مخبر - 1396/12/07 - واقعیت غوطه

واقعیت غوطه
با توجه به اينکه دولت بشار اسد در ماه هاي اخير در سرکوب و عقب راندن گروه هاي معارض عملکردي موفق داشته است، برخي قدرت هاي فرا منطقه اي چون آمريکا براي تغيير اين اوضاع، در پي به آشوب کشاندن و تنش آفريني بيشتر در برخي مناطق آتش بس همچون غوطه شرقي برآمدند.
واقعیت غوطه

قدس آنلاین-تحولات میدانی سوریه پس از یک دوره آتش بس چند ماهه که می توان آن را از دستاوردهای نشست آستانه تلقی کرد، به سمت و سویی پیش رفت که در دوباره با حملات خمپاره ای از سوی گروه های معارض سوری دور جدیدی از درگیری ها بین نیروهای معارض و دولت سوریه شروع شد.

شدت حملات اخیر گروه های معارض همچون جیش الاسلام، النصره، احرارالشام و بقیه گروهک ها به گونه ای بود که بسیاری از مناطق سوریه مورد حمله قرار گرفته و شمار زیادی از غیر نظامیان در روزهای اخیر طی این حملات شهید یا زخمی شده اند.

در پی شدت یافتن حملات و نقض آتش بس از سوی گروه های معارض، ارتش سوریه تصمیم گرفته است منطقه غوطه شرقی را از وجود تروریستها پاکسازی کند. بر این اساس، اعلام شده تصمیم ارتش این کشور برای یکسره کردن کار تروریست ها در غوطه شرقی دمشق اتخاذ شده است و ارتش هرگز تا آزادسازی کامل مناطق از اشغال باندهای تروریستی از عملیات دست برنخواهد کشید.

درگیری ها در غوطه شرقی که اکنون به یک منطقه پرتنش تبدیل شده است، به حدی بود که شورای امنیت سازمان ملل نیز شنبه شب قطعنامه ای را در خصوص برقراری فوری آتش بس در سوریه به تصویب رساند. طبق مفاد این قطعنامه، حملات علیه افراط گرایان وابسته به داعش، القاعده، جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی که در فهرست سازمان ملل ذکر شده اند، از شمول آتش بس خارج است.

البته به گفته حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با میزان، این آتش بس راه به جایی نخواهد برد زیرا مهمترین گروه های تنش آفرین همین گروهک های تروریستی هستند که از سوی دولت هایی چون آمریکا و عربستان تغذیه می شوند و این آتش بس یک ماهه نوعی دادن فرصت برای بازسازی نیروهای آنها در مقابل پیروزی های چشمگیر دولت سوریه است.

اهداف پیدا و پنهان جنگ نیابتی در غوطه شرقی

با توجه به اینکه دولت بشار اسد در ماه های اخیر در سرکوب و عقب راندن گروه های معارض عملکردی موفق داشته است، برخی قدرت های فرا منطقه ای چون آمریکا برای تغییر این اوضاع، در پی به آشوب کشاندن و تنش آفرینی بیشتر در برخی مناطق آتش بس همچون غوطه شرقی برآمدند.

چنان که بر اساس طرحی که ارتش سوریه آن را افشا کرد، قرار بود جنگنده های رژیم صهیونیستی چندین موضع ارتش سوریه را در حومه دمشق بمباران کنند تا زمینه حرکت تروریست های جیش الاسلام از مواضعشان در شهرک های النشابیه و اوتایا در غوطه شرقی به سمت قلمون شرقی ــ جایی که شاهد آشتی است ــ فراهم شود، در مقابل حدود 5000 تروریست مسلح در منطقه «التنف» در مرزهای سوریه و عراق که پایگاه آمریکا در آنجا ایجاد شده است، قرار بود برای ورود به غوطه شرقی با پوشش هوایی جنگنده هایی آمریکایی به سمت حومه دمشق وارد شوند، در نتیجه پایگاه آمریکایی در غوطه شرقی ایجاد شود که گروه های تروریستی به دنبال ایجاد آن هستند تا امنیت دمشق را مورد تهدید قرار دهند.

یورونیوز در گزارشی درباره این نوشته است: یکی از دلایل بالا گرفتن تنش ها در غوطه شرقی حضور گروه تروریستی «جیش الاسلام» در آن است و از آنجا که این گروه تا کنون هیچ چراغ سبزی از عربستان برای عقب نشینی از این منطقه دریافت نکرده وضعیت آن همچنان نابسامان است.

ماجراجویی آنکارا با عملیات «زیتون»

کارشناس مسائل خاورمیانه هم بر این باور است، غوطه شرقی از ابتدای شروع درگیری ها از سوی نیروهای مخالف دولت بشار اسد همواره به عنوان منطقه ای که می تواند معادلات جنگ را به نفع آن تغییر دهد نگریسته شد. بدین صورت که آمریکا و حامیان آن همواره بر آن بودند که به تجهیز خود در این منطقه بپردازند تا در صورت شکست در سایر جبهه ها بتوانند از این منطقه به عنوان پایگاهی برای باز پس گیری مناطق دیگر و جنگ با ارتش و دولت بهره ببرند.

سید هادی سید افقهی در گفت وگوبا قدس اظهار داشت: در اجلاس آستانه چهار منطقه به عنوان مناطق کاهش تنش در سوریه اعلام شد که غوطه شرقی نیز یکی از مناطق بود و براساس آن قرار بود در این منطقه آتش بس برقرار شود، اما نیروهای معارض، آتش بس را نقض کردند و شاهدیم در این مدت این گروه ها با رهبری آمریکا جنایت های زیادی را علیه غیر نظامیان مرتکب شده اند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: البته در این بین برخی دولت های منطقه همچون ترکیه با بهانه مقابله با گروهک «پ. ک. ک» حملاتی را به برخی مناطق سوریه ترتیب داد، گرچه به نظر می رسد این اقدام آنکارا به نوعی اقدام برای تغییر معادلات به نفع خود بود. عملیات «زیتون» ماجراجویی دولت ترکیه است که به نظر می رسد اردوغان به سادگی از آن خارج نخواهد شد و درصدد ماندن در مناطق سوریه است.

در بین سهم خواهی طرف های درگیر در سوریه نمی توان به گفته ها و مواضع ظاهری برخی دولت ها همچون ترکیه اعتماد کرد و خاک سوریه به عرصه ای برای کشمکش قدرت های منطقه ای و غربی تبدیل شده است.

از سوی دیگر با اینکه دولت ترکیه در پی برخی تحولات اخیر به سمت ایران گرایش پیدا کرده است، اما نباید از این نکته غافل ماند که نمی توان به ترکیه به عنوان نیرویی در جبهه مقاومت دل بست.

منبع: روزنامه قدس

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.