مخبر - 1396/12/13 - تخفیف نوروزی کتاب؛ تلاش برای خروج از رکود یا هدیه به کتاب بازها؟

تخفیف نوروزی کتاب؛ تلاش برای خروج از رکود یا هدیه به کتاب بازها؟
اجراي طرح هاي فروش کتاب با تخفيف هاي ويژه، هر سال در آستانه نوروز در دستورکار کتابفروشي ها و ناشران مختلف قرار مي گيرد؛ تأثير اين طرح ها بر بازار کتاب چيست؟
تخفیف نوروزی کتاب؛ تلاش برای خروج از رکود یا هدیه به کتاب بازها؟

خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: بازارهای مختلف به طور عمومی در روزهای پایانی سال و مشرف به عید نوروز، تخفیف هایی را برای مشتریان خود در نظر می گیرند. بین عمومی ترین این بازارها می توان از بازار پوشاک و لباس نام برد که با اعلام حراج های مختلف، سیل مشتریان را پذیرا می شوند. در نظر گرفتن تخفیف برای مخاطبان اما تنها به بازار مواد پوشیدنی و دیگر اقلام رفاهی خلاصه نمی شود و متولیان بازار نشر هم در ایام نزدیک عید تخفیف هایی را برای مشتری های در نظر می گیرند.

امسال هم برخی از ناشران و کتابفروشان تهران، تخفیف های مختلفی را برای مخاطبان و مراجعان خود در نظر گرفتند که بررسی شان بی لطف نیست. البته این کار توسط برخی از ناشران انجام شد و نکته مهم هم این بود که هر ناشر یا کتابفروش، بسته به سیاست های خود، مبالغ مختلفی را برای تخفیف به مخاطبان در نظر گرفت.

مسکنی برای معضل گرانی کاغذ!

یکی از ناشرانی که رقم نسبتا بالایی را برای تخفیف عیدانه خود در نظر گرفت، نشر ثالث است. مسئولان این نشر علت در نظر گرفتن این تخفیف را با رقم 41 درصد، نزدیک بودن عید و آخر سال و مشکلات مربوط به کاغذ عنوان کرده اند.

دست اندرکاران مشغول در این نشر می گویند این روزها کاغذ گران شده، قیمت کتاب بالا رفته و قدرت خرید مردم پایین آمده است. تخفیف موردنظر هم فقط مربوط به کتاب هایی می شود که توسط ثالث چاپ شده اند و مدت آن هم از دوم تا نهم اسفند بوده است. این رویکرد باعث می شود پخشی هایی هم که از این ناشر خرید می کنند، خرید 4 تا 6 ماهه خود را در این بازه زمانی داشته باشند. بنابراین شرکت های پخش کتاب هم، آثار مورد نظر خود را با همین درصد تخفیف از این ناشر خریداری کردند.

به تعبیر مدیران نشر ثالث، این تخفیف شاید موجب ضرر باشد ولی به علت نقدینگی و خرید کاغذ امری اجتناب ناپذیر است. چنین کاری در چنین مقطعی از سال، باعث گردش حساب و خالی شدن انبارهای کتاب می شود؛ خالی نشدن انبار یکی از مشکلات و علل چاپ نکردن آثار جدید است.

اما نکته جالب درباره این تخفیف این است که مخاطبان، بیشتر مشغول خرید کتاب های گران قیمت می شوند. به عنوان مثال در میان کتاب های نشر ثالث بیشترین اقبال در این دوره از تخفیف های نوروزی به کتاب های ترجمه شده توسط بیژن اشتری بوده است. دوره و مجموعه کتاب های تاریخی که این مترجم ترجمه و نشر ثالث چاپ کرده حدودا 600 تا 700 هزار تومان قیمت دارند که با در نظر گرفتن تخفیف مورد نظر، این روزها با قیمت حدود 300 هزار تومان به فروش رفتند.

تخفیف های ویژه خرید اینترنتی

از طرف دیگر مسئولان انتشارات نگاه هم در آستانه عید امسال، تخفیف 33 درصدی را برای همه کتاب هایشان در نظر گرفتند. البته این تخفیف شرطی دارد و آن خرید اینترنتی از سایت این ناشر است. یعنی تخفیف مورد اشاره فقط برای خرید اینترنتی است و اگر مخاطبی قصد خرید حضوری را هم از فروشگاه این ناشر داشته باشد باید ثبت سفارش خود را به صورت اینترنتی انجام بدهد.

این ناشر روزهای پایانی سال گذشته، تخفیف 41 درصدی را در نظر گرفته بود که این رقم امسال 33 درصد شده و در کنارش پست سفارشی رایگان به شهرستان ها هم در نظر گرفته شده است. مسئولان این نشر در پاسخ به علت این طرح می گویند قصد دارند امکانی را برای مخاطبان شهرستانی خود فراهم کنند تا ناچار به سفر به تهران نباشند. بنابراین طرح تخفیف آستانه عید نگاه به صورت اینترنتی همراه با پست برای شهرستان ها خواهد بود.

پرسش درباره چرایی این طرح به این پاسخ می رسد که «ما در طول سال تخفیف های مختلفی را در نظر گرفتیم؛ تخفیف هایی مانند روز مادر، روز پدر، تخفیف های سه شنبه و ... . ما انتشاراتی نیستیم که در طول سال تخفیف نداشته باشیم و فقط پایان سال به این کار رو بیاوریم. به هر حال این تخفیف ها در پایان سال، برای حمایت و همراهی کردن با مخاطبان برای کتاب عیدی دادن است.»

ترفندی برای درمان رکورد

یکی دیگر از ناشران و کتابفروشانی که برای ایام نزدیک عید نوروز ، تخفیف در نظر گرفته، نشر چشمه است که جشنواره اینترنتی تخفیف هایش همچنان برقرار است. طرح این ناشر نیز مربوط به خرید اینترنتی کتاب های چاپ شده توسط آن است و رقم تخفیف 25 درصدی برای آن در نظر گرفته شده است.

مسئولان این نشر در پاسخ به دلیل اجرای این طرح می گویند: خرید شب عید به طور معمول متقاضی های زیادی دارد و مخاطبان می خواهند کتاب بخرند تا بخوانند یا عیدی بدهند. عده زیادی از مخاطبان ما در شهرستان ها هستند و اگر طرح تخفیف نزدیک عید فقط به کتابفروشی های چشمه محدود شود، ناچار به سفر به تهران اند. بنابراین خواستیم تا این خرید برای همه آسان باشد.

مطالعه و بررسی اظهارات ناشران و گزارش پیش رو نشان می دهد، در نظر گرفتن تخفیف همیشه به علت باقی ماندن محصول در انبار و تلاش برای رد کردن آن به دست مشتری نیست. تخفیف در بازار کتاب کشور که به طور کلی و عمومی، راکد و نامناسب توصیف می شود، یک راه حل و ترفند است که همان طور که ابتدای گزارش مطرح شد، بسته به سیاست ناشران و کتابفروشان در نظر گرفته و اعمال می شود.

به هر حال با وجود تخفیف هایی که ناشران در این روزها در نظر می گیرند، می توان امیدوار بود بازار خوبی برای خرید کتاب هم جهت مطالعه و هم جهت عیدی دادن به وجود بیاید.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.