآن، نماز جماعت مقدم است چرا که بي‎ اعتنايي به نماز جماعت حرام است.
آموزش قرآن صدقه جاریه است

عقیق:کاروان قرآنی شوق تلاوت امروز 24 اسفندماه به پارکی در کربلا رفته و در فضای باز به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداختند.
هرچیزی که مصداق بی احترامی به قرآن باشد حرام است
پس از آن نیز حجت الاسلام مهدی شجاع رئیس اداره قرآنی آستان قدس رضوی در جمع قاریان نوجوان کاروان شوق تلاوت به لزوم توجه در تلاوت قرآن کریم پرداخت و با بیان اینکه گرفتن وضو برای تلاوت و نگارش آیات قرآن مستحب است اظهار داشت: اگر انسان قرآن را از روی عقل نجس کند حرام است و باید آن را تمیز کرد و در صورتی که با از بین بردن نجاست اهانت بیشتری به قرآن شود باید آن بخش را جدا کند.
حجت الاسلام شجاع با اشاره به اینکه هر چیزی که مصداق بی احترامی به قرآن باشد حرام است خاطر نشان کرد: سجده در آیاتی که سجده واجب است باید انجام شود و اگر کسی فراموش کرد باید زمانی که یادش بیاید سجده را به جای آورد. حتی افرادی که با قاری آیه را میخوانند باید دوبار سجده کنند چون یک بار قاری خوانده و شنیده و یک بار هم خودش خوانده است.
سوره هایی که سجده واجب دارند
وی با بیان اینکه ملاک سجده در آیه شنیدن یا تلاوت تمام آیه است گفت: در سجده واجب لزومی ندارد که ذکری گفته شود یا با وضو و مهر باشد فقط حالت سجده کافی است بنابراین در ایاتی از سوره های سجده فصلت و نجم و علق باید وقتی به آیات سجده واجب رسیدید سجده کنید.
حجت الاسلام شجاع با اشاره به احکام سوره های قرآن در نماز اظهار داشت: در رکعت اول و دوم نماز واجب باید ابتدا فقط سوره حمد را بخوانید و بعد سوره کامل خوانده شود اما در نمازهای مستحبی می توان بخشی از سوره یا چند سوره را قرائت کرد.
تقدم نماز جماعت به برگزاری جلسات قرآن
رئیس اداره قرآنی استان قدس با بیان اینکه آقایان باید حمد و سوره در نمازهای صبح و مغرب و عشا را بلند بخوانند تصریح کرد: مکان برگزاری جلسات قرآن غصبی نباید باشد و در صورت تداخل نماز جماعت با جلسه قرآن, نماز جماعت مقدم است چرا که بی اعتنایی به نماز جماعت حرام است.
وی با اشاره به اینکه خواندن قرآن در اماکنی که موجب ایجاد مزاحمت برای دیگران شود جایز نیست مگر در هنگام اذان خاطر نشان کرد: پول دادن برای تصحیح قرائت اشکال دارد اما گرفتن اجرت در تلاوت قرآن کریم جایز است.
شنیدن صوت زنان حرام است/ توصیه حضرت زهرا(س) به امام علی(ع) قبل از شهادت
حجت الاسلام شجاع با بیان اینکه شنیدن صوت تلاوت زنان حرام است، گفت: در همخوانی بانوان اگر صدای یکی از بانوان غالب نباشد اشکال ندارد که در فتوای رهبر معظم انقلاب آمده است که اگر به قصد لذت نباشد اشکال ندارد.
وی با اشاره به اینکه روح افرادی که از دنیا می روند به آرامش نیاز دارد که این امر با تلاوت قرآن محقق می شود، افزود: حضرت زهرا(س) به امام علی(ع) فرمودند وقتی من را تدفین کردی تنهایم نگذار و برایم قرآن بخوان. پس تلاوت قرآن را برای ارواح مومنین و مؤمنان هدیه کنید.
آموزش قرآن صدقه جاریه است
حجت الاسلام شجاع با بیان اینکه برزخ سختی های زیادی دارد، خاطر نشان کرد: صدقات جاریه در برزخ به داد ما می رسد که آموزش قرآن کریم یکی از صدقات جاریه است و باید به آن توجه کرد.
وی با اشاره به اینکه جامعه ما باید قرآنی شود گفت: رهبر معظم انقلاب به حفظ قرآن تاکید کردند چرا که با انس با کلام وحی جامعه قرآنی شود که برای این امر ابزارهای رسانه ای و تبلیغی باید در خدمت قرآن باشد.
نماز انسان را در دنیا و آخرت هدایت می کند
رئیس اداره قرآنی آستان قدس رضوی با بیان اینکه مردم ما به قرآن خواندن توجه زیادی ندارد افزود: در حرم امام رضاع(ع) بررسی کردیم کتاب های مفاتیح زودتر تغییر می کند و مصحف شریف کمتر آسیب می بیند که نشان می دهد مردم ما قرآن خوان نیستند و تنها همان سوره های اول واقع در مفاتیح را قرائت می کنند.
وی با اشاره به اینکه انس با کلام وحی تدبر و فهم قرآن را در پی دارد تصریح کرد: برخی قاریان وقتی رتبه ای کسب می کند به استاد خود بی اعتمادی می کند. باید احترام استاد خود را حفظ کنید حتی همان کسی که روخوانی قرآن را به شما آموخته است. نباید گرفتار غرور و خود برتربینی شوید.
حجت الاسلام شجاع با بیان اینکه اگر می خواهید به جایی برسید و قرآن شما را در دنیا و آخرت بالا ببرد به کلام وحی عمل کنید، تصریح کرد: یکی از علما می گفت دنیا و آخرت می خواهی به نماز اول وقت توجه کنید.
منبع:فارس

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.