مخبر - 1396/12/15 - شکست تجزیه سوریه و یمن

شکست تجزیه سوریه و یمن
ايده «خاورميانه جديد» که اولين بار توسط «کاندوليزا رايس»، وزير امور خارجه «جورج بوش» پسر در سال 2005 مطرح شد، يکي از راهبرد هاي بلندمدت آمريکا براي غرب آسيا به شمار مي آيد که بر اساس آن بنا بود، دامنه اي از بي ثباتي، هرج ومرج و خشونت از لبنان، فلسطين و سوريه تا عراق، کشور هاي حاشيه خليج فارس و ...
شکست تجزیه سوریه و یمن

شکست تجزیه سوریه و یمنبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، سید جعفر قنادباشی در یادداشت روزنامه حمایت نوشت: ایده «خاورمیانه جدید» که اولین بار توسط «کاندولیزا رایس»، وزیر امور خارجه «جورج بوش» پسر در سال 2005 مطرح شد، یکی از راهبرد های بلندمدت آمریکا برای غرب آسیا به شمار می آید که بر اساس آن بنا بود، دامنه ای از بی ثباتی، هرج ومرج و خشونت از لبنان، فلسطین و سوریه تا عراق، کشور های حاشیه خلیج فارس و ایران، مرز های جدید جغرافیایی را شکل دهند. این پروژه تا مدت ها در مرحله برنامه ریزی به سر می برد و پس از قطعی شدن مراحل آن، نخستین نقشه خاورمیانه تجزیه شده توسط «رالف پیترز»، سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا تهیه شد و در نشریه نیرو های مسلح آمریکا در سال 2006 به چاپ رسید.
ازنظر راهبردنویسان آمریکایی «طراحی دوباره مرز های خاورمیانه»، «تجزیه خاورمیانه به کشور های کوچک تر» و «تغییر مرزها» راه حل اساسی مشکلات خاورمیانه معاصر بود. ضمن اینکه طراحان این توطئه، عمده مشکلات کشور های غرب آسیا را مشکلات «داخلی» و «فرهنگی» این کشور ها و نه مداخلات بیگانگان فرض می کردند و معتقد بودند تجزیه خاورمیانه گرچه تبعات منفی به همراه دارد، اما برای نیل به اهداف مدنظر، چاره ای جز تحمل این درد «ضروری» و «اجتناب ناپذیر» وجود ندارد.
درنتیجه، اولین مرحله این طرح را در سال 2006 از لبنان آغاز کردند که با پیروزی قاطع نیرو های مقاومت اسلامی لبنان بر صهیونیست ها، نتایجی کاملاً مغایر با آنچه در سر می پروراندند، به دست آمد. پنج سال بعد در سال 2011، سازوکاری جدید با میدان داری تروریست های تکفیری برای اجرای پروژه شکست خورده قبلی در دستور کار قرار گرفت، ولی با گذشت هفت سال از آن، این طرح نیز به سرنوشت طرح پیشین دچار شد و تروریست ها متعاقب سقوط پایتخت خود خوانده شان در موصل و تار و مار شدن در سوریه، از قاعده بازی کنار گذاشته شدند. اکنون نوبت به ورود «کردها» به معرکه بود؛ بازیگرانی که با چراغ خاموش وارد گود شدند، تلاش کردند حضور میدانی آن ها حساسیت زا نباشد و مشخصاً، مأموریت تمام کردن کار ناتمام داعش را برعهده گرفتند.
افشاگری روزنامه «استار» ترکیه در خصوص طرح آمریکا برای تأسیس دولتی خودمختار در شرق و شمال سوریه به رهبری حزب کردی «اتحاد دموکراتیک» نیز مؤید این ماجراست. در این گزارش آمده است: نمایندگان آمریکا، انگلیس، فرانسه، اردن و عربستان سعودی طی دیداری محرمانه در واشنگتن، طرح تجزیه سوریه را تهیه کرده اند که شامل شش گام است: «تشکیل دولت کردی در شرق و شمال سوریه»، «کمک به این دولت برای رسیدن به دریای مدیترانه»، «دخیل کردن سازمان ملل در تأسیس این دولت و به رسمیت شناختن آن»، «رد نتایج مذاکرات صلح سوریه در نشست های آستانه و سوچی»، «ایجاد نمایندگی این دولت در سازمان ملل توسط آمریکا» و «وادار کردن ترکیه به پذیرش این طرح و توقف عملیات های نظامی در شمال سوریه».
