مخبر - 1396/12/07 - آخرین تحولات سوریه در هفتم اسفند

آخرین تحولات سوریه در هفتم اسفند
شهروندان سوري قربانيان تجاوز ترکيه به عفرين؛ ابراز نگراني کرملين از وضعيت غوطه شرقي؛ درخواست موگريني از ايران، روسيه و ترکيه براي تنش زدايي در سوريه؛ آزادي دو شهرک در غوطه شرقي از اشغال تروريست ها؛ ادعاي مغرضانه آمريکا مبني بر شکست مذاکرات آستانه؛جنگجويان در تدارک حمله شيميايي در غوطه شرقي؛ وکشته ...
آخرین تحولات سوریه در هفتم اسفند

به گزارش فرتاک نیوز،

5 شهروند سوری امروز در حمله ترکیه به روستای الریحانیه عفرین کشته شدند.

ارتش ترکیه با نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از روز گذشته بار دیگر تهاجم خود را علیه مردم منطقه عفرین آغاز کرد و سبب قربانی شدن غیرنظامیان در این منطقه شد.

نیروهای ترکیه و گروه های مسلح وابسته، با آتش توپخانه سنگین و راکت اندازها شهرک های جندیرس، راجو و برخی روستاهای واقع در ریف غربی عفرین را گلوله باران کردند.

** آنکارا ماه گذشته حمله ای را علیه یگان های مدافع خلق کرد در منطقه عفرین آغاز کرد و مدعی است که این حملات با هدف مبارزه با سازمان های تروریستی انجام می شود که تمامیت ارضی و وحدت سیاسی سوریه را تهدید می کنند. دولت ترکیه همچنین روز یکشنبه اعلام کرد که آتش بس پیشنهادی سازمان ملل تاثیری بر عملیات این کشور نخواهد داشت.

** مقام های روسیه در جریان برگزاری نشست امروز شورای امنیت در کاخ کرملین به ریاست ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه؛ علاوه بر بررسی تفصیلی اوضاع منطقه غوطه شرقی، نسبت به اوضاع این منطقه ابراز نگرانی کردند.

براساس اعلام دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، دراین نشست همچنین بر اهمیت اجرای قطعنامه 2401شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش بس 30 روزه در سوریه تاکید شد.

برخی از شهرک ها و مناطق غوطه شرقی در استان ریف محل حضور تروریست های تکفیری است و آنان از آن جا اقدام به شلیک گلوله های خمپاره و موشک به مناطق مسکونی شهر دمشق و حومه آن می کنند.

** گروه تروریستی موسوم به جیش الاسلام مدعی شد که یک جنگنده ارتش سوریه را بر فراز غوطه شرقی در ریف دمشق، هدف قرار داده که در جریان این حمله جنگنده مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه نظامی الضمیر شده و در باند این فرودگاه در آتش سوخته است.

** بنا بر اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود تاکید کرد که آتش بس 30 روزه پیشهادی سازمان ملل برای سوریه، همه قلمروی این کشور از جمله عفرین را در بر می گیرد و باید بی معطلی در هر نقطه ای از این سرزمین و از سوی همه طرف ها اجرا شود.

رییس جمهوری فرانسه همچنین گفت که ترکیه، روسیه و ایران (سه کشور ناظر بر مذاکرات در آستانه با هدف پایان دادن به جنگ داخلی سوریه)، مسئولیت مستقیمی در این زمینه دارند که باید در این سرزمین به کار گرفته شود.

** فدریکا موگرینی امروز در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، از مسئولیت ویژه ایران، روسیه و ترکیه برای تضمین تنش زدایی در سوریه سخن گفت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی از بابت تشدید عملیات نظامی در سراسر سوریه، تاکید کرد که مسئولیت ویژه ای علی الخصوص از طرف سه تضمین کننده فرآیند آستانه (روسیه، ایران و ترکیه) وجود دارد تا تضمین شود که روند تنش زدایی در سوریه و نه فرآیند تشدید تنش در این کشور به اجرا گذاشته می شود.

** تروریست های تکفیری امروز با شلیک خمپاره به سوی محله مسکونی القصاع در شهر دمشق، سبب کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان سوری شدند.

گروه های تروریستی از یک ماه قبل تاکنون بیشتر مناطق مسکونی دمشق را با شلیک موشک و خمپاره هدف قرار داده اند.

** وزیر امور خارجه روسیه امروز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آوگوستو سانتوس سیلوا همتای پرتغالی خود در مسکو، بار دیگر تاکید کرد که آتش بس در سوریه شامل گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره نمی شود و مبارزه با این گروه ها ادامه خواهد یافت.

