مخبر - 1396/12/24 - غوطه؛ آوردگاه تمام عیار تروریسم ستیزی مقاومت

غوطه؛ آوردگاه تمام عیار تروریسم ستیزی مقاومت
غوطه شرقي به دليل اهميت استراتژيک خود و قرار گرفتن در جغرافياي منحصر به فرد در نزديکي پايتخت سوريه، به مولفه هاي اهميت ميداني نبرد افزوده است.
غوطه؛ آوردگاه تمام عیار تروریسم ستیزی مقاومت

به گزارش خبرنگار حوزه تحولات منطقه گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ غوطه شرقی امروز به میدان رویارویی میان تروریست های حامی غرب و محور مقاومت تبدیل شده، با این تفاوت که غرب برای حفظ منافع و برای طمع سیری ناپذیر خود در منطقه می جنگند و کشورهای حامی جریان مقاومت در کنار سوریه و محور مقاومت ایستاده اند. به علاوه غوطه شرقی به دلیل اهمیت استراتژیک خود و قرار گرفتن در یک جغرافیای منحصر به فرد در نزدیکی پایتخت سوریه، به مولفه های اهمیت میدانی نبرد افزوده است.

امروز دولت سوریه توانسته موقعیت خود در تمام مناطق کشور را به ثبات برساند و آزادسازی ادلب و غوطه را در دستور کار قرار دهد، دو منطقه ای که هنوز هم تروریست ها در آن وجود دارند و مقاومت می کنند.

گذشته از این جنگ نیابتی، غوطه به مأمنی برای گروهک های تروریستی تکفیری تبدیل شده و همین امر به افزایش تنش ها در این منطقه که در نزدیکی پایتخت سوریه واقع شده؛ منجر شده است. چون غوطه شرقی چسبیده به دمشق است، تکفیری ها رویای تصرف این شهر و پس از آن اشغال پایتخت را در سر می پرورانند و به همین دلیل از جنگ در غوطه کوتاه نمی آیند.

در روزهای نخست اسفندماه 96 به دنبال حملات هوایی و زمینی گروه های معارض با دولت قانونی و مردمی بشار اسد شرایطی فراهم شد تا دو کشور سوئد و کویت پیشنهاد تصویب یک قطعنامه آتش بسی در این کشور را ارائه دهند.

24 فوریه، قطعنامه پیشنهادی سوئد و کویت در خصوص آتش بس سی روزه در سوریه به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید. برابر این قطعنامه قرار شد تا به مدت 30 روز آتش بس در سراسر سوریه حاکم شود. در این میان، اما به درخواست روسیه و به منظور مقابله با تروریسم، گروهک های تروریستی از جمله داعش، القاعده و جبهه النصره در شرایط این آتش بس قرار نمی گیرند.

بلافاصله پس از رای گیری قطعنامه آتش بس، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل مدعی شد که " ایالات متحده خواستار اعمال فشار شورای امنیت بر رژیم اسد و متحدانش یعنی ایران و روسیه برای پایبندی به مفاد آتش بس است و شک داریم که رژیم اسد به آن پایبند بماند!"

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پاسخ به اظهارات واهی نیکی هیلی گفت: محور مقاومت و دولت سوریه به این قطعنامه پایبند خواهد بود و ارتش سوریه به دنبال آتش بس است تا بتواند امنیت مردم دمشق را تامین کند.

در واقع اظهارات نیکی هیلی در حالی مطرح شد که واشنگتن با اتخاذ سیاست های خود و حمایت از گروهک تروریستی اجازه نداد که روند این آتش بس حتی ده روز به طول بینجامد و بلافاصله وارد عمل شد, به گونه ای که با وجود گذشت چند روز از تصویب قطعنامه، حملات گروهک جیش الاسلام به سرکردگی عربستان سعودی علیه غیر نظامیان صورت گرفت، درست مثل کاری که آمریکا و داعش در سال 94 انجام دادند و پس از به ثمر نشاندن یک آتش بس دروغین فاجعه خان طومان را رقم زدند، حادثه ای که مانند خنجری از پشت بر پیکره آتش بس منعقد شده نشست.