انتخاب کرد ها برای تکمیل پازل تجزیه سوریه به این جهت است که حزب «اتحاد دمکراتیک» (PYD)، بزرگ ترین حزب کرد های سوریه معتقد بود در برابر نظام سوریه و گروه های تروریستی تکفیری، باید جبهه سومی تشکیل داد که نه با نظام سوریه همراه باشد و نه در صنف گروه های مسلح خواهان براندازی نظام در این کشور احصاء شود.
کرد های ساکن شمال سوریه تا اوایل سال 2014، تحرک و فعالیت خاصی در این منطقه نداشتند و محل سکونت آن ها همانند قبل از جنگ، به مناطقی از سه استان «حسکه»، «رقه» و «حلب» محدود می شد، ولی پس از آشکار شدن نشانه های ناتوانی تکفیری ها، سه منطقه «جزیره»، «کوبانی» و «عفرین» اعلام خودمختاری کردند و پنتاگون به ظاهر، بجای تروریست های تکفیری، آموزش و تجهیز تروریست های به اصطلاح میانه رو را کلید زد.
«باراک اوباما»، رئیس جمهور سابق آمریکا برای اولین بار در 12 اکتبر 2015 در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی بی اس» صراحتاً به شکست تلاش های کشورش در سوریه اذعان کرد و گفت: «سوریه یک مشکل دشوار برای جامعه جهانی است و آمریکا تاکنون قادر به حل آن نبوده است». اوباما در آن مصاحبه تنها به شکست کشورش در سوریه اذعان نکرد، بلکه به ناکامی تلاش های واشنگتن برای آموزش و تجهیز نیرو های مخالف به اصطلاح میانه رو نیز اعتراف کرد.
شکست طرح حمایت از تروریست های به اصطلاح میانه رو که بعد ها معلوم شد همه آن ها به تابعی از داعش و جبهه النصره تبدیل شده اند، واشنگتن را واداشت که پلن B. را به منظور پنهان کردن ناکارآمدی استراتژی خود در سوریه پیاده کند که در قالب بکارگیری کرد ها در عملیات به اصطلاح آزادسازی رقه نمود پیدا کرد. احزاب کرد سوریه، پس ازآن در مارس 2016 طی کنفرانسی، رسماً تأسیس نظام فدرالی را اعلام کرده و کرد های عراق نیز کوشیدند از طریق همه پرسی و تشکیل کشور کردی، یک بلوک متحد و قدرتمند در امتداد مرز های شمالی سوریه و عراق را ایجاد کنند که با مخالفت سرسختانه کشور های همسایه، این توطئه عقیم ماند.
در طرح تجزیه سوریه با عاملیت کردها، دو نکته بیش از همه خودنمایی می کند. اول، کمک ارتجاع و غرب به این دولت جعلی برای رسیدن به دریای مدیترانه است که دقیقاً در نقطه مقابل راهبرد جبهه مقاومت برای کنترل این نقطه مهم قرار دارد.
تسلط دولت سوریه بر سواحل دریای مدیترانه، موقعیت برتر دمشق و متحدانش در برابر تهدیدات دریایی صهیونیست ها را تقویت می کند و حمایت رژیم صهیونیستی از تشکیل دولت خود خوانده کردی در سوریه و عراق به همین دلیل است. دوم، مسئله تأمین انرژی آمریکا و اسرائیل از طریق چاه های نفتی در جنوب حسکه که پیش تر در سیطره داعش بود و در اختیار داشتن دست برتر در جنگ انرژی که سید مقاومت چندی پیش به آن اشاره داشت.