سرگئی لاوروف افزود: هر گونه تعبیر خودسرانه مفاد قطعنامه 2401 شورای امنیت، ناممکن است، همان طور که تعبیر خودسرانه در مورد این که آتش بس چه گروه هایی را شامل می شود، امکان پذیر نیست.

** ارتش و نیروهای مسلح سوریه شهرک های النشابیه و حزرما در غوطه شرقی در استان ریف دمشق را از دست تروریست های تکفیری آزاد کردند.

به گزارش امروز منابع میدانی، یگان های ارتش سوریه با شکست گروه تروریستی تحریرالشام (جبهه النصره سابق) به طور کامل بر این دو شهرک در غوطه شرقی مسلط شدند.

** سفارت روسیه در واشنگتن با صدور بیانیه ای، با اشاره به تصویب قطعنامه 2401 شورای امنیت سازمان ملل درباره برقراری آتش بس 30 روزه در سوریه و یادآوری حمایت آمریکا از قطعنامه حاصل از تلاش های ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای حامی گفت وگوهای صلح آستانه برای حل و فصل مناقشه سوریه؛ ادعای وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر شکست مذاکرات سوری آستانه را مغرضانه و ضد و نقیض خواند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما هیچ گاه روند گفت وگوهای ژنو را زیر سوال نبردیم و همواره به تعهدات بین المللی خود در چارچوب قطعنامه 2254 شورای امنیت پایبند بودیم و روسیه فقط می خواهد که با همکاری جامعه جهانی عملیات ضدتروریستی در سوریه (با موفقیت) به پایان برسد و صلح پایدار در این کشور ایجاد شود.

** مذاکرات بین المللی آستانه از دی ماه پارسال در پایتخت قزاقستان تحت سرپرستی ایران، روسیه و ترکیه برگزار می شود و تاکنون هشت دور این گفت وگوها صورت گرفته است.

** یاسر عرب از سرکردگان گروه تروریستی تحریر الشام (جبهه النصره سابق) در حومه استان ادلب در سوریه به هلاکت رسید.

به گزارش رسانه های نزدیک به تروریست ها، در جریان درگیرهای گروه تروریستی تازه تاسیس جبهه تحریر سوریه (جبهه آزادی سوریه) و تحریرالشام (جبهه النصره سابق ) در حومه استان ادلب این سرکرده نظامی تروریست ها به هلاکت رسیده است.

** مرکز آمار جبهه النصره اعلام کرد که 783 عضو این گروه تروریستی در عملیات ارتش سوریه به سوی فرودگاه نظامی ابوالضهور کشته و هزار و 329 نفر دیگر زخمی شدند.

در درگیری های اخیر گروه تروریستی جبهه النصره و جبهه آزادسازی سوریه نیز تاکنون بیش از 400 نیرو از هردو گروه تروریستی کشته و زخمی شدند.

به گزارش منابع محلی، ده ها تروریست مسلح که عضو هیچ گروهی نیستند برای جلوگیری از ورود جبهه النصره به مناطق زندگی خود و کشیده شدن آتش درگیری به این مناطق با جبهه آزادسازی سوریه همکاری می کنند.

** یگان های مدافع خلق کرد سوریه (ی.پ.گ) بامداد امروز از کشته شدن 8 سرباز ترکیه در جریان درگیری با این نیروها در روستای حجیل در جندریس واقع در غرب عفرین سوریه خبر دادند.

به گزارش نهاد موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه، 244 نیروی نظامی وابسته به ترکیه از ابتدای عملیات شاخه زیتون تاکنون در سوریه کشته شده اند.

** سخنگوی مرکز روسی آشتی طرف های متخاصم در سوریه دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی، به اطلاعاتی اشاره کرد که نشان می دهد سران گروه های جنگجو در تدارک استفاده از مواد شیمیایی در غوطه شرقی هستند تا پس از آن ارتش سوریه را به کارگیری سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان متهم کنند.

گروه های جیش الاسلام، جبهه النصره، احرار الشام، فجرالامه و فیلک الرحمان در غوطه شرقی مرکز واحد فرماندهی ایجاد و جنگجویان گروه جیش الاسلام با همکاری جبهه النصره در زندان های خود صدها گروگان از جمله شمار زیادی زن و کودک را حبس کرده اند.

** به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، در جنایت جدید حمله جنگنده های ائتلاف آمریکایی به روستاهای الشفقه و ظهره علونی در شرق دیرالزور سوریه، 29 غیرنظامی کشته شدند.

جنگنده های به اصطلاح ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا، قتل عام دیگری را در این دو روستا در شرق دیرالزور مرتکب شده و با هدف قراردادن منازل شهروندان ساکن این روستاها، 29 غیرنظامی را کشته و شماری را زخمی کردند.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.