مخبر - 1396/12/24 - شرط داشتن کلیه هایی سالم

شرط داشتن کلیه هایی سالم
يک فوق تخصص کليه بااشاره به اينکه ديابت و فشارخون به کليه ها آسيب مي زند گفت: سنگ هايي که در لوله حالب گير مي افتند کليه را خفه مي کنند و اگر تا 4 هفته درمان نشوند، کليه از کار مي افتد.
شرط داشتن کلیه هایی سالم

خبرگزاری مهر: یک فوق تخصص کلیه بااشاره به اینکه دیابت و فشارخون به کلیه ها آسیب می زند گفت: سنگ هایی که در لوله حالب گیر می افتند کلیه را خفه می کنند و اگر تا 4 هفته درمان نشوند، کلیه از کار می افتد. دکتر حسین کرمی اظهارداشت: بیماری سنگ کلیه در همه دنیا وجود دارد. شیوع بیماری سنگ کلیه در کشور حدود 8 الی 10 درصد است، این بیماری در مردان به نسبت شایع تر از زنان است.
وی افزود: سنگ کلیه در هر سنی اتفاق می افتد. هر چه سن ابتلا به آن پایین تر باشد، اغلب علت آن بیماری های زمینه ای است. ما در افراد کم سن و سال به دنبال بیماری های زمینه ای که سبب ایجاد سنگ کلیه می شوند، هستیم. بالا بودن اگزالات خون، بالا بودن کلسیم خون خصوصا در بیماری پرکاری غده پاراتیرویید می تواند سنگ سازی در کلیه را ایجاد می کند.
این فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ادامه داد: مصرف کم آب آشامیدنی، مصرف زیاد نمک، مصرف بیش از حد غذا های پروتیینی، کم تحرکی، وجود عفونت های ادراری با باکتری های خاص و هرگونه انسداد در سیستم ادراری؛ چه این انسداد مادرزادی باشد و چه به مرور ایجاد شده باشد؛ وجود برخی بیماری های زمینه ای نظیر بیماری های ارثی، کمبود برخی از مواد مهار کننده از جمله عواملی هستند که فرد را در معرض ایجاد سنگ کلیه قرار می دهد.
علائم و نشانه های سنگ کلیه
این استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: ممکن است ایجاد سنگ کلیه در بدن کاملا بی علامت باشد یا درد های خفیفی در پهلو ایجاد کند و یا ممکن است فرد به شدیدترین درد ممکن در عالم پزشکی که از درد زایمان در زنان نیز شدید تر است، دچار شود. یکی دیگر از علائم سنگ کلیه خون در ادرار است و همچنین عفونت های ادارای مقاوم به درمان از جمله علائم سنگ کلیه هستند.
درمان سنگ کلیه
کرمی افزود: خوشبختانه 95 درصد سنگ های سیستم ادراری امروزه به روش آندوسکوپی و بدون جراحی، قابل درمان هستند.
این متخصص کلیه و مجاری ادراری گفت: اگر اندازه ی سنگ کمتر 4 میلی متر باشد بیش از 90 درصد از آن ها اصلا درمان نمی خواهند و به صورت خودبه خود دفع می شود و اگر اندازه سنگ بین 4 میلی متر تا 6 میلی متر باشد شانس خودبه خود دفع شدن آن حدود 50 درصد است و درصورتی که سایز سنگ بین 6 میلی متر تا 10 میلی متر باشند حدود 10 درصد امکان دفع خود به خودی آن وجود دارد و فرد می بایست حتما به پزشک مراجعه کند.
وی ادامه داد: اگر اندازه ی سایز سنگ کلیه بیش از 6 میلی متر و یا یک سانت باشد، درمان آن به روش سنگ شکنی برون اندامی انجام می شود و در این صورت فرد سه جلسه به دستگاه سنگ شکنی می رود و بدون بیهوشی سرپایی فرد درمان خواهد شد. در صورتی که با سه جلسه سنگ شکنی، بیمار درمان نشود می بایست روش های دیگری را برای درمان سنگ کلیه امتحان کرد.
کرمی همچنین تصریح کرد: معمولا برای درمان بیمارانی که با سنگ شکن جواب نگرفته اند و همچنین درمان سنگ های بزرگتر از 5/1 سانتی متر از روش درمانی عمل PCNM است که در این روش بدون شکاف جراحی از پوست یک شکاف تونلی به کلیه ایجاد کرده وبا فرستادن یک دوربین به درون کلیه؛ سنگ را خرد کرده و آن را تکه تکه بیرون می آورند. در این روش جراحی، بیمار بجای 20 بخیه فقط 1 بخیه و به جای یک هفته بیستری شدن در بیمارستان، با یک شب بستری در بیمارستان، درمان خواهد شد.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران اظهار کرد: اگر سنگ کلیه در لوله حالب گیر بیفتد به منزله ی خفه کردن کلیه است و هر چه سریع تر می بایست درمان شود، زیرا کلیه ها را از کار می اندازد و برای درمان این سنگ ها فقط چهار هفته فرصت داریم و بعد از آن کلیه بیمار برای همیشه از کار می افتد.
وی ادامه داد: بهترین درمان این سنگ ها به روش آندوسکوپی یا PUL است. در این روش با عبور دوربین از مثانه بیمار؛ سنگ را شکسته وبیرون می آوریم و بیمار به صورت سرپایی درمان می شود.
چگونه کلیه های سالم تری داشته باشیم
کرمی گفت: برای اینکه کلیه های سالمی داشته باشیم می بایست هر 2 ساعت یک بار آب بیاشامیم، مصرف نمک را کاهش داده و هر شش ماه یکبار چکآپ انجام دهند. اگر فشار خون و دیابت مبتلا هستند حتما آن را کنترل کنند.
وی افزود: امروزه یکی از شایع ترین علت های آسیب به کلیه ها و از کار افتادن آن ها از کنترل نکردن فشار خون و دیابت ناشی می شود.
کرمی در آخر یادآور شد: اگر فرد به بیماری های زمینه ای مبتلا است حتما می بایست آن ها را درمان کرد تا سبب آسیب رسیدن به کلیه ها نشود.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.