تحقق تجزیه سوریه تنها وقتی اتفاق خواهد افتاد که دولت سوریه و پایتخت آن در حالت تدافعی قرار داشته باشند، درحالی که نزدیک ترین سنگر تروریست ها در غوطه شرقی در شرف پاک سازی کامل قرار دارد و اکثر مناطق این کشور نیز در اختیار ارتش و نیرو های متحد سوریه هستند. از طرفی، ترکیه نیز تشکیل یک حکومت کردی در همسایگی خود را تحمل نمی کند، بنابراین، با قاطعیت می توان گفت که طرح تجزیه سوریه در این مرحله، به نتیجه دلخواه منتهی نمی شود و در صورت تشکیل شدن، روی آرامش را نخواهد دید و درنهایت فروخواهد پاشید.
عاقبت قطعه دیگر پازل تجزیه غرب آسیا در یمن نیز کاملاً مشابه تحولات سوریه است. پایگاه «ورلد پالیتیکس ریویو» (WPR) در دوم اسفند سال جاری، حمله امارات در یمن را زمینه سازی برای جدایی جنوب این کشور ارزیابی کرده، همان گونه که عربستان، به دنبال تجزیه شمال یمن است تا درنهایت، توطئه تجزیه یمن به دو بخش شمالی و جنوبی محقق شود. جدایی طلبان جنوب و دیگر گروه های معارض در این منطقه، هم اینک در گیرودار هرج ومرج و زدوخورد های خونین هستند و در شمال، نیرو های ارتش و انصارالله، با شلیک موشک های بالستیک به اهداف مهم در عربستان، جابجایی بزرگی در عرصه ایجاد کرده اند؛ به گونه ای که سعودی ها راهی برای خروج آبرومندانه از باتلاق یمن را جستجو می کنند. فروپاشی همه این توطئه ها، در سایه تفوق جبهه مقاومت بر پروژه پیچیده تجزیه منطقه حاصل شده که با اعتراف دشمنان به واقعیات جاری غرب آسیا نیز همراه بوده است و ازاین رو، باید منتظر دومینوی شکست های بعدی نظام سلطه و تحولات جدید ژئوپولتیکی در آینده نزدیک باشیم. انتهای پیام/ خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   فرانسه   داعش   قضاوت   نظامی   لبنان   راهبرد   محرمانه   واشنگتن   موصل   آمریکا   ترکیه   سوریه   گروه های مسلح   نماینده آمریکا   مقاومت اسلامی   وزیر امور خارجه   تکفیر   حاشیه خلیج فارس   ماموریت   نشریه   جغرافیا   نظام سوریه   چراغ   براندازی   مذاکرات صلح سوریه   کردی   هفت سال   قنادباشی   کرد ها   خاور میانه   خودمختار   مشکلات کشور   جنایت   قاعده بازی   روزنامه   عربستان سعودی  
اخبار مرتبط
طرح آمریکا تجزیه ترکیه بعد از سوریه است
خبرگزاری دانشجو
تجزیه ترکیه در سومین مرحله از طرح آمریکا قرار دارد
جوان آنلاین
تجزیه ترکیه در سومین مرحله از طرح آمریکا قرار دارد
فردا نیوز
بازتاب حمله آمریکا به سوریه در رسانه‎های جهان؛ جنگ طولانی تر و رنج مردم سوریه بیشتر می شود؟
ستاره
بازتاب حمله آمریکا به سوریه در رسانه‎های جهان؛ جنگ طولانی تر و رنج مردم سوریه بیشتر می شود؟
آفتاب
نهایت جنگ طلبی آمریکا در سوریه/اختلاف در کابینه ترامپ
الف
تجارت سلاح و حقوق بشر!
میزان
انتحار آل سعود!