انتم

دلایل اهمیت غوطه شرقی غوطه شرقی به دلیل نزدیکی به دمشق از اهمیت خاصی برای گروه های معارض برخوردار است و این ارزش زمانی افزایش می یابد که این منطقه فاصله اندکی با سفارت روسیه در سوریه دارد. همانطور که گفته شد چون غوطه شرقی چسبیده به دمشق است، تکفیری ها رویای تصرف این شهر و پس از آن اشغال پایتخت را در سر می پرورانند و به همین دلیل از جنگ در غوطه کوتاه نمی آیند.

غوطه شرقی در مجموع به عنوان گلوگاه موجودیت گروه های تروریستی در نزدیکی دمشق به شمار می رود. فاصله کم غوطه شرقی با دمشق، امکان پرتاب خمپاره ها از این منطقه به پایتخت سوریه و ایجاد ناامنی در این شهر یکی از مهمترین دلایل اهمیت راهبردی غوطه شرقی به شمار می رود.

از دیگر ابعاد اهمیت راهبردی غوطه شرقی برای دولت سوریه این است که این منطقه مشرف به جاده حمص - دمشق است که از کنار غوطه شرقی عبور می کند.

نزدیکی منطقه غوطه شرقی به سفارت روسیه و حملات متعددی که توسط خمپاره های تروریست های مسلح این منطقه به نزدیکی های سفارت انجام داده، خشم مسکو را نیز در پی داشته و این کشور در پی به پایان دادن داستان تروریست ها در این منطقه شده است.

پر واضح است که ایالات متحده آمریکا امروز جنگ خود با مسکو را به داخل خاک سوریه کشانده اند، به همین منظور با حمایت از گروهک های تروریستی قصد دارد تا بدون حضور مستقیم و به واسطه این گروه ضربه مهلکی بر روسیه وارد کند.

انتم

آتش بس از نوع آمریکایی تا کنون نحوه انتشار اخبار تحولات سوریه بسیار متفاوت بود. واقعیت این است که گروهک های تکفیری تروریستی فارغ از در نظر داشتن متن قطعنامه به کشتار غیر نظامیان غوطه شرقی پرداختند، اما این اخبار به درستی در جهان منعکس نشده بود. ارتش سوریه در پاسخ به این اقدام خصمانه گروهک های تروریستی حملات هوایی علیه مواضع آنان را آغاز کرد.

برخی از رسانه های غربی به منظور نقض آتش بس سی روزه توسط روسیه اخبار مبنی بر ارسال تسلیحات نظامی روسی به دمشق را منتشر کردند، اما در حقیقت واشنگتن برای تروریست ها به خصوص تکفیری های جبهه النصره تسلیحات پیشرفته ارسال کرده بود و روسیه برای حمایت از دولت سوریه، کاستی های تسلیحاتی دمشق را جبران کرد تا دولت بشار بتواند در مقابل این جنگ نیابتی تاب بیاورد.

نکته جالب ماجرا آنجا است که غوطه شرقی از طرفی به منزله پناهگاهی برای گروهک های تروریستی تبدیل شده و از طرفی دیگر به میدان جنگی برای قدرت های بزرگ دنیا مبدل شده است. گروه تکفیری تروریستی جیش الاسلام با نادیده گرفتن آتش بس، به اشغال خود در غوطه ادامه داد و از خروج مجروحان از این منطقه جلوگیری به عمل آورد و کار را به جایی رساند که گذرگاه های امن مشخص شده برای خروج غیر نظامیان را بمباران شد.

تیتر

در وهله نخست نقض این قطعنامه توسط گروهک های تکفیری مورد توجه رسانه ها قرار نگرفت، اما بعد از آشکار شدن اصل ماجرا پس از اعلام خبر توسط رسانه های داخلی سوریه، رسانه های مخالف شروع به انتشار اخباری مبنی بر توافق میان گروه تروریستی تکفیری جیش الاسلام و ارتش سوریه مبنی بر خروج مجروحان از غوطه کردند، خروزجی که تا کنون بدون حمله خمپاره ای انجام نشده و هنوز هم غیرنظامیان در خطر حمله تروریست ها قرار دارند.

