مخبر - 1396/12/05 - آن سوی وقایع تلخ غوطه شرقی

آن سوی وقایع تلخ غوطه شرقی
هجمه آمريکا و متحدانش در خصوص حملات ارتش سوريه به مواضع گروه هاي تروريستي مستقر در غوطه شرقي علي رغم قرار گرفتن نام النصره در فهرست گروه هاي تروريستي، حربه اي براي حفظ تروريست ها و جلوگيري از پايان بحران سوريه است.
آن سوی وقایع تلخ غوطه شرقی

آن سوی وقایع تلخ غوطه شرقی؛ مسبب و مقصر واقعی کیست ؟به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، شاید روزی نباشد که گوشه ای از وقایع سوریه در صدر اخبار جهان نباشد. در همین چند روز و یا هفته اخیر مرکز ثقل تحولات از جایی به جایی دیگر نقل و مکان کرده است. تا چند هفته پیش جبهه شمالی به کانون خبرساز تبدیل شده بود که حول چند موضوع اصلی از قبیل اعلام تصمیم آمریکا برای ابقای حضور خود در شمال سوریه و تشکیل ارتش 30 هزار نفری علی رغم بسته شدن پرونده داعش و متعاقب آن عملیات نظامی جدید ترکیه در عفرین می چرخید.

با سرنگونی هواپیمای اف 16 رژیم صهیونیستی در منطقه اشغالی جولان بلافاصله کانون به سمت جبهه جنوبی معطوف شد و در حالیکه احتمال تشدید درگیری ها در این منطقه داده می شد اما با عقب نشینی سریع این رژیم تشدید تنش ها در این منطقه به سرعت فروکش کرد. از آن پس غوطه شرقی در کانون توجه تحولات سوریه قرار گرفته و به عرصه رویارویی بازیگران دخیل تبدیل شده است.

این منطقه در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه قرار دارد اما از چند سال پیش در کنترل مخالفان مسلح وابسته به گروه های تکفیری همچون جبهه النصره، احرار الشام و فیلق الرحمان قرار دارد.

جبهه النصره طبق قطعنامه های سازمان ملل همانند داعش در لیست گروه های تررویستی قرار دارد و لذا از دید دولت سوریه و روسیه مشمول تعهدات مناطق کاهش تنش قرار نمی گیرد و لذا حمله به این گروه از دید این دولت ها نه تنها برخلاف تعهدات مناطق کاهش تنش نیست بلکه با قطعنامه های سازمان ملل نیز مطابقت دارد.

ضمن آنکه استمرار حملات خمپاره ای این گروه و دیگر گروه های رقیب و یا همپیمان آن به دمشق با جمعیتی بالغ بر 8 میلیون نفر توجیهی برای توقف حملات باقی نمی گذارد. اما در مقابل مخالفان دولت سوریه جبهه النصره را از فهرست گروه های تروریستی مستثنی می کنند و لذا حملات دولت سوریه و روسیه را برخلاف تعهدات ایجاد مناطق کم تنش تعبیر می کنند و در عین حال با نادیده گرفتن حملات خمپاره ای روزمره این گروه و دیگر گروههای تکفیری به دمشق جنگ تبلیغاتی شدیدی را علیه دولت سوریه و روسیه به راه انداخته اند. آنها در این تبلیغات تلاش می کنند خود را حامی غیرنظامیان غوطه شرقی نشان دهند و مسئولیت وخامت اوضاع انسانی را مثل همیشه به دولت سوریه و حامیان آن معطوف کنند. اما واقعیت این است که خود گروه های مسلح و تکفیری بارها تلاش کرده و می کنند از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی برای خود درست و خود را در میان آنها پنهان سازنند. در واقع استفاده از این تاکتیک غیرانسانی است که باعث می شود غیرنظامیان قربانی شوند و به آتش گروه های تکفیری بسوزند.

نادیده گرفتن این مسائل و تبدیل اوضاع انسانی به حربه ای برای اعمال فشار بر دولت سوریه و روسیه موجب می شود که گروه های مسلح و تکفیری به استفاده از سپر انسانی غیرنظامیان تشویق شوند و به طور غیرمستقیم از حمایت های خارجی برخوردار شوند.

منبع: صدا و سیما

منبع خبر : خبرگزاری دفاع مقدس

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.