میزان
ترامپ؛ تنش در کاخ سفید، توزیع بحران در خاورمیانه/ نقل مکان داعش به افغانستان و اروپا/ از خیزش راستگرایان در قاره سبز تا افول کاستروها در کوبا
خبرگزاری ایلنا
یهودی سازی قدس، لکه ننگی بر پیشانی اتحادیه عرب است/ هدف اصلی صهیونیست ها در منطقه، ضربه زدن به جبهه مقاومت است + تصاویر
باشگاه خبرنگاران
خاورمیانه، ایران و تهدیدهایی که مبدل به فرصت شد
ستاره
خاورمیانه، ایران و تهدیدهایی که مبدل به فرصت شد
آفتاب
خاورمیانه، ایران و تهدیدهایی که مبدل به فرصت شد
سلام خبر
خاورمیانه، ایران و تهدیدهایی که مبدل به فرصت شد
ایرنا
مشاور ارشد اردوغان: عملیات ارتش ترکیه در شرق فرات ضروری است
انتخاب
برجام منطقه ای، بازی جدید ائتلاف آمریکایی در دوران پساداعش
فانوس نیوز
تشکیل کمیته سه جانبه عربی-آمریکایی ضد ایران/مخالفت شدید آیت الله سیستانی با درخواست بن سلمان/ اعلام آمادگی اردوغان برای حمله به شمال عراق
برجام منطقه ای، بازی جدید ائتلاف آمریکایی در دوران پساداعش
باشگاه خبرنگاران
چرا رقه مرکز توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران است؟+نقشه و تصاویر
شریان
تضعیف نظام سوریه طرحی آمریکایی و اسرائیلی برای درهم شکستن جبهه مقاومت بود/همکاری موفقیت آمیز نظامی ایران، روسیه و سوریه در مبارزه با تروریسم
شریان
ادعای وزیر دفاع ترکیه: تروریست های داعشی با اصلاح ریش، به پ.ک.ک می پیوندند
ایرنا
سناریو غرب برای به قدرت رساندن گروه های خاص در ایران/ دو نقطه عطف در سال 96
مشرق نیوز
اهل سنت بزرگ ترین ضربه را از وهابیت خورده است/ سرمایه گذاری کلان کشورهای مرتجع عربی برای بحران آفرینی در منطقه
فانوس نیوز
اهل سنت بزرگ ترین ضربه را از وهابیت خورده است/ سرمایه گذاری کلان کشورهای مرتجع عربی برای بحران آفرینی در منطقه
فارس
بمباران عفرین توسط پهپادهای ترکیه
ایرنا
روحانی سوری: ایران معادلات دشمنان را در منطقه تغییر داد
ایرنا
نیروهای «قابل اعتماد» سوریه، قطعه گمشده پازل آمریکایی
خبرگزاری دانشجو
تشکیل «دولت ترور» در شرق و شمال سوریه!
آرمان پرس
آمریکا چگونه داعش و جبهه النصره را بوجود آورد؟
انقلاب نیوز
بازی تمام شد!
میزان
مرزهایی که مقاومت جابجا کرد
میزان
افسانه های به تاریخ پیوسته!
میزان
افسانه های به تاریخ پیوسته
اخبار اقتصاد ایران
افسانه های به تاریخ پیوسته
فارس
فرید زکریا: داشتن متحدان قوی ایران را قدرتمند کرده است
مشرق نیوز
بازی با آتش بس
صراط
بازی با آتش بس
خبرگزاری دفاع مقدس
نقشه راهبردی آمریکا برای تسلط بر سوریه با سلاح اختلاف
راه دانا
نقشه راهبردی آمریکا برای تسلط بر سوریه با سلاح اختلاف
صاحب نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : طرح آمریکا تجزیه ترکیه بعد از سوریه است
bltجوان آنلاین : تجزیه ترکیه در سومین مرحله از طرح آمریکا قرار دارد
bltفردا نیوز : تجزیه ترکیه در سومین مرحله از طرح آمریکا قرار دارد
bltستاره : بازتاب حمله آمریکا به سوریه در رسانه‎های جهان؛ جنگ طولانی تر و رنج مردم سوریه بیشتر می شود؟
bltآفتاب : بازتاب حمله آمریکا به سوریه در رسانه‎های جهان؛ جنگ طولانی تر و رنج مردم سوریه بیشتر می شود؟
bltالف : نهایت جنگ طلبی آمریکا در سوریه/اختلاف در کابینه ترامپ
bltمیزان : تجارت سلاح و حقوق بشر!