گروهک های تکفیری به منظور کشتار غیر نظامیان سوری از سلاح شیمیایی استفاده می کنند، درحالیکه همواره ارتش سوریه را محکوم به استفاده سلاح شیمایی روسی می کنند. ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص اعلام کرد:" مدرکی دال بر استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی وجود ندارد".

تیتر

برکناری به نام برجام، به کام غوطه دو روز پیش دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور را برکنار کرد و مدعی شد که"توافق هسته ای ایران به نظر من افتضاح است. تیلرسون فکر می کرد توافق خوبی است و من می خواستم آن را تغییر داده یا لغو کنم، اما وی احساس متفاوتی داشت".

اما در حقیقت علت اصلی اختلاف این دو نفر، هشدار های تیلرسون به ترامپ در خصوص قدرتمندی روسیه و ایران در منطقه بوده است. تیلرسون پس از برکناری خود نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ادامه مسیری که روسیه در پیش گرفته می تواند به انزوای بیشتر منجر شود، وضعیتی که به نفع هیچ کس نیست.

اما نکته جالب تر از برکناری تیلرسون، انتصاب مارک پومپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (C.I.A) بعنوان وزیر امور خارجه جدید آمریکا است، شخصی که به خاطر عقاید ضد ایرانی و جنگ طلبانه خود، شهره خاص و عام است. شاید بتوان یکی از دلایل انتصاب مایک پومپئو را در همین مسئله جستجو کرد. به واقع ترامپ با انتخاب وی با یک تیر دو نشان زد. نخست از یکی از مخالفان سرسخت، در کابینه دولت خود استفاده کرد و دیگر اینکه از یک فرد تندرو در عرصه سیاست خارجی با خوی وحشی کمک گرفت، وحشی گری که پیش از این از دولت بوش پسر در منطقه دیده بودیم.

انتم

رئیس جمهور آمریکا با این اقدام درصدد این است تا در سوریه تغییراتی ایجاد کند و با تکیه بر تجارب پومپئو علاوه بر تحریک معارضان سوری ، اطلاعات محسوسی از نقش روسیه در دمشق به دست آورد، ترامپ نمی خواهد که مانند سایر مناطق سوریه جنگ را به روسیه و دولت سوریه ببازد، به همین دلیل به هر ریسمانی چنگ می زند.

عملیات آزادی غوطه، در واقع تحرک نظامی در مواضع سه گروه تروریستی جبهه النصره، فلیق الرحمن و جیش الاسلام در منطقه وسیعی است که حضور در آن، حکم داشتن سلاحی بازدارنده را دارد. این سه گروه اصلی حاضر در غوطه، قطعا تروریست هستند و از هیچ راهی نمی شود عملیات علیه آن ها را، کشتار غیرنظامیان خواند.

اکنون گروه های تروریستی به نام ها و عناوین مختلف، به دلیل اهمیت فوق استراتژیک غوطه و با تکیه بر حمایت های بی دریغ غرب و سعودی ها، تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا غوطه شرقی از اشغال آنها خارج نشود و حتی از امکان مداخله بیشتر نظامی صحبت به میان می آورند. به همین دلیل، آزادسازی غوطه شرقی مهر تائیدی بر بسته شدن پرونده تروریست ها در سوریه خواهد بود و نباید با طرح های نخ نما شده آمریکا و هم پیمانانش، میدان نبرد غوطه و ضرورت رویارویی با تکفیری ها در این ناحیه از درجه اهمیت ساقط شود، موضوعی که از سوی رسانه های غربی با عنوان قائل شدن حقوقی برای گروه های مخالف دولت دمشق و یا نگاه برابر به طرف های درگیر در میدان نبرد، مطرح می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.

منبع خبر : نسیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.