مخبر - 1396/12/23 - امریکا: اسد پیروز جنگ سوریه است

امریکا: اسد پیروز جنگ سوریه است
پيشروي نيروهاي دولتي سوريه در غوطه شرقي روند پرشتابي به خود گرفته و آزادسازي کامل اين منطقه به معناي ميخي نهايي بر اهداف غرب براي ساقط کردن دمشق خواهد بود؛ تحولاتي که باعث شده مقامات امريکايي اذعان کنند بشار اسد پيروز جنگ هفت ساله سوريه است.
امریکا: اسد پیروز جنگ سوریه است

جوزف ووتل، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی امریکا گفت: «سیاست امریکا این بوده که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باید یا کناره گیری کند یا برود اما بر مبنای نقطه نظر جنگ داخلی در این کشور، به نظر می رسد که دولت اسد در سوریه روند صعودی داشته است.» وی درباره دلیل موفقیت دولت سوریه افزود: «روسیه و ایران به عنوان دو عامل اصلی به نیروهای دولتی سوریه اجازه می دهند تا با گروه های شبه نظامی شامل آنهایی که مورد حمایت امریکا هستند، مبارزه کرده و تنها جبهه های مقاومت که در دست سوریه نیست، غوطه در شرق دمشق و ادلب در شمال سوریه هستند.» لیندسی گراهام، در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا از ژنرال ووتل پرسید که آیا دولت اسد با کمک روسیه و ایران در جنگ داخلی سوریه پیروز شده است که این ژنرال امریکایی پاسخ داد: «به نظرم این دو کشور به دولت اسد کمک کرده اند تا از این وضعیت سربلند بیرون بیاید.» رئیس فرماندهی مرکزی امریکا در پاسخ به این سؤال که آیا سیاست امریکا مبنی بر «رفتن اسد» است، گفت: «سیاست ویژه ما در این مسئله حساس را نمی دانم. در بلندمدت، پیروزی اسد، امریکا را با تهدیدهای زیادی از جانب حزب الله علیه اردن و اسرائیل روبه رو می کند.»
این اظهارات مقامات نظامی در حالی بیان می شود که نیروهای دولتی محله به محله در حال پیشروی در غوطه شرقی هستند. این منطقه که در حومه دمشق قرار دارد در همان اوایل بحران به دست گروه های تروریستی افتاد. اما حالا نیروهای دولتی سوریه و متحدان شان بعد از آزادسازی اکثر مناطق این کشور تصمیم گرفته اند با آزادسازی غوطه شرقی امنیت پایتخت سوریه را تضمین کنند. احتمال سقوط غوطه شرقی زنگ خطر جدی را در میان حامیان تروریست ها به صدا درآورده است. روز گذشته یک روزنامه صهیونیستی طی یادداشتی هشدار داد سقوط غوطه شرقی ضربه سنگینی برای اسرائیل و امریکا خواهد بود. دولت های غربی به رهبری امریکا طی چند روز گذشته با مطرح کردن اتهامات تکراری شیمیایی از احتمال اقدام نظامی علیه سوریه حرف می زدند. احتمال اقدام نظامی علیه دمشق که می تواند روند تحولات را تغییر دهد با واکنش جدی روسیه مواجه شد. وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد به حمله علیه سوریه به شدت واکنش نشان خواهد داد. همچنین روز گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جریان دیدار با همتای ترکی خود گفت: معمولاً امریکا توجه جامعه جهانی را به مسئله غیرنظامیان و تلفات غیرنظامیان بی گناه جلب می کند و از این بهانه برای اعمال قدرت ائتلاف امریکایی بهره برداری می کند در حالی که ما از تمامی کانال ها به امریکا هشدار دادیم. وی ابراز امیدواری کرد امریکا این طرح های غیرمسئولانه را کنار بگذارد.

اعتراض مدافعان «نبل و الزهرا» به ترکیه

در پی کشته شدن مدافعان شهرک های نبل و الزهرا در استان حلب در حملات جنگنده های ترکیه، این افراد با انتشار بیانیه شدید اللحنی، حملات آنکارا به عفرین و مردم این منطقه را وحشیانه توصیف کردند.
به گزارش فارس، ساکنان شهرک های شیعه نشین «نبل و الزهرا » واقع در استان حلب، به حملات جنگنده های ترکیه به مواضع خود و غیرنظامیان به شدت واکنش نشان دادند. در این بیانیه آمده است که «حملات جنگنده های ترکیه به مواضع همپیمانان در نبل و الزهرا که باعث شهادت چند غیرنظامی شد، تجاوز دیگری به ملت و حکومت سوریه است». گروه اطلاع رسانی «الاعلام الحربی » به نقل از این افراد گزارش داد که «وحشیانه بودن حملات ترکیه به مردم ما در عفرین، تخریب منازل و کوچاندن ساکنان آن و حملات پیاپی به ساکنان این منطقه غیر قابل توجیه و پذیرش است». در این بیانیه تأکید شده است که مدافعان روستاهای منطقه از جمله نبل و الزهرا و مدافعان سراسر سوریه حق دارند پاسخ هر حمله ای را بدهند و از تکرار چنین حملاتی هشدار می دهند. جنگنده های ترکیه ایست و بازرسی «الحرش» در نزدیکی مرکز شهر عفرین و وابسته به نیروهای مدافع نبل و الزهرا را بمباران کردند که در جریان آن هشت نفر به شهادت رسیدند. ارتش ترکیه به همراه تروریست های ارتش آزاد و در قالب عملیات «شاخه زیتون » با شبه نظامیان کرد در عفرین از 20 ژانویه درگیر است و قصد دارد خود را به مرکز این شهر برساند. در همین راستا، «بکیر بوزداغ » معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه هفته گذشته ادعا کرد که ترکیه «به مبارزه خود تا پاکسازی کامل منطقه از تروریست ها ادامه می دهد. اگر نظام سوریه لباس خود را عوض کند و در شمایل تروریست ها وارد عفرین شود، هدف قرار خواهد گرفت.»


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.