bltمیزان : انتحار آل سعود!
bltخبرگزاری ایلنا : ترامپ؛ تنش در کاخ سفید، توزیع بحران در خاورمیانه/ نقل مکان داعش به افغانستان و اروپا/ از خیزش راستگرایان در قاره سبز تا افول کاستروها در کوبا
bltباشگاه خبرنگاران : یهودی سازی قدس، لکه ننگی بر پیشانی اتحادیه عرب است/ هدف اصلی صهیونیست ها در منطقه، ضربه زدن به جبهه مقاومت است + تصاویر
bltستاره : خاورمیانه، ایران و تهدیدهایی که مبدل به فرصت شد
bltآفتاب : خاورمیانه، ایران و تهدیدهایی که مبدل به فرصت شد
bltسلام خبر : خاورمیانه، ایران و تهدیدهایی که مبدل به فرصت شد
bltایرنا : خاورمیانه، ایران و تهدیدهایی که مبدل به فرصت شد
bltانتخاب : مشاور ارشد اردوغان: عملیات ارتش ترکیه در شرق فرات ضروری است
bltفانوس نیوز : برجام منطقه ای، بازی جدید ائتلاف آمریکایی در دوران پساداعش
blt : تشکیل کمیته سه جانبه عربی-آمریکایی ضد ایران/مخالفت شدید آیت الله سیستانی با درخواست بن سلمان/ اعلام آمادگی اردوغان برای حمله به شمال عراق
bltباشگاه خبرنگاران : برجام منطقه ای، بازی جدید ائتلاف آمریکایی در دوران پساداعش
bltشریان : چرا رقه مرکز توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران است؟+نقشه و تصاویر
bltشریان : تضعیف نظام سوریه طرحی آمریکایی و اسرائیلی برای درهم شکستن جبهه مقاومت بود/همکاری موفقیت آمیز نظامی ایران، روسیه و سوریه در مبارزه با تروریسم
bltایرنا : ادعای وزیر دفاع ترکیه: تروریست های داعشی با اصلاح ریش، به پ.ک.ک می پیوندند
bltمشرق نیوز : سناریو غرب برای به قدرت رساندن گروه های خاص در ایران/ دو نقطه عطف در سال 96
bltفانوس نیوز : اهل سنت بزرگ ترین ضربه را از وهابیت خورده است/ سرمایه گذاری کلان کشورهای مرتجع عربی برای بحران آفرینی در منطقه
bltفارس : اهل سنت بزرگ ترین ضربه را از وهابیت خورده است/ سرمایه گذاری کلان کشورهای مرتجع عربی برای بحران آفرینی در منطقه
bltایرنا : بمباران عفرین توسط پهپادهای ترکیه
bltایرنا : روحانی سوری: ایران معادلات دشمنان را در منطقه تغییر داد
bltخبرگزاری دانشجو : نیروهای «قابل اعتماد» سوریه، قطعه گمشده پازل آمریکایی
bltآرمان پرس : تشکیل «دولت ترور» در شرق و شمال سوریه!
bltانقلاب نیوز : آمریکا چگونه داعش و جبهه النصره را بوجود آورد؟
bltمیزان : بازی تمام شد!
bltمیزان : مرزهایی که مقاومت جابجا کرد
bltمیزان : افسانه های به تاریخ پیوسته!
bltاخبار اقتصاد ایران : افسانه های به تاریخ پیوسته
bltفارس : افسانه های به تاریخ پیوسته
bltمشرق نیوز : فرید زکریا: داشتن متحدان قوی ایران را قدرتمند کرده است
bltصراط : بازی با آتش بس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بازی با آتش بس
bltراه دانا : نقشه راهبردی آمریکا برای تسلط بر سوریه با سلاح اختلاف
bltصاحب نیوز : نقشه راهبردی آمریکا برای تسلط بر سوریه با سلاح اختلاف
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.