مخبر - 1396/12/21 - شمارش معکوس خروج تروریست ها از غوطه شرقی

شمارش معکوس خروج تروریست ها از غوطه شرقی
پيشروي سريع نيروهاي دولتي سوريه در مناطق تحت کنترل تروريست ها در حومه دمشق گزينه اي جز مذاکره براي گروه هاي مسلح نگذاشته است. روز گذشته مقامات روسي خبر دادند عده اي از گروه هاي مسلح وارد مذاکره شده اند و احتمال خروج آنها از غوطه شرقي وجود دارد.
شمارش معکوس خروج تروریست ها از غوطه شرقی

عملیات ارتش سوریه علیه افراد مسلح جبهه النصره و هم پیمانانش در اکثر مناطق غوطه شرقی به خصوص در داخل مزارع جسرین و افتریس ادامه دارد. این در حالی است که خمپاره های شلیک شده از سوی گروه های تروریستی در مناطق مسکونی غوطه شرقی و ریف دمشق منجر به کشته شدن تعدادی غیرنظامی شد. بخش « اعلام الحربی » وابسته به حزب الله لبنان که اخبار مربوط به تحولات میدانی را مخابره می کند، اعلام کرد: ارتش سوریه توانست بعد از تسلط بر شهرک مدیرا و رسیدن نیروهای پیشروی کننده از سمت مسرابا به نیروهای مستقر در منطقه « اداره المرکبات » در شهر حرستا، غوطه شرقی را به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم و شهر دوما را محاصره کند. در حال حاضر نیروهای ارتش سوریه به طور کامل حرستا را که بزرگ ترین مقر تروریست های « فیلق الرحمن » در بخش شمالی غوطه شرقی دمشق است، محاصره کرده اند. به گفته منابع میدانی، ارتش سوریه محاصره ای کامل را از چهار جهت بر این شهر دارد و افراد مسلح موجود در آن راهی جز تسلیم شدن یا مرگ ندارند. از سوی دیگر خبر رسید وزارت دفاع روسیه و ارتش سوریه در حال مذاکره با گروه های مسلح در غوطه شرقی هستند تا بتوانند غیرنظامیان را از این منطقه خارج کنند. مسئولان مرکز آشتی حمیمیم در دیداری با رهبران گروه شورشی « فیلق الرحمن » از این گروه خواستند از نیروهای گروه تروریستی النصره دوری کنند، همچنین آنها با رهبران شورشیان « جیش الاسلام » مسئله عقب نشینی فوری نیروهای این گروه را از غوطه بررسی کردند. ولادیمیر زولوتوخین، سخنگوی مرکز حمیمیم اظهار داشت: دیدارهای متعددی با رهبران گروه تروریستی فیلق الرحمن انجام شد و از آنها خواستیم از نیروهای جبهه النصره دوری کنند. فیلق الرحمن پیش تر در بیانیه ای مخالفت قطعی خود را با ورود به هرگونه مذاکره برای آشتی و عقب نشینی از غوطه اعلام کرده بود. به گفته سخنگوی مرکز حمیمیم، نیروهای نظامی مرکز روسیه با هدف دستیابی به توافقنامه ای برای خروج گروه دوم نیروهای « جیش الاسلام » از غوطه، با واسطه هایی بین المللی دیداری با رهبران این گروه مخالف داشتند. جیش الاسلام دو روز قبل با عقب نشینی نیروهای جبهه النصره از غوطه به سمت استان ادلب موافقت کرد و روز جمعه اولین گروه از نیروهای مسلح این گروه تروریستی به همراه خانواده های شان از غوطه شرقی در حومه دمشق از طریق گذرگاه اردوگاه الوافدین به سمت استان ادلب حرکت کردند.

کشف کارگاه تولید تسلیحات شیمیایی در غوطه شرقی

نیروهای ارتش سوریه یک کارگاه تولید تسلیحات شیمیایی در غوطه شرقی کشف کرده اند که تحت تصرف تروریست ها بوده است. «فراس ابراهیم » از افسران ارشد ارتش سوریه به خبرنگاران گفت: نیروهای دولت سوریه حین گشت زنی در شهرک «عفتریس » در غوطه شرقی پس از خروج تروریست ها، یک کارگاه تولید تسلیحات شیمیایی کشف کرده اند. بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی تأکید کرد: «به احتمال قوی، تجهیزات مربوط به این تسلیحات ممکن است به عنوان بخشی از اتهامات جعلی علیه نیروهای دولت سوریه در خصوص استفاده ادعایی از تسلیحات شیمیایی به کار رفته باشد». وزارت خارجه سوریه اخیراً اعلام کرده بود که تروریست ها در غوطه شرقی احتمالاً حمله ای شیمیایی به راه خواهند انداخت تا دولت سوریه را مقصر آن جلوه دهند. این فرمانده ارتش سوریه تأکید کرد: دمشق آماده کمک به انجام تحقیقات درباره حملات شیمیایی در سوریه است اما سازمان های بین المللی پیشنهاد همکاری با دولت سوریه را رد کرده اند.

کمربند دفاعی برای «نبل و الزهرا»

منابع خبری معارض در سوریه می گویند گارد ریاست جمهوری سوریه برای ایجاد کمربند دفاعی از دو شهرک شیعه نشین «نبل» و «الزهرا» در نزدیک حلب مستقر شد. گروه موسوم به «دیده بان حقوق بشر سوریه » روز گذشته خبر داد یگانی از گارد ریاست جمهوری سوریه در جنوب منطقه «عفرین» مستقر شده تا کمربندی دفاعی برای حفاظت از دو شهرک شیعه نشین «نبل» و «الزهرا» ایجاد کند. شهرک های نبل و الزهرا در 31 کیلومتری جنوب عفرین و در شمال غرب شهر حلب قرار دارند که بهمن ماه سال 94 سه سال در محاصره گروه های مسلح تکفیری بودند. ترکیه با پشتیبانی از گروه های مسلحی مثل «ارتش آزاد سوریه»، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را برای مقابله با شبه نظامیان کرد سوریه از 20ژانویه 2018 آغاز کرده و اکنون از چند محور به سوی شهر در حال پیشروی است.

منبع خبر : جوان